Ухвала від 06.04.2021 по справі 200/3716/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про забезпечення позову

06 квітня 2021 р. Справа №200/3716/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою

відповідальністю «Івва і К»

про забезпечення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю

«Івва і К»

до відповідача Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області,

третя особа Комунальне підприємство «Служба єдиного замовника» Авдіївської міської

ради

про визнання протиправними дій, скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Івва і К» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області, третя особа Комунальне підприємство «Служба єдиного замовника» Авдіївської міської ради про визнання протиправними дій начальника відділу архітектури та містобудування Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області щодо анулювання паспорту прив'язки групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в районі будинку № 4 на проспекті Центральному м. Авдіївки загальною площею 59, 50 кв.м., скасування розпорядження Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області від 12.03.2021 року № 204 «Про демонтаж (знесення) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності».

Разом з адміністративним позовом позивачем надана заява про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області від 12.03.2021 року № 204 «Про демонтаж (знесення) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності».

Доводи заяви обґрунтовані тим, що, як вважає позивач, невжиття заходів забезпечення позову може зробити неможливим ефективність захисту прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду та очевидними є ознаки протиправності розпорядження, яке оскаржується.

Згідно ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову. Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи заяви про забезпечення позову, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Згідно ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

З системного аналізу наведених норм вбачається, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача є наявність відповідних підстав.

Тобто, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, в провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Відповідно до ч. 1 ст.151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено, зокрема, шляхом зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.

Згідно пункту 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ", за змістом яких при розгляді заяв про забезпечення позову суд має навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

При вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову. Суд також враховує співмірність вимог клопотання про забезпечення позову заявленим позовним вимогам та обставинам справи.

Як зазначалось раніше, позивач просить забезпечити позов шляхом зупинення дії розпорядження Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області від 12.03.2021 року № 204 «Про демонтаж (знесення) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності».

Як вбачається з розпорядження Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області від 12.03.2021 року № 204 «Про демонтаж (знесення) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», воно містить зобов'язання ТОВ «Івва і К» протягом 20 робочих днів добровільно демонтувати групу тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності та у разі невиконання вимог розпорядження Комісії з демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Авдіївка та Комунальному підприємству «Служба єдиного замовника» Авдіївської міської ради здійснити демонтаж (знесення) тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Суд зазначає, що вказане розпорядження за своєю правовою природою є строковим актом індивідуальної дії, який вичерпує себе у спосіб проведення демонтажу тимчасових споруд тривалістю у 20 робочих днів, починаючи з 12.03.2021 року.

Враховуючи наведене, суд вважає, що видання розпорядження про демонтаж (знесення) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності створює небезпеки інтересам товариства, оскільки демонтаж (знесення) споруди може безпосередньо заподіяти майнову чи іншу шкоду юридичній особі та може призвести до настання невідворотних негативних наслідків та невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що позивачем надані суду належні докази в підтвердження того, що в разі невжиття заходів забезпечення позову існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, захист цих прав та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, та для їх відновлення треба буде докласти значних зусиль та витрат.

Враховуючи наведене, суд вважає заяву про забезпечення позову такою, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Івва і К» про забезпечення адміністративного позову до Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області, третя особа Комунальне підприємство «Служба єдиного замовника» Авдіївської міської ради про визнання протиправними дій начальника відділу архітектури та містобудування Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області щодо анулювання паспорту прив'язки групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в районі будинку № 4 на проспекті Центральному м. Авдіївки загальною площею 59, 50 кв.м., скасування розпорядження Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області від 12.03.2021 року № 204 «Про демонтаж (знесення) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» - задовольнити.

Зупинити дію розпорядження Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки Донецької області від 12.03.2021 року № 204 «Про демонтаж (знесення) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» - до прийняття рішення у справі.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Давиденко