Рішення від 07.04.2021 по справі 200/1448/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 р. Справа№200/1448/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування до трудового стажу періодів роботи з 03.03.1993 року по 30.09.1994 року у якості водія у ТОВ «Роска», з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року у якості воді у фірмі МЦ «Хімік»;

- скасувати рішення відповідача від 21.01.2021 року №19;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 16.01.2021 року про призначення пенсії за віком, зарахувавши до трудового стажу періоди роботи з 03.03.1993 року по 30.09.1994 року у якості водія у ТОВ «Роска», з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року у якості воді у фірмі МЦ «Хімік».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не згоден з рішення відповідача щодо відмови йому в призначенні пенсії за віком. Враховуючи, що позивач надав всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу для призначення пенсії, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, в якому зазначено, що управління до страхового стажу позивача не зараховані окремі періоди роботи з підстав того, що відсутні дата та номер наказу при прийомі на роботу, відсутні данні в індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

16.01.2021 року позивач звернувся до управління з заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 21.01.2021 року №19 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком у з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років.

До страхового стажу позивача не враховано періоди роботи:

- з 03.03.1993 року по 30.09.1994 року - у ТОВ «Роска» ЛТД, так як відсутні дата та номер документа, на підставі якого винесений запис про прийняття на роботу;

- з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року - у фірмі МЦ «Хімік», так як відсутня дата та номер документа, на підставі якого внесений запис про прийняття на роботу та відсутні дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2013 року пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" винятково цим Законом визначається, зокрема, пенсійний вік чоловіків і жінок, після досягнення якого особа має право на призначення пенсії за віком.

Відповіднодо ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок № 637).

Згідно з пунктами 1-3 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , в період з 03.03.1993 року по 30.09.1994 року він працював в якості водія у ТОВ «Роска», з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року в якості водія у фірмі МЦ «Хімік».

Крім того, позивач здійснив дії щодо отримання інформації про стаж роботи за спірні періоди. Проте виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради надана відповідь на запит позивача щодо надання довідки про стаж з аперіод роботи з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року на посаді водія у фірмі МЦ «Хімік» про відсутність в архіві документів з кадрових питань (особового кладу) відповідного підприємства. Військово-цивільною адміністрацією міста Торецька Донецької області також повідомлено про відсутність на зберіганні документів з кадрових питань (особового складу) ТОВ «Роска», що підтверджено повідомленнями виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 28.01.2021 року №05-01-3/4 та Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області від 01.02.2021 року №09-07-08/123.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 06 березня 2018 року у справі №754/14898/15-а.

Дійсно трудова книжка в графі, де має бути зазначено на підставі чого внесено запис про прийняття на роботу в обох випадках містить запис «контракт», проте відсутні його дата та номер.

Тобто роботодавцем позивача допущено порушення при заповненні трудової книжки. Разом з цим, це не унеможливлює визначення періоду, протягом якого позивач працював в цих товариствах, оскільки є інші відомості, зокрема дати прийняття та звільнення.

На підставі пункту 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

На підставі частини 1 статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (пункт 6 частина 2 статті 17 Закону) незалежно від фінансового стану платника (частина 12 статті 20 Закону).

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає, що відмова відповідача у не зарахуванні періоду роботи позивача з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року у фірмі МЦ «Хімік» до його страхового стажу роботи з підстав відсутності даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування носить формальний характер і не відповідає вимогам пенсійного законодавства.

За таких обставин, суд вважає, що певний період стажу позивача не може бути не зарахований через не сплату підприємство страхових внесків, оскільки несвоєчасне перерахування страхових внесків підприємством не може впливати на право заявника на призначення пенсії. Позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством. Тому позовні вимоги в частині зарахування вищевказаних періодів до страхового стажу позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи, що рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.01.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком ухвалене всупереч зазначеним вище положенням та порушує право позивача на отримання пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає, що належним захистом прав позивач визнання відповідного рішення протиправним та його скасування.

Приймаючи рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідач має враховувати періоди страхового стажу позивача з 03.03.1994 року по 30.09.1994 року, з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому стягненню підлягає судовий збір у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132,159-161,164,192-194,224-228,241-247, 255,253-263,293-295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької №19 від 21.01.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2021 року про призначення пенсії за віком із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи з 03.03.1993 року по 30.09.1994 року у якості водія у ТОВ «Роска», з 13.10.1994 року по 14.07.2003 року у якості воді у фірмі МЦ «Хімік».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш