17 березня 2021 року м. Рівне №460/6236/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Янчар О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Кокіль І.П.,
відповідача: представник Приймак В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Держпраці у Рівненській області
доКомунального підприємства "Рокитневодоканал"
про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення робіт, -
Управління Держпраці у Рівненській області (далі - позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Рокитневодоканал" (далі - відповідач), у якому просить застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення ведення робіт підвищеної небезпеки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини, у Комунальному підприємстві "Рокитневодоканал" було виявлено 25 порушень дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки, зокрема порушення вимог статей 13, 21 Закону України "Про охорону праці". Покликаючись до ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", позивач просить застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення ведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечних робіт; робіт в колодязях.
Ухвалою від 31.08.2020 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаний судом строк позивач допущені недоліки усунув.
Ухвалою від 15.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав.
Протокольною ухвалою від 25.11.2020 в підготовчому засіданні оголошено перерву.
Ухвалою від 14.01.2020 підготовче засідання відкладено та продовжено строк підготовчого провадження до 27.01.2021.
Протокольною ухвалою від 27.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 22.02.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги повністю з підстав, наведених у позові.
Представник відповідача виявлених перевіркою порушень не заперечив, повідомив, що підприємством вживаються заходи щодо усунення виявлених порушень, однак станом на час судового розгляду справи у зв'язку з неналежним фінансуванням частина таких порушень залишаються не усунутими. Водночас, просив позов не задовольняти, оскільки вважає, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення робіт підвищеної небезпеки буде мати наслідком зупинення водопостачання в населеному пункті.
Протокольною ухвалою від 22.02.2021 оголошено перерву до 17.03.2021.
В судовому засіданні 17.03.2021 проголошено вступну та резолютивну частину судового рішення.
З'ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, встановивши обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.
Згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Комунальне підприємство "Рокитневодоканал" код 24176488, зареєстроване 08.09.1997, засновник Рокитнівська селищна рада; вид діяльності: забір, очищення та постачання води (основний); каналізація, відведення та очищення стічних вод (а.а.17).
Відповідно до наказу Управління Держпраці у Рівненській області № 586 від 20.07.2020 та направлення Управління Держпраці у Рівненській області № 458-Н/09-27 від 20.07.2020 (а.с.7,8) в період з 21.07.2020 по 27.07.2020 посадовими особами Управління Держпраці у Рівненській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини, у Комунальному підприємстві "Рокитневодоканал", за результатами якої складено Акт перевірки суб'єкта господарювання від 27.07.2020 №09а/07-04 (далі - акт перевірки) (а.с.9-13).
Під час планової перевірки було виявлено 25 порушень дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки, зокрема:
в порушення вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці»:
- (п.10 Розділу V акту перевірки) не ведеться облік газонебезпечних робіт, які проводяться без оформлення наряд-допуску (відсутній журнал), що є порушенням вимог п.п.1.7,1.12 НПАОП 0.00-5.11-85 Типова інструкція з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт;
- (п.11 Розділу V акту перевірки) проводяться газонебезпечні роботи без оформленням наряд-допусків, що є порушенням вимог пунктів 1.11, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 НПАОП 0.00-5.11-85 Типова інструкція з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт;
-(п.12 Розділу V акту перевірки) відсутня система вентиляції на КНС № 1, що є порушенням вимог пунктів 1.5.4, 3.1.10, 3.3.9, 5.1.1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць;
-(п.14 Розділу V акту перевірки) не проведено в термін 1 раз на 6 місяців вимірювання опору ізоляції ручного електроінструменту, що є порушенням вимог п.6.7.23, 6.7.24 НПАОП 40.1-1.21-98. «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
-(п.23 Розділу V акту перевірки) відсутні технічні паспорти на заземлюючі пристрої та на основне електрообладнання що є порушенням вимог п.7.4 розділ VII «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»; п.3.1, 3.2 розділ IV Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів”; п.8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
в порушення вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»:
-(п.1 Розділу V акту перевірки) роботодавцем не одержаний дозвіл органів Держпраці або його територіального органу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме на виконання газонебезпечних робіт, що є порушенням вимог п.6, додаток 2 (п. 4) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1107; п.1.8 розділу II НПАОП 0.00-1.75- 15 Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт.
Акт перевірки представник відповідача підписав без зауважень та заперечень, а в судовому засіданні підтвердив обґрунтованість висновків перевірки.
Управлінням Держпраці у Рівненській області відповідачу внесено припис від 03.08.2020 № 09п/07-04/09а, яким вимагається усунути виявлені порушення в терміни до 04.09.2020 та 04.11.2020 (а.с.14-16).
З наданих представником відповідача доказів судом встановлено, що з метою приведення діяльності Комунального підприємства "Рокитневодоканал" у відповідність до вимог чинного законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки в грудні 2020 року підприємством було придбано комплект вентиляторів типу ВSM, газоаналізатор переносний Дозор-С-М-4 (а.с.75-80). Інших доказів усунення виявлених перевіркою порушень відповідач суду не надав.
Оцінюючи встановлені судом обставини справи , суд враховує таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V.
Приписами статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці є:
- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Відповідно до приписів Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці, навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Статтею 13 Закону України «Про охорону праці» унормовано, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Статтею 21 Закону України «Про охорону праці» унормовано, що Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Суд встановив, що станом на час вирішення судового спору Комунальним підприємством "Рокитневодоканал" не одержаний дозвіл Держпраці або його територіального органу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме на виконання газонебезпечних робіт, що є порушенням вимог п.6, додаток 2 (п. 4) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1107; п.1.8 розділу II НПАОП 0.00-1.75- 15 Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт. Зазначені обставини відповідач не заперечив та не спростував.
Частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим вішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
За правилами ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового спору позивач належними та допустимими доказами підтвердив обґрунтованість позовних вимог про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення робіт підвищеної небезпеки, водночас відповідач доказів приведення господарської діяльності комунального підприємства у відповідність вимогам чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки не надав.
Окрім цього, в матеріалах судової справи відсутні будь-які докази, які свідчили б про те, що зупинення робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечних робіт; робіт в колодязях) унеможливить водопостачання населеного пункту, а тому такі доводи відповідача суд відхиляє як необґрунтовані.
Водночас, суд вважає відсутніми підстави для негайного виконання судового рішення в цій справі, позаяк статтею 371 КАС України рішення суду у справі про застосування заходів реагування не відноситься до категорії справ, рішення в яких виконуються негайно.
Враховуючи вищевикладене, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Управління Держпраці у Рівненській області (33028 м. Рівне, вул. Лермонтова,7, код ЄДРПОУ 39780243) до Комунального підприємства "Рокитневодоканал" (34200, смт Рокитне, вул. Горького, 34, Рокитнівський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 24176488) про застосування заходів реагування задовольнити повністю.
Застосувати до Комунального підприємства "Рокитневодоканал" заходи реагування шляхом повного зупинення робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечних робіт та робіт в колодязях.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 31 березня 2021 року
Суддя Н.О. Дорошенко