06 квітня 2021 р. Справа № 480/1309/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення з 01.01.2018 р. розміру його пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за вислугу років із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року. Позовні вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Після звільнення у 1986 році отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основний розмір якої склав 90% грошового забезпечення за 37 років вислуги.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 відповідачем проведено перерахунок пенсії виходячи із розміру 70% грошового забезпечення, внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшився на 20%.
На звернення до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії отримав відмову. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його права та законні інтереси. Також вважає, що відповідач протиправно не склав списки на його ім'я та не надіслав їх до Сумського ОВК для складання довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 р. на підставі наказу Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 р. та з 30.12.2013 р. - на підставі наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013 р. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням чинної на момент його проведення редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено, оскільки на час проведення перерахунку пенсії була чинною норма статті Закону № 2262-XII, редакція якої передбачала обчислення максимально можливого розміру пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того вказує, що складанню списків та проведенню перерахунку пенсії передує чітко визначена процедура. У свою чергу, повідомлення про зміни грошового забезпечення від Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надходило та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не були складені, тому у Головного управління відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після звільнення у 1986 році позивачу була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" складав 90% грошового забезпечення за 37 років вислуги.
На підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу було здійснено перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення.
На звернення до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії позивач отримав відмову (а.с.8).
Суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку пенсії позивачу, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення, є протиправними та суперечать вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений зі служби у 1986 році, пенсія йому призначена у розмірі 90% грошового забезпечення за 37 років вислуги. Відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача виходячи із розміру 70% грошового забезпечення на підставі ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшився на 20%.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону).
Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).
Таким чином, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано 20% розміру пенсії, які підлягають стягненню з відповідача на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з вилученням з неї 20% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. в розмірі 90% грошового забезпечення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується твердження позивача про обов'язок ГУ ПФУ в Сумській області скласти на його ім'я списки та надіслати їх до Сумського ОВК для складання довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 р. на підставі наказу Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 р. та з 30.12.2013 р. - на підставі наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013 р., суд зазначає, що вказані накази втратили чинність, тому не можуть бути застосовані. Крім того, з огляду на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, Головні управління Пенсійного фонду України складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, після надходження повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У даному випадку відповідного повідомлення до відповідача не надходило, відповідно, у ГУ ПФУ в Сумській області не було підстав формувати списки на ім'я позивача з подальшим надісланням їх до Сумського ОВК для складання довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2018 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах