Справа № 761/259/21
Провадження № 3/761/1141/2021
05 лютого 2021 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Кваша А.В., розглянувши матеріали, які надійшли Головного управління ДПС у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка обіймає посаду головного бухгалтера ТОВ «ТЕРМАЛ ВІЖН ТЕКНОЛОДЖИС» та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,-
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до якого ОСОБА_1 порушила п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, оскільки платником податків ТОВ «ТЕРМАЛ ВІЖН ТЕКНОЛОДЖИС» в заяві про т повернення суми бюджетного відшкодування (Д4), не було зазначено реквізитів поточного рахунку платника податку для перерахування бюджетного відшкодування та в порушення п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України ТОВ «ТЕРМАЛ ВІЖН ТЕКНОЛОДЖИС» відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування в розмірі 1061986 гривень, яке задекларовано в податковій декларації з ПДВ за вересень 2020 року. Крім того, ТОВ «ТЕРМАЛ ВІЖН ТЕКНОЛОДЖИС» було порушено форму заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, який затверджено наказом №21 (у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2020 року відсутні дані, які зазначаються у відповідному службовому полі у рядку 19.1 «сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу на момент подання декларації»).
В судові засідання 22.01.2021 та 05.02.2021 в установленому порядку викликалася ОСОБА_1 , яка до суду не з'явилася та про причини неявки суд не повідомила.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, приходжу до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення, серед інших вимог, зазначаються суть правопорушення.
Перевіркою матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено, що посадовою особою при складанні протоколу про адміністративне правопорушення зазначених норм закону виконано не було, оскільки в повній мірі не розкрита суть адміністративного правопорушення, а лише зазначено статтю Податкового кодексу України, та не відібрано пояснення ОСОБА_1 для встановлення суб'єктивної сторони правопорушення, відсутні підтверджуючі дані, що дійсно на час періоду, який перевірявся та виявлені порушення, ОСОБА_1 обіймала посаду головного бухгалтера ТОВ «ТЕРМАЛ ВІЖН ТЕКНОЛОДЖИС» та здійснювала свої посадові обов'язки. Таким чином, в справі про адміністративне правопорушення не міститься достатніх доказів, в розумінні ст. 251 КУпАП, про подію і склад адміністративного правопорушення.
У відповідності із ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Враховуючи положення ст. 6 Конвенції про захист людини і основоположних свобод, а також беручи до уваги висновки ЄСПЛ у справах «Малофаєва проти Росії», рішення від 30.05.2013р., та «Карелін проти Росії», рішення від 20.09.2016р., ЄСПЛ серед іншого зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготовитися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Частина 1 ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Згідно п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, за обставинами, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст. 163-1, п. 1) ст. 247, ст. 252, ст. 256, ст. 280, ст. 283, ст. 284, ст. 285 КУпАП, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 КпАП України - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення за обставинами, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.
Суддя А.В. Кваша