м. Вінниця
05 квітня 2021 р. Справа № 120/679/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши письмово за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивачка зазначила, що відносно неї складено ряд вимог про сплату боргу по нарахованому ЄСВ. Дані вимоги перебувають на виконанні в Могилів-Подільському міськрайонному відділі ДВС. При цьому, Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06.07.2020, прийнятого у справі №120/1694/20-а, окрім іншого, визнано протиправним подвійне нарахування позивачці ЄСВ. 17.09.2020 позивачка звернулась до Могилів-Подільського ГУ ДПС у Вінницькій області з заявою про закриття виконавчих проваджень, однак отримала відмову податкового органу викладену у листі від 09.11.2020. Також позивачка вказує, що, як їй стало відомо, за даними інформаційної системи податкового органу вона перебуває на податковому обліку як фізична особа-підприємець та платник єдиного соціально внеску. Однак, вважає, що відповідний статус в інформаційній систем податкового органу породжує для неї певні обов'язки, що є протиправним та не законним.
З огляду на викладені вище обставини, позивачка звернулась до суду з даним адміністративним позовом, в якому просить суд:
- зобов'язати Головне управління ДПС у Вінницькій області вчинити дії щодо зняття ОСОБА_1 з податкового обліку як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою від 03.02.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в порядку, визначеному ст. 262 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
22.02.2021 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець 11.06.2001. 19.11.2020 ОСОБА_1 прийнято рішення про припинення державної реєстрації. При цьому, за даними інформаційної системи органів ДПС, станом на 11.02.2021 за позивачем рахується недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 35588,74 грн.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що за даними інформаційної системи органів ДПС ОСОБА_1 з 11.06.2001 була зареєстрована як фізична особа-підприємець. 19.11.2020 ОСОБА_1 прийнято рішення про припинення державної реєстрації.
Також судом встановлено, що в період з листопада 2018 року по 31.10.2020 ГУ ДПС у Вінницькій області прийнято сім вимог, якими позивачу нараховано зобов'язання зі сплати ЄСВ, а саме: №143671-54 від 07.11.2018, від 15.02.2019, від 11.05.2019, від 09.08.2019, від 05.11.2019, від 06.02.2020, від 09.11.2020.
Як зазначає представник позивача в позовній заяві, що узгоджується з інформацією наведеною відповідачем у відзиві на позовну заяву, вказані вимоги передані на примусове виконання до органів ДВС.
Також , з матеріалів справи вбачається, що вимога №Ф-143671-54 від 11.05.2019, якою зобов'язано позивача сплатити заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 21030,90 грн., відповідно до статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскаржена позивачем в судовому порядку.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06.07.2020 прийнятим у справі №120/1694/20-а визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Вінницькій області Ф-143671-54 від 11.05.2019. Зазначене рішення набрало законної сили.
Зокрема, скасовуючи вимогу Головного управління ДПС у Вінницькій області Ф-143671-54 від 11.05.2019 суд вказав, що сума спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки) включає в себе борг за 2018 рік, що становить 15 819, 54 грн. та за I квартал і квітень 2019 року, що становить 5 211,36 грн.
Проте, як видно із форми ОК-5 у період з липня 2018 року по квітень 2019 року роботодавцями ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_4 за позивача сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі не меншому за мінімальний. Доказів отримання позивачем у цей період доходів від провадження господарської діяльності відповідачем не надано та про їх наявність також не зазначено.
Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що оскільки єдиною метою збору єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством саме прав фізичних осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, то в розумінні Закону № 2464-VI позивач є застрахованою особою, і єдиний внесок за нього у період з липня по грудень 2018 та 1 кварталу і квітня 2019 років нараховував та сплачував роботодавець в розмірі не менше мінімального, що виключає обов'язок по сплаті у цей період єдиного внеску позивачем ще і як особою, яка має право провадити господарську діяльність, проте не отримувала дохід від неї.
Таким чином, вимоги, якими позивачу визначено відповідні зобов'язання, окрім вимоги №143671-54 від 11.05.2019, не оскаржені та залишаються чинними.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду №120/1694/20-а від 06 липня 2020 року про визнання протиправної та скасування вимоги ГУ ДПС у Вінницькій області №143671-54 від 11.05.2019 в автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок" підсистемі "Заборгованість з ЄСВ" "Вимоги про сплату боргу (ЄСВ)" проведено відкликання вимоги ГУ ДПС у Вінницькій області №143671-54 від 11.05.2019 по ФОП ОСОБА_1 (дата відкликання - 06.08.2020, причина відкликання - інше).
Згідно відомостей облікової картки платника податків, станом на 31.12.2020 за ОСОБА_1 рахується заборгованість з ЄСВ яка становить 35588,74 грн.
Не погоджуючись із прийнятими відповідачем податковими вимогами та, як наслідок, відкриттям на їх підставі ряду виконавчих проваджень, ОСОБА_1 звернулась із заявою до Могилів-Подільського ГУ ДПС у Вінницькій області про закриття відповідних виконавчих проваджень.
Однак, листом від 09.11.2020 за № 22111/9/02-32-12 ГУ ДПС у Вінницькій області відмовило в задоволенні заяви, оскільки, незважаючи на Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.07.2020 прийнятого у справі №120/1694/20-а, за позивачем і надалі рахується борг з єдиного соціального внеску
Разом із тим, не погоджуючись із своїм перебуванням на податковому обліку як платник єдиного соціального внеску позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Порядок обчислення і сплати єдиного соціального внеску встановлено положеннями Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ).
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VІ єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною другою статті 2 Закону №2464-VI виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Пунктом 4 частини 1 ст. 4 Закону №2464-VІ визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від того, чи є такі особи найманими працівниками.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону №2464-VІ, зокрема, абзацом 3 частини 8 зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абз. 1 п.2 ст. 7 Закону №2464-VІ).
Відповідно до абзацу 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VІ у разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Статтею 6 Закону №2464-VI визначено обов'язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Під час розгляду справи судом встановлено, що за позивачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на суму 35588,74 грн., яка визначена на підставі прийнятих відповідачем в період з жовтня 2018 року по 09.11.2020 вимог про сплату боргу (недоїмки). З сими вимог позивачем оскаржено, а судом визнано протиправною та скасовано лише одну вимогу від 11.05.2019.
В контексті наведеного, слід зазначити, що оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС згідно із Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422.
За змістом зазначеного Наказу, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Інтегрована картка платника це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами. Інтегрована картка платника містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в інтегрованій картці платника розрахункових операцій.
Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи. Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в інтегрованій карті платника облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень.
Оскільки облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника, то на переконання суду матеріально-правовий інтерес платника податків полягає в тому, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, реальну структуру податкових вигод та податкових зобов'язань платника податків.
При цьому, суд враховує, що саме такий спосіб захисту порушених прав та інтересів платника податків визнав адекватним та обґрунтованим Верховний Суд у постанові №816/2042/16 від 13.02.2018.
В даному випадку, як вже було встановлено судом вище, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду №120/1694/20-а від 06 липня 2020 року про визнання протиправної та скасування вимоги ГУ ДПС у Вінницькій області №143671-54 від 11.05.2019 відповідачем в автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок" підсистемі "Заборгованість з ЄСВ" "Вимоги про сплату боргу (ЄСВ)" проведено відкликання вимоги ГУ ДПС у Вінницькій області №143671-54 від 11.05.2019 по ФОП ОСОБА_1 (дата відкликання - 06.08.2020, причина відкликання - інше).
В той же час, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача зняти її з обліку як платника єдиного соціального внеску, адже відповідно до положень абз. 7 ч. 1 ст. 5 Закону №2464-VІ зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п'ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці восьмому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - за їхньою заявою.
Крім того, наказом Міністерства фінансів України №1162 від 24 листопада 2014 року затверджено Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Порядок №1162).
У пункті 2 Порядку №1162 зазначено, що цим Порядком визначаються питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у територіальних органах Державної фіскальної служби України, надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01 січня 2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування даних про взяття/зняття з обліку платників єдиного внеску.
Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку №1162 зняття з обліку платників єдиного внеску фізичних осіб - підприємців здійснюється з урахуванням таких особливостей: процедури зняття з обліку платника єдиного внеску у контролюючому органі розпочинаються у разі надходження від державного реєстратора відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру; платник єдиного внеску (фізична особа - підприємець) знімається з обліку після проведення передбаченої законодавством перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску та закриття інтегрованих карток. До реєстру страхувальників вносяться відповідні записи із зазначенням дати та причини зняття з обліку платника єдиного внеску. Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників. Дані про зняття з обліку платника єдиного внеску (фізичної особи - підприємця) передаються до державного реєстратора.
Зі змісту наведених положень Порядку №1162 слідує, що зняття з обліку платника єдиного внеску здійснюється з урахуванням врегульованої процедури, якій передують дії щодо проведення передбаченої законодавством перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску (у разі наявності такого) та закриття інтегрованих карток.
Таким чином, суд дійшов висновку, що з огляду на вищенаведені правові норми, заявлена позивачем позовна вимога задоволенню не підлягає, позаяк зняття з обліку платника єдиного внеску законодавством віднесено до дискреційних повноважень відповідача.
В силу положень ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача у даній справі не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 39402165)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна