01 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 803/1026/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Денисюка Р.С.,
суддів Каленюк Ж.В., Сороки Ю.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення та заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 у даній справі заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами задоволено частково; рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі № 803/1026/18 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково; зобов'язано Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25 квітня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
25.03.2021 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, а саме боржника на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області та роз'яснення рішення суду від 07.06.2019, а саме роз'яснити, що при виконанні рішення суду від 07.06.2019 у даній справі не підлягає застосуванню формула, визначена пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210" та, що при зміні розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.03.2021 вказана заява призначена до судового розгляду на 14:30 01.04.2021.
01.04.2020 до судового розгляду від боржника надійшов відзив на заяву ОСОБА_1 у якому просить відмовити у задоволенні заяви позивача про роз'яснення судового рішення та заміну сторони виконавчого провадження, при цьому просить розгляд вказаної заяви здійснювати без участі представника ГУ ПФУ у Волинській області.
Заявник у вказане судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду заяви шляхом направлення тексту повістки телефонограмою, наявною в матеріалах справи.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини третьої статті 254, частини другої статті 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відтак, з урахуванням вимог частини четвертої статті 229, частини третьої статті 254, частини другої статті 379 КАС України, розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження та роз'яснення судового рішення проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заява в частині заміни сторони виконавчого провадження підлягає до задоволення, з огляду на таке.
Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 у даній справі заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами задоволено частково; рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі № 803/1026/18 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково; зобов'язано Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25 квітня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
09.12.2019 Волинський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчий лист №1223/2019 на виконання рішення суду у даній справі.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 “Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України” реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком, зокрема, Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
03.09.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис про припинення юридичної особи Ковельського ОУПФУ.
Частинами першою, четвертою статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Отже, оскільки у даній справі сторона виконавчого провадження, боржник Ковельське ОУПФУ вибула, тому суд дійшов висновку про необхідність її заміни на правонаступника ГУ ПФУ у Волинській області.
Щодо заяви в частині роз'яснення судового рішення, то суд вважає, що вона задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої, другої статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Отже, роз'яснено може бути судове рішення, яке набрало законної сили, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини.
Підставою для роз'яснення судового рішення, як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Роз'яснення інших частин рішення (крім резолютивної) для його виконання не має правового значення, оскільки вони не мають обов'язкового характеру.
Рішення суду повинно бути зрозумілим. Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.
Суд може відмовити у роз'ясненні рішення, якщо воно не припускає різного тлумачення, незрозумілість рішення зумовлена неуважністю прочитання тексту рішення, правовою безграмотністю або небажанням виконувати його у визначеному судом порядку.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до абзацу 3 резолютивної частини рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 зобов'язано Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25 квітня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Так, із змісту абзацу 3 резолютивної частини вищевказаного рішення суду від 07.06.2019 вбачається, що судом чітко зазначено порядок виконання відповідачем покладених на нього обов'язків. Рішення не припускає різного тлумачення, є чітким та зрозумілим, не вбачається недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення, судове рішення не містить положень, що викликають суперечки під час його виконання та в даному випадку не підлягає роз'ясненню, оскільки буде зміна його змісту.
При цьому, із поданої заяви про роз'яснення судового рішення вбачається, що підставою для роз'яснення судового рішення є не його незрозумілість та нечіткість, а наявність проблем щодо механізму виконання рішення суду від 07.06.2019, що на думку суду, повинно вирішуватись в порядку, визначеному законодавством при виконанні судових рішень.
Суд зазначає, що чинним законодавством передбачено механізм надання роз'яснення змісту судового рішення, а не роз'яснення порядку чи способу виконання судового рішення.
Відтак, порушені заявником питання стосуються роз'яснення порядку виконання рішення суду від 07.06.2019, а тому до них не може бути застосовано механізм, визначений статтею 254 КАС України.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 є вмотивованим, зрозумілим, містить чіткий порядок його виконання та не містить положень щодо яких можуть виникнути суперечності щодо їх розуміння.
З врахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що підстави для роз'яснення рішення суду від 07.06.2019 відсутні, в зв'язку з чим у задоволенні заяви позивача необхідно відмовити.
Керуючись статтями 229, 248, 254, 379 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Замінити в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії сторону виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 1223/2019, виданого Волинським окружним адміністративним судом 09 грудня 2019 року, а саме: боржника Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
В задоволенні решти заяви відмовити.
Копію ухвали направити заявнику та боржнику.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий Р.С. Денисюк
Судді Ж.В. Каленюк
Ю.Ю. Сорока