05 квітня 2021 року Справа №160/9872/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну відповідача та боржника у виконавчому листі в адміністративній справі №160/9872/18 за позовом Приватного підприємства "Лендфорт Дніпро" (Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОНІК-2017") до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 року у справі №160/9872/18 позов Приватного підприємство «Лендфорт Дніпро» (код ЄДРПОУ 39672576) - задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 11.12.2018 року «форми «Д» № 0566121306, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "АГРОНІК-2017" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 219660,55 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 11.12.2018 року «форми «ПС» № 0566111306, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОНІК-2017" застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 (п'ятсот десять) гривень. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 11.12.2018 року «форми «Д» № 0566081306, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "АГРОНІК-2017" збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору у загальному розмірі 18279,06 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 11.12.2018 року «форми «Р» № 0034731422, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "АГРОНІК-2017" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 6327,50 грн. Присуджено на користь Приватного підприємства «Лендфорт Дніпро» (код ЄДРПОУ 39672576) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3670,85 грн. (три тисячі шістсот сімдесят гривень 85 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856, адреса: 49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а).
Рішення у справі №160/9872/18 набрало законної сили 12.08.2019 року.
24.12.2019 року на адресу позивача направлено виконавчий лист по адміністративній справі №160/9872/18.
22 березня 2021 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про заміну відповідача та боржника у виконавчому листі в адміністративній справі №160/9872/18, в якій просить: здійснити заміну відповідача (боржника) у справі №160/9872/18 з ГУ ДФС у Дніпропетровській області на його правонаступника - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, якого залучити до участі у судовій справі в якості відповідача (боржника); замінити боржника у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №160/9872/18, з ГУ ДФС у Дніпропетровській області на його правонаступника - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, якого залучити до участі в якості боржника.
В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України. Державна податкова служба України є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності, тобто, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яке з 02.08.2019 року перебуває в стані припинення.
Ухвалою суду від 25.03.2021 року прийнято та призначено заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну відповідача та боржника у виконавчому листі в адміністративній справі №160/9872/18 до розгляду у судовому засіданні.
У судове засідання 05.04.2021 року учасники справи не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялися належним чином. Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За викладених обставин, враховуючи приписи ч.2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України, заяву розглянуто за наявними матеріалами в справі, в порядку письмового провадження.
Перевіривши повноваження особи, якою подано заяву, дослідивши матеріали заяви представника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну відповідача та боржника у виконавчому листі в адміністративній справі №160/9872/18, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірне питання, суд зазначає наступне.
Особливості заміни учасника справи його правонаступником врегульовано статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з п.1, 5, 6 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України, у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні, зокрема:
- судовий процес - правовідносини, що складаються під час здійснення адміністративного судочинства;
- адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом;
- адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
У відповідності до ч.3 ст.241 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Отже, прийняття рішення по справі є вирішальною стадією адміністративного процесу в ході якої дається юридична оцінка зібраної інформації, повно та всебічно досліджується матеріали справи з метою встановлення об'єктивної істини.
Водночас аналіз викладених норм процесуального закону дає підстави для висновку про те, що заміна сторони в адміністративній справі допускається до закінчення її розгляду судами відповідних інстанцій та набрання остаточним судовим рішенням у справі законної сили.
Тобто, чинне процесуальне законодавство не дає суду можливості допускати заміну сторони в адміністративній справі в порядку процесуального правонаступництва після набрання остаточним судовим рішенням законної сили.
З матеріалів справи вбачається, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 року набрало законної сили та на його виконання видано виконавчий лист, а відтак враховуючи вищевикладене та керуючись положеннями статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви про заміну відповідача в особі Головного управління ДФС у Дніпропетровській області його правонаступником, яким є Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Щодо заміни боржника у виконавчому листі №160/9872/18 правонаступником, то слід врахувати наступне.
Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється на підставі виконавчих документів, якими, зокрема, є виконавчі листи, що видаються судами.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
24.12.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом направлено позивачу виконавчий лист №160/9872/18 щодо стягнення судового збору.
Боржником у зазначеному виконавчому листі визначено Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, проте, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом встановлено, що юридична особа - Головне управління ДФС у Дніпропетровській з 02.08.2019 року перебуває у стані припинення.
За приписами статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Вказана норма кореспондується з положеннями частини 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої, у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі за текстом Порядок).
Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять, зокрема, у разі припинення одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу України шляхом поділу. Пунктом 2 цієї постанови установлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 682-р "Питання Державної податкової служби", керуючись Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 та на виконання наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 року № 36, відповідно до якого Державна податкова служба України почала свою роботу та відповідно до якого було доручено керівникам на місцях здійснити всі заходи для виконання завдань необхідних для здійснення ДПС функцій і повноважень ДФС що припиняються, Державна податкова служба розпочала виконання функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 року “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.
В додатку 1 вказаної постанови серед переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються визначено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Згідно з додатком 2 постанови Головне управління ДФС у Дніпропетровській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Відповідно до положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України №14 від 12.07.2019 року, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено, що 01.08.2019 року за номером 12241020000091388 проведено державну реєстрацію юридичної особи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Таким чином, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником всіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
За приписами частини 1, 2 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
З огляду на викладене, заміна сторони відбувається у разі вибуття однієї зі сторін, зокрема, внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації суб'єкта владних повноважень. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Заміна сторони полягає у вступі на її місце правонаступника.
Таким чином, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником у даній адміністративній справі - Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у зв'язку з чим, суд приходить висновку про наявність підстав для заміни боржника у виконавчому листі.
На підставі викладеного та керуючись статтями 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну відповідача та боржника у виконавчому листі в адміністративній справі №160/9872/18 - задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчому листі №160/9872/18, направленого 24.12.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом щодо стягнення на користь Приватного підприємства «Лендфорт Дніпро» (код ЄДРПОУ 39672576) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 3670,85 грн. (три тисячі шістсот сімдесят гривень 85 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856, адреса: 49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, 17-а, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015).
В задоволенні іншої частини заяви - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та в строки, встановлені статтями 295, 297 цього Кодексу.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева