Провадження № 3/702/81/21
Справа №702/182/21
про накладення адміністративного стягнення
06 квітня 2021 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Мазай Н.В., з секретарем судового засідання Кольц І.С., за участю прокурора Прудиус Н.Л., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянув матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головного бухгалтера КП «Монастирищенська центральна районна аптека № 17» Черкаської обласної ради, проживає АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером комунального підприємства «Монастирищенська центральна районна аптека № 17» Черкаської обласної ради та відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.05.2020, а декларація фактично подана 20.06.2020, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП, про що працівниками управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України складено протокол про адміністративне правопорушення № 114/2021 від 18.03.2021.
Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП - роз'яснено.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю, у вчиненому щиро розкаялася та пояснила, що не подала вчасно декларацію в зв'язку з власною неуважністю. Поважні причини неподання вчасно декларації відсутні. В подальшому зобов'язувалася дотримуватися норм діючого законодавства.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтримала, просила притягнути особу до адміністративної відповідальності та піддати стягненню у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали справи суддя приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та ін.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту протоколу №114/2021 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, вбачається, що датою його складення є 18.03.2021. Під час складання протоколу ОСОБА_1 роз'яснювались вимоги ст. 55, 56, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Статуту комунального підприємства «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради затвердженого розпорядженням голови обласної ради № 157-р від 22.07.2009 комунальне підприємство «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради є закладом охорони здоров'я з медикаментозного забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, інших підприємств установ та організацій (а.с.24 зворотна сторона).
Відповідно до п. 1.2 розділу І Статуту комунального підприємства «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради затвердженого розпорядженням голови обласної ради № 157-р від 22.07.2009 комунальне підприємство «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради є правонаступником прав і обов'язків КП «Моатсирищенська ЦРА№ 17» (а.с.24 зворотна сторона).
Згідно до п. 1.3 розділу І Статуту комунального підприємства «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради затвердженого розпорядженням голови обласної ради № 157-р від 22.07.2009 комунальне підприємство «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради заснована на обласній комунальній власності, є юридичною особою з моменту державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, діє на принципах повного господарського розрахунку, має самостійний баланс, відокремлене майно, розрахунковий та інші реєстраційні рахунки в банківських установах, круглу печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи та інше (а.с.24 зворотна сторона).
Згідно витягу із наказу № 57 від 06.07.1994 ОСОБА_1 призначено на посаду головного бухгалтера ЦРА № 17 (а.с.14).
Відповідно до п. 1 розділу І посадової інструкції головного бухгалтера комунального підприємства «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради ОСОБА_1 затвердженої 01 січня 2011 року Головний бухгалтер належить до професійної групи «Керівники» (а.с. 16).
Відповідно до ч. 3 ст. 65. Господарського Кодексу України керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Таким чином, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Відповідно п. 5 ст. 45 Закону дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій охорони здоров'я (крім керівників закладів охорони здоров'я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня) тощо.
Виходячи зі змісту ст. 3 Закону ОСОБА_1 , як головний бухгалтер комунального підприємства «Монастирищенська центральна районна аптека №17» Черкаської обласної ради, є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до цього Закону.
З роздруківки відомостей, виданих пошуковою системою “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” вбачається, що ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2019 рік подала 20.06.2020 ( а.с. 35).
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до п.п. а) п. 2 ч.1 ст. 3 Закону, із змінами та доповненнями, суб'єктами, на яких поширюються його дія є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Згідно із ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ ХІІІ Прикінцевих положень Закону доповнено пунктом 2-1, та встановлено, що декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст.45 Закону подаються до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Підпунктом 1 п.1 ч.1 Роз'яснень щодо застосування окремих положень Закону, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 11.08.2016, визначено, що законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, одна із них - щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня (у 2020 році до 00 годин 00 хвилин 01 червня) року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
З 1 січня 2020 року розпочався етап подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
Таким чином, граничним терміном подачі декларації для ОСОБА_1 за 2019 рік було визначено внесеними змінами Законом до 1 червня 2020 року.
Отже, на ОСОБА_1 як на посадову особу юридичної особи публічного права, поширюються вимоги Закону України “Про запобігання корупції” і подати у граничний строк 31.05.2020 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за 2019 рік було її обов'язком.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік ОСОБА_2 подана до Реєстру - 20.06.2020.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується наявними у справі матеріалами, які досліджені під час судового розгляду, а саме:
- роздруківкою відомостей, виданих пошуковою системою Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відносно ОСОБА_1 , згідно якої ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2019 рік подала 20.06.2020 (а.с.34);
- щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2019 рік (а.с. 35-38);
- витягом з наказу № 57 від 06.07.1994 про призначення на посаду головного бухгалтера ЦРЛ №17 ОСОБА_1 (а.с.14);
-посадовою інструкцією головного бухгалтера від 01.01.2011 (а.с.16-20);
- копією статуту КП Монастирищенська центральна районна аптека № 17 Черкаської обласної ради затвердженого згідно розпорядження голови обласної ради за № 157-р від 22.07.2009 (а.с.24-28);
- Витягом з наказу № 5 від 21.01.2020 про початок чергового етапу подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, з яким ОСОБА_1 ознайомлена під підпис (а.с.29);
- Витягом з наказу № 6 від 20.03.2020 про початок чергового етапу подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, з яким ОСОБА_1 ознайомлена під підпис (а.с.30).
Під час розгляду справи суддею не встановлено обставин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію, оскільки згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ ХІІІ Прикінцевих положень Закону було доповнено пунктом 2-1, та встановлено, що декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст.45 Закону подаються до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 порушила визначений законом строк для подачі щорічної декларації за 2019 рік, яку подано 20.06.2020.
Крім того, суддя враховує те, що за рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України, надано інформацію начальнику УСР в Черкаській області ДСР НП України про те, що у ході роботи по матеріалах відносно ОСОБА_1 , щодо можливого порушення вимог ст.45 Закону та вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, було встановлено, що ОСОБА_1 подала до Єдиного Державного Реєстру: дата публікації: 20.06.2020 о 10 годині 49 хв., Декларація «щорічна», посада: головний бухгалтер (а.с.34).
Тобто, за матеріалами справи станом на 18.03.2021 компетентні органи належним чином повідомлені про факт вчинення адміністративного правопорушення головним бухгалтером КП «Монастирищенської центральної районної аптеки № 17» Черкаської обласної ради, яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що відповідає строку, передбаченому ст. 38 КУпАП.
За таких обставин суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, тобто вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, обставини вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, яка характеризується за місцем роботи позитивно, вперше вчинила адміністративне правопорушення, ступінь її вини, її поведінку під час вчинення правопорушення та після нього, порушений термін подачі декларації, а саме 20 днів та вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суддя вважає за необхідне на підставі ЗУ "Про судовий збір" стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 252, 283, 284, ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф має бути сплачений в добровільному порядку не пізніше як через 15 днів з дня одержання копії постанови.
У разі несплати штрафу в 15 днів в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Строк пред"явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду.
Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через районний суд. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.
Суддя Н.В. Мазай