вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"05" квітня 2021 р. м. Київ Справа № 911/592/21
за позовом приватного підприємства «Богданівська надія», с. Богданівка Броварського району Київської області,
до відповідача Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, смт. Велика Димерка Броварського району Київської області,
про стягнення 100 499,74 грн.,
Суддя О.В. Конюх;
за участі представників: не з'явились;
Ухвалою від 03.03.2021 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/592/21. Постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні із повідомленням сторін. Підготовче судове засідання призначено на 05.04.2021. Позивача зобов'язано подати письмові докази правонаступництва відповідача за Богданівською сільською радою Броварського району Київської області (у тому числі документальне підтвердження дати проведення першої після виборів сесії), письмові пояснення щодо правової природи та строку виконання заявленого до стягнення грошового зобов'язання, а також письмове обґрунтування підвідомчості вказаної справи господарському суду.
Позивач вимоги ухвали від 03.03.2020 не виконав. 05.04.2021 електронною поштою від представника позивача - ПП «Богданівська надія» до суду надійшло клопотання про проведення судового засідання, призначеного на 05.04.2021, без участі представника позивача.
В підготовче судове засідання 05.04.2021 представники сторін не з'явились. Залучене до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення свідчить про те, що позивач та відповідач копію ухвали від 03.03.2021 отримали 12.03.2021 та 09.03.2021 відповідно.
Разом із тим, суд звертає увагу сторін на таке.
По-перше, відповідно до ч. 8 ст. 45 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Згідно з частиною третьою та четвертою статті 8 Закону України “Про добровільне об'єднання територіальних громад” об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
По-друге, відповідно до ст. 125 Конституції України, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Статтею 17 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” встановлено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Найвищим судом у системі судоустрою є Верховний Суд. Систему судоустрою складають: 1) місцеві суди; 2) апеляційні суди; 3) Верховний Суд.
Згідно з ч. 3 ст.22 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Підвідомчість визначається як коло справ, віднесених до розгляду і вирішення господарських судів у силу прямої вказівки закону. Підвідомчість визначає також властивості (характер) спірних правовідносин, у силу яких їх вирішення віднесене до компетенції господарського суду.
Відтак, основу визначення підвідомчості покладено два критерії: суб'єктний склад правовідносин і характер діяльності суб'єктів (характер спірного правовідношення).
Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до першого критерію господарський суд вирішує господарські спори, що виникають між підприємствами, організаціями (юридичними особами), а також громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених чинним законодавством, може вирішувати спори і розглядати справи за участю державних та інших органів, а також громадян, які не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до другого критерію господарський суд вирішує справи у спорах, що виникають у процесі здійснення господарської діяльності, зокрема у процесі укладення, зміни, розірвання та виконання господарських договорів та з інших підстав (ст. 20 ГПК України).
Вбачається, що у даному випадку спір у справі стосується виконання відповідачем - органом місцевого самоврядування та розпорядником коштів місцевого бюджету - затвердженої рішенням Богданівської сільської ради від 19.12.2019 цільової бюджетної програми відшкодування різниці у тарифах ПП «Богданівська надія» на послуги зі збирання та вивезення ТПВ. Тобто вбачається, що між сторонами відсутні господарські зобов'язальні відносини.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст.4 КАС України публічно-правовим спором є спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
За приписами статті 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
З огляду на викладене та у відповідності до завдань підготовчого провадження, суд повторно зобов'язує позивача подати докази правонаступництва відповідача за Богданівською сільською радою Броварського району Київської області, подати письмові пояснення щодо правової природи та строку виконання заявленого до стягнення грошового зобов'язання, а також письмове обґрунтування підвідомчості вказаної справи господарському суду.
Відповідно до пунктів 1, 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, визначених частиною другою ст. 202 цього Кодексу, та коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 177, 182, 183, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Підготовче судове засідання відкласти на 26.04.2021 о 11:40. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Київської області (м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108).
2. Повторно зобов'язати позивача виконати вимоги ухвали господарського суду Київської області від 03.03.2021 про відкриття провадження та подати суду:
- письмові докази правонаступництва відповідача за Богданівською сільською радою Броварського району Київської області (у тому числі документальне підтвердження дати проведення першої після виборів сесії);
- письмові пояснення щодо правової природи та строку виконання заявленого до стягнення грошового зобов'язання, а також письмове обґрунтування підвідомчості вказаної справи господарському суду.
3. Повідомити учасників справи про судове засідання.
4. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/).
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому частиною 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Суддя О.В. Конюх