Рішення від 25.03.2021 по справі 480/238/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2021 року справа №480/238/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.

представника позивача - Сумцова Є.С.

представника відповідача - Русака Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/238/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - ГУ ПФУ в Сумській області), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 29.04.2020 № 74 про відмову у призначенні пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 08.04.2020 з урахуванням періодів його роботи з 19.09.1988 по 17.08.1989 у кооперативі-розпліднику «Воля», з 12.07.1995 по 13.07.2000у фермерському господарстві «Боголюбове», з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні.

Вимоги мотивовані тим, що 08.04.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 13.04.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю страхового стажу 25 років (в наявності позивач має 10 років 2 місяці 11 днів) та документів на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій. До страхового стажу не зараховані періоди роботи з 19.09.1988 по 18.08.1989 у кооперативі «Воля», у фермерському господарстві «Боголюбове» з 12.07.1995 по 13.07.2000, та періоди служби з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні. Після повторної перевірки рішенням від 29.04.2020 № 74 відповідачем було відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 з тих же підстав. На думку позивача, вказане рішення є протиправним, оскільки робота позивача у кооперативі-розпліднику «Воля», у фермерському господарстві «Боголюбове» та служба у Сумському прикордонному загоні підтверджується записами у трудовій книжці та відповідними довідками, тому вказані періоди роботи повинні бути враховані до трудового стажу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у відзиві на позов зазначає, що рішенням від 29.04.2020 №74 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. При цьому, до страхового стажу не зарахований період роботи позивача з 19.09.1988 по 17.08.2989 у кооперативі « Воля » та у фермерському господарстві «Боголюбове» з 12.07.1995 по 13.07.2000 у зв'язку з тим, що не були надані підтверджуючі довідки про стаж роботи, а також не була надана довідка про сплату страхових внесків за період роботи позивача у фермерському господарстві «Боголюбове». Період служби з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні не зараховано до страхового стажу у зв'язку з тим, що відсутня довідка про нарахування суми грошового забезпеченння та сплати страхових внесків. Таким чином, рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії є правомірним.

Ухвалою суду від 19.01.2021 відкрито провадження в даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Згідно з ухвалою від 12.02.2021 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Протокольною ухвалою від 16.03.2021 суд закрив підготовче провадження т призначив справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні позивач та його представник Сумцов Є.С. позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача Русак Г.В. позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позов. Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи та дослідивши всі докази у справі в їх сукупності, встановив наступне. ОСОБА_1 08.04.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 13.04.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю страхового стажу 25 років та документів на підставі яких ОСОБА_1 встановлено статус учасника бойових дій (а.с.9). Після повторної перевірки, рішенням від 29.04.2020 № 74 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Підставами відмови зазначено відсутність необхідного страхового стажу 25 років (має 18 років 4 місяці 10 днів) та документів на підставі яких ОСОБА_1 встановлено статус учасника бойових дій. До страхового стажу не зараховані періоди роботи з 19.09.1988 по 18.08.1989 у кооперативі «Воля» та у фермерському господарстві «Боголюбове» з 12.07.1995 по 13.07.2000, у зв'язку з тим, що не були надані підтверджуючі довідки про стаж роботи. Також період служби з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні не зараховано до страхового стажу, оскільки відсутня довідка про нараховані суми грошового забезпечення та сплати страхових внесків (а.с.10). Вважаючи вказане рішення протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом. Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами пункту шостого частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Статтею першою Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 12 Закону «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Водночас, згідно з пунктом четвертим частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

- військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

У свою чергу, статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.2003 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Постанова № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж установлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно із п. 3 Порядку №637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 4 Порядку №637 передбачено, що час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та на виключно їхній праці, за період до 1 травня 1993 р., а також час роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (додаток N 1).

За приписами п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Тобто пункт 20 Порядку № 637 передбачає додаткові вимоги щодо підтвердження спеціального трудового стажу, на підставі якого призначається пільгова пенсія.

У випадку із ОСОБА_1 не іде мова про підтвердження спеціального стажу, так як позивач претендує на дострокову пенсію за віком згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як військовослужбовець, який брав участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення.

Тому на позивача розповсюджуються загальні вимоги підтвердження страхового стажу.

Так, з копії трудової книжки ОСОБА_2 вбачається, що у ній наявні записи про його трудову діяльність, у тому числі про його роботу у кооперативі «Воля» з 19.09.1988 по 18.08.1989, у фермерському господарстві «Боголюбове» з 12.07.1995 по 13.07.2000, а також про його службу у Сумському прикордонному загоні з 13.06.2014 по 26.05.2015 (а.с.11-12).

Посилання представника відповідача на те, що у трудовій книжці не чітко зазначений рік звільнення ОСОБА_2 з кооперативу «Воля», як на підставу не зарахування періоду роботи позивача у цьому кооперативі, є не обґрунтованим, оскільки ГУ ПФУ в Сумській області у спірному рішенні не посилалося на вказану обставину.

Суд також зазначає, що даний запис відповідає вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників.

Крім того, період роботи позивача в кооперативі «Воля» підтверджується рішеннями виконкому Тростянецької районної ради Сумської області № 157 від 19.09.1988 про реєстрацію кооперативу «Воля» (а.с.15) та № 214 від 21.11.1989, в якому зазначено про самоліквідацію кооперативу «Воля» (а.с.16).

Стосовно роботи позивача у фермерському господарстві «Боголюбове» з 12.07.1995 по 13.07.2000 суд зауважує, що про даний період роботи ОСОБА_2 є відповідний запис у трудовій книжці, який відповідає вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а тому додаткового підтвердження довідкою не потребує.

Водночас, з урахуванням вимог п. 4 Порядку №637, для зарахування вказаного періоду до страхового стажу необхідно підтвердження сплати страхових внесків довідкою Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається, що за період роботи позивача у фермерському господарстві «Боголюбове» з 12.07.1995 по 13.07.2000 страхові внески були сплачені лише за період з 01.01.1996 по 31.03.1996 та з 01.12.1997 по 31.12.1997.

Тому до страхового стажу позивача необхідно зарахувати період його роботи у фермерському господарстві «Боголюбове» з 01.01.1996 по 31.03.1996 та з 01.12.1997 по 31.12.1997.

Щодо тверджень відповідача про не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду його служби у Сумському прикордонному загоні з 13.06.2014 по 26.05.2015, у зв'язку з тим, що відсутня довідка про сплату страхових внесків, суд зазначає, що вказані твердження спростовуються довідкою №171 від 15.05.2020 про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.04.2020 № 74 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 19.09.1988 по 17.08.1989 у кооперативі "Воля", з 01.01.1996 по 31.03.1996 та з 01.12.1997 по 31.12.1997 у фермерському господарстві "Боголюбове", з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2020 про призначення пенсії, з урахуванням періодів його роботи з 19.09.1988 по 17.08.1989 у кооперативі "Воля", з 01.01.1996 по 31.03.1996 та з 01.12.1997 по 31.12.1997 у фермерському господарстві "Боголюбове", з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні.

В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити. Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.04.2020 № 74 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, м. Суми, вул. Пушкіна, буд. 1) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 19.09.1988 по 17.08.1989 у кооперативі-питомнику «Воля», з 01.01.1996 по 31.03.1996 у фермерському господарстві «Боголюбове», з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, м. Суми, вул. Пушкіна, буд. 1) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) від 08.04.2020 про призначення пенсії, з урахуванням періодів його роботи з 19.09.1988 по 17.08.1989 у кооперативі-питомнику «Воля», з 01.01.1996 по 31.03.1996 у фермерському господарстві «Боголюбове», з 13.06.2014 по 26.05.2015 у Сумському прикордонному загоні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення складений 05.04.2021.