Рішення від 31.03.2021 по справі 923/1354/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 року Справа № 923/1354/20

Господарський суд Херсонської області у складі судді Литвинової В.В. при секретарі Горголь О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора - керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі

позивача-1: Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області

позивача-2: Каховської районної ради, м. Нова Каховка Херсонської області

до Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, м.Мелітополь в особі відокремленого структурного підрозділу "Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного", м.Нова Каховка Херсонської області

про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 45941, 39 грн., розірвання договору оренди та зобов'язання повернути майно

за участю - Прокурора Князєва Д. В.;

представників:

позивача-1: Візнович Г. Я.;

позивача-2: не прибув;

відповідача: Зіновкіна О. П., Туров В. Д., Дубина Д. А.

Прокурор-керівник Каховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до Господарського суду Херсонської області в інтересах держави в особі позивача-1 Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області, позивача-2 Каховської районної ради Херсонської області до відповідача Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного в особі відокремленого структурного підрозділу "Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного" про стягнення заборгованості з орендної плати, розірвання договору оренди та зобов'язання повернути майно.

Ухвалою суду від 21.12.2020р. (суддя Сулімовська М.Б.) позовну заяву залишено без руху, встановлено прокурору строк для усунення недоліків позовної заяви.

31.12.2020р. прокурором усунуто недоліки позовної заяви, про що подано відповідні пояснення та додаткові докази.

Дослідивши означені матеріали, господарським судом встановлено, що заяву про усунення недоліків позовної заяви та додані до неї документи не направлено на адреси позивачів та відповідача, що суперечить приписам ст.ст.164, 172 Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на викладене, ухвалою від 04.01.2021 відкладено вирішення питання щодо подальшого руху позовної заяви прокурора-керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі позивача-1 Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області, позивача-2 Каховської районної ради Херсонської області до відповідача Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного в особі відокремленого структурного підрозділу "Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного" про стягнення заборгованості з орендної плати, розірвання договору оренди та зобов'язання повернути майно до отримання доказів направлення заяви про усунення недоліків позовної заяви і доданих до неї документів іншим учасникам провадження. Прокурору протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали надати докази направлення заяви про усунення недоліків позовної заяви і доданих до неї документів іншим учасникам провадження - позивачам та відповідачу (описи вкладення у цінні листи, фіскальні чеки, накладні).

Відповідно до поштового повідомлення прокурор отримав ухвалу 11.01.2021.

12.01.2021 у встановлений строк прокурор направив поштою докази усунення недоліків.

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Сулімовської М.Б., Розпорядженням від 19.01.2021 № 9 призначено повторний авторозподіл заяви, за результатами якого заяву передано судді Литвиновій В.В.

Ухвалою суду від 20.01.2021 за вказаним позовом відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 17.03.2021 р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 31.03.2021 р.

Прокурор та позивач-1 наполягають на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові.

Позивач-2 надіслав суду Клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечує. У відзиві зазначив наступне.

Орендоване майно є комунальним майном, на спірні правовідносини поширюється дія Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 року №157-ІХ та Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-ХІІ (в редакції від 24.05.2016 р. на момент укладення договору). Статтею 1 Закону України "Про меліорацію земель" визначено, що меліоративна система - це технологічно цілісна інженерна інфраструктура, що включає в себе такі окремі об'єкти, як меліоративна мережа каналів, трубопроводів (зрошувальних, осушувальних, осушувально-зволожувальних, колекторно-дренажних) з гідротехнічними спорудами і насосними станціями, захисні дамби, спостережна мережа, дороги і споруди на них, взаємодію яких забезпечує управління водним, тепловим, повітряним і поживним режимом ґрунтів на меліорованих землях; внутрішньогосподарська меліоративна система - меліоративна система, що знаходиться в межах земель одного власника (користувача) і забезпечує подачу, розподіл та відведення води на цих землях. Згідно зі статтею 12 Закону України «Про меліорацію земель» об'єкти інженерної інфраструктури внутрішньогосподарських меліоративних систем можуть перебувати у спільній власності територіальних громад сіл, селищ і міст або у власності юридичних осіб та громадян з урахуванням обмежень і обтяжень у використанні ділянок меліорованих земель, установлених Земельним кодексом. Виходячи з визначень понять "меліоративна система" та "внутрішньогосподарська меліоративна система", наведених у статті 1 Закону України "Про меліорацію земель", можна дійти висновку, що зрошувальна система, як гідротехнічна споруда, що розташована на земельній ділянці і призначена для її поліпшення (зрошення), належить до нерухомих речей. Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1440 від 10.09.2003 року "Про затвердження Національного стандарту № 1" "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", нерухоме майно (нерухомість) - земельна ділянка без поліпшень або земельна ділянка з поліпшеннями, які з нею нерозривно пов'язані, будівлі, споруди, їх частини, а також інше майно, що згідно із законодавством належить до нерухомого майна. Таким чином, ознаками нерухомої речі є: 1) ці об'єкти розташовані на земельній ділянці та нерозривно пов'язані з землею, тобто вони не можуть існувати без землі; 2) переміщення зазначених об'єктів є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

На думку відповідача, частина майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної системи, що складається із польового та господарського трубопроводів є об'єктами, що не можуть існувати без землі та переміщення їх є неможливим без знецінення, що відповідає ознакам нерухомого майна.

У відзиві відповідач наголошує, що відповідно до пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» від 04.10.1995 № 786, розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна 1 гривня встановлюється таким орендарям: бюджетним організаціям, які утримуються за рахунок державного бюджету; Пенсійному фонду України та його територіальним органам; Фонду соціального страхування, робочим органам його виконавчої дирекції та їх відділенням; Державній службі зайнятості (Центральному апарату), регіональним та базовим центрам зайнятості; державним та комунальним закладам охорони здоров'я; музеям, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів; національним художнім колективам та концертним організаціям, яким надається фінансова підтримка з державного бюджету; державним та комунальним телерадіоорганізаціям; редакціям державних і комунальних періодичних видань, періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, закладами освіти, трудовими і журналістськими колективами, підприємствам зв'язку, що їх розповсюджують; Товариству Червоного Хреста України та його місцевим організаціям; юридичним та фізичним особам для облаштування у закладах охорони здоров'я кімнат відпочинку (сімейних кімнат) для перебування в них на безоплатній основі осіб, які перебувають на лікуванні у цьому закладі, та членів їх сімей (під час лікування таких осіб); асоціаціям органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом, органам профспілок, їх об'єднань з метою безпосереднього їх розміщення; особам з інвалідністю з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування. За пунктом 12 частиною 1 статті 2 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. Разом з тим, пункт 1.2. Положення про відокремлений структурний підрозділ «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного», зазначає, що Відокремлений структурний підрозділ «Новокаховський фаховий коледж; Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного» - бюджетна установа, яка діє на засадах неприбутковості, без права юридичної особи та є закладом фахової передвищої освіти.

На думку відповідача, ВСП «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного» як бюджетна організація, яка утримується за рахунок державного бюджету, належить до переліку суб'єктів, для яких розмір орендної плати становить 1 грн. на рік. Враховуючи Лист Держкомпідприємництво «Про розгляд листа (щодо оренди державного та комунального майна)» від 12.07.2011 № 5799, відповідно до роз'яснень Фонду державного майна України від 05.12.95 року N 10-22-8412 «Роз'яснення Фонду державного майна України щодо змісту і порядку застосування Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 p. N 786» Методика є нормативно-правовим актом загальної дії, обов'язковим для застосування всіма органами державної влади. Під державним майном розуміється як майно. що належить до загальнодержавної власності, так і майно, шо належить до власності Автономної Республіки Крим і комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідач звертає увагу суду, що відповідно до п. 8 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду об'єктів комунальної власності територіальних громад району, затвердженого рішенням XIV сесії Каховської районної ради VI скликання від 14.03.2012 №193 «Про затвердження Порядку передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад району в новій редакції», розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, а також інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування, становить 1 гривню. Індексація річної орендної плати проводиться один раз на рік на підставі річних індексів інфляції у строки, визначені договором оренди. Враховуючи те, що відповідно до Розрахунку орендної плати за оренду внутрішньогосподарської меліоративної мережі по Зеленопідській сільській раді територіальної громади Херсонської області від 01.08.2018 p. який є невід'ємною і складовою частиною договору, річна сума орендної плати 18072,61грн. (Вісімнадцять тисяч сімдесят дві грн.. 61 коп.) є такою, що суперечить Постанові Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 та Методиці розрахунку і порядку використання плати за оренду об'єктів комунальної власності територіальних громад району, затвердженого рішенням XIV сесії Каховської районної ради VI скликання від 14.03.2012 №193 «Про затвердження Порядку передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад району в новій редакції». Натомість, річна сума орендної плати для коледжу, як бюджетної організації повинна складати 1 гривню.

30.03.2021 р. відповідачем надано до матеріалів справи Клопотання про долучення додаткових доказів. Суд, з урахуванням приписів ч.4 та ч.9 ст.80, ч.2 ст.118 ГПК України, залишив вищевикладене клопотання без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, заслухавши представників, які прибули в судове засідання, суд

встановив:

Прокурор у позові зазначає, що Каховською місцевою прокуратурою за результатами вивчення стану законності у сфері використання частини майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної мережі ДМ «Фрегат» на території Каховського району встановлено порушення інтересів держави та наявність підстав для вжиття заходів представницького характеру в особі Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області та Каховської районної ради Херсонської області.

Матеріалами справи підтверджується, що 01.08.2018 між Зеленопідською сільською радою територіальної громади Херсонської області (далі - орендодавець, позивач-1) та Таврійським державним агротехнологічним університетом імені Дмитра Моторного в особі Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнічного університету імені Дмитра Моторного» (далі - орендар, ВСП «Новокаховський фаховий коледж») укладено договір оренди частини майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної мережі, що перебуває у спільній власності територіальних громад Каховського району №45 (далі - Договір).

Відповідно до п.1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування частину майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної системи, що перебуває на балансі орендодавця і є спільною власністю територіальних громад Каховського району, а саме: частину внутрішньогосподарської меліоративної мережі від насосної станції №Па КМК (далі - майно), вартість якого визначена відповідно до незалежної оцінки, затвердженої рішенням XXVII сесії Каховської районної ради VII скликання від 26.07.2018 №541. Загальна довжина трубопроводу складає 7073,0 м. та загальна його вартість становить 1227139,00 грн.

Площа поливної земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні ВСП «Новокаховський фаховий коледж» та обслуговується від насосної станції №Па КМК, складає 176,7 га.

Згідно п.3.1 Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і Порядку використання плати за оренду об'єктів комунальної власності територіальних громад району, затвердженого рішенням XIV сесії районної ради VI скликання від 14.03.2012 №193 «Про затвердження Порядку передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад району в новій редакції».

Відповідно до п.3.3. Договору орендна плата перераховується щомісячно протягом 25 календарних днів, наступних за останнім календарним днем розрахункового місяця, з урахуванням офіційно встановленого індексу інфляції щодо суми орендної плати за попередній (розрахунковий) місяць. Розмір орендної плати відображається орендодавцем в рахунках, які надаються орендарю для сплати.

За твердженням позивача-1 в судовому засіданні під час розгляду справи по суті, рахунки орендарю виставлялись, проте, суд наголошує, що до матеріалів справи відповідні докази не надано.

Згідно п.3.5. Договору орендна плата перераховується до районного бюджету та орендодавцю у співвідношенні 30% до 70% щомісяця не пізніше 25 числа місяця.

Відповідно до п.5.2. Договору до обов'язків орендаря належить своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Відповідно до п.10.1. вказаний Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 01.08.2018 до 30.06.2021 включно.

Судом встановлено, що 01.08.2018 між сторонами складено акт приймання-передачі частини майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної мережі, що перебуває у спільній власності територіальних громад Каховського району.

Згідно ч.1 ст.284 ГК України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

Відповідно до ч.1 ст.286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначається у договорі.

Згідно п.5.2 Договору орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що в порушення вищевказаних вимог ВСП «Новокаховський фаховий коледж» як орендар вищевказаного майна обов'язку щодо сплати орендної плати за вказаним договором не виконав.

За розрахунками Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області заборгованість ВСП «Новокаховський фаховий коледж» за договором оренди №45 від 01.08.2020 за період з 26.09.2018 по 26.11.2020 на користь місцевого бюджету сільської ради складає 34240,41 грн. та 11700,98 грн. на користь районного бюджету, всього 45941,39 грн.

Матеріалами справи підтверджується, що з метою погашення вказаної заборгованості Зеленопідською сільською радою територіальної громади Херсонської області 25.09.2020 на адресу ВСП «Новокаховський фаховий коледж» рекомендованим листом направлено претензію щодо погашення наявної заборгованості за договором №45 від 01.08.2020.

Судом встановлено, що відповідачем вищевказану заборгованість за договором оренди комунального майна не сплачено.

Згідно приписів ч. 1 статті 175 ГК України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Зміст та умови договору, аналіз правовідносин та господарсько-договірних зобов'язань (майново-господарських зобов'язань у відповідності до частини 1 статті 179 ГК України), які виникли між сторонами на його підставі, з огляду на вказані правові положення, свідчать, що за своєю юридичною природою між сторонами укладений договір оренди майна.

Статтею 283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності; у користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ); об'єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарювання.

У відповідності до статті 286 того ж Кодексу орендар сплачує орендодавцеві незалежно від наслідків своєї господарської діяльності орендну плату, яка є фіксованим платежем та встановлюється сторонами у грошовій формі.

За приписами статті 759 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Разом з тим, враховуючи, що орендоване майно є комунальним майном, на спірні правовідносини поширюється дія Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Зокрема, відповідно до статті 1 вказаного Закону - оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк».

Статтею 193 ГК України встановлено, що не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що орендна плата повинна складати 1 грн. оскільки, по-перше, відповідачем укладено договір без протоколу розбіжностей, тобто погоджено розмір орендної плати; по-друге, відповідно до ст..627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Суд звертає увагу відповідача, що розділом 12 Договору - Додатки - передбачено, що розрахунок орендної плати є невід'ємною частиною договору. Договір підписано відповідачем без зауважень, його умови в судовому порядку не визнавались недійсними.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в сумі 45941,39 грн. є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його укладено; укладення з орендарем договору концесії такого майна; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря); припинення юридичної особи - орендаря або юридичної особи - орендодавця (за відсутності правонаступника);смерті фізичної особи - орендаря; визнання орендаря банкрутом; знищення об'єкта оренди або значне пошкодження об'єкта оренди.

Договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

За приписами ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до ч.2 ст. 651 ЦК України та ч.2 ст.291 ГК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п.10.6. Договору чинність останнього припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено; відчуження орендованого майна орендарем; загибелі орендованого майна; достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду; банкрутства орендаря; ліквідації орендаря - юридичної особи; у разі смерті орендаря (якщо орендарем є фізична особа).

Згідно ч.1 ст.782 ЦК України наймодавець має право відмовитись від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Враховуючи викладене, суд погоджується з позицією прокурора в тому, що порушення ВСП «Новокаховський фаховий коледж» умов договору оренди нерухомого майна щодо несплати протягом законодавчо визначеного строку (понад три місяці поспіль) платежів за користування орендованим нерухомим майном, є істотним, оскільки значною мірою позбавляє Зеленопідську сільську раду територіальної громади Херсонської області того, на що позивач розраховував при укладенні договору, зокрема надходження відповідних коштів з орендної плати до місцевого бюджету сільської ради із подальшим їх розподіленням відповідно до законодавства.

Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію -значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, -відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за змістом статті 3 ЦК належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Отже, істотне порушення орендарем (наймачем) такої умови договору оренди державного (комунального) майна, як невнесення орендної плати, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання зазначеного договору оренди в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про розірвання договору оренди частини майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної мережі, що перебуває у спільній власності територіальних громад Каховського району №45 від 01.08.2018, що укладений між Зеленопідською сільською радою територіальної громади Херсонської області та ВСП «Новокаховський фаховий коледж», підлягає задоволенню.

Відповідно до п.2.4. Договору у разі припинення останнього майно повертається орендарем орендодавцю.

Згідно п.2.5. Договору орендар повертає майно орендодавцю аналогічного порядку, встановленого цим Договором, при передачі майна орендарю. Майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

Відповідно до п.10.9. та п.10.10. Договору у разі припинення або розірвання цього Договору майно протягом 3 робочих днів повертається орендарем орендодавцю. Майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Вищевикладене є підставою задоволення вимоги прокурора про зобов'язання ВСП «Новокаховський фаховий коледж» повернути за актом приймання-передачі на користь Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області частину внутрішньогосподарської меліоративної мережі від насосної станції №ІІа КМК Каховського МУВГ.

Звернення до Господарського суду Херсонської області прокурором в інтересах держави в особі Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області та Каховської районної ради Херсонської області, обумовлено наступним.

Відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування (ратифікована Верховною Радою України в 1997 році Законом України №452/97-ВР, набрала чинності для України 01.01.1998) Держави - члени Ради Європи, які підписали цю Хартію, врахували, що органи місцевого самоврядування є однією з головних підвалин будь-якого демократичного режиму та право громадян на участь в управлінні державними справами є одним з демократичних принципів, які поділяються всіма державами - членами Ради Європи і воно найбільш безпосередньо може здійснюватися саме на місцевому рівні.

У Конституції України місцевому самоврядуванню, як одній з основ демократичного ладу, присвячено спеціальний XI розділ. Не будучи складовою частиною системи державних органів, органи місцевого самоврядування водночас тісно взаємодіють з державними органами і являють собою особливу форму участі громадян в управлінні державними і суспільними справами виключно місцевого значення.

Відповідно до ст. ст. 5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19,140,143,144,146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування.

Таким чином, інтерес держави полягає у міцному та самодостатньому місцевому самоврядуванні кожної територіальної общини в її територіальних кордонах і держава гарантує наділення органів місцевого самоврядування певними державними повноваженнями та надає можливість населенню управляти власними справами, спільно приймати рішення та діяти з метою їх реалізації.

Отже, інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також захисті прав та свобод місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади вирішувати питання місцевого управління в межах Конституції і Законів України, спільного майна територіальних громад, кожне порушення закону та незаконне відчуження об'єкту комунальної власності є порушенням законних інтересів територіальної громади міста, що в свою чергу завдає суттєвої шкоди інтересам держави, спричиняє підрив основ фінансово-економічної діяльності міста та держави в цілому.

Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Положеннями ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних рад належать здійснення контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах і в організаціях незалежно від форми власності; здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Відповідно до п.14 ч.1 ст.69 Бюджетного кодексу України, надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, належить до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Зеленопідською сільською радою територіальної громади Херсонської області як орендодавцем частини майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної мережі, здійснюється захист порушених інтересів держави неналежним чином. Сільською радою на адресу відповідача направлявся лист-претензія щодо сплати заборгованості за договорами оренди комунального майна, але до суду позовну заяву до відповідача не пред'явлено.

Матеріалами справи підтверджується, що Каховською місцевою прокуратурою 31.08.2020 на адресу Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області направлявся лист про надання інформації про те, які заходи вжито сільською радою до стягнення заборгованості з ВСП «Новокаховський фаховий коледж», чи зверталась сільська рада із позовом до суду. Листом від 25.09.2019 за №02-34/679 прокурору надано інформацію про те, що сільською радою на адресу відповідача направлено претензію по договору №45 від 01.08.2018 та встановлено строк її розгляду до 10.10.2020. Окрім цього, відповідача проінформовано про намір сільської ради, у разі несплати заборгованості, звернутись до суду із позовною заявою про стягнення заборгованості та розірвання договору оренди комунального майна. Каховською місцевою прокуратурою 29.10.2020 направлено на адресу позивача-1 листа про те, чи пред'явлено Зеленопідською сільською радою позовну заяву до ВСП «Новокаховський фаховий коледж» про стягнення заборгованості та розірвання договору оренди комунального майна. Листом від 12.11.2020 за №02-34/744 прокурора проінформовано про те, що Зеленопідською сільською радою територіальної громади Херсонської області позовну заяву до відповідача не пред'явлено з підстав відсутності в бюджеті сільської ради на 2020 рік передбачених видатків на сплату судового збору.

Враховуючи вищевикладене, в діях Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області вбачається нездійснення наданих Законом повноважень до захисту інтересів територіальної громади щодо формування дохідної частини місцевого бюджету. Вказане підтверджує наявність підстав для представництва інтересів держави, передбачених ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Серявін та інші проти України”, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010 вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча, пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати щодо сплати судового збору покладаються на відповідача.

На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного (код ЄДРПОУ 00493698) в особі Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнічного університету імені Дмитра Моторного» (код ЄДРПОУ ВП: 34572590) заборгованість за договором оренди частини майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної мережі, що перебуває у спільній власності територіальних громад Каховського району №45 від 01.08.2020 у розмірі 45941,39 грн., з них: 34240,41 грн. стягнути на користь Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області (код ЄДРПОУ 26518786); 11700,98 грн. стягнути на користь на користь Каховської районної ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 24123109).

3. Розірвати договір оренди частини майнового комплексу внутрішньогосподарської меліоративної мережі, що перебуває у спільній власності територіальних громад Каховського району №45 від 01.08.2020, що укладений між Зеленопідською сільською радою територіальної громади Херсонської області та Таврійським державним агротехнологічним університетом імені Дмитра Моторного в особі Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнічного університету імені Дмитра Моторного».

4. Зобов'язати Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного (код ЄДРПОУ 00493698) в особі Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнічного університету імені Дмитра Моторного» (код ЄДРПОУ ВП: 34572590) повернути Зеленопідській сільські раді територіальної громади Херсонської області (код ЄДРПОУ 26518786) частину внутрішньогосподарської меліоративної зрошувальної мережі від насосної станції №Па КМК, вартістю 361452,22 грн. за актом приймання-передачі.

5. Стягнути з Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного (код ЄДРПОУ 00493698) в особі Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнічного університету імені Дмитра Моторного» (код ЄДРПОУ ВП: 34572590) на користь Херсонської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 04851120, р/р UA568201720343100001000002291, МФО 820172 в УДКСУ м. Києва) судовий збір у розмірі 6306,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено 06.04.2021 р.

Суддя В.В.Литвинова