Справа№ 953/225/21
н/п 3/953/703/21
"29" березня 2021 р. Київський районний суд м. Харкова у складі: судді Лисиченко С.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за правопорушення, передбачені ст. ст.124, 122-4 КУпАП, -
Згідно з протоколами про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 284525 від 24.12.2020 та серії ДПР 18 № 284526 від 24.12.2020, ОСОБА_1 22.12.2020 о 15 год. 20 хв. в м. Харкові по вул. Потебні, буд. 2, керуючи транспортним засобом CHEVROLET AVEO, р.н. НОМЕР_1 , рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпечності та скоїв зіткнення з транспортним засобом JEEP RENEGADE, р.н. НОМЕР_2 , який був припаркований, та з невідомих причин залишив місце події ДТП. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Події даної дорожньо-транспортної пригоди відбулися в результаті порушення п. 10.9 Правил дорожнього руху водієм ОСОБА_1 . Крім того ОСОБА_1 порушено п. 2.10 а ПДР України.
Дії ОСОБА_1 особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, кваліфіковано за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП.
26.03.2021 потерпілою ОСОБА_2 до суду подано заяву про долучення відеозапису, на якому зафіксована дорожньо-транспортна пригода, яка сталася 22.12.2020 за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, у судове засідання не з'явився, про час та день розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Проте, в матеріалах справи маються заперечення, в яких ОСОБА_1 просив розглядати справу у його відсутність у зв'язку з похилим віком та поганим самопочуттям. Крім того, з протоколами про адміністративні правопорушення не згоден, свою провину не визнає, прохав закрити провадження й справі . зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП.
Потерпіла ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про час та день розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Подала до суду заяву, в якій просила проводити судове засідання без її участі, притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.ст. 124,122-4 КУпАП.
Згідно положень ст.268 КУпАП інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення за статтями 124, 122-4 КУпАП не відноситься до правопорушень, по яким присутність особи у судовому засіданні є обов'язковою.
Крім того, Європейський суд з прав людини в своїх рішенням, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07 липня 1989 року виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було зневільовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.
В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Також Європейський суд з прав людини в своєму рішенні по справі «Пономарьов проти України» зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
З урахуванням наведеного, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також з урахуванням положень ст.268 КУпАП, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши надані разом з протоколом про адміністративне правопорушення матеріали, суд установив наступне.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Приписами ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідальність за ст.124 КУпАП настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Статтею 122-4 КУпАП передбачено відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Згідно п. 2.10а ПДР України, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Згідно п.10.9 ПДР України під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.124, 122-4 КУпАП підтверджується сукупністю зібраних та досліджених судом доказами:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 284525 від 24.12.2020 та серії ДПР 18 № 284526 від 24.12.2020;
- схемою ДТП від 22.12.2020;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.12.2020;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 24.12.2020;
- рапортом поліцейського взводу 2 роти 1 батальйону 1 УПП в Харківській області ДПП рядового поліції Андрющенко Д. від 24.12.2020;
- відеозапис, на якому зафіксована дорожньо-транспортна пригода, яка сталася 22.12.2020.
Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 124,122-4 КУпАП, доведеною повністю.
Відповідно дост.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
Як вбачається зі змісту протоколів про адміністративні правопорушення серії ДПР 18 № 284525 від 24.12.2020 та серії ДПР 18 № 284526 від 24.12.2020 пред'явлене ОСОБА_1 правопорушення вчинено 22.12.2020.
Таким чином, суд приходить до висновку, що на день розгляду даної справи строки накладення адміністративного стягнення сплинули.
За п.7 ч.1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбаченихст.38 цього кодексу.
Враховуючи зазначене, керуючись ст.ст. 38, 247, 283-285 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні адміністративних правопорушеннь, передбачених ст.ст. 124,122-4 КупАП.
Провадження по адміністративній справі за адміністративними протоколами про притягнення до адміністративної відповідальності серії ДПР 18 № 284525 від 24.12.2020 та серії ДПР 18 № 284526 від 24.12.2020 у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.ст.124, 122-4 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Судді С.М. Лисиченко