про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
05 квітня 2021 року м. РівнеСправа №460/1232/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, після одержання позовної заяви:
ОСОБА_1
доНаціональної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, у якому позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2017 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 16.09.2019; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2017 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 16.09.2019.
Ухвалою судді від 01.03.2021 позовна заява залишалася без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання суду доказів на підтвердження факту реєстрації у встановленому законом порядку його місця проживання (перебування, знаходження) на території Рівненської області на момент звернення до Рівненського окружного адміністративного суду з даним позовом.
30.03.2021 від позивача надійшла заява (вх.№14084/21), у якій позивач просить долучити до матеріалів позовної заяви довідку Сарненського районного центру зайнятості про перебування на обліку від 23.03.2021 №387 як підтвердження місця проживання на території м.Сарни Рівненської області. Крім того, у заяві позивач зазначив про те, що якщо вказаних доказів буде недостатньо, то не заперечує проти направлення матеріалів справи до Вінницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з п.2 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються, зокрема, місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи; поштовий індекс.
У позовній заяві позивач зазначив свою адресу: АДРЕСА_1 .
Разом з тим, згідно з відміткою в паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 27.05.2010 Гніванським МВ ГУ МВС України у Вінницькій області на ім'я ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання позивача з 22.05.2015 в м.Гнівань Вінницької області.
Така адреса місце проживання позивача зазначена також в довідці Сарненського районного центру зайнятості про перебування на обліку від 23.03.2021 №387.
Відповідно до ч.1 ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з абзацами 9, 11 статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV (далі - Закон №1382-IV), документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист. Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до частини десятої статті 6 Закону №1382-IV, реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Відповідно до абзаців 2-4 пункту 9 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:
у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;
у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.
Водночас, КАС України передбачає вирішення адміністративної справи за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження).
Документів, що підтверджують факт реєстрації місця проживання (перебування, знаходження) позивача на території Рівненської області позивачем суду не надано.
Відтак, з урахуванням вимог ч.1 ст.25 КАС України, дана адміністративна справа підлягає вирішенню за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з Додатком №1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" на територію м.Гнівань Вінницької області (зареєстроване місце проживання позивача) поширюються повноваження Вінницького окружного адміністративного суду; на територію м.Львів (місцезнаходження відповідача) поширюються повноваження Львівського окружного адміністративного суду.
Відтак, дана адміністративна справа підсудна за вибором позивача Львівському окружному адміністративному суду або ж Вінницькому окружному адміністративному суду.
Проте, позивач звернувся з позовною заявою до Рівненського окружного адміністративного суду з порушенням правил підсудності, встановлених статтею 25 КАС України.
Згідно з п.2 ч.1 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Так, у справі Bellet v. France Суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Тобто, відповідно до позиції Європейського Суду з прав людини основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права. Водночас, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Враховуючи викладене, беручи до уваги думку позивача, висловлену в заяві за вх.№14084/21 від 30.03.2021, суд дійшов висновку про необхідність передачі адміністративної справи №460/1232/21 на розгляд Вінницькому окружному адміністративному суду, юрисдикція якого поширюється на територію м.Гнівань Вінницької області, за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання позивача.
Керуючись статтями 25, 29, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу №460/1232/21 за позовом ОСОБА_1 до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій передати на розгляд Вінницькому окружному адміністративному суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повну ухвалу складено 05 квітня 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко