Справа № 420/1240/21
05 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Фермерського господарства «Норд» (с. Капустянка Савранського р-ну, Одеської обл., 66233, код ЄДРПОУ 21019535) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
Фермерське господарство «Норд» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-19255/13-20-СГ від 30 грудня 2020 року «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким відмовлено ФГ «Норд» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки, розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області (за межами населеного пункту), орієнтовний розмір земельної ділянки 44,50 га; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл Фермерському господарству «Норд» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 44,50 га розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області ( за межами населеного пункту) - в постійне користування - для ведення фермерського господарства.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що земельна ділянка площею 44,5 га використовується фермерським господарством «Норд» на підставі Рішення VIII сесії Неділківської сільської Ради народних депутатів XXI скликання. Фермерське господарство «Норд» звернулось до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, з заявою (клопотанням) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для ведення фермерського господарювання площею 44,5 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Нелідівської сільської ради Савранського району Одеської області. Проте, наказом № 15-19255/13-20-СГ від 30 грудня 2020 року «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області неправомірно відмовлено фермерському товариству «Норд» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області ( за межами населеного пункту), орієнтовний розмір земельної ділянки 44,50 га., зазначивши лише, що клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№9742/21 від 25.02.2021р.), наголошуючи, зокрема, що за результатами розгляду заяви Головним управлінням наказом від 30.12.2020 № 15-19255/13-20-СГ, відмовлено Позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, з підстави не відповідності клопотання вимогам чинного законодавства, оскільки при наявності чинного державного акта на земельну ділянку з визначеною площею та зовнішніх меж землекористування, розробляється технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшого присвоєння кадастрового номера та реєстрації речового права.
Ухвалою суду від 02 лютого 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у справі №420/1240/21 за позовом Фермерського господарства «Норд» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, відповідно до державного акту на право постійного користування землею Рішенням VIII сесії Неділківської сільської Ради народних депутатів XXI скликання Локайчук ( Симонишеній - до укладення шлюбу) Неонілі Терентїївні - передано в постійне користування для ведення фермерського господарства земельну ділянку площею 44,5 га на території Неділківської сільської Ради народних депутатів.
Вказана земельна ділянка використовується фермерським господарством «Норд», код ЄДРПОУ 21019535, засновником якого була ОСОБА_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 04 березня 2009 року ОСОБА_1 померла.
ОСОБА_2 - чоловік померлої ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про шлюб від 22.10.2008р., на час звернення до суду є керівником діючого фермерського господарства «Норд», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців Серії ААБ №372625.
Судом з'ясовано, що 24.11.2020 Фермерське господарство «Норд» звернулось до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з відповідною заявою (від 02.12.2020 № Ф-21201/0/36-20) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 44.5 га, яка розташована на території Капустянської сільської ради Савранського району Одеської області за межами населених пунктів.
До означеної заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для ведення фермерського господарювання додано: копію Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14.05.2014 року; копію Державного акта на право постійного користування землею ( в якості графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки); нотаріально посвідчену копію Статуту ФГ «Норд», копію Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи; копію Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців; копію довідки ГУ ДПС в Одеській області від 23.09.2019 року.
За результатами розгляду вказаної заяви Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області наказом від 30.12.2020 № 15-19255/13-20-СГ, відмовлено фермерському господарству «Норд» у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, зазначивши, що клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Земельного Кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства; ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування»; ґ) вищі навчальні заклади незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Ради Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч. 3 ст. 123 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Аналіз цієї норми дає підстави для висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Водночас, подання зацікавленою особою документів, необхідних для розгляду клопотання, не в повному обсязі або виявлення у документах, поданих замовником, недостовірних відомостей об'єктивно перешкоджає розгляду та винесенню законного рішення про надання дозволу/мотивованої відмови на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У разі надання особою пакету документів, необхідних для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з недоліками щодо комплектності, форми чи змісту, відповідний орган має право звернутися до заявника з пропозицією усунути виявлені недоліки. Така дія є правомірним способом поведінки органу і має на меті створення громадянам та юридичним особам умов для реалізації їх прав на землю. Зазначена пропозиція щодо усунення недоліків не може вважатися «відмовою у наданні дозволу» у розумінні частини сьомої статті 123 ЗК України. Проте, звернення з такою пропозицією не звільняє відповідний орган від обов'язку прийняти рішення щодо надання дозволу (або відмову) в межах встановленого законом місячного строку.
Зокрема, як встановлено судом, оскаржуваний Фермерським господарством «Норд», Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-19255/13-20-СГ від 30 грудня 2020 року «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», жодної підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із законодавчо передбачених, не містить, натомість містить лише зазначення щодо невідповідності клопотання заявника вимогам чинного законодавства.
Таким чином, з урахуванням наведеного судом встановлено, що відмова Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у наданні ФГ «Норд» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки, розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області (за межами населеного пункту), орієнтовний розмір земельної ділянки 44,50 г, викладена в оскаржуваному Наказі №15-19255/13-20-СГ від 30 грудня 2020 року, всупереч вище окресленим законодавчим нормам жодним чином не є мотивованою.
Відтак, беручи до уваги вищенаведене, а також те, що, у даному випадку, суб'єктом владних повноважень, з урахуванням вимог ч.2 ст.77 КАС України, не доведено наявності законодавчо передбачених підстав для відмови позивачеві в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки, розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області (за межами населеного пункту), орієнтовний розмір земельної ділянки 44,50 га, суд дійшов висновку, що оскаржуваний Фермерським господарством «Норд» Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-19255/13-20-СГ від 30 грудня 2020 року «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Щодо вимоги Фермерського господарства «Норд» про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл ФГ «Норд» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 44,50 га розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області ( за межами населеного пункту) - в постійне користування - для ведення фермерського господарства, суд зазначає наступне.
Так, у постанові від 16 вересня 2015 року (справа № 21-1465а15) Верховний Суд України акцентував, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до пп. 31 п. 3 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, основними завданнями Держгеокадастру є розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Відповідач є органом виконавчої влади, який наділений повноваженнями надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Нормами Земельного кодексу України чітко визначено підстави, порядок, строки, процедура надання відповідачем дозволу зацікавленим особам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а також чітко визначені порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, а так само і форма прийнятих відповідних рішень.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, та зважаючи, що суд дійшов висновку щодо протиправності Наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-19255/13-20-СГ від 30 грудня 2020 року, та наявності підстав для його скасування, належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача, на думку суду, є необхідність зобов'язання відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надати Фермерському господарству «Норд» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 44,50 га розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області ( за межами населеного пункту) - в постійне користування - для ведення фермерського господарства.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Фермерського господарства «Норд» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, є правомірними, ґрунтовними, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Фермерського господарства «Норд» (с. Капустянка Савранського р-ну, Одеської обл., 66233, код ЄДРПОУ 21019535) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 39765871) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-19255/13-20-СГ від 30 грудня 2020 року «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою».
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 39765871) надати Фермерському господарству «Норд» (с.Капустянка Савранського р-ну, Одеської обл., 66233, код ЄДРПОУ 21019535), дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 44,50 га, розташованої на території Капустянської сільської ради Савранського району, Одеської області ( за межами населеного пункту) - в постійне користування - для ведення фермерського господарства.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 39765871) на користь Фермерського господарства «Норд» (с. Капустянка Савранського р-ну, Одеської обл., 66233, код ЄДРПОУ 21019535) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
Адміністративний позов Фермерського господарства «Норд» (с. Капустянка Савранського р-ну, Одеської обл., 66233, код ЄДРПОУ 21019535) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 39765871) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнит
05.04.21.