Cправа 2а-1776/10
21 травня 2010 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд у складі:
головуючої - судді Логінової С.М.,
при секретарі - Галиш М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, стягнення підвищення до пенсії як дитині війни,
встановив:
ОСОБА_1 звернулався до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, стягнення підвищення до пенсії як дитині війни, посилаючись на те, що вона відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни, оскільки на час закінчення Другої світової війни їй не виповнилось 18 років, і в силу ст. 6 цього Закону їй з 01.01.2006 року було передбачено підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, яке відповідач не дивлячись на рішення Конституційного Суду України не виплачує.
Позивач просить стягнути з відповідача не виплачену суму підвищення до пенсії як дитині війни за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2009р., в розмірі 6285 грн. 72 коп., визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача перерахувати розмір пенсії із врахуванням 30% від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, звернути рішення до негайного виконання.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав.
Представник управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому у судове засідання не з'явився, звернувшись до суду із заявою про розгляд справи у його відсутність, позов не визнав.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню. Відповідно до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Судом встановлено, що позивач є громадянкою України та станом на 02.09.1945 року їй було менше 18 років.
Зазначені обставини сторонами не оспорюються та стверджуються наявними в матеріалах справи паспортними даними позивача. Згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків пенсії за віком. Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” було призупинено. Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” у тому числі і цю норму Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, якою було призупинено дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” було визнано такою, що не відповідає Конституції України. Зазначена норма Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року і відповідно позивач з цього часу має право на отримання спірної надбавки до пенсії.
Суд приходить до висновку, що з 09.07.2007 року позивач має право на отримання спірної надбавки до пенсії, при цьому пенсія позивачу повинна нараховуватися та виплачуватися із урахуванням мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідними нормами Закону України «Про державний бюджет в Україні на 2007 рік».
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” визначено, що дітям війни до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. А саме, з 01.01.2008 року - 47 грн.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визначено, що ухвалюючи Рішення від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність додержання положень статей 1, 3, 6, 8, 19, 22, 95, 96 Конституції України, статей 4, 27, частини другої статті 38 Кодексу при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Ця рекомендація ґрунтувалася на правових позиціях Суду, висловлених у зазначеному Рішенні, відповідно до яких: стаття 38 Кодексу конкретизує вимоги частини другої статті 95 Конституції України щодо змісту закону про Держбюджет; у сукупності вказані статті Кодексу і Конституції України визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзаци четвертий, п'ятий, шостий, восьмий пункту 4 мотивувальної частини). У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що „зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України“ (абзац перший пункту 5 мотивувальної частини).
При прийнятті оспорюваного Закону всупереч зазначеним правовим позиціям законодавець вийшов за межі правового регулювання бюджетних відносин: зупинив дію окремих положень законів (стаття 67 розділу І) і вніс до ряду законодавчих актів зміни і доповнення та визнав деякі з них нечинними (розділ ІІ).
Суд приходить до висновку, що з 22.05.2008 року позивач має право на отримання спірної надбавки до пенсії.
Суд також приходить до висновку про безпідставність позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплатити спірну надбавку за 2006 рік, оскільки п. 17 ст. 77 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» зупинено дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» від 19.01.2006р., який набрав чинності 02.04.2006р., п. 17 ст. 77 виключено. Однак ст. 110 означеного Закону встановлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Враховуючи, що Кабінет Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету не приймав жодних нормативно-правових актів за результатами виконання бюджету у першому півріччі 2006 року, не був визначений порядок проведення таких виплат, а також те, що означена норма не була визнана у встановленому порядку неконституційною, отже, підлягала виконанню. Тому суд приходить до висновку відмовити позивачу у задоволенні позову в частині виплати підвищення до пенсії як дитині війни за 2006 рік.
В 2009 році в законодавчому порядку обмеження щодо надбавки дітям війни не встановлювались.
Стороною позивача обрано юридично некоректний спосіб свого захисту, оскільки в частині 3 статті 105 КАС України наведено законодавцем вимоги, які може містити адміністративний позов, а ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено повноваження суду при вирішенні справи по суті. Так, у разі визнання судом бездіяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень протиправною, що має місце і в даних правовідносинах, суд може зобов'язати такого відповідача вчинити певні дії, які той зобов'язаний виконати, зокрема провести нарахування та виплату не в повній мірі виплаченої одноразової щорічної грошової допомоги. Суд може стягнути з відповідача на користь позивача певну суму грошових коштів у тому випадку, якщо така нарахована ним, але всупереч закону не здійснена її виплата чи в разі відшкодування спричиненої шкоди. Причому спосіб захисту, обраний судом, не обов'язково має збігатися з тим, що запропонував позивач у вимогах (друге речення частини другої статті 11 КАС України).
Відповідно до пп. 6 п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах в містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2, Управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства. З даної норми вбачається, що нарахування і виплата пенсійних виплат належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд не повноважний визначати розміри таких виплат, а може лише зобов'язати Управління провести їх нарахування та виплату.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому слід зобов'язати нарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Враховуючи те, що управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і здійснити позивачу відповідні нарахування (за той період часу, коли дія цієї норми не була зупинена), але на порушення означеної статті таких нарахувань не проводило, тому суд приходить до висновку визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому неправомірними в частині виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, не в повному розмірі.
Суд приходить до висновку, що позивач пропустив строк позовної давності з поважних причин.
Вимоги позивача про зобов'язання у подальшому виплачувати щомісячну виплату підвищень до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відповідають змісту законодавства.
Судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання, воно не може обмежувати волю законодавчого органу у майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання управління у подальшому виплачувати щомісячну виплату підвищень до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни.
Із змісту ст. 256 КАС України вбачається, що звернення рішення до негайного виконання це право, а не обов'язок суду, тому у задоволенні позову у цій частині слід відмовити, оскільки суд не вбачає підстав для цього.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, стягнення підвищення до пенсії як дитині війни задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому неправомірними в частині виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, не в повному розмірі.
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів до суду першої інстанції з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається на протязі 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або на протязі 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження через суд першої інстанції з одночасним наданням копії апеляційної скарги до апеляційного суду Хмельницької області.
Суддя Логінова С.М.