Справа № 600/1465/20-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Левицький В.К.
Суддя-доповідач - Кузьмишин В.М.
01 квітня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та про зобов'язання вчинити певні дії,
Описова частина.
Короткий зміст позовних вимог.
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецький області щодо відмови в призначенні пенсії за віком як держслужбовцю згідно з статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII та скасувати рішення від 16 червня 2020 року №2400-0205-8/16784 щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецький області зарахувати період роботи з 01 жовтня 1980 року по 24 серпня 1983 року - на посаді інструктора відділу комсомольських організацій в Заставнівському РК ЛКСМ України (2 роки 10 місяців 24 дня) та з 12 листопада 2010 року по 05 квітня 2015 року - на посаді голови в Васловівській сільській раді (4 роки 4 місці 23 дня) до стажу державної служби; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецький області прийняти рішення про призначення та виплату пенсії державного службовця з 09 червня 2020 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати ОСОБА_1 , до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2020 у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погодившись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції не повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відзив/заперечення на апеляційну скаргу.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти задоволення апеляційної скарги, посилаючись на те, що стаж, який дає право на пенсію державного службовця на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, становить 2 роки 5 місяців 7 днів та є недостатнім для призначення пенсії державного службовця відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889.
Крім того, стаж, який позивач просить врахувати для обчислення пенсії, в своїй сукупності становить менше 10 років, які визначені прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" №889
Рух справи у суді апеляційної інстанції.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року відкрито апеляційне провадження у вищевказаній справі.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження.
Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 у певні періоди часу працював на таких посадах: з 01 жовтня 1980 року по 18 серпня 1983 року - інструктор Заставнівського райкому ЛКСМ України; з 07 червня 1999 року по 17 жовтня 2000 року - головний спеціаліст організаційного відділу виконавчого апарату Чернівецької обласної ради; з 12 листопада 2010 року по 05 квітня 2015 року - сільський голова Васловівської сільської ради; з 06 квітня 2015 року по 15 липня 2019 року - голова Заставнівської РДА.
Починаючи з 31 травня 2018 року органом пенсійного фонду призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
09 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII.
Листом від 16 червня 2020 року №2400-0205-8/16784 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовило в задоволенні вказаної заяви, оскільки право на призначення пенсії державного службовця за Законом України «Про державну службу» №889-VIII поширюється виключно на осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Водночас, посилаючись на положення частини третьої статті 3 Закону України «Про державну службу» №889-VIII відповідач у листі зазначив, що норми названого Закону не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування, а відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначено, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, позивачу зараховано періоди роботи на посаді головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради з 07 червня 1999 року по 17 жовтня 2000 року в Чернівецькій обласній раді (1 рік 4 місяці 11 днів) та голови Заставнівської РДА з 06 квітня 2015 року по 21 листопада 2017 року (2 роки 7 місяців 19 днів), в загальному 4 роки рівно, що є недостатнім для призначення пенсії державного службовця відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII. Інших періодів, які можливо зарахувати до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, згідно із записами трудової книжки немає.
Враховуючи те, що станом на 01 травня 2016 року ОСОБА_1 обіймав посаду державної служби, проте у нього відсутні 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, у нього відсутнє право переведення на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу».
Позивач, вважаючи вказане рішення відповідача протиправними, звернувся до суду з адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.
Мотивувальна частина.
Позиція Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, передбачено Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VIII).
Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон 1058-IV) визначено, що цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади, механізми функціонування системи страхування, визначає принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 10, частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №7323-ХІІ від 16.12.1993 року.
Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 «Про державну службу») зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 899 «Про державну службу», та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» вік і страховий стаж».
Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 899 «Про державну службу» державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з статтею 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст.490 із наступними змінами) одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
З аналізу вказаних вище правових норм можна зробити висновок, що законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж останнього становить 26 років 8 місяців 25 днів (а.с.49), що не відповідає умовам, визначеним в частині першій статті 28 Закону № 1058-IV.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне також зазначити, що станом на 01 травня 2016 року, з урахуванням спірного стажу за періоди роботи з 01.10.1980 по 24.08.1983, з 12.11.2010 по 05.04.2015, спеціальний трудовий стаж позивача становить 9 років 8 місяців 25 днів, що в свою чергу не відповідає вимогам п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 899 «Про державну службу».
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованих висновок суду першої інстанції, що на час звернення за призначенням пенсії у позивача відсутні всі умови для її призначення, встановлені законодавцем, а саме: а) стаж державної служби на 01.05.2016 менший 10 років; б) страховий стаж менший 35 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Висновок за результатами розгляду апеляційної скарги.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позову.
Доводи апелляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Кузьмишин В.М.
Судді Боровицький О. А. Сушко О.О.