Постанова від 01.04.2021 по справі 766/2191/21

Справа №766/2191/21

н/п 3/766/4290/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.04.2021 року м. Херсон

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Валігурська Л.В., за участю представника Чорноморської митниці Держмитслужби Стойчева М.І., розглянувши адміністративні матеріали в справі про порушення митних правил, направлені Чорноморською митницею Державної митної служби України відносно:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Makati city, Філіппіни, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , моториста-кадета т/х «SAGAR KANYA», прапор Панама, паспорт моряка НОМЕР_1 , виданий Морською адміністрацією Республіки Філіппіни 20.12.2017 р.,

- за ст. 472 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

12.02.2021 р. до Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про порушення митних правил №0221/50800/20 від 14.12.2020 р. відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )за ст. 472 МК України.

Так, 14.12.2020 р. в зоні митного контролю м/п «Миколаїв-морський» в Миколаївському морському порту при здійснені митного контролю та оформлення т/х «SAGAR KANYA», прапор Панама, який прибув з Туреччини, моторист-кадет вказаного судна громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 )заявив в Переліку медпрепаратів екіпажу (CREW MEDICINE LIST) від 14.12.2020 р., про відсутність у нього будь-яких медичних препаратів.

Під час здійснення огляду житлових та нежитлових приміщень т/х «SAGAR KANYA», прапор Панама в каюті громадянина ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 )виявлено, без ознак приховування незадекларовані медпрепарати:

- з маркуванням «MS Contin 10 mg» в кількості 30 пігулок, які згідно маркування на упаковці містять діючу речовину «morfinesulfaatatpentahydraat 10 mg», яка згідно постанови КМУ № 770 від 06.05.2000 р. відноситься до наркотичних засобів, обіг яки х обмежено (Таблиця II, Список №1);

- з маркуванням «TUSERAN FORTE» в кількості 16 пігулок, які згідно маркування на упаковці містять діючу речовину «phenylpropanolamine 25 mg», яка згідно постанови КМУ №770 від 06.05.2000 р. відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV, Список №1);

- з маркуванням «COLD-АID» в кількості 9 пігулок, які згідно маркування на упаковці містять діючу речовину «psevdoephedrine hydrochloride 120 mg», яка згідно постанови КМУ №770 від 06.05.2000 р. відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV, Список № 1).

Таким чином 14.12.2020 р. при проведенні митного оформлення прибуття до України т/х «SAGAR KANYA», ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність у нього медпрепаратів з вмістом наркотичних речовин та прекурсорів при переміщенні їх через митний кордон України.

У судові засідання, призначені на 05.03.2021 р., 01.04.2021 р. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області.

Вимогами ч. 1 ст. 526 МК України передбачено, що справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Протокол про порушення митних правил №0221/50800/20 від 14.12.2020 р. було складено у присутності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), про що свідчить його підпис, з одночасним врученням того ж дня, отже останньому було відомо про існування судового провадження відносно нього. Просив проводити розгляд справи за його відсутності, вину свою у вчиненому визнав, пояснив, що це була помилка під час декларування.

З огляду на викладене суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про порушення митних правил за відсутності останнього.

Представник Чорноморської митниці Держдмитслужби Стойчев М.І. вважає факт вчинення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )порушення митних правил доведеним, про що свідчать надані суду докази. Просив суд визнати останнього винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України та накласти відповідне стягнення з конфіскацією предмету правопорушення. Крім цього просив стягнути з останнього на користь Херсонської митниці ДФС витрати, пов'язані із зберіганням предметів правопорушення.

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються, зокрема, протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, висновком експерта, іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно з п. 36 ст. 4 МК України особисті речі - товари, нові і такі, що були у вжитку, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб фізичної особи, які відповідають меті перебування зазначеної особи відповідно в Україні або за кордоном, переміщуються через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі і не призначені для підприємницької діяльності, відчуження або передачі іншим особам.

Частиною 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно ч. ч. 1 та 2 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до визначення наведеного у розділі 1 додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (далі - Конвенція) особисті речі команди судна: одежа, предмети повсякденного користування і будь-які інші речі, що належать членам команди судна і перевозяться на судні, включаючи валюту. Відповідно до п.2.5 підрозділу «В» розділу 2 Конвенції основним документом про особисті речі команди, що містить відомості, що вимагаються державною владою, є Декларація про особисті речі команди. Вона не вимагається при відправленні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 334 МК України органи доходів і зборів вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою покладено на органи доходів і зборів, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом. Особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов'язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із ст. 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України (ч. 1 ст. 198 МК України).

При перевезенні водним транспортом під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, серед іншого надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості:г) декларація про особисті речі екіпажу судна; з) відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини підпункти г, з пункту 2 ч. 1 ст. 335 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 369 МК України особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від подання проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.

Таким чином, лікарські засоби, що знаходяться на борту судна закордонного плавання підлягають обов'язковому декларуванню у випадку їх переміщення через митний кордон України.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дослідивши матеріали про порушення митних правил, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

- протоколом про порушення митних правил №0221/50800/20 від 14.12.2020 р., в якому викладені обставини, за яких ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )вчинив правопорушення. Згідно протоколу 14.12.2020 р. у ході проведення митного контролю та оформлення судна закордонного плавання т/х «SAGAR KANYA», в каюті громадянина ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 )виявлено, без ознак приховування незадекларовані медпрепарати;

- переліком особистих медичних препаратів (CREW MEDICINE LIST) від 14.12.2020 р., відповідно до якого заявлено про відсутність у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )будь-яких медичних препаратів;

- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 14.12.2020 р., відповідно до якого при здійсненні митного контролю та оформлення т/х «SAGAR KANYA» в каюті громадянина ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 )виявлено, без ознак приховування незадекларовані медпрепарати:

1)з маркуванням «MS Contin 10 mg» в кількості 30 пігулок, які згідно маркування на упаковці містять діючу речовину «morfinesulfaatatpentahydraat 10 mg», яка згідно постанови КМУ № 770 від 06.05.2000 р. відноситься до наркотичних засобів, обіг яких обмежено (Таблиця II, Список №1);

2)з маркуванням «TUSERAN FORTE» в кількості 16 пігулок, які згідно маркування на упаковці містять діючу речовину «phenylpropanolamine 25 mg», яка згідно постанови КМУ №770 від 06.05.2000 р. відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV, Список №1);

3)з маркуванням «COLD-АID» в кількості 9 пігулок, які згідно маркування на упаковці містять діючу речовину «psevdoephedrine hydrochloride 120 mg», яка згідно постанови КМУ №770 від 06.05.2000 р. відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV, Список № 1);

- висновком експерта №1420003600-0018 від 18.01.2021 р., відповідно до якого:

1) наданий на дослідження препарат «MS Contin» містить у своєму складі наркотичний засіб - морфіну сульфат. Морфін та його солі включено в «Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. №770 (зі змінами і доповненнями) та віднесено до наркотичних засобів, обіг яких обмежено (Таблиці IV Списку № 1);

2) наданий на дослідження препарат «COLD-АID» містить у своєму складі прекурсор - псевдоефедрину гідрохлорид. Псевдоефедрин та його солі включено в «Перелік наркотичних засобівпсихотропних речовин і прекурсорів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. №770 (зі змінами і доповненнями) та віднесено до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиці IV Списку № 1);

3) наданий на дослідження препарат «Tuseran Forte» містить у своєму складі прекурсор - фенілпропаноламіну гідрохлорид. Фентпропаноламін (ФПА, норефедрин) та його солі включено в «Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. №770 (зі змінами і доповненнями) та віднесено до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиці IV Списку № 1);

Визначити кількісний вміст діючих речовин у досліджених препаратах немає можливості у зв'язку з відсутністю хроматографічних стандартних зразків відповідних речовин. Дослідження проводились у рамках технічних можливостей Управління на даний час (п. 11.2).

Розрахована вага морфіну сульфату пентогідрату у затриманій партії препарату «MS Contin» згідно інформації виробника, яка зазначена на блістерах препарату (у кожній таблетці міститься 10 мг морфіну сульфату пентогідрату) та кількості затриманих таблеток: 30x0,01 =0,3 г.

Розрахована вага псевдоефедрину гідрохлориду у затриманій партії препарату «COLD-АID» згідно інформації виробника, яка зазначена на блістері препарату (у кожній капсулі міститься 120 мг псевдоефедрину гідрохлориду) та кількості затриманих таблеток: 9x0,12 =1,08 г.

Розрахована вага фенілпропаноламіну гідрдхлориду у затриманій партії препарату «Tuseran Forte» згідно інформації виробника, яка зазначена на блістерах препарату (у кожній таблетці міститься 25 мг фенілпропаноламіну гідрохлориду) та кількості затриманих таблеток: 16x0,025 = 0,4 г.

Для дослідження відібрано та цілком методами): одну таблетку препарату «MS Contin» та по одній капсулі препаратів «COLD-АID» та «Tuseran Forte».

- висновком експерта №1420003600-0035 від 26.01.2021 р., відповідно до якого загальна вартість товарів «MS Contin», «COLD-АID», «Tuseran Forte» у справі про порушення митних правил №0221/50800/20 станом на 14.12.2020 р. становить 277,10 грн.

Отже, згідно поданого мотористом-кадетом т/х «SAGAR KANYA» Саноса Джон ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 )Переліку медпрепаратів екіпажу (CREW MEDICINE LIST) від 14.12.2020 р. останнім заявлено про відсутність у нього будь-яких медичних препаратів. При цьому, як слідує з акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 14.12.2020 р. під час здійснення митного контролю судна виявлено незадекларовані медичні препарати «MS Contin», «COLD-АID», «Tuseran Forte» загальною вартістю 277,10 грн., відомості про наявність яких не було заявлено ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в Переліку медпрепаратів екіпажу (CREW MEDICINE LIST) від 14.12.2020 р.

Таким чином ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )не заявив за встановленою формою точних і достовірних відомостей про медичні препарати - MS Contin», «COLD-АID», «Tuseran Forte», які підлягали обов'язковому декларуванню при переміщенні через митний кордон України.

З огляду на досліджені докази, можна зробити висновок про те, що дійсно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )під час митного контролю судна «SAGAR KANYA» не повідомив про наявність на судні медичних препаратів. Оцінюючи наведені докази суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого правопорушення, і доводять факт порушення правил та умов проходження митного контролю і свідчать про те, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )дійсно було допущене порушення митних правил, за що передбачено відповідальність за ст. 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення враховую вищевикладене, особу та обставини вчиненого адміністративного правопорушення, приходжу до висновку про необхідність накладення стягнення, передбаченого санкцією ст. 472 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару з конфіскацією товару.

З ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 9, 10, 57, 318, 335, 370, 472, 519, 520, 526-529 МК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 277 (двісті сімдесят сім) гривень 10 копійок з конфіскацією товарів, що стали предметом правопорушення, вилучених на підставі протоколу про порушення митних правил №0221/50800/20 від 14.12.2020 р., а саме: 1) медичний препарат з маркуванням «MS Contin 10 mg» в кількості 29 пігулок; 2) медичний препарат з маркуванням «TUSERAN FORTE» в кількості 15 пігулок; 3) медичний препарат з маркуванням «COLD-АID» в кількості 8 пігулок.

(Номер отримувача : UA738999980355799454143335608, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 43335608, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП) ЦА ГУДКСУ у Херсонській області, МФО - 899998).

Грошові кошти у загальній сумі 277 грн. 10 коп., які згідно протоколу про порушення митних правил №0221/50800/20 від 14.12.2020 р. вилучені у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рахунок забезпечення стягнення штрафу - перерахувати до Державного бюджету.

Решту, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №0221/50800/20 від 14.12.2020 р. в рахунок забезпечення стягнення штрафу, грошових коштів у загальній сумі 190 доларів США повернути громадянину Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Чорноморської митниці Держмитслужби витрати, пов'язані із зберіганням предметів правопорушення у сумі - 04,13 грн.

(Номер отримувача : UA098201720313211001201157440, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 43335608, Банк отримувач - Державна Казначейська служба України м.Київ, МФО - 820172).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотирьохсот п'ятдесяти чотирьох) гривень.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя:Л. В. Валігурська