Справа № 620/5202/20 Головуючий у 1 інстанції: Баргаміна Н.М.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
05 квітня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Вівдиченко Т.Р.
Суддів Безименної Н.В.
Оксененка О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірної відмови та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просив:
- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, виражену у формі листа від 28 жовтня 2020 року щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі нової довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки від 23.09.2020 року № ФЧ-43685 (№5/4396) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплачувати пенсію з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпеченні військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі нової довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23 вересня 2020 року № ФЧ-43685 (№ 5/4396) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу (26 тарифний розряд), окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%), надбавки за особливості проходження служби (65%), надбавки за роботу з таємними документами (15%), премії (35%) з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі нової довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки від 23.09.2020 № ФЧ43685 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпеченні військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі нової довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.09.2020 № ФЧ43685 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу (26 тарифний розряд), окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%), надбавки за особливості проходження служби (65%), надбавки за роботу з таємними документами (15%), премії (35%), та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт вказує, що надання позивачем особисто довідки про розмір грошового забезпечення з метою перерахунку пенсії - не узгоджується із чинним правовим регулюванням спірних правовідносин. Також, апелянт зазначає, що нормативно правових актів, як і форми довідки, на підставі якої здійснюється перерахунок пенсії на даний час, не приймалося, тобто, після скасування п. 1 та п. 2 Постанови № 103 і додатку 2 Порядку № 45 у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, згідно коригуючої довідки.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.
Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», останній перерахунок якої здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», на підставі довідки Чернігівського обласного військового комісаріату № ФЧ43685 від березня 2018 року (вх. № 2421 від 19.03.2018 р.).
На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №620/287/20, Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення від 23 вересня 2020 року № ФЧ43685 станом на 05 березня 2019 року для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії в якій, крім посадового окладу (26 тарифний розряд), окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%) було вказано додаткові види грошового забезпечення: надбавку за особливості проходження служби (65%), надбавку за роботу з таємними документами (15%), премію (35%).
В той же час, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про проведення перерахунку пенсії.
Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 27 жовтня 2020 року № 3998-4254/М-02/8-2500/20 у перерахунку та виплаті пенсії по оновленій довідці було відмовлено на тій підставі, що рішенням суду у справі № 826/3858/18 та іншими рішеннями судів зобов'язання щодо проведення перерахунку колишнім військовослужбовцям не встановлено, після 01.03.2018 р. та 05.03.2019 р. рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не приймалось, відповідно підстави для проведення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відсутні.
Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду вищевказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Нормами ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
За приписами частини 1 статті 15 вищевказаного Закону, пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.ч. 1-2 статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).
В силу пункту 2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 10 Постанови №704 закріплено, що ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
На виконання частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнята постанова «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).
Приписами пункту 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 6 Постанови №103, внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», а саме, пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
Постановою №103, також, встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно пункту 1 вищевказаного Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За приписами п. 2 Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії
В силу пункту 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 за позовом Особи до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Нормами частини 2 статті 265 КАС України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, згідно частини 2 статті 255 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Враховуючи наведені вище положення процесуального закону, починаючи саме з 05 березня 2019 року пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 втратили чинність і не підлягали застосуванню.
Таким чином, саме з 05 березня 2019 року, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також, додаткових видів грошового забезпечення, оскільки, з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання Постанови № 103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Чернігівського обласного військового комісаріату № ФЧ43685 від березня 2018 року (вх. № 2421 від 19.03.2018 р.) (а.с. 24).
Колегією суддів встановлено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №620/287/20, зокрема, зобов'язано Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №620/287/20 Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення від 23 вересня 2020 року № ФЧ43685 станом на 05 березня 2019 року для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії, в якій, крім посадового окладу (26 тарифний розряд), окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%), було вказано додаткові види грошового забезпечення: надбавку за особливості проходження служби (65%), надбавку за роботу з таємними документами (15%), премію (35%) (а.с. 9).
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про проведення перерахунку пенсії, згідно вищевказаної довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23 вересня 2020 року № ФЧ43685.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 27 жовтня 2020 року № 3998-4254/М-02/8-2500/20 відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії по оновленій довідці (а.с. 12).
Підставою для відмови слугувало те, що рішенням суду у справі № 826/3858/18 та іншими рішеннями судів зобов'язання щодо проведення перерахунку колишнім військовослужбовцям не встановлено, після 01.03.2018 р. та 05.03.2019 р. рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не приймалось, відповідно підстави для проведення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відсутні.
З даного приводу, колегія суддів зазначає наступне.
Так, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Даний висновок, також, узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Таким чином, доводи апелянта про те, що надання позивачем особисто довідки про розмір грошового забезпечення з метою перерахунку пенсії - не узгоджується із чинним правовим регулюванням спірних правовідносин, колегія суддів вважає необґрунтованими.
Крім того, з листа відповідача від 27 жовтня 2020 року № 3998-4254/М-02/8-2500/20 вбачається, що довідку від 23 вересня 2020 року № ФЧ43685 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було направлено безпосередньо Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Посилання апелянта на те, що додатковими документами, які може подати пенсіонер до органу Пенсійного фонду, які дають право на подальше підвищення пенсії, є, зокрема, довідка МСЕК про встановлення групи інвалідності, документи, що підтверджують наявність на утриманні неповнолітніх дітей, тощо, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки, відсутня заборона пенсіонеру подавати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Щодо посилання апелянта на те, що нормативно правових актів, як і форми довідки, на підставі якої здійснюється перерахунок пенсії на даний час, не приймалося, тобто, після скасування п. 1 та п. 2 Постанови № 103 і додатку 2 Порядку № 45 у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, згідно коригуючої довідки, слід зазначити наступне.
Матеріали справи свідчать та не заперечувалося сторонами, що Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було складено та надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на момент складення якої було враховано положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року, тобто, лише з трьома складовими грошового забезпечення.
Рішенням, яке створило передумови для здійснення перерахунку пенсії позивача, в даному випадку, є саме Постанова № 704.
Адміністративний позов ОСОБА_1 спрямований на захист права на пенсію, обчислену з нового розміру грошового забезпечення, що встановлений цією постановою.
Порушення такого права відбулося у зв'язку з прийняттям Постанови № 103, протиправність якої встановлена судовим рішенням, що набрало законної сили.
При цьому, прийняття такої постанови мало вплив на передбачений п.п. 1-3 Порядку № 45 механізм перерахунку пенсії як на стадії формування у березні 2018 року Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки № ФЧ43685 про грошове забезпечення позивача, так і на стадії здійснення відповідачем перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених, згідно із Законом № 2262-ХІІ, тобто, з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення, тобто, чотирьох складових.
Таким чином, після зміни правового регулювання правовідносин, пов'язаних з визначенням грошового забезпечення для цілей перерахунку пенсії, внаслідок визнання протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 у відповідача виникли підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.09.2020 р. № ФЧ43685 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Доводи апелянта про те, що довідка, згідно якої, позивачу здійснювався перерахунок пенсії, була надіслана у встановленому порядку, її зміст не оскаржувався та нечинною вона не визнавалась, колегія суддів вважає необґрунтованими, з огляду на вищезазначене.
Посилання апелянта на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 240/6263/18 (Пз/9901/1/19), колегія суддів вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.
Правовідносини у даній справі №620/5202/20 за позовом ОСОБА_1 , не є подібними до тих, що мали місце у справі № 240/6263/18 (Пз/9901/1/19), оскільки, у даній справі позивач просив здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на виконання рішення суду після визнання протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45.
Посилання апелянта на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2020 року в справі № 620/1163/20, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки, дане судове рішення прийнято за інших обставин справи та, відповідно до ст. 7 КАС України, не є джерелом права, що застосовуються судом при вирішенні справ, а також, виходячи з норм ч. 5 ст. 242 КАС України, його висновки не є обов'язковими для врахування.
З приводу доводів апелянта про помилковість включення Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у довідку №ФЧ43685 від 23.09.2020 року надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу з таємними документами, премії, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 9 Порядку № 45, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, оскільки, останнє пов'язано із правильністю оформлення такої довідки, проте, не свідчить про наявність обов'язку щодо перевірки її складових, яке є, відповідно до Порядку № 45, виключною компетенцією державної установи, яка їх видає.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги позивача та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпеченні військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі нової довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.09.2020 р. № ФЧ43685 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу (26 тарифний розряд), окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%), надбавки за особливості проходження служби (65%), надбавки за роботу з таємними документами (15%), премії (35%), та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Решта доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.
Згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та наявність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.
Суддя-доповідач Вівдиченко Т.Р.
Судді Безименна Н.В.
Оксененко О.М.