79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
29.03.2021 справа № 914/3255/20
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Горецької З.В. за участю секретаря судового засідання Муравець О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Виконувача обов'язків керівника Львівської місцевої прокуратури №3, м. Львів
в інтересах позивача: Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТРАНСБЕЗПЕКА), м. Київ
в особі: Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, м. Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Сервіс-1"
про стягнення 6 278,56 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами.
представники сторін:
від прокуратури: Панькевич Р.В.
від позивача: не з?явився.
від відповідача: Співак Я.І.
Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст. 222 ГПК України, фіксування судового процесу здійснювалось за допомогою програмно-апаратного комплексу «Акорд».
Виконувач обов'язків керівника Львівської місцевої прокуратури №3 подав на розгляд господарського суду Львівської області позов в інтересах позивача Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТРАНСБЕЗПЕКА) в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Сервіс-1" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 6 278,56 грн.
Ухвалою від 16.12.2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26.01.2021 року. Розгляд підготовчого засідання було відкладено на 09.02.2021 року.
У підготовче судове засідання 09.02.2021 року з'явився прокурор, представник позивача та відповідач. Представник позивача заявив клопотання про продовження підготовчого провадження у даній справі.
Ухвалою від 09.02.2021 року продовжено строк підготовчого провадження по справі, підготовче судове засідання призначено на 23.02.2021 року.
Ухвалою від 03.03.2021 року закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті на 29.03.2021 року.
В судове засідання 29.03.2021 року явку забезпечили представник прокуратури та відповідача.
Прокуратура посилаючись на аргументи висвітлені в позовній заяві та пояснення вх. №4260/21 від 23.02.2021 року просила позовні вимоги задоволити. Відповідач проти позовних вимог заперечив з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву вх. №98/21 від 04.01.2021 року.
Суд дослідивши наявні в матеріалах справи докази, врахувавши, що обом сторонам у справі були створені всі необхідні можливості для подання доказів та пояснень на підтвердження своїх вимог та заперечень, взявши до уваги встановлені Господарським процесуальним кодексом України строки розгляду справи, дійшов висновку про прийняття рішення у справі.
Аргументи прокуратури
21.05.2020 року Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки, проведено документальну перевірку автомобіля, марки DAF FT XF 105,460, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а також причепа марки ВОDЕХ КІS ЗD, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить на праві власності Відповідачу.
За результатами перевірки Управлінням встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів осьового навантаження автомобіля, що зафіксовано актом № 024343 від 21.05.2020 року.
Управління складено розрахунок №024343 від 21.05.2020 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким за виявлені порушення Відповідача зобов'язано здійснити оплату на суму 215,46 євро.
Сума 215,46 євро станом на 21.05.2020 року, тобто на день проведення розрахунку за офіційним курсом, встановленим Національним банком України, еквівалентна - 6 278,56 грн.
Акт, розрахунок та довідку отримав водій автомобіля, тому відповідачу було відомо про необхідність внесення плати за проїзд.
Результати габаритно-вагового контролю не оскаржені в установленому законом порядку.
У свої поясненнях прокуратура підсумовуючи стверджує, що при перевищенні нормативно допустимих вагових параметрів транспортного засобу, проїзд автомобільними дорогами можливий лише після оформлення відповідного дозволу або внесення плати за проїзд.
Аргументи позивача
Позивач позовні вимоги підтримав, письмових пояснень по суті спору не надав.
Аргументи відповідача
Ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. № 879, визначаються в залежності від перевищення великоваговим транспортним засобом допустимих осьових навантажень.
Законодавство розмежовує нормативні та допустимі вагові параметри транспортного засобу, а ставки плати за проїзд визначаються в залежності від перевищення вагових параметрів над допустимими, а не над нормативними.
Розмір плати за проїзд, із врахуванням 2 % допустимого відхилення, коефіцієнту збільшення сплати за та відстані, яка зазначена органом Укртрансбезпеки у розрахунку мала б складати 53,2 Євро, що станом на 21.05.2020 року за офіційним курсом встановленим Національним банком України еквівалентний - 1550,26 грн.
21.05.2020 посадовими особами Київського міжрегіонального Управління проведено габаритно-ваговий контроль та документальну перевірку вантажного автомобіля марки DAF FT ХF 105,460, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а також причіп марки ВОDЕХ КIS 3D,
реєстраційний номер НОМЕР_2 , які належать Відповідачу - ТзОВ «Транс - Сервіс- 1».
Актом №024343 від 21.05.2020 року зафіксовано перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів осьового навантаження автомобіля.
Згідно товарно-транспортної накладної №417551 від 21.05.2020 року, відправник -Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 16), одержувач - ТзОВ «Національна горілчана компанія» (Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, Смілянське шосе, 8-й км., буд. 2). Маршрут руху пролягав: с. Червона Слобода Київської області - с. Степанки Черкаської
області, 266 км.
Габаритно - ваговий контроль проведено на а.д. М - 06 км. 35 та зафіксовано перевищення нормативно допустимого осьового навантаження, при нормі 11 тонн фактичне навантаження становить 12.26 тонн.
На підставі акту проведено розрахунок №024343 від 21.05.2020 року плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 215,46 євро. Офіційний курс гривні станом на 21.05.2020 року встановлений Національним банком становить за 100 євро 2 914,03 грн. Нарахована сума збитків еквівалентна 6 278,56 грн.
Перевищення складає 1,26 тонн, що у відсотковому співвідношенні становить 11,45 %.
Акт отримав ОСОБА_1 про що свідчить його підпис та не спростовується відповідачем.
У відповідності до розпорядження КМУ від 03.03.2020 року №196-р, Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки та Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області реорганізовано у Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до п. 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
За приписами п.п. 2, 15, 27 п. 5 Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, серед іншого: державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
У відповідності до абзацу першого п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (надалі Порядок).
Пунктом 3 Порядку визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами, а також відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно з ч. 3 п. 2 зазначеного Порядку, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, які зазначені у пункті 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
У розрахунку від 21.05.2020 року № 024343 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 21.05.2020 року № 024343 зазначено, що перевищення параметрів від нормативу становить 11,45 відсотків, тобто транспортний засіб відповідача необхідно вважати великогабаритним.
Відповідно до п. 22.5. Правил дорожнього руху: 22.5. за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів -11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
З акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки від 21.05.2020 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю вбачається, що фактичні осьові навантаження становлять: 7,04/12,26/7,36/8,42/7,84 тонн. Нормативно допустимі навантаження становлять: 11/11/8/8/8 тонн. В ході перевірки встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження на другу вісь.
На підставі викладеного, Управлінням нарахована відповідачу плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 215, 46 євро, відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Порядком.
Пунктом 27 Порядку передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Таким чином, сума 215,46 євро станом на 21.05.2020 року, тобто на день проведення розрахунку за офіційним курсом, встановленим Національним банком України, еквівалентна - 6 278,56 грн.
Відповідно до п.31-1 Порядку, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Згідно з п. 41 Порядку, дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно- вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Відповідачем визначений розмір плати за проїзд не оскаржено та не сплачено у встановлені чинним законодавством строки.
За своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Спірні відносини виникли між сторонами у справі з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави). Такі висновки суду відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у її постанові від 06 червня 2018 р. у справі № 820/1203/17.
Відповідно до приписів ч.ч. 1 та 2 статті 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням, зокрема транспортних засобів, механізмів та обладнання, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Статтею 33 Закону України “Про автомобільні дороги” передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з п.п. 26-28, 31-1 Порядку, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.
Позивачем не було здійснено жодних дій, спрямованих на стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Підставою для представництва прокуратурою інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті є факт несплати відповідачем до Державного бюджету України плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 6 278,56 грн. та нездійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави з метою надходження коштів до бюджету.
Листом від 02.09.2020 року позивач просив прокуратуру Львівської області розглянути питання вжиття заходів реагування, спрямованих на стягнення плати в розмірі 215,46 євро..
За таких обставин, суд визнає обґрунтованими аргументи прокурора про наявність у нього підстав для звернення із позовом у справі до суду з метою захисту прав та охоронюваних законом інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах -Державної служби України з безпеки на транспорті. З питань представництва прокурором інтересів держави в особі позивача в суді суд також враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у її постанові від 26.05.2020 року у справі № 912/2385/18.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до частин 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Аргументи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву спростовуються матеріалами справи. Крім того відповідач у своєму відзиві пише про правомірність правової позиції позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача повністю.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ТзОВ «Транс-Сервіс-1» (81118, Львівська область, Пустомитівський район, с. Ставчани, ідентифікаційний код 32602104) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14, ідентифікаційний код 39816845) в дохід Державного бюджету України 6 278,56 грн. (отримувач: Управління казначейства у Шевченківському районі, р/р UA 178999980313141216000026011 в ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37995466; призначення платежу 22160100 плата за проїзд автомобільними; дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні).
3. Стягнути з ТзОВ «Транс-Сервіс-1» (81118, Львівська область, Пустомитівський район, с. Ставчани, ідентифікаційний код 32602104) на користь Львівської обласної прокуратури (79005, місто Львів, проспект Шевченка, будинок 17/19, ідентифікаційний код 02910031, р/р UA138201720343140001000000774 в ДКСУ м.Київ, МФО 820172) судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено на 06.04.2021 року
Суддя З.В. Горецька