Рішення від 06.04.2021 по справі 460/9842/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 року м. Рівне №460/9842/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доДемидівської районної державної адміністрації Рівненської області

про зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Демидівської районної державної адміністрації Рівненської області (далі - відповідач) в якому просить:

- зобов'язати Демидівську районну державну адміністрацію Рівненської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9260 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0005 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області;

- зобов'язати Демидівську районну державну адміністрацію Рівненської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5749 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0006 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області;

- зобов'язати Демидівську районну державну адміністрацію Рівненської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9240 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0007 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області.

Відповідно до позовної заяви, Демидівською районною державною адміністрацією протиправно відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину, за рахунок земель, що перебувають у власності позивача для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області.

Вказується, що згідно статті 50 ЗУ «Про землеустрій» письмова згода землевласника (землекористувача), засвідчується нотаріально лише у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством. В даному випадку викупу (вилучення) земельних ділянок не відбувається, а лише змінюється їх цільове призначення.

Звертається увага суду на те, що бездіяльність Демидівської районної державної адміністрації Рівненської області стосовно незатвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок приватної власності у разі зміни їх цільового призначення, що розташовані на території Демидівського району за межами населених пунктів не відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у частині другій статті 2 КАС України, та порушує права та законні інтереси позивача.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Ухвалою суду від 04.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено розгляд і вирішення справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Суд, враховуючи вимоги ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив справу за наявними матеріалами.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то у відповідності до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають значення для розгляду та вирішення спору, дослідивши докази, суд встановив наступне.

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.04.2019 №162324414, засвідчується, що земельна ділянка площею 0,9260 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0005, яка розташована на території Хрінницької сільської ради Демидівського району належить позивачу на праві приватної власності для ведення особистого селянського господарства (номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31030256). Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.04.2019 №1623091423, засвідчується, що земельна ділянка площею 0,5749 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0006, яка розташована на території Хрінницької сільської ради Демидівського району належить позивачу на праві приватної власності для ведення особистого селянського господарства (номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31028743). Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.04.2019 №162324414, засвідчується, що земельна ділянка площею 0,9240 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0007, яка розташована на території Хрінницької сільської ради Демидівського району належить позивачу на праві приватної власності для ведення особистого селянського господарства (номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31030490 ).

Маючи намір змінити цільове призначення вказаних земельних ділянок, що перебувають у приватній власності позивача, ОСОБА_1 звернувся до розробника документації із землеустрою із заявами про виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,9260 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0005; площею 0,5749 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0006; площею 0,9240 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0007 у разі зміни їх цільового призначення для індивідуального садівництва за рахунок земель, що перебувають у власності позивача для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області розроблені ТОВ «ЗЕМЛЕВПОРЯДНА КОМПАНІЯ «ЮРЗЕМГЕОПРОЕКТ» на підставі завдання на розроблення проекту землеустрою та договорів від 29.07.2019 №556-Д19, №555-Д19, №557-Д19 відповідно.

Висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 29.08.2019 №10801/89-19 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9260 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0005 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівнеенської області. Висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 27.08.2019 №10245/82-19, погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5749 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0006 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівнеенської області. Висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 27.08.2019 №10387/82-19, погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9240 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0007 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівнеенської області.

Отже, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення розроблені в порядку, встановленому законом та погоджені в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

09.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Демидівської райдержадміністрації Рівненської області із заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення.

Листом від 20.10.2020 №02-27/2609/20 Демидівська райдержадміністрація Рівненської області повідомила, що для прийняття відповідного розпорядження необхідно долучити нотаріально засвідчені заяви на зміну цільового призначення земельних ділянок, підписані відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій».

Згідно статті 50 ЗУ «Про землеустрій» письмова згода землевласника (землекористувача), засвідчується нотаріально у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством. В даному випадку викупу (вилучення) земельних ділянок не відбувається, а лише змінюється їх цільове призначення.

Згідно норм Земельного кодексу України, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України норми Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Вважаючи відмову відповідача від 09.10.2020 протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) питання регулювання земельних відносин відповідно до закону вирішуються на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

У силу вимог ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Пунктами "а", "б", "в" ч.1 ст.12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Частиною 3 статті 20 Земельного кодексу України встановлено, що зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

В силу вимог ст.22 Закону №858-IV, землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Відповідно до ч.6 ст.186 Земельного кодексу України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 186-1 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. При цьому, перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.

Враховуючи вищенаведене, відповідач не має право відмовити у затвердженні проекту землеустрою земельних ділянок приватної власності, розташованих за межами населених пунктів у разі зміни їх цільового призначення з будь-яких підстав, якщо такий проект погоджено у порядку встановленому ст. 186-1 ЗК України.

Як вбачається з листа відповідача від 20.10.2020 №02-27/2609/20 Демидівська райдержадміністрація Рівненської області зазначила, що для прийняття відповідного розпорядження необхідно долучити нотаріально засвідчені заяви на зміну цільового призначення земельних ділянок, підписані відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій».

Згідно статті 50 ЗУ «Про землеустрій» письмова згода землевласника (землекористувача), засвідчується нотаріально у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством. Однак, в даному випадку викупу (вилучення) земельних ділянок не відбувається, а лише змінюється їх цільове призначення.

За таких обставин, відмова відповідача щодо затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області, оформлена листом від 20.10.2020 №02-27/2609/20, прийнята відповідачем не у межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч.1, 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 N3477-IV, суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 23.10.1991 у справі "Pine Valley Developments Ltd and Others v. Ireland" (заява №12742/87) зазначив, що ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод може застосовуватися для захисту правомірних очікувань щодо певного стану речей у майбутньому, оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати таке рішення дійсним та розраховувати на певний стан речей.

Суд зазначив, що перша та найбільш важлива вимога ст.1 Першого протоколу до Конвенції у тому, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно бути законним (рішення від 25.03.1999 у справі "Iatridis v. Greece" (заява №31107/95). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення від 22.09.1994 у справі "Hentrich v. France" (заява №13616/88) (п.42) та рішення від 10.05.2007 у справі "Kushoglu v. Bulgaria" (заява №48191/99) (пп.49-62).

Суд вважає, що відмовляючи позивачу у затвердженні проектів землеустрою земельних ділянок, відповідач діяв без дотримання принципу верховенства права, непослідовно, нівелюючи правомірні очікування останнього.

За наслідками розгляду справи, суд дійшов висновку, що порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, знайшло підтвердження в ході судового розгляду.

Таким чином, позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У силу вимог ч.1 ст.132 КАС України, до судових витрат належить, зокрема, судовий збір.

Судом встановлено, що за подання адміністративного позову позивачем згідно з квитанцією від 29.12.2020 сплачено судовий збір у сумі 2522,40 грн.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено повністю, сплачений судовий збір у зазначеній сумі належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи (а.с.6).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( с. Хрінники, Демидівський район, Рівненська область, 35220, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Демидівської районної державної адміністрації Рівненської області ( вул. Луцька, 3, смт. Демидівка, Демидівський район, Рівненська область, 35200, ЄДРПОУ 22586294 ) про зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Зобов'язати Демидівську районну державну адміністрацію Рівненської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9260 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0005 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області.

Зобов'язати Демидівську районну державну адміністрацію Рівненської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5749 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0006 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області.

Зобов'язати Демидівську районну державну адміністрацію Рівненської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9240 га кадастровий номер 5621485500:02:001:0007 у разі зміни її цільового призначення для індивідуального садівництва громадянину ОСОБА_1 , за рахунок земель, що перебувають у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області.

Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, Демидівської районної державної адміністрації Рівненської області, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 522, 40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 06 квітня 2021 року

Суддя Л.А. Жуковська