Рішення від 07.04.2021 по справі 240/1395/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/1395/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Попової О. Г.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування в сумі грошового забезпечення надбавки за особливі умови служби, надбавки за 100%, починаючи з 01.01.2016 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з врахуванням надбавки за особливі умови служби надбавки за 100%, починаючи з 01.01.2016 року.

В обгрунтування позову вказує, що він пенсіонер МВС з 2002 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. В відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", йому призначено пенсію з урахуванням видів грошового забезпечення-посадового окладу,окладу за спеціальне звання, надбавкою за вислугу років 30%, надбавка за особливі умови служби,надбавка за 100%. А вже станом на 01.01.2016 року при перерахунку пенсії, в грошове забезпечення для нарахування пенсії були включені тільки посадовий оклад, оклад за військовим(спеціальним) званням, надбавка за вислугу років 40% та премія 2,05%. Такі дії, на думку позивача, суперечать Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Закону України "Про забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", в якому в ст. 63 вказано, що пенсійне забезпечення здійснюється з врахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат та премій).

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 витребувано у Головного управління пенсійного фонду України у Житомирській області належним чином завірену копію протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2016 та довідки, що стала підставою для такого перерахунку.

06.04.2021 через відділ документального забезпечення суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування якого зазначив, що перерахунок пенсії відповідача здійснюється на підставі довідки про грошове забезпечення, яка видана Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області. Пенсійний орган не наділений повноваженнями вносити зміни до довідок про грошове забезпечення виданих уповноваженими на те органами. Вказує, що згідно п.5 Порядку 45, під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на амомент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомисрькій області.

З 2002 року позивачу призначено пенсію на умовах Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

04.12.2002 була призначена пенсія на умовах Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року в розмірі 340,60 грн. (61% грошового забезпечення), на підставі довідки про грошове забезпечення, що становило 558,36 грн., в тому числі:

- посадовий оклад- 135,00 грн;

- оклад за військове звання - 125,00 грн;

- надбавка за особливі умови служби - 34,55 грн;

- надбавка за вислугу років 30% - 78,00 грн;

- надбавка за 100% - 185,81 грн.

Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направлено довідку №85/9097 від 14.03.2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Грошове забезпечення позивача відповідно до вказаної довідки станом на 01.01.2016 року включає: посадовий оклад - 2500,00 гри.; оклад за військове звання - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 1800,00 грн.; премія 2,05% - 129,15 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі показників зазначених у довідці Управління міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/9097 від 14.03.2018 року було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року: основний розмір пенсії обчислений у розмірі 61% грошового забезпечення за вислугу 22 роки. Загальний розмір пенсії до виплати станом на 01.01.2020 становить 5913,65 грн., в тому числі доплата по Постанові - 1991,87 грн.

Не погоджуючись з тим, що відповідачем при перерахунку пенсії з 01.01.2016 в суму грошового забезпечення не врахована надбавки за особливі умови служби, надбавки за 100%, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до частини 1 ст. 63 Закону України № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 статті 63 Закону України № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами 2, 3 статті 51 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 названого Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Тобто, питання щодо включення до довідки складових грошового забезпечення належало до компетенції Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Житомисрькій області, яка є уповноваженим органом в даному випадку на надання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

При цьому, відповідачем надано до суду довідку Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направлено довідку №85/9097 від 14.03.2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Грошове забезпечення позивача відповідно до вказаної довідки станом на 01.01.2016 року включає: посадовий оклад - 2500,00 гри.; оклад за військове звання - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 1800,00 грн.; премія 2,05% - 129,15 грн.

У вказаній довідці відсутні такі складові грошового забезпечення, як надбавки за особливі умови служби надбавки за 100%.

За таких обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року враховувало ті показники грошового забезпечення, які були надані уповноваженим органом та було позбавлене можливості визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

Так, Верховний Суд в постановах від 19.07.2019 року у справі №640/17250/16-а та від 10.09.2019 року у справі № 521/16215/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Крім того, Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 року у зразковій справі № 240/6263/18 зазначено, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям Постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при перерахунку пенсії з 01.01.2016 року керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані уповноваженим органом, та не могло визначити і врахувати будь-які інші складові, окрім тих, що були включені до відповідної довідки, що відповідає вимогам чинного законодавства України.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, в межах повноважень, визначених чинним законодавством, та не мав підстав самостійно без надходження відповідної довідки здійснювати перерахунок пенсії з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які були встановлені раніше.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування в сумі грошового забезпечення надбавки за особливі умови служби, надбавки за 100%, починаючи з 01.01.2016 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з врахуванням надбавки за особливі умови служби надбавки за 100%, починаючи з 01.01.2016 року.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

В задоволенні адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 07 квітня 2021 року.

Суддя О.Г. Попова