05 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/7867/20
категорія 102000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби в Житомирській області про визнання неправомірною, протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірною, протиправною бездіяльність Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області у видачі йому паспорта громадянина України у вигляді «книжечки» за поданою у березні 2020 року заявою та зобов'язати Радомишльський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області видати йому зазначений паспорт.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що через пожежу в житловому будинку його паспорт громадянина України був пошкоджений. У зв'язку з цим, він в березні 2020 року звернувся до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області із заявою про видачу йому замість пошкодженого нового паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ. Однак, у відповідь отримав від Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області лист від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20, в якому відповідач, посилаючись на норми пункту 2 розділу IV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456, зазначив, що для обміну паспорта заявник повинен подати: заяву; рішення суду; паспорт, що підлягає обміну; дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати. З огляду на що, відповідач повідомив, що для оформлення паспорта громадянина України заявнику необхідно особисто звернутися до територіального підрозділу УДМС за зареєстрованим місцем проживання із оригіналами документів, визначених Тимчасовим порядком. Вказану відмову у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_1 вважає протиправною, а тому він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 02 червня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/7867/20 за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Крім того, вказаною ухвалою відповідачу було встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
02 липня 2020 року до суду надійшов відзив Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області на позовну заяву, в якому відповідач вказав, що заперечує проти задоволення позовних вимог. Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області надійшло письмове звернення ОСОБА_1 , у вигляді заяві, в якій він просив обміняти його паспорт громадянина України у зв'язку з пошкодженням. Вказана заява була розглянута у порядку, передбаченому Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян». Листом від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20 заявнику була надана відповідь про те, що на час розгляду заяви, підрозділом здійснюється оформлення та видача паспорта громадянина України у формі ID-картки, а також було роз'яснено порядок та процедуру обміну паспорту. Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач звертаючись до сектору за обміном пошкодженого паспорта, не надавав законодавчо встановленого у пункті 2 розділу IV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456, пакету документів, а саме не надав рішення суду та платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита. Більш того, після отримання відповіді Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області, оформленої листом від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20, ОСОБА_1 не усунув недоліки та не звернувся повторно із необхідними документами до підрозділу. Таким чином, позивач не звертався в установленому законом порядку для обміну паспорта громадянина України. Водночас, передумовою для оформлення та видачі паспорта громадянина України є особисте звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка та з дорученням визначеного переліку документів. Враховуючи вказані обставини Радомишльський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в повному обсязі (а.с.34-35).
Відповідно до норм ст.ст. 257, 263 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 20 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області із заявою (яка отримана відповідачем 21.06.2019, що підтверджується відповідною відміткою на ній), в якій просив видати йому, замість пошкодженого під час пожежі, новий паспорт громадянина України у формі «книжечки» (а.с.9).
Розглянувши вказану заяву, Радомишльський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області листом від 18.07.2019 №П-2/6/1830-19/1830/477-19 повідомив ОСОБА_1 про те, що у відповідності до вимог п.2 Постанови, з 1 листопада 2016 року запроваджено оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою. Згідно п.2 та п.3 Порядку, паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, та кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Крім того, на виконання доручення ДМС України від 15.06.2017 №Д/92/2-17 з 16.06.2017 у територіальних підрозділах ДМС припинено прийом документів на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року. Крім того, у вказаному листі відповідачем було роз'яснено, що для документування паспортом громадянина України зразка 1994 року, ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитися до Радомишльського РС УДМС України в Житомирській області з відповідними документами. Заявник для оформлення паспорта подає такі документи: заяву; рішення суду; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 3,5 на 4,5 см; платіжний документ про сплату державного мита (а.с.10-11).
Вважаючи вказану відмову протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, ОСОБА_1 оскаржив її до суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року у справі №240/9601/19 в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Радомишльського районного сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області про визнання протиправною відмову у видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки від 18.07.2019 та зобов'язання відповідача видати зазначений паспорт було відмовлено (а.с.12-16).
При цьому, з мотивувальної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року у справі №240/9601/19, копія якого наявна у матеріалах даної справи, вбачається, що відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , суд виходив з того, що позивач не подав відповідачу усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі книжечки замість пошкодженого, а тому дії до Радомишльського районного сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 та надання йому відповіді інформаційного характеру, якою повідомлено про умови та порядок видачі паспорта громадянин України у формі книжечки, замість пошкодженого, були правомірними (а.с.12-16).
04 березня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області із заявою про видачу йому нового паспорта громадянина України у формі «книжечки», замість належного йому паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.2016 Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області, що був пошкоджений під час пожежі (а.с.17).
До вказаної заяви позивачем було додано: копію свого паспорта та ідентифікаційного коду; заяву про видачу паспорта; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.
Вищезазначена заява з доданими до неї документами 04.03.2020 року була прийнята завідувачем Радомишльського районного сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області, що підтверджується відповідною відміткою та його підписом на заяві.
За наслідками розгляду вказаної заяви, Радомишльський районний сектор Управління державної міграційної служби України у Житомирській області надіслав ОСОБА_1 листа від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20, в якому зазначив, що за приписами абзацу 5 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. На виконання вимог абзацу 5 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302, наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 був затверджений Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України. Відповідно до пункту 2 розділу IV Тимчасового порядку для обміну паспорта заявник повинен подати: заяву; рішення суду; паспорт, що підлягає обміну; дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати. Територіальні органи/підрозділи Державної міграційної служби України, як суб'єкти владних повноважень, при реалізації державної політики у сфері міграції не можуть діяти всупереч закону та відступати від виконання чинних Законів України. З огляду на що, Радомишльський районний сектор Управління державної міграційної служби України у Житомирській області повідомив позивачу, що для оформлення паспорта громадянина України йому необхідно особисто звернутися до територіального підрозділу УДМС за зареєстрованим місцем проживання із оригіналами документів, визначених Тимчасовим порядком (а.с.18-19).
Не погоджуючись із такою відповіддю відповідача та вважаючи протиправною відмову у видачі замість пошкодженого нового паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідачів на їх відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України від 18.01.2001 № 2235-III "Про громадянство України" визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Законом України від 20.11.2012 № 5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон № 5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Відповідно до частин 1, 2, 4, 5, 6 статті 14 Закону 5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Приписами ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI визначено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення зокрема, поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.
Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Водночас, частиною 4 статті 13 Закону №5492-VI особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Таким чином, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.
Частинами 2 - 4 ст. 21 Закону №5492-VI закріплено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону (ч. 5 ст. 21 Закону №5492-VI).
При цьому, згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 21 Закону №5492-VI оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) процедура оформлення, видачі та обміну паспорта регулювались Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (далі - Порядок №302).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" було передбачено запровадження із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:
- з 1 січня 2016 року - оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII;
- з 1 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Крім того, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" було установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється.
Пунктом 6 пунктом 6 Порядку № 302 передбачені випадки, при наявності яких особа має право на обмін свого паспорта. Так, обмін паспорта здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); 2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням); 3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 4) закінчення строку дії паспорта; 5) непридатності паспорта для подальшого використання; 6) якщо особа досягла 25-чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток; 7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).
Таким чином непридатність паспорта для подальшого використання, до якої можна віднести й часткове пошкодження паспорта внаслідок пожежі, є підставою для здійснення обміну такого паспорта.
Водночас, пунктом 2 Порядку № 302 визначено, що паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що звертаючись до відповідача із заявою, ОСОБА_1 просив замість належного йому паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.2016 Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області, що був пошкоджений під час пожежі, видати йому новий паспорта громадянина України у формі «книжечки», відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
Згідно з п. 1 Положення про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ (далі - Положення № 2503-ХІІ) паспорт громадянина України є документом, посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Пунктом 2 Положення №2503-ХІІ визначено, що паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства після досягнення 16-річного віку.
Відповідно до п. 3 Положення №2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта (п. 5 Положення №2503-XII).
Відповідно до цього Положення №2503-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №353 було затверджено зразок бланка громадянина України (у вигляді паспортної книжечки) згідно з додатком.
Правовою нормою пункту 16 Положення №2503-ХІІ передбачено, що обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
При розгляді даної справи суд враховує правову позицію щодо права особи на отримання паспорта в формі паспортної книжечки, яку було висловлено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року в зразковій справі №806/3265/17.
Зокрема, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 року у зразковій справі №806/3265/17 (ПЗ/9901/2/18) констатувала, що норми Закону № 5492-VI, на відміну від норм Положення про паспорт, не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій.
На переконання Великої Палати Верховного Суду, позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Таким чином, у цій зразковій справі Велика Палата Верховного Суду констатувала незаконність відмови органів ДМС у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992 року.
Разом з тим, незважаючи на бажання особи оформити паспорт громадянина України у вигляді книжечки чи у вигляді картки, порядок оформлення паспорта та подачі документів являється єдиним: 1) особа звертається до територіального органу ДМС самостійно; 2) подає особисто заяву-анкету за встановленою формою; 3) надає необхідний повний пакет документів.
Відповідно до п. 17 Положення №2503-ХІІ для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Таким чином, згідно з п. 17 Положення №2503-ХІІ передумовою для обміну непридатного для користування паспорта та оформлення замість ногою нового паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.
Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, був затверджений Наказом МВС України від 13.04.2012 №320, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 р. за № 1089/21401.
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом МВС України від 13.04.2012 №320, обмін паспорта здійснюється в разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; установлення розбіжностей у записах; непридатності паспорта для користування. Для обміну паспорта особа подає: заяву; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (з урахуванням вимог абзацу п'ятого пункту 1.3 розділу І цього Порядку); платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал і копію документа про звільнення від сплати державного мита; документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну.
Форма заяви про видачу паспорта була затверджена Наказом МВС України від 13.04.2012 №320.
З матеріалів справи вбачається, що 04 березня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області із заявою про видачу йому нового паспорта громадянина України у формі «книжечки», замість належного йому паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.2016 Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області, що був пошкоджений під час пожежі (а.с.17).
До вказаної заяви ОСОБА_1 додав: копію свого паспорта та ідентифікаційного коду (а.с.7-8); заяву про видачу паспорта громадянина України за формою, затвердженою наказом МВС від 13.04.2012 №320 (а.с.21); паспорт, що підлягав обміну; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.
Суд зазначає, що на час звернення позивача із відповідною заявою, Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений Наказом МВС України від 13.04.2012 №320, втратив чинність на підставі Наказу МВС України від 01.03.2018 №161, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 березня 2018 р. за № 352/31804. Відповідно й втратила чинність форма заяви про видачу паспорта громадянина України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ (у формі паспортної книжечки), затверджена Наказом МВС України від 13.04.2012 №320.
Проте, суд звертає увагу, що відсутність форми заяви не може нівелювати право особи на отримання паспорту у формі книжечки (в тому числі й право на обмін непридатного для користування паспорту на новий паспорт у формі книжечки), а тому подання заяви у довільній формі чи за формою, визначеною Порядком, затвердженим наказом МВС України від 13.04.2012 №320, що втратив чинність не може слугувати підставою для невидачі такого паспорту.
Вказане свідчить, що ОСОБА_1 при зверненні до відповідача було дотримано норми Положення №2503-ХІІ та додано до заяви про видачу паспорту у формі книжечки всі необхідні документи, визначені пунктом 17 цього Положення №2503-ХІІ.
Разом з тим, Радомишльський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області листом від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20, керуючись при цьому нормами пункту 2 розділу IV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456, повідомив ОСОБА_1 що для оформлення паспорта громадянина України йому необхідно особисто звернутися до територіального підрозділу УДМС за зареєстрованим місцем проживання із оригіналами документів, визначених Тимчасовим порядком.
В свою чергу, зазначені у відзиві доводи Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області про те, що листом від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20 позивачу не було відмовлено у видачі (замість пошкодженого) нового паспорта у формі книжечки, а лише роз'яснено законодавчо визначений алгоритм дій, необхідний для отримання паспорта громадянина України, суд відхиляє, адже із заявою про надання роз'яснення щодо порядку звернення за отриманням паспорта громадянина України у формі книжечки у формі книжечки ОСОБА_1 до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області не звертався. Позивач звертався до відповідача із заявою про видачу йому із заявою про видачу йому нового паспорта громадянина України у формі «книжечки», замість належного йому та пошкодженого при пожежі паспорта серії НОМЕР_1 від 02.07.2016. При цьому, дотримався норм пунктів 16 та 17 Положення №2503-ХІІ щодо порядку звернення та подачі всіх необхідних документів, а тому в нього були всі підстави вважати, що за наслідками розгляду його заяви відповідачем буде прийнято рішення по суті зазначеного в заяві питання (щодо видачі/відмови у видачі нового паспорта у формі книжечки).
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що лист Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20 обґрунтовано був розцінений позивачем як відмова у видачі йому паспорта громадянина України у формі книжечки.
Суд також вважає безпідставними викладені в листі від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20 та у відзиві на позовну заяву доводи відповідача про відсутність передумови для розгляду Радомишльським районним сектором Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області питання про видачу ОСОБА_1 нового паспорта громадянина України (замість пошкодженого) через недотримання позивачем порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України в частині звернення із заявою встановленої форми та наданням відповідних документів, з огляду на наступне.
Вказані доводи відповідача ґрунтуються на тому, що позивач не звертався до Радомишльського районного сектору із заявою про видачу паспорта за встановленою формою та з відповідними документами, визначеними Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.
Разом з тим, відповідно до пункту 1 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591 (далі - Тимчасовий порядок №456), цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що положення Тимчасового порядку №456 застосовуються до правовідносин з приводу оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року лише тим особам, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Разом з тим, щодо ОСОБА_1 на момент його звернення до відповідача із заявою про видачу нового паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки замість пошкодженого у пожежі, жодного рішення суду про зобов'язання ДМС оформити та видати йому паспорт громадянина України зразка 1994 року прийнято не було, а тому положення Тимчасового порядку №456 на нього не поширюються та не підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно, посилаючись на норми Тимчасового порядку №456, відмовив ОСОБА_1 у видачі, замість пошкодженого, нового паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене та керуючись повноваженнями, наданими ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області, оформлену листом від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20, у видачі ОСОБА_1 нового паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, замість належного йому та пошкодженого при пожежі паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.2016 Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області.
Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.
Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
Зважаючи на наявність порушеного права та необхідність його відновлення, керуючись повноваженнями, наданими ч. 2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати Радомишльський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області оформити та видати ОСОБА_1 новий паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, замість його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.2016 Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області, що був пошкоджений при пожежі.
Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Беручи до уваги наведене та фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 гривень, що підтверджується відповідною квитанцією, наявною у матеріалах справи.
Оскільки Радомишльський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області є структурним підрозділом Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області та не є юридичною особою, то понесені позивачем судові витрати у розмірі 840,80 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань юридичної особи - Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області (вул. Мала Житомирська, 1, м. Радомишль, Житомирська область, 12201; код ЄДРПОУ 37808497) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Радомишльського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області, оформлену листом від 01.04.2020 №П-2/6/1830-20/1830/131-20, у видачі ОСОБА_1 нового паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, замість його пошкодженого паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.2016 Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області.
Зобов'язати Радомишльський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області оформити та видати ОСОБА_1 новий паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, замість його пошкодженого паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.2016 Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області (вул. Пушкінська, 44, м. Житомир, 10008; код ЄДРПОУ 37808497) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 гривень (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович