Рішення від 06.04.2021 по справі 200/11975/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 р. Справа№200/11975/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

24.12.2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.

ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Пенсійна справа ОСОБА_2 була переведена до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (УПФУ в м.Мирноград) за місцем тимчасової реєстрації ОСОБА_2 .

У зв'язку з недоотриманою пенсію ОСОБА_2 з 01.11.2014 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач звернувся до нотаріуса про відкриття спадщини за законом.

30.03.2020 року відповідачем була надана відповідь на запит до Приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Бедненко С.В. №4179/07/25-1, де вказано, що розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.06.2017 року по 30.11.2019 року складає 70824,19грн.

При цьому відповідач у відповіді посилається на норми ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вказує, що розмір недоотриманої пенсії виплачується не більше ніж за три роки з дня звернення до управління особи яка має право на спадщину.

При складанні довідки про недоотриману суму пенсії за дні життя ОСОБА_2 ,1933р.н., зазначена сума 70824,19 грн. на день складання відповіді 30.03.2020 року Фактично сума 70824,19грн. була зменшена безпідставно та виплачена у розмірі 65837,20грн, що підтверджується талоном до разового доручення від 08.10.2020р.,оскільки свідоцтво про право на спадщину подано до УПФУ у червні 2020р., відпрацьовано у жовтні 2020р., а довідка про розмір заборгованості нотаріусу надавалась 30.03.2020р.

Нотаріусом свідоцтво про право на спадщину у вигляді недоотриманої пенсії, за період з з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року, позивачу не видавалось, оскільки даних про недоотриману пенсію за вказаний період Покровським ОУПФУ Донецької області нотаріусу надано не було.

Таким чином, позивач як спадкоємець недоотримав пенсію ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.01.2014 року по 01.06.2017 року та суму 4986,99грн по виданому свідоцтву.

Відповідно до статті 87 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки Рішення про зупинення та поновлення пенсії ОСОБА_2 , 1933р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не отримувала, вважаємо, що дії Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у виплаті залишку заборгованості недоотриманої пенсії за період з 01.01.2014 року по 01.06.2017 року є незаконними.

Просить суд:

Визнати дії Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ: 42169323, щодо не видачі довідки ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , про розмір недоотриманої пенсії за період з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року в порядку спадкування за законом та невиплати грошових коштів в сумі 4986,99грн, які належать ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом неправомірними.

Стягнути з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ: 4216932, на користь ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , грошові кошти в сумі 4986,99грн, які належать останньої на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, яке видано приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області - Бедненко С.В. 22.06.2020 року та зареєстровано в реєстрі за № 2297.

Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ: 4216932, видати ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , довідку про суму пенсії, що належала пенсіонерові ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , і залишилася недоотриманою у зв'язку з її смертю за період з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року.

16 березня 2021року відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що 23.06.2020 року представник позивача звернулася до управління про виплату недоотриманої пенсії за померлу ОСОБА_2 .

Розмір недоотриманої пенсії розраховується відповідно до частини першої ст..46 Закону № 1058 за три роки до дати звернення за отриманням пенсії.

Відповідач виплатив представнику позивача недоотриману пенсію в розмірі 65837,20 грн. за період з 01.06.2017 року по 05.11.2019 року.

Також, 06 квітня 2021 року відповідач надіслав інформацію про те, що ні позивач ні його представник із заявою про надання довідки про розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_2 з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року в територіальне відділення Пенсійного фонду не зверталися.

Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року позовна заява була залишена без руху та позивачу був наданий строк для усунення недоліків.

Заявою від 20.01.2021 року позивач надав суду квитанцію про сплату судового збору та інших документів не надав.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року суд продовжив строк позивачу для усунення недоліків.

Заявою від 03.02.2021 року позивач надав суду запит приватного виконавця до Пенсійного фонду України від 17.03.2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначене судове засідання на 09 березня 2021 року.

09 березня 2021 року суд відклав розгляд справи на 06 квітня 2021 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, в частині визнання дій Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати грошових коштів в сумі 4986,99 грн. неправомірними та стягнення грошових коштів в сумі 4986,99 грн. які належать їй на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її матері ОСОБА_2 , закрито.

Отже, судом розглядаються позовні вимоги про визнання дій Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ: 42169323, щодо не видачі довідки ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , про розмір недоотриманої пенсії за період з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року в порядку спадкування за законом та зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ: 4216932, видати ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , довідку про суму пенсії, що належала пенсіонерові ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , і залишилася недоотриманою у зв'язку з її смертю за період з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року.

06 квітня 2021 року представник позивача в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача 06 квітня 2021 року в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачем у справі є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 яка є громадянкою України відповідно до паспорту серія НОМЕР_2 , виданого Куйбишевським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 20 січня 1998 року (а.с.6-7).

Відповідачем є Покровське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 42169323.

Згідно зі свідоцтвом про народження (російською мовою) «родителями ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 являються ОСОБА_4 и ОСОБА_2 » (а.с.11).

Згідно зі свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 (російською мовою) « ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 и ОСОБА_6 11 декабря 1962 года рождения заключили брак. После заключения брака им присвоєны фамилии ОСОБА_6 и ОСОБА_1 » (а.с.12)

Свдоцтво про смерть ОСОБА_2 серія НОМЕР_4 видано 16 березеня 2020 року Манугушським РВ ДРАЦС про те що вона померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 22.06.2020 року ОСОБА_1 є спадкоємицею визначеного у цьому свідоцтві майна її матері - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з недоотриманої пенсії у сумі 79824,19 грн, належність якої померлому підтверджується листом Покровського об'єднаного УПФУ Донецької області від 30.03.2020 року № 4179/07/25-1 (а.с.15).

Згідно з разовим дорученням №914550161940/8/207 від 08.10.2020 року ОСОБА_1 отримала призначену пенсію в розмірі 65837,20 грн. (а.с.14).

Відповідно до заяви про виплату допомоги на поховання, недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера ОСОБА_8 (за дорученням Зотової О.В.) 23.06.2020 року звернулася за допомогою на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 ,

Листом від 30.03.2020 року № 4179/07/25-1 Покровське об'єднане УПФУ Донецької області повідомило приватного виконавця що залишок недоотриманих коштів на ім'я ОСОБА_2 становить 70824,19 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Правовідносини які склалися між сторонами регулюються Законом України "Про звернення громадян", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою КМУ "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду"

Відповідно до ст..52 Закону № 1058,

1.Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

2. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

3. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Відповідно до ст..18 Закону України «Про звернення громадян» громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право:

особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви;

знайомитися з матеріалами перевірки;

подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу;

бути присутнім при розгляді заяви чи скарги;

користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку;

одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;

висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги;

вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Статтею 19 цього ж Закону передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:

об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;

на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;

скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;

забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;

письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;

у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;

особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.

Судом при розгляді справи було встановлено, що відповідно до заяви про виплату допомоги на поховання, недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера ОСОБА_8 (за дорученням ОСОБА_1 ) 23.06.2020 року до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, звернулася за допомогою на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

Звернення було саме за отриманням допомоги на поховання.

Про надання інформації про залишок недоотриманої пенсії ОСОБА_2 до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області звертався приватний нотаріус Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Бедненко С.В.

Листом № 4179/07/25-1 від 30.03.2020 року Покровське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області надало відповідь на цей запит приватного нотаріуса про те, що сума недоотриманої пенсії ОСОБА_2 становить 70824,19 грн.

Відповідач вказує, що ні позивач ні його представник із заявами про надання довідки про недоотриману пенсію ОСОБА_2 не зверталися.

Позивач цю обставину не спростував та не надав доказів звернення із заявою про видачу відповідної довідки про недоотриману пенсію ОСОБА_2 .

Отже судом встановлено, що із заявами про надання довідки про недоотриману пенсію ОСОБА_2 , ні ОСОБА_1 ні її представник ОСОБА_8 не зверталися.

Оскільки заяви про надання довідки про суму недоотриманої пенсії ОСОБА_2 не було, то дії Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області не можуть бути визнано неправомірними та не можна зобов'язувати його видати відповідну довідку, оскільки не було звернення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші протии Україн" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст..139 КАС України судовий збір, сплачений позивачем не повертається.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У позовній вимозі ОСОБА_1 про визнання дій Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ: 42169323, щодо не видачі довідки ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , про розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року та зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ: 4216932, видати ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , довідку про суму пенсії, що належала пенсіонерові ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , і залишилася недоотриманою у зв'язку з її смертю за період з 01.11.2014 року по 01.06.2017 року, відмовити.

В повному обсязі рішення складене та підписано суддею головуючим 06 квітня 2021 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Хохленков