Справа № 420/197/21
05 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) позивач просить визнати протиправними і скасувати постанови відповідача про накладення штрафу № 56706440 від 20.07.2018 року та від 05.12.2018 року.
Ухвалами суду від 05.02.2021 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; від 15.02.2021 року: вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження; зупинено провадження у справі; від 16.03.2021 року: продовжено зупинення провадження у справі; від 26.03.2021 року: поновлено провадження у справі.
Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, призначеного на 26.03.2021 року. (а.с.64-66)
26.03.2021 року представником позивача до суду подано клопотання, вхід. № ЕП/7953/21, в якому останній просить розглянути справу № 420/197/21 без участі представника Головного управління. (а.с.87) Від відповідача жодних заяв щодо іншого порядку розгляду справи або про відкладення судового розгляду тощо до суду не надійшло.
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом позовної заяви, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:
- до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 21.12.2020 з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшла постанова ВП № 63111752 від 08.12.2020 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 56706440 від 20.07.2018 про накладання штрафу в розмірі 5100 грн, постанова ВП № 63111710 від 08.12.2020 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови ВП № 56706440 від 05.12.2018 про накладання штрафу в розмірі 10200 грн, та постанова ВП № 6311170 від 08.12.2020 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження;
- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2018, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 зобов'язано Головне управління провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900-VIII, ст. 63 Закону України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення;
- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2018, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018, Головним управлінням 19.11.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900-VIII, ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення;
- розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 становив 6790,40 грн. В результаті зробленого на виконання рішення суду перерахунку за період з 01.01.2016 по 05.11.2018 виникла доплата у розмірі 50417,50 грн. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 06.11.2018 по 30.11.2018 в сумі 1200,42 грн зараховано на його поточний рахунок 05.12.2018 року. Доплата в загальній сумі 49217,08 грн. зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 ;
- нарахована доплата в сумі 49217,08 грн. підлягала виплаті згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим Правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;
- нарахована доплата пенсії в сумі 49217,08 грн. виплачена ОСОБА_1 відповідно до протоколу від 12.06.2020 № 25 засідання Комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду зараховані на поточний рахунок доплати пенсії за рішенням суду;
- старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 05.07.2018 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 56706440 за виконавчим листом № 815/923/18, виданим 21.06.2018;
- відповідний лист про виконання рішення суду було надіслано Головним управлінням до відділу примусового виконання рішень 10.12.2018;
- в подальшому, надійшла постанова ВП № 63111752 від 08.12.2020 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 56706440 від 20.07.2018 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн., постанова ВП № 63111710 від 08.10.2020 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 56706440 від 05.12.2018 про накладення штрафу в розмірі 10200 грн;
- нарахована доплата за цей період в сумі 49217,08 грн повністю виплачена ОСОБА_1 ;
- постанова ВП № 63111752 від 22.10.2020 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 56706440 від 20.07.2018 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн, та постанова ВП № 63111710 від 08.10.2020 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 56706440 від 05.12.2018 про накладення штрафу в розмірі 10200 грн, винесені з метою виконання саме постанови № 56706440 від 05.12.2018 про накладення штрафів в розмірі 5100 грн та 10200 грн;
- державним виконавцем не взято до уваги той факт, що для застосування відповідальності за невиконання рішення суду у вигляді штрафу повинні мати місце наступні умови: 1) факт невиконання рішення про зобов'язання боржника виконати певні дії; 2) невиконання зумовлено неповажними причинами;
- державний виконавець не перевіривши стан виконання рішення суду, виніс постанови про накладання штрафу 5100 грн та 10200 грн, при тому, що на момент винесення постанови вищевказаної постанови, вже було виплачено нараховану доплату за рішенням суду.
Згідно зі змістом пояснень, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перебуває виконавче провадження АСВП № 56706440 з примусового виконання виконавчого листа № 815/923/18, виданого 21.06.2018 Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення;
- 05.07.2018 державним виконавцем відповідно до ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої надіслано сторонам виконавчого провадження;
- згідно листа ГУ ПФУ в Одеській області управлінням 19.11.2018 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, виготовленої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 становив 6790,40 грн;
- погашення заборгованості по пенсійним виплатам за рішеннями суду регулював Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Згідно з вказаним Порядком, боржник - відповідне управління Пенсійного фонду, проводив облік рішень у реєстрі відповідних рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначалась датою їх надходження до Пенсійного фонду. Виділення коштів для виплати здійснювалось Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійного фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів відповідному управлінню пенсійного фонду;
- однак, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва № 640/5248/18 від 12.11.2019 з урахуванням змін, внесених постановою Шостого апеляційного адміністративного суду № 640/5248/19 від 22.07.2020 визнано протиправним та не чинним пункти 1 і 2 від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» та скасовано Порядок, який визначив процедуру пенсійних виплат за рішеннями суду;
- крім того, у зв'язку із тим, що 04.09.2019 набрала чинності постанова КМУ від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р., що визначені станом на 1 березня 2018 року, перерахунок пенсії проведено по 03.09.2019;
- вказана постанова КМУ № 804 від 14.08.2019 Окружним адміністративним судом м. Києва від 23.01.2020 № 640/19133/19 визнана не чинною в повному обсязі. Таким чином, рішення суду боржником не виконано у повному обсязі, вказані постанова КМУ вже не є обґрунтованою причиною невиконання рішення суду;
- доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 05.11.2018 в сумі 49217,08 грн. підлягає виплаті згідно з Порядком погашення заборгованості в пенсійних виплатах за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;
- вимоги виконавчого документа Одеського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області - не виконано, стягувачу не виплачено пенсійні виплати за період з 01.01.2016 по 05.11.2018;
- боржник, був зобов'язаний повідомити державного виконавця про поважність причин невиконання та надати відповідні докази (виписки по рахунках тощо);
- 15.08.2018, у зв'язку з невиконанням вимог виконавчого документу, державним виконавцем відповідно до ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про накладення на боржника штрафу та попереджено про кримінальну відповідальність за невиконання рішення суду. Згідно вказаної постанови на боржника накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. Пунктом 2 вказаної постанови боржника зобов'язано виконати рішення суду протягом десяти робочих днів;
- 05.12.2018, у зв'язку з повторним невиконанням рішення суду, на боржника повторно накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. за невиконання вимог вищевказаного виконавчого документу;
- на даний час, рішення суду, що набрало законної сили, боржником - Головним управління пенсійного Фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385. м. Одеса, вул. Канатна, 83) не виконано; боржник належним чином повідомлений про свій обов'язок щодо здійснення дій, направлених на належне виконання рішення суду;
- 18.09.2020 до правоохоронних органів направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення та винесено постанову про закінчення виконавчого провадження;
- оскільки виконавчим документом чітко встановлено спосіб і порядок виконання, як і Законом для виконання рішень зобов'язального характеру, підстав для визнання постанов про накладення штрафів незаконним та неправомірним не має;
- Законом України «Про виконавче провадження» передбачений певний порядок виконання рішень зобов'язального характеру, а Закон має вищу юридичну силу, а ніж постанови КМУ та постанови Верховного Суду, що є порушенням мало того прав стягувача на пенсію та основних завдань та засад адміністративного судочинства, а саме: п. 1, 2, 8 частини другої статті 2 КАС, так як державному виконавцю Законом України «Про виконавче провадження» надано право накладати штраф на боржника за невиконання рішення суду;
- крім того, постанова про накладання штрафу є своєрідним захистом прав стягувача та стимулювання виконання рішення суду боржником;
- застосування практики ЄСПЛ має сприяти формуванню єдності судової практики у захисті прав, свобод та інтересів людини, а не підміняти аргументи та/або мотивувальну частину судового рішення або знову ж таки виступати невід'ємним його атрибутом. Таким чином право на отримання пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань;
- відсутність коштів у бюджеті не є підставою для невиконання рішення суду, виконання якого є обов'язковим, що передбачено статтею 129-1 Конституції України. Аналогічна позиція викладена у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Сук проти України», «Бурдов проти Росії»;
- Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на формальних підставах не виплачено пенсію стягувачу, оскільки рішення обов'язкове до виконання на території України;
- з ситуації, яка склалась щодо скасування судами штрафів державних виконавців, накладених на ГУПФУ в Одеській області, можливо зробити висновок, що суд не є ефективним засобом захисту прав людини тому, що його рішення не виконуються як того вимагає закон;
- ГУПФУ в Одеській області витрачає безпідставно кошти з Державного Бюджету на непотрібні оскарження штрафів, шляхом сплати судового збору, тоді як ці кошти можливо б було направити на виконання рішень судів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками справи, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 815/923/18, зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ: 20987385) щодо не проведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ: 20987385) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення.
21 червня 2018 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 815/923/18, відповідно до якого Одеський окружний адміністративний суд 14 травня 2018 року, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії:
- вирішив: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ: 20987385) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення;
- із зазначенням, що судове рішення набрало законної сили: 14 червня 2018 р.
Постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 56706440 від 05.07.2019 року (а.с.13зв.-14) старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 815/923/18, виданого 21.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом, про:
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення;
- із зазначенням, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
20.07.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б., керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56706440 (а.с.83), якою:
- за невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.;
- зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Відповідно до змісту вказаної постанови старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б. встановлено:
- боржником рішення суду не виконано та не надано письмового підтвердження причин невиконання рішення суду.
05.12.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б., керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56706440 (а.с.84), якою:
- за повторне невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 10200 грн.;
- зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Відповідно до змісту вказаної постанови старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б. встановлено:
- боржником рішення суду повторно не виконано та не надано письмових чи усних пояснень з приводу причин невиконання рішення.
Не погоджуючись з постановами відповідача про накладення штрафу № 56706440 від 20.07.2018 року та від 05.12.2018 року, позивач оскаржив їх у судовому порядку.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.15-18):
- листа позивача «Про виконання рішення», адресованого відповідачу, № 20655/03 від 10.12.2018 року, відповідно до змісту якого, зокрема:
- в доповнення до листа головного управління від 25.07.2018 № 12129/03 на лист від 11.07.2018 № 091-5879, який надійшов до головного управління 16.07.2018 разом з постановою державного виконавця від 05.07.2018 ВП № 56706440 про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 815/923/18, виданому 21.06.2018 Одеським окружним адміністративним судом, повідомляємо;
- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2018, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018, яка надійшла до головного управління 15.11.2018, головним управлінням 19.11.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, виготовленої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
- розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 становить 6790,40 грн.;
- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 06.11.2018 по 30.11.2018 в сумі 1200,42 грн. зарахована на його картковий рахунок 05.12.2018 року;
- доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 05.11.2018 в сумі 49217,08 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.
- копія перерахунку пенсії з 01.12.2018 та копія розрахунку на доплату пенсії додаються (додаток: на 2 арк. в 1 прим.);
- перерахунків пенсії та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 від 19 листопада 2018 року на підставі рішення суду у справі № 815/923/18;
- роздруківки даних щодо виплат, відповідно до яких фіксована сума до виплати станом на 16.07.2020 - 49217,08 - Виплати на виконання рішень комісій (ПКМУ 649).
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду надано копії матеріалів виконавчих проваджень, номер за АСВП: 63111710 та 63111752. (а.с.71-84)
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1 та 3 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закону № 1404-VIII); «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII); Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 року № 2456-VI (далі - БК України); Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 (далі - Положення № 28-2); Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649); Порядком ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 26 вересня 2018 року № 20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2018 р. за № 1189/32641 (далі - Порядок № 20-1).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Згідно з ч. 2 ст. 63 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення № 28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно зі ст. 8 Закону № 2262-XII, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з п. 1 Порядку № 649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до п. 2 Порядку № 649, зокрема, боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно з п. 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Відповідно до п. 6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Згідно з п. 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Згідно з п. 1 Порядку № 20-1 цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку № 649, визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.
Відповідно до п. 7 Порядку № 20-1 внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника. Якщо на дату внесення інформації стягувач перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, який не є боржником, інформацію до реєстру вносить відповідальна особа цього органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи стягувача та наявного у ній рішення суду.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи, з таких підстав.
Як встановлено судом вище, постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 56706440 від 05.07.2019 року (а.с.13зв.-14) старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 815/923/18, виданого 21.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом, про:
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення;
- із зазначенням, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
20.07.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б., керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56706440 (а.с.83), якою:
- за невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.;
- зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Відповідно до змісту вказаної постанови старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б. встановлено:
- боржником рішення суду не виконано та не надано письмового підтвердження причин невиконання рішення суду.
05.12.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б., керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56706440 (а.с.84), якою:
- за повторне невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 10200 грн.;
- зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Відповідно до змісту вказаної постанови старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком С.Б. встановлено:
- боржником рішення суду повторно не виконано та не надано письмових чи усних пояснень з приводу причин невиконання рішення.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.15-18):
- листа позивача «Про виконання рішення», адресованого відповідачу, № 20655/03 від 10.12.2018 року, відповідно до змісту якого, зокрема:
- в доповнення до листа головного управління від 25.07.2018 № 12129/03 на лист від 11.07.2018 № 091-5879, який надійшов до головного управління 16.07.2018 разом з постановою державного виконавця від 05.07.2018 ВП № 56706440 про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 815/923/18, виданому 21.06.2018 Одеським окружним адміністративним судом, повідомляємо;
- на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2018, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018, яка надійшла до головного управління 15.11.2018, головним управлінням 19.11.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, виготовленої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;
- розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 становить 6790,40 грн.;
- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 06.11.2018 по 30.11.2018 в сумі 1200,42 грн. зарахована на його картковий рахунок 05.12.2018 року;
- доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 05.11.2018 в сумі 49217,08 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.
- копія перерахунку пенсії з 01.12.2018 та копія розрахунку на доплату пенсії додаються (додаток: на 2 арк. в 1 прим.);
- перерахунків пенсії та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 від 19 листопада 2018 року на підставі рішення суду у справі № 815/923/18;
- роздруківки даних щодо виплат, відповідно до яких фіксована сума до виплати станом на 16.07.2020 - 49217,08 - Виплати на виконання рішень комісій (ПКМУ 649).
З встановленого вбачається, зокрема, що:
- станом на дати прийняття відповідачем оскаржених постанов про накладення штрафу (20.07.2018 року та 05.12.2018 року) у виконавчому провадженні ВП № 56706440 постанова відповідача про відкриття зазначеного виконавчого провадження не оскаржена та не скасована;
- перші дії з часткового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 815/923/18, за яким 21.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 815/923/18 та з виконання якого 05.07.2019 року відповідачем відкрито виконавче провадження ВП № 56706440, - вчинені позивачем лише 19.11.2018 року, а саме проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.
При цьому жодних інших доводів щодо вчинення позивачем будь-яких конкретних дій з виконання вказаного рішення суду, зокрема після відкриття виконавчого провадження до 20.07.2018 року - дати першої оскарженої позивачем постанови відповідача про накладення штрафу, та повідомлення про їх вчинення відповідача, позивачем не наведено та/або докази на їх підтвердження не надано;
- подальші дії з часткового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 815/923/18, за яким 21.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 815/923/18 та з виконання якого 05.07.2019 року відповідачем відкрито виконавче провадження ВП № 56706440, - вчинені позивачем 05.12.2018 року, тобто у дату прийняття відповідачем другої оскарженої позивачем постанови, а саме на картковий рахунок ОСОБА_1 зарахована доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 06.11.2018 по 30.11.2018 в сумі 1200,42 грн.
При цьому про вчинення вказаних дій, а також про те, що доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 05.11.2018 в сумі 49217,08 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1, відповідача повідомлено листом позивача «Про виконання рішення», № 20655/03 від 10.12.2018 року, тобто після прийняття відповідачем другої оскарженої позивачем постанови про накладення штрафу.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано, зокрема, копію роздруківки даних щодо виплат, відповідно до яких фіксована сума до виплати станом на 16.07.2020 - 49217,08 - Виплати на виконання рішень комісій (ПКМУ 649). Відповідно, фактична виплата нарахованої доплати пенсії на виконання рішення суду здійснена лише 16.07.2020, тобто також після прийняття оскаржених постанов відповідача.
Отже, на дати прийняття оскаржених постанов (20.07.2018 року та 05.12.2018 року):
- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 815/923/18, за яким 21.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 815/923/18 та з виконання якого 05.07.2019 року відповідачем відкрито виконавче провадження ВП № 56706440, - не було виконане позивачем у повному обсязі, зокрема, в частині проведення виплати пенсії;
- у розпорядженні відповідача не було належних та допустимих доказів виконання позивачем рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 815/923/18, за яким 21.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 815/923/18 та з виконання якого 05.07.2019 року відповідачем відкрито виконавче провадження ВП № 56706440, та/або щодо поважності причин його невиконання повністю чи частково, в тому числі згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.
При цьому, зокрема: згідно з п. 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою; відповідно до п. 7 Порядку № 20-1 внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника, тощо.
Про причини ненадання належних та допустимих доказів/документів виконання позивачем рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 815/923/18, за яким 21.06.2018 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 815/923/18 та з виконання якого 05.07.2019 року відповідачем відкрито виконавче провадження ВП № 56706440, згідно з: 1) Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та 2) Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1, - ні відповідачу до дат прийняття оскаржених постанов, ні суду - позивачем не повідомлено.
Надані позивачем в подальшому відповідачу разом з листом позивача «Про виконання рішення», № 20655/03 від 10.12.2018 року, та суду перерахунки позивача пенсії та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії - не є належними та допустимими доказами/документами виконання виконавчого листа № 815/923/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 21.06.2018 року, в частині здійснення виплати пенсії з ОСОБА_1 , згідно з вищенаведеними Порядками.
За таких обставин відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактична відсутність коштів, як підстава невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, - не є поважною причиною невиконання судового рішення.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов висновку, що встановлені відповідачем обставини, які послужили підставою для прийняття оскаржуваних постанов, відповідають фактичним обставинам справи та правовим підставам їх прийняття.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, позивач суду не навів та не надав.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;
- оскаржувані постанови прийняті відповідачем відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, отже підстав для визнання протиправними та скасування постанов відповідача про накладення штрафу № 56706440 від 20.07.2018 року та від 05.12.2018 року - немає.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 10 ст. 120 КАС України зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.
Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 104 від 17.02.2021) до 30 квітня 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 120, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 287, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місцезнаходження: вул. Разумовська, 37, м. Одеса, 65091) про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити повністю.
Апеляційні скарги на рішення суду можуть бути подані в поряду, передбаченому ч. 6 ст. 287 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя М.Г. Цховребова