Ухвала від 05.04.2021 по справі 641/7138/19

Комінтернівський районий суд м.Харкова

Номер провадження № 1-кп/641/173/2021 Справа № 641/7138/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

при секретарях - ОСОБА_2 , ОСОБА_3

за участі сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_4 ,

захисника обвинуваченого - ОСОБА_5 ,

обвинуваченого - ОСОБА_6 ,

при розгляді в підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові обвинувального акту в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 420165000000003384 від 16.11.2016 року за обвинуваченням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лозова Харківської області, громадянина України, українця, з середньо - спеціальною освітою, не одруженого , на утриманні неповнолітніх дітей не має, інвалідностей не має, не працюючого, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, у вчиненні у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255, ч.4 ст.28, ч.5 ст.191, ч.4 ст.28, ч.1 ст.366, ч.4 ст.28, ч.3 ст.212 КК України, розглянув клопотання прокурора про закриття провадження в частині пред'явленого обвинувачення ОСОБА_6 зач.4 ст.28 ч.1 ст. 366 КК України

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з грудня 2010 року по серпень 2013 року, діючи у складі злочинної організації Особи 1, вчинив службове підроблення за наступних обставин.

Так, у березні 2010 року Особа 1 організував та очолив злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, у тому числі проти державної власності.

Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, Особа 1 залучив до участі в ній осіб із свого найближчого оточення, зокрема Особу 2, Особу 3, Особу 4, Особу 5 та інших, яким доручив виконувати функції керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації.

Вказаних осіб Особа 1 призначив на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, створивши таким чином систему управління державою, у якій він особисто та інші керівники злочинної організації мали вплив на прийняття всіх основоположних рішень стосовно діяльності вищих органів державної влади та правоохоронної системи.

Основною вимогою до керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації, призначених на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, було служіння особисто Особі 1 та готовність виконати його протиправні та злочинні вказівки всупереч законам України та їх службових обов'язків.

Особа 1 доручив іншим керівникам окремих структурних підрозділів злочинної організації самостійно планувати вчинення окремих тяжких та особливо тяжких злочинів відповідно до напрямів діяльності підконтрольного їм державного органу, підшуковувати та залучати до участі у злочинній організації інших членів, створювати її окремі структурні підрозділи та розпоряджатися незаконно отриманим прибутком як в його власних інтересах, так і в інтересах учасників злочинної організації.

Всі учасники злочинної організації Особи 1 планували та координували свої дії з єдиною метою - отримання незаконного збагачення за рахунок ресурсів держави Україна та розподілення його між собою, Особою 1 та іншими керівниками злочинної організації.

Кожен керівник злочинної організації Особи 1 був обізнаний із загальним планом діяльності організації щодо сфер та напрямів вчинення злочинів, знав, які конкретно функції згідно з єдиним планом покладаються безпосередньо на нього та підконтрольний йому структурний підрозділ злочинної організації, а також те, що інші очевидні і обов'язкові для вчинення злочинів пункти плану виконуються іншими учасниками цієї злочинної організації.

Зокрема, до складу злочинної організації Особи 1, крім інших, увійшов окремий структурний підрозділ під керуванням Особи 6 до складу якого увійшли Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14, Особа 28, Особа 15, Особа 16, Особа 17, Особа 18 та інші учасники, а також низка суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб), створених та придбаних учасниками злочинної організації для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, а також для прикриття її незаконної діяльності.

Особа 6 особисто вибудував структуру підконтрольного йому окремого підрозділу злочинної організації залучив до участі в ній Особу 7, Особу 8, Особу 9, Особу 10 та інших, яким доручив керувати діями окремих груп учасників, об'єднаних за певними напрямками злочинної діяльності, яким, маскуючи їх діяльність під діяльність фінансової корпорації, дав відповідні умовні назви - «Департамент «Європа», «Департамент «Лідер-нафта», «Департамент «облгаз», «Департамент оптимізації податків», «Департамент світлих нафтопродуктів», «Департамент скрапленого газу», «Департамент природного газу», «Фінансовий департамент», «Юридичний департамент», «Митний департамент», «Банківський департамент», «Департамент залучення інвестицій», «Департамент торгівлі цінними паперами та страхування», «Митний департамент», а також «Служба безпеки».

Також Особою 6 визначено умовну назву підконтрольного йому структурного підрозділу злочинної організації як «група компаній «СЄПЕК» (Східно-Європейська паливно-енергетична компанія).

За участь у складі злочинної організації та злочинах, які злочинна організація вчиняла, Особою 6 організовано виплату кожному учаснику щомісячної грошової винагороди, видача якої не оформлювалася офіційно та приховувалася від органів державної податкової служби.

Місцями розташування офісів підконтрольного структурного підрозділу злочинної організації Особи 6 визначено приміщення бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, вул. Червоноармійська (Велика Васильківська)/Басейна, 1?3/2, літера «А», м. Київ, вул. Дегтярівська, 21, м. Київ, вул. Дмитрівська, 69, м. Харків, пр. Гагаріна, 43/1, м. Харків, вул. Маліновського, 30, м. Харків, вул. Ганни, 21, м. Харків, вул. Теплична, 1, м. Донецьк, вул. Артема, 138-А, приміщення бізнес-центру «Москва Сіті» за адресою: Російська Федерація, місто Москва, вул. Пресненська Набережна, 10, башта «С» та інші приміщення, які використовувалися учасниками організації на підставі відповідних договорів оренди.

Для утворення матеріальної основи злочинної організації і накопичення капіталу, необхідного для успішної злочинної діяльності, Особа 6 за попередньою змовою з іншими керівниками злочинної організації розробив план вчинення фіктивного підприємництва з метою отримання незаконного доходу від надання суб'єктам підприємницької діяльності реального сектору економіки послуг з мінімізації та ухилення від сплати податків.

Для реалізації злочинного наміру Особа 6 доручив Особі 14, Особі 18 та іншим учасникам злочинної організації підшукувати осіб, які нададуть згоду на участь у вчиненні вказаних злочинів, погодяться зареєструвати на своє ім'я створені або придбані злочинною організацією підприємства та обіймати в таких підприємствах керівні посади.

Виконуючи відведену роль у вчиненні злочинів, Особа 14, Особа 18 та інші учасники злочинної організації, діючи з корисливих спонукань з метою отримання незаконного доходу від вчинення фіктивного підприємництва та інших злочинів, підшуковували осіб, яких схиляли, обіцяючи грошову винагороду, до участі в підконтрольному Особі 6 структурному підрозділі злочинній організації Особи 1, вчинення дій по створенню та придбанню підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, призначення на керівні посади в таких підприємствах, ухилення від сплати податків до бюджету та вчинення інших злочинів.

Після встановлення таких осіб та одержання їх згоди на вчинення злочинів, Особа 14, Особа 18 разом з іншими учасниками злочинної організації брали участь у підготовці установчих документів створених та придбаних підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, забезпечували посвідчення їх нотаріусами та наступне подання до відповідних державних органів з метою здійснення державної реєстрації, відкриття розрахункових рахунків в банківських установах, та вчиняли інші дії, надаючи незаконній діяльності таких підприємств законного вигляду.

Офіційні документи створених та придбаних у вищевказаний спосіб підприємств, разом з їх печатками, договорами на відкриття банківських рахунків та ключами електронного цифрового підпису до програм «Клієнт-банк» Особа 14, Особа 18 передавали іншим учасникам злочинної організації для подальшого використання таких підприємств у протиправній діяльності.

У свою чергу Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації підшуковували певних суб'єктів підприємницької діяльності для отримання від них на поточні рахунки підконтрольних підприємств, створених та придбаних з метою прикриття незаконної діяльності, грошових коштів нібито за надання послуг або купівлю товарів, що безпідставно утворювало у контрагентів кредит з податку на додану вартість, та одночасно призводило до накопичення на вказаних підконтрольних фіктивних підприємствах зобов'язань по сплаті такого податку до бюджету. Але, грошові кошти, які надходили у вищевказаний спосіб на поточні рахунки підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, разом з сумою податкових зобов'язань з податку на додану вартість, Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації переводили у готівку та розпоряджалися ними на власний розсуд, а державі внаслідок такої протиправної діяльності завдана велика матеріальна шкода у вигляді ненадходження до бюджету податків. При цьому Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації, підшукавши замовників на незаконну конвертацію у вищевказаний спосіб грошових коштів, частину яких складав податок на додану вартість, конвертували такі кошти у банківських установах та видавали їх замовникам готівкою, отримуючи за вчинення даних протиправних дій грошову винагороду, яку розподіляли між іншими учасниками злочинної організації.

Інші учасники злочинної організації, будучи обізнаними у злочинних планах Особи 6, відповідно до відведених їм ролей займалися веденням бухгалтерського і податкового обліку підконтрольних підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, виготовляли підроблені договори, податкові, видаткові і транспортні накладні та інші документи, які надавали представникам підприємств-замовників, та за допомогою електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками здійснювали електронні перекази грошових коштів з поточних рахунків таких підконтрольних підприємств для їх подальшої конвертації у готівку.

Учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, в період з 2009 року по 2014 рік створено та придбано понад 400 підприємств, як резидентів так і не резидентів, для здійснення фіктивного підприємництва, внаслідок незаконної діяльності яких державі завдана матеріальна шкода у вигляді вартості реалізованого скрапленого газу за заниженими цінами та несплачених податків до бюджету, вчинені в особливо великих розмірах.

Так, приблизно в один із днів грудня 2010 року невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім'я « ОСОБА_7 », знаходячись по пр?ту Гагаріна поблизу виходу зі станції метрополітену «Проспект Гагаріна» на території Основ'янського (колишнього Червонозаводського) району міста Харкова, діючи з корисливих мотивів, з метою отримання незаконного доходу, виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, шляхом умовлянь та підкупу у вигляді обіцянки грошової винагороди у розмірі 1 200 грн., запропонував ОСОБА_6 взяти участь у здійсненні незаконної діяльності, яка виразилась у подальшому в участі складі підконтрольної Особі 6 злочинної організації, з метою вчинення фіктивного підприємництва, заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, службового підроблення та ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великих розмірах, для чого придбати як одноособовому учаснику ТОВ «Харків-СПБТ» (ідентифікаційний код 36459103) з метою його подальшого використання іншими учасниками злочинної організації для вчинення злочинів та прикриття незаконної діяльності.

При цьому невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім'я « ОСОБА_7 », попередила ОСОБА_6 , що грошову винагороду в розмірі 1200 грн. той зможе отримати після виконання дій, необхідних для державної реєстрації ТОВ «Харків-СПБТ», в якому має стати одноособовим учасником та директором, а також передачі реєстраційних документів, печатки та ключа електронного цифрового підпису до програми «Клієнт-банк» вищевказаного підприємства для використання іншими учасниками злочинної організації при вчиненні злочинів.

ОСОБА_6 , не маючи наміру здійснювати господарську діяльність, усвідомлюючи, що ТОВ «Харків-СПБТ» буде придбане для прикриття незаконної діяльності інших учасників злочинної організації, та що в результаті здійснення такого фіктивного підприємництва інтересам держави буде заподіяно матеріальну шкоду в особливо великих розмірах, із корисливих мотивів погодився на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_7 ».

За таких обставин ОСОБА_6 став учасником підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, та розпочав участь у вчиненні інкримінованих злочинів у її складі.

При цьому, усвідомлюючи протиправний характер запропонованих йому дій як майбутнього одноособового учасника і директора придбаного підприємства, для здійснення фіктивного підприємництва, про що свідчило, в тому числі, небажання інших учасників злочинної організації безпосередньо виступити фактичними засновниками, учасниками або керівниками ТОВ «Харків-СПБТ», ОСОБА_6 , прослідувавши за невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка назвалась « ОСОБА_7 », до будинку, розташованого поблизу зупинки громадського транспорту «Вулиця Державинська» на території Слобідського (колишнього Комінтернівського) району м. Харкова, у цей же день у грудні 2010 року передав « ОСОБА_7 » копію свого паспорту громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, для виготовлення документів, необхідних для придбання вказаного товариства.

13.12.2010 невстановлена особа, яка назвалась « ОСОБА_7 », діючи за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, використовуючи надані ОСОБА_6 вищевказані документи, виготовили договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ», протокол № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно з якими попередній власник товариства Особа 18 продав свою частку, вийшов зі складу учасників товариства та звільнився з посади директора цього товариства, а ОСОБА_6 придбав частку у Статутному фонді товариства, та з 13.12.2010 призначений на посаду директора ТОВ «Харків-СПБТ».

Цього ж дня ОСОБА_6 за вказівкою невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_7 », прибув до офісного приміщення приватного нотаріуса ОСОБА_8 , яке розташоване в будинку АДРЕСА_3 , будучи попередньо схиленим до вчинення фіктивного підприємництва, діючи з корисливих спонукань, усвідомлюючи, що зареєстрований на його прізвище суб'єкт підприємницької діяльності буде використовуватись іншими учасниками злочинної організації для прикриття незаконної діяльності та бажаючи досягнення цієї мети, підписав попередньо підготовлений та переданий «Костянтином» договір купівлі-продажу (відступлення) частки в Статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010, протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників та Статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно яких він виступав учасником і власником товариства, а відповідно до протоколу призначений директором товариства з 13.12.2010.

Продовжуючи діяти за попередньою змовою з іншими учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, ОСОБА_6 передав вищевказані підписані ним документи невстановленій досудовим розслідуванням особі, яка назвалась « ОСОБА_7 », а останній у свою чергу забезпечив їх подальшу передачу через інших учасників злочинної організації державному реєстратору виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_9 , якою 20.12.2010 за записом № 14801050003044704 внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Харків-СПБТ».

Крім цього, у період грудня 2010 - січня 2011 року ОСОБА_6 через інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6, надав до ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова підписані ним протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут товариства, за результатами чого учасники злочинної організації отримали довідку (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування цього товариства на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158.

Надалі, у період січня - лютого 2011 року, ОСОБА_6 , продовжуючи злочинну діяльність, переслідуючи мету надання іншим учасникам злочинної організації можливості здійснювати необхідні для вчинення запланованих злочинів фінансові операції з використанням існуючих банківських рахунків ТОВ «Харків-СПБТ», через інших учасників злочинної організації надав до банківських установ підписані ним документи щодо зміни складу осіб, які мають право розпоряджатись рахунками підприємства (зокрема, картки зі зразками підписів копію статуту товариства, копію протоколу № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»), а саме: 25.01.2011 - до ПАТ «ВТБ Банк», де був відкритий рахунок ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_1 ; 17.02.2011 - до АБ «Укргазбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_2 ; 09.02.2011 - до ПАТ КБ «Приватбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_3 .

З тією самою метою у період з 31.10.2011 по 07.11.2011 ОСОБА_6 , знаходячись у приміщенні ПАТ «РЕАЛ БАНК» по пр?ту Науки (Леніна), 60 Шевченківського (на той момент - Дзержинського) району м. Харкова, забезпечив надання до ПАТ «РЕАЛ БАНК» документів, отриманих (виготовлених) за його безпосередньої участі та завірених його особистим підписом, зокрема: заяву про відкриття поточного рахунку від 31.10.2011; опитувальний лист клієнта - юридичної особи-резидента від 31.10.2011; копію протоколу № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»; копію наказу засновника ТОВ «Харків-СПБТ» № 7 від 13.12.2010 «Про прийняття повноважень директора», відповідно до якого ОСОБА_6 прийняв на себе обов'язки директора ТОВ «Харків-СПБТ»; копію власного паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого 30.11.2001 Лозівським МРВ УМВС України в Харківській області; копію довідки від 27.10.1999 про присвоєння ОСОБА_6 ідентифікаційного номера НОМЕР_5 ; копії виписки ААБ № 919042 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки Головного управління статистики у Харківській області АА № 322021 від 23.12.2010 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування ТОВ «Харків-СПБТ» на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158; копію повідомлення управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 03.08.2009 про взяття на облік ТОВ «Харків-СПБТ»; нотаріально посвідчену копію Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010; картку зі зразками підписів та відбитка печатки від 07.11.2011.

На підставі наданих документів ПАТ «РЕАЛ БАНК» укладено з ТОВ «Харків-СПБТ» в особі його директора ОСОБА_6 договір № 5448/08?4/БТ банківських рахунків суб'єкта господарювання від 07.11.2011, договір № 6345/08?4/БТ про банківське обслуговування клієнта в режимі віддаленого доступу з використанням програмного комплексу «iBank2UA» від 09.12.2011 з додатками до договорів, відповідно до яких ОСОБА_6 одержав у ПАТ «РЕАЛ БАНК» сертифікати відкритого ключа електронного цифрового підпису клієнта - ТОВ «Харків-СПБТ».

Зазначені сертифікати, які надавали право розпоряджатись грошовими коштами на поточному рахунку ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_6 , відкритому у ПАТ «РЕАЛ БАНК», ОСОБА_6 з корисливих мотивів, для забезпечення вчинення злочинною організацією тяжких та особливо тяжких злочинів, надав учасникам керованого Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації.

Реєстрація відомостей про ТОВ «Харків-СПБТ» в органах державної влади, отримання необхідних реквізитів, даних керівника товариства та зразків його особистого підпису, засобів керування поточними рахунками у банківських установах надало можливість Особі 6, Особі 7 та іншим учасникам злочинної організації використовувати банківські рахунки підприємства для здійснення незаконної діяльності, а саме для забезпечення вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.

Згідно з положеннями ст. 23 Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» затвердженого протоколом загальних зборів товариства № 3 від 13.12.2010, виконавчим органом товариства є директор, який має право: без довіреності діяти від імені товариства, представляти його на всіх підприємствах, установах та організаціях, розпоряджатись майном товариства, укладати договори, видавати довіреності, відкривати у банках розрахункові та інші рахунки; видавати накази та давати вказівки, обов'язкові для всіх робітників, затверджувати функціональні обов'язки робітників товариства; по узгодженню з власниками визначати структуру підприємства; приймати на роботу та звільняти робітників товариства відповідно до діючого законодавства; залучати для виконання робіт тимчасові творчі колективи та окремих спеціалістів, визначати порядок та розмір їх праці; здійснювати інші повноваження, покладені на нього власником.

Відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999 до компетенції ОСОБА_6 як директора ТОВ «Харків-СПБТ» належали питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві у зв'язку з чим він ніс особисту відповідальність за:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;

- організацію контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;

- забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку на підприємстві.

З огляду на викладене, ОСОБА_6 , перебуваючи з 13.12.2010 на посаді директора ТОВ «Харків-СПБТ», постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, тобто був службовою особою.

Разом з цим, ОСОБА_6 , виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, з метою сприяння іншим учасникам у здійсненні заволодіння шляхом зловживання службовим становищем чужим майном в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків до державного бюджету та вчиненні інших злочинів, умисно не виконував службові обов'язки директора ТОВ «Харків-СПБТ» та передав іншим учасникам злочинної організації реєстраційні документи, печатку та ключі електронного цифрового підпису до електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками вказаного підприємства для використання при підготовці та вчиненні цих злочинів.

Одним з об'єктів вчинення злочинів учасниками злочинної організації визначено майно ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», зокрема - скраплений газ, який вироблявся вказаними підприємствами.

Так, у 2009 році у Особи 6, Особи 7 та інших учасників злочинної організації виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння майном державних підприємств - значними обсягами виробленого ними скрапленого газу.

З метою реалізації злочинного умислу вказаними особами розроблено план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Злочинну схему по заволодінню скрапленим газом державних підприємств в особливо великих розмірах, починаючи з березня 2010 року у різний час та місцях було доведено до відома керівників та інших учасників злочинної організації Особи 1, Особи 2, Особи 5, Особи 26, Особи 3, Особи 4 та інших, які погодили та схвалили вказаний злочинний план, надали згоду на його реалізацію та взяли у ній участь.

Зазначені керівники злочинної організації здійснювали загальне керівництво злочином, сприяли прийняттю відповідних рішень Кабінету Міністрів України в інтересах злочинної організації, лобіюючи інтереси підконтрольних злочинній організації підприємств; усували перешкоди у вигляді відомчого контролю за процесом продажу скрапленого газу на біржовому аукціоні, контролю з боку правоохоронних та фіскальних органів, підбирали та залучали до участі у злочинній організації інших осіб, яких призначали на керівні посади в органах державної влади, вчиняли інші дії.

Вчинення вказаного злочину через наявність відповідного нормативного регулювання та в силу усталених відносин у сфері реалізації скрапленого газу населенню не могло бути здійсненим без отримання необхідних погоджень від керівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, службових осіб ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України». Тому керівниками злочинної організації також заплановано їх залучення до реалізації злочинних намірів щодо незаконного заволодіння скрапленим газом.

При цьому учасники злочинної організації та задіяні ними особи знали, що з 2000 року виробники скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», відповідно до вимог статті 4?1 Закону України «Про нафту і газ», щомісячно здійснюють його продаж для потреб населення виключно на біржових аукціонах, у порядку, визначеному постановами Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та у подальшому від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу».

Покупцями скрапленого газу для потреб населення протягом вказаного періоду та монопольними операторами ринку реалізації скрапленого газу населенню були спеціалізовані підприємства з газопостачання та газифікації (далі - підприємства структури облгазів України), їх дочірні структури та інші юридичні особи різних форм власності, у тому числі і з часткою державної форми власності, а саме часткою НАК «Нафтогаз України».

Такі підприємства мали власну виробничу матеріально-технічну базу, спеціально обладнаний транспорт, власний обмінний фонд балонів, виробничі підрозділи з достатньо підготовленими кадрами для планового та невідкладного (аварійного) виконання повного комплексу робіт щодо забезпечення безпеки та безаварійності при постачанні скрапленого газу населенню, тощо.

Окрім того, існувала усталена система прийняття заявок від населення на придбання скрапленого газу для побутових потреб через сільські ради та інші органи місцевого самоврядування, які в подальшому спрямовувалися до підприємств структури облгазів, де за вказаних обставин накопичувалася статистична інформація про обсяги скрапленого газу, необхідні для задоволення побутових потреб населення відповідних регіонів, визначених зонами обслуговування конкретного підприємства.

При цьому, ціни реалізації скрапленого газу для забезпечення потреб населення були значно нижчими ніж ціни для комерційного використання.

Крім того статтею 4?1 Закону України «Про нафту і газ» визначено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.

Стартова ціна (без урахування податку на додану вартість та витрат на транспортування, постачання і зберігання) на біржових аукціонах для нафти та газового конденсату визначається на підставі митної вартості нафти за даними центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за 15 днів, що передують даті реєстрації заявок на проведення біржового аукціону, та з урахуванням надбавки за якість для нафти сирої і газового конденсату. Зниження ціни на нафту або на газовий конденсат на біржових аукціонах нижче стартової ціни не допускається.

Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» (в редакції станом на 27.12.2006) Міністерством економіки разом з Міністерством палива та енергетики затверджено склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля.

Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації разом з НАК «Нафтогаз України» зобов'язано подавати Міністерству економіки України до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для задоволення побутових потреб населення регіонів, інформацію про обсяг скрапленого газу за формою, затвердженою Міністерством економіки України за погодженням з Міністерством палива та енергетики України.

Згідно абзацу 4 п. 11 «Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000 (в редакції станом на 06.04.2009) (далі - Положення, затверджене ПКМУ № 599) покупець, учасник спеціалізованого аукціону, має право подати заявку у разі реалізації ним скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Абзацом 22 п. 12 вказаного Положення у редакції станом на 23.12.2009 визначено, що покупець повинен подати біржі за формою, затвердженою комітетом, довідку, погоджену із заінтересованими органами виконавчої влади та виконавчими органами міських рад, про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ним на попередньому спеціалізованому аукціоні. Узагальнені матеріали біржа подає аукціонному комітетові (зміни внесені згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1405 від 23.12.2009).

У подальшому Кабінетом Міністрів України від 03.10.2011 прийнято постанову № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», відповідно до якої постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 втратила чинність та запроваджено новий порядок.

Відповідно до п. п. 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міська державна адміністрація (Управління житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу, Управління паливно-енергетичного комплексу та використання природних ресурсів тощо) подавали щороку до 20 січня Міністерству енергетики та вугільної промисловості України зведену інформацію за встановленою формою із зазначенням і обґрунтуванням кількості суб'єктів господарювання, що реалізують скраплений газ для потреб населення, зареєстрованих газобалонних установок, що перебувають на обслуговуванні у таких суб'єктів господарювання у відповідному регіоні, а також обсягу середньорічного споживання скрапленого газу однією газобалонною установкою за попередні два роки та подавали Міністерству економічного розвитку і торгівлі, інформацію про обсяг скрапленого газу для потреб населення.

Згідно з п.п. 73, 74 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 №1064 (далі - Порядок, затверджений ПКМУ № 1064), покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу.

Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах.

Покупці скрапленого газу для потреб населення подавали біржі довідку про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні, що погоджена із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною, Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією, для узагальнення та подання інформації аукціонному комітетові.

Відтак, необхідною умовою для участі у спеціалізованих аукціонах було подання покупцями скрапленого газу біржі зокрема наступних документів:

-заявок на участь у спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 45 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ») з визначенням обсягу місячного споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому він постачає скраплений газ;

-довідок про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ»).

Ці передбачені законодавством документи - заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні містили інформацію, яка підтверджувала певні факти (наявність потреби населення у скрапленому газі у визначених обсягах, намір покупця придбати скраплений газ саме для потреб населення, факт реалізації визначеного обсягу скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню), які спричиняли наслідки правового характеру (допуск до участі у спеціалізованих аукціонах та подальше придбання скрапленого газу у продавців), видавались та посвідчувались повноважними особами (покупцями скрапленого газу), а отже відповідно до примітки до ст. 358 КК України, були офіційними документами.

Відповідно до вимог розпорядження НАК «Нафтогаз України» від 19.01.2005 № 12-р «Щодо забезпечення населення скрапленим газом», ДК «Газ України» зобов'язано забезпечити постійний контроль за обсягами закупівлі на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу ВАТ з газопостачання та газифікації для потреб населення та їх цільового використання; підготовку та узагальнення матеріалів для перевірки та узгодження Компанією довідок ВАТ з газопостачання та газифікації; оперативне інформування НАК «Нафтогаз України» про виявлені порушення та заходи, вжиті для їх усунення.

Згідно доручення НАК «Нафтогаз України» № 41/3?316?4186 від 07.07.2010, кожну довідку ВАТ з газопостачання і газифікації або спеціалізованого підприємства зі звітом про обсяги закупівлі та реалізації скрапленого газу для потреб населення необхідно візувати відповідальною особою ДК «Газ України».

Дорученням НАК «Нафтогаз України» № 41?934/1.6?11 від 18.02.2011 ДК «Газ України» зобов'язано у термін не пізніше 13 числа кожного місяця, наступного за звітним, надавати Компанії зведену таблицю з інформацією про обсяги надходження та реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення в розрізі областей з розбивкою по постачальниках разом з підписаними та погодженими з облдержадміністраціями оригіналами довідок постачальників щодо обсягів закупівлі на спецаукціонах та реалізації скрапленого газу для потреб населення.

З урахуванням вказаного вище нормативного регулювання та практики формування та здійснення відносин у сфері закупівлі та реалізації скрапленого газу, з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на заволодіння скрапленим газом в особливо великих розмірах учасниками злочинної організації, зокрема Особою 2, Особою 6, Особою 23, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації розроблено детальний план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Оскільки такий вид діяльності передбачав необхідність отримання дозволу Держгірпромнагляду України, наявність значної матеріально-технічної бази, залучення реальних спеціалістів у вказаній сфері та у подальшому підтвердження факту реалізації газу населенню, за відсутності наміру реалізовувати навіть частину придбаного за вказаних обставин скрапленого газу населенню групою осіб під керівництвом Особи 6 у не встановлений слідством час протягом 2009 року прийнято рішення про створення та придбання низки підприємств, яким шляхом оформлення підроблених документів надати видимість законності діяльності на ринку реалізації скрапленого газу населенню, правомочності участі у спеціалізованих аукціонах та наявності можливості і наміру подальшої реалізації скрапленого газу саме населенню.

З цією метою у 2009 - 2010 роках учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 створено (придбано) 12 підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Харків-СПБТ» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які фактично не мали відповідної структури та матеріально-технічної бази для постачання скрапленого газу населенню.

Згідно із злочинним планом, починаючи з 2009 року службові особи обласних державних адміністрацій, на території областей, яких планувалося вчинення злочину, спільно зі службовими особами НАК «Нафтогаз України», на підставі пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» повинні були подати Міністерству економіки України інформацію про наперед визначені необґрунтовано значно завищені обсяги скрапленого газу, необхідного нібито для задоволення побутових потреб населення семи областей України.

Разом із цим службові особи обласних державних адміністрацій на території областей, яких планувалося вчинення злочину, на виконання своєї ролі у вчинені злочину, будучи схиленими до його вчинення у різний спосіб (вказівки, вмовляння, прохання, введення в оману тощо) та час учасниками злочинної організації, усвідомлюючи, що підконтрольні злочинній організації підприємства не були задіяні у реалізації скрапленого газу населенню та не могли здійснювати такого роду діяльність і не мали відповідного наміру, повинні були рекомендувати відповідними листами Аукціонному комітету допускати зазначені підприємства із ознаками фіктивності до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу, що дозволяло у подальшому також за участі та сприяння учасників злочинної організації забезпечувати прийняття такого позитивного для них рішення.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, маючи досвід у сфері реалізації скрапленого газу, зокрема, володіючи інформацією за попередні роки про планову газифікацію регіонів України, погіршення демографічних показників, а відповідно зменшення фактичної потреби населення України у скрапленому газі, при очевидній неможливості значного збільшення потреб населення у скрапленому газі, будучи обізнаними із усталеними на той час відносинами з реалізації скрапленого газу населенню, та згідно досягнутих попередніх злочинних домовленостей, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, мали безперешкодно допускати підконтрольні злочинній організації підприємства, визнавати зазначені вище обсяги нібито потреби населення у скрапленому газі достовірними, дозволити та забезпечити реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення саме підконтрольним злочинній організації підприємствам.

Усі співучасники злочину розуміли або байдуже ставилися до того, для яких насправді потреб купувався скраплений газ за пільговими цінами.

Оскільки підконтрольні злочинній організації підприємства не реалізовували скраплений газ населенню і не мали цього на меті, згідно з розробленим злочинним планом директори цих підприємств, у тому числі директор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_6 , мали посвідчувати та надавати іншим учасникам злочинної організації (для подальшого спрямування біржі та аукціонному комітету) офіційні документи - заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, із внесенням до них завідомо недостовірних відомостей про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу саме населенню.

При цьому службові особи відповідних обласних державних адміністрацій, будучи обізнаними про недостовірність відомостей, зазначених у відповідних довідках, діючи на виконання розробленого злочинного плану, повинні були погоджувати, підтвердивши неіснуючий факт реалізації скрапленого газу населенню зазначеними підприємствами, підконтрольними злочинній організації.

Нібито достовірність цих довідок, на виконання своєї ролі у вчиненні злочину, своїми візами також мали погодити представники ДК «Газ України», що наділені функціями щодо моніторингу ринку скрапленого газу та здійснення контролю за цільовим його використанням.

Для привласнення скрапленого газу, видобутого ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» в особливо великих розмірах крім учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації в період з березня 2010 року по січень 2014 рік керівниками злочинної організації Особи 1 залучено до участі в ній службових осіб Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; обласних державних адміністрацій, Особу 24, Особу 25, Особу 23 та інших осіб.

Зокрема, враховуючи участь Особи 7 у формуванні з 2005 року структури та матеріальної бази підконтрольного Особі 6 злочинного угрупування, у березні 2010 року останній запропонував Особі 7 взяти участь у злочинній організації Особи 1, продовживши участь у підконтрольній Особі 6 структурі злочинної організації, а саме здійснювати нагляд за основними напрямками діяльності підконтрольного останньому структурного підрозділу злочинної організації, та безпосередньо бути разом з іншим керівником злочинної організації Особою 9 керівниками департаментів закупівлі та продажів скрапленого газу відповідно.

Усвідомлюючи злочинний характер діяльності злочинної організації Особи 1, Особа 7, діючи з власних корисних інтересів з метою отримання незаконного прибутку, вступив з Особою 6 та іншими особами у злочинну змову, у подальшому брав участь у діяльності цієї злочинної організації, зокрема у її структурному підрозділі, яким керував Особа 6, та у злочинах, які ця злочинна організація вчиняла.

Так, Особа 7, перебуваючи протягом 2010 року - січня 2014 року у м. Києві у приміщеннях бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, перехрестя вулиць Червоноармійської (Великої Васильківської) та Басейної, 1?3/2, літера «А», за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1), а також в інших місцях, відповідно до відведеної йому ролі, контролював діяльність підконтрольних підприємств з ознаками фіктивності, які брали участь у проведенні біржових аукціонів з продажу скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», процедуру виготовлення підроблених документів від таких підприємств та їх використання шляхом подання до обласних державних адміністрацій, спеціалізованої біржі, Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України; контролював процедуру розгляду таких документів членами робочої групи при ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», контролював проведення торгів на Українській аграрній біржі та Першій незалежній біржі, а також вчиняв інші дії.

Також до участі у злочинній організації та вчинюваних її учасниками злочинів було залучено Особу 24. Останнього у відповідності до розпорядження Особи 2 від 17.03.2010 №568-р та наказу з особового складу Міністра економіки України ОСОБА_10 від 29.03.2010 №292-к з 30.03.2010 призначено на керівну посаду у Міністерстві економіки України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівній посаді та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов'язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 24 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, в один з днів наприкінці березня 2010 року вступив до складу злочинної організації Особи 1 та надав згоду на участь у заволодінні видобутим ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта» скрапленим газом в особливо великих розмірах по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, з метою його подальшого нецільового використання шляхом реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання надприбутку.

Про своє рішення Особа 24 повідомив інших учасників злочинної організації Особи 1 - Особу 25, Особу 23 і Особу 6, а ті, у свою чергу в різний період часу та за різних обставин повідомили про це керівників злочинної організації Особу 5, Особу 1, Особу 3, Особу 4, а також учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, зокрема Особу 7 та інших.

Крім того в той же час до участі у злочинній організації та вчинених нею злочинах керівниками злочинної організації залучено Особу 25, який згідно із розпорядженням Прем'єр-міністра України ОСОБА_11 від 24.06.2009 № 698-р та наказу з особового складу Міністра палива та енергетики України ОСОБА_12 від 25.06.2009 №166-к з 26.06.2009 був призначений на керівну посаду в Міністерстві палива та енергетики України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівних посадах у Міністерстві палива та енергетики України та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов'язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 25 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, у період з травня 2010 року по лютий 2014 року, у складі злочинної організації Особи 1 системно використовував своє службове становище з метою заволодіння цим злочинним угрупованням видобутим ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» скрапленим газом в особливо великих розмірах шляхом його придбання підконтрольними підприємствами по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, його подальшої нецільової реалізації комерційним структурам та отримання надприбутку.

Окрім того, будучи обізнаними з процедурою та правовим регулюванням процесу реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення, особливостями здійснення контролю за використанням такого газу за цільовим призначенням, усвідомлюючи ключову роль у вказаних процесах Особи 23, з урахуванням тісних зв'язків сім'ї останньої з колишніми керівниками органів центральної влади - вихідцями із Донецької області, керівниками злочинної організації було прийнято рішення про втягнення її у злочинну діяльність.

Так, у період другого півріччя 2009 року - початку 2010 року Особа 6 та інші учасники злочинної організації вступили у злочинну змову, спрямовану на заволодіння значними обсягами скрапленого газу по заниженим цінам, нібито для потреб населення, а фактично для його реалізації у комерційних цілях злочинної організації, з Особою 23, на яку згідно наказів директора ДК «Газ України» № 174 від 06.08.2010, № 170 від 27.05.2011 «Про розподіл обов'язків між директором ДК «Газ України» та його заступниками» (із змінами та доповненнями), статуту ДК «Газ України», затвердженого наказом Міністерством палива та енергетики України, зареєстрованого 25.01.2011, покладались обов'язки по контролю за цільовим використанням скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для побутових потреб населення, по забезпеченню розвитку збуту скрапленого газу, проведення моніторингу ринку скрапленого газу, забезпеченню участі Компанії у проведенні аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу, організації проведення інформаційно-аналітичної роботи, направленої на оптимізацію формування, виділення та використання ринку енергоносіїв, обов'язки по координації діяльності підприємств з газопостачання та газифікації і вдосконалення системи управління в газовому господарстві України; організацію забезпечення безаварійної експлуатації систем газопостачання природним і скрапленим газом, їх технічного обслуговування, поточного та капітального ремонту.

Крім того Особа 23 була членом аукціонного комітету і в силу повноважень здійснювала загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів, затверджувала результати проведення аукціону, особисто або через підлеглих осіб приймала рішення про допуск або не допуск майбутніх покупців до участі в аукціонах тощо.

Особа 6 та інші учасники злочинної організації погодили план вчинення злочину та удосконалили його, домовившись про спільну реалізацію злочинного умислу разом із Особою 23, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими особами у складі злочинної організації.

За участю Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 2, Особи 6 та інших учасників злочинної організації з метою контролю за проведенням спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу організовано підписання Міністерством економіки України і Міністерством палива та енергетики України спільного наказу від 12.05.2010 №537/173, яким сформовано склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, головою якого став учасник злочинної організації Особа 24, заступником останнього інший учасник злочинної організації Особа 25. Одним із членів цього комітету стала Особа 23. Також залучено як членів вказаного аукціонного комітету інших осіб, які беззастережно виконували вказівки учасників злочинної організації. Останні фактично приймали всі ключові рішення щодо діяльності аукціонного комітету та контролювали його роботу.

З урахуванням викладених вище обставин Особа 7, як один із керівників департаменту скрапленого газу, що входив до складу очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації, діючи за попередньою змовою та спільно з Особою 23, Особою 25, Особою 24 та іншими учасниками злочинної організації забезпечував безперешкодне прийняття Аукціонним комітетом рішення про допуск до участі у спеціалізованих аукціонах підконтрольних Особі 6 підприємств з ознаками фіктивності з метою закупівлі скрапленого газу по пільговій ціні нібито для потреб населення; сприяв прийняттю Аукціонним комітетом рішень, якими неправомірно надано учасникам злочинної організації повноваження здійснювати контроль за допуском інших підприємств до участі у спеціалізованих аукціонах; за узгодженням безпосередньо із Особою 6 та під контролем останнього опрацьовував інформацію та формував відомості про обсяги скрапленого газу, який планується реалізувати на спеціалізованих аукціонах з метою виготовлення іншими учасниками злочинної організації необхідних документів для придбання всього обсягу такого газу нібито для потреб населення, а також приховував нецільове використання придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину, намагаючись надати діям Особи 7 офіційного вигляду, Особа 23 за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації організували укладення 09.03.2010 ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з Особою 7 договору про надання послуг №20/10?74, яким останній зобов'язувався надавати ДК «Газ України» послуги з проведення моніторингу та аналізу ринку скрапленого газу в Україні, забезпечувати участь цього державного підприємства у проведенні тендерів, конкурсів, аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу в Україні, участь у розробці та погодженні відповідної нормативної бази, спрямованої на виконання передбачених вище послуг.

У зв'язку з положеннями пункту 2.4.1 цього договору Особа 7 отримував від ДК «Газ України» інформацію, необхідну для надання вищевказаних послуг, отримавши в такий спосіб відповідно до своєї ролі у вчиненні злочину доступ до інформації щодо обсягів скрапленого газу, які ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта» мають намір виставити на спеціалізований аукціон для продажу, а також щодо підприємств-конкурентів, які подавали заявки на участь у спеціалізованих аукціонах. Таку інформацію Особа 7 передавав іншим учасникам злочинної організації, зокрема Особі 24, Особі 25 та Особі 23, які, діючи відповідно до своїх ролей, вживали заходів до усунення підприємств-конкурентів від участі в біржових аукціонах, та виготовляли пакет підроблених документів щодо потреб населення України у викупі всього обсягу газу, виставленого на аукціон.

Аналогічні договори за тих же обставин були укладені з Особою 22, Особою 21. та Особою 20.

Згідно з відведеною роллю у вчиненні злочину Особа 23, Особа 7, Особа 22, Особа 21 та Особа 20, які водночас були членами постійної робочої групи зі сприяння вдосконаленню існуючої системи постачання скрапленого газу для побутових потреб населення спеціалізованими господарюючими суб'єктами, використовуючи своє службове становище, забезпечували централізований контроль за діями всіх учасників спеціалізованих аукціонів, таким чином, щоб забезпечити придбання підконтрольними злочинній організації 12 підприємствами найбільших обсягів скрапленого газу серед усіх учасників торгів, недоторканність таких підприємств з боку можливих перевірок працівниками ДК «Газ України» та приховання злочинної діяльності цих підприємств.

Також в середині 2010 року, діючи в інтересах учасників злочинної організації, під виглядом посилення контролю за процесом доступу покупців на спеціалізовані аукціони, їх відбору, визначення обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення, що підлягають реалізації на спеціалізованих аукціонах, а фактично - з метою забезпечення суттєвого збільшення обсягів закупівлі скрапленого газу підприємствами, підконтрольними злочинній організації, Особа 7 за попередньою змовою з Особою 23, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації умисно змінив механізм допуску до спеціалізованих аукціонів покупців-учасників, виготовивши та передавши Особі 23 зразок змін до форми заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводиться біржею (далі заявки) згідно з протоколом засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля №352 УАБ-СГ від 07.05.2010, а саме: додавши до форми заявки графу про обов'язкове погодження цих заявок Особою 23.

Таким чином, остаточні рішення щодо погодження заявок на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводився біржею, приймалися за узгодженням із Особою 6, Особою 7 та попереднього відома учасників злочинної організації Особи 23, Особи 22 і Особи 21.

У свою чергу, Особа 22 та Особа 21 не погоджували заявки підприємств, які могли бути конкурентами при проведенні спеціалізованого аукціону, та не передавали у подальшому на розгляд до членів Аукціонного комітету.

Таким чином, діючи спільно та узгоджено під керівництвом Особи 6, Особа 7 та Особа 23 за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації, сконцентрували на собі та своїх підлеглих Особи 21 та Особи 22 процес організації та здійснення доступу підприємств до участі в аукціонах, забезпечивши контрольоване учасниками злочинної організації прийняття рішення з цього питання та безперешкодний доступ підконтрольних злочинній організації підприємств до участі в аукціонах, усунення можливих перешкод при опрацюванні документів цих підприємств, їх заявок, у тому числі шляхом фактичного усунення інших членів Аукціонного комітету від виконання покладених на них функцій з цього питання, звівши їх ролі до формального підписання протоколів засідань аукціонного комітету.

Після зміни форми заявок Особа 7 та Особа 23, за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 за узгодженням із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, маючи можливість через Особу 21 та Особу 22 контролювати доступ підприємств до участі в аукціонах та регулювати обсяги заявлених потреб у скрапленому газі, надали можливість 12 вищевказаним підконтрольним злочинній організації підприємствам викуповувати найбільші обсяги скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах з метою заволодіння злочинною організацією якомога більшими обсягами дешевого скрапленого газу і таким чином монополізувати ринок продажу скрапленого газу в Україні шляхом його концентрації в руках злочинної організації Особи 1 та усунення будь-якої здорової економічної конкуренції.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину директори підконтрольних злочинній організації підприємств з ознаками фіктивності ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», у період з травня 2010 по лютий 2014 року щомісячно через інших учасників злочинної організації надавали біржі погоджені ними офіційні документи для участі у спеціалізованому аукціоні, які містили завідомо неправдиві відомості про намір придбати визначені у них обсяги скрапленого газу саме для потреб населення та про реалізацію скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Зокрема, на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року ОСОБА_6 як директор ТОВ «Харків-СПБТ», діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись у м. Харкові, погодив своїм підписом виготовлені іншими учасниками злочинної організації завідомо підроблені офіційні документи, а саме:

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 2696,346 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 823 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1259 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 383 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?2, від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 096 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 136?2, від 20.04.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 037 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 30 662 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 665 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 213 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 367 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 294 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 552 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 188 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 560 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 673 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на участь в аукціоні від 19.12.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 073 тони скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 144?2, що буде проводитись Українською аграрною біржею.

Зазначені підроблені офіційні документи ОСОБА_6 надав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі.

У такий спосіб ОСОБА_6 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, протягом часу з травня 2010 року по лютий 2014 року згідно із розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 23 і Особи 7, за узгодженням із Особою 6, Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації за адресою знаходження ДК «Газ України» (м.Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 і Особа 21, достовірно знаючи про те, що придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ буде реалізовуватися в комерційних цілях, погоджували заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення 12 підприємствам, підконтрольним злочинній організації, а саме: ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які містили відомості про намір закупівлі скрапленого газу нібито для потреб населення в обсягах, що в декілька разів перевищували реальні потреби населення у скрапленому газі та були у декілька разів більшими, ніж обсяги, зазначені у заявках інших підприємств.

Зокрема, Особа 22, виконуючи свою функції у вчиненні злочину, своїм підписом схвалив виготовлені Особою 20 та іншими учасниками злочинної організації та підписані ОСОБА_6 заявки ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах: № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011; № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011; № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011; № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011; № 135?2, від 23.03.2011; № 136?2, від 20.04.2011; № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011; № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011; № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011; № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 144?2, від 19.12.2011.

Вищевказаними злочинними діями Особа 7, Особа 24, Особа 25 і Особа 23 за попередньою домовленістю із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, у тому числі шляхом зловживання службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інтересах злочинної організації Особи 1, за допомогою дій Особи 21 та Особи 22 фактично перейняли повноваження Аукціонного комітету щодо розгляду та схвалювання або відхилення заявок на участь в аукціоні, в результаті чого особисто формували список учасників майбутніх торгів та забезпечували викуп на них найбільших обсягів скрапленого газу саме 12 підприємствами, які були підконтрольні злочинній організації, у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ».

Тим самим Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21, Особа 22 умисно порушили принципи проведення аукціонів (добросовісна конкуренція, відкритість та прозорість на всіх стадіях проведення аукціону, недискримінація учасників аукціону, об'єктивність та неупередженість, запобігання корупційним діям і зловживанням), які передбачені п. 54 Порядку, затвердженого ПКМУ №1064, а також загальні умови, вказані у п. 11 Положення, затвердженого ПКМУ №599.

Крім того, Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21 та Особа 22, діючи за попередньою змовою, прийняли рішення та вжили заходів щодо непогодження заявок ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», ТОВ «Мелітопольгаз», ВАТ «Одесагаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Полтавапропангаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ДП «Полум'я», які були конкурентами підприємствам, підконтрольним злочинній організації при проведенні спеціалізованих аукціонів.

Зокрема, безпосередньо Особа 21 за попередньою змовою з Особою 7 та Особою 23 своїм підписом відхилив заявки на участь в аукціонах, а саме: ПАТ «Кременчукгаз» від: 19.06.2012, 28.01.2013; ПАТ «Полтавапропангаз» від 12.12.2012, 15.01.2013, 20.11.2012; ПАТ «Одесагаз» від 15.01.2013, 25.12.2012; ДП «Полум'я» від 15.01.2013, 01.10.2012, 01.10.2012; ВАТ «Мелітопольгаз» від 17.10.2012; ПАТ «Тернопільгаз» від 28.01.2013.

При цьому за узгодженням із Особою 7, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації Особа 24, Особа 25 і Особа 23 усупереч своїм службовим обов'язкам свідомо ігнорували факти того, що на фоні дефіциту скрапленого газу в окремих областях, в таких областях, як: Київська, Харківська, Чернівецька, Черкаська, Донецька, Запорізька та Луганська, де нібито реалізовували скраплений газ населенню 12 підприємств, підконтрольних злочинній організації, заявлені ними обсяги скрапленого газу для задоволення потреб населення були безпідставно значно завищені.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени Аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, будучи введеними учасниками злочинної організації в оману, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, визнавали їх достовірними та дозволяли реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення.

При цьому, підприємства, які були допущені до участі в спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для потреб населення, повинні були підтверджувати офіційними документами фактичну реалізацію ними скрапленого газу населенню задля отримання права на подальшу участь у цих аукціонах.

Такими офіційними документами були довідки про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні.

Вказані довідки мали підтверджувати обсяги споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому підприємство постачає скраплений газ.

З урахуванням цих вимог, встановлених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, Особа 7, діючи за попередньою змовою з Особою 6, Особою 24, Особою 25, Особою 23 та іншими учасниками злочинної організації, з метою реалізації спільного з іншими співучасниками злочинного умислу, достовірно знаючи, що на території Харківської, Донецької, Київської, Черкаської, Чернівецької та Запорізької областей скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення, реалізовувався виключно структурами облгазів, володіючи інформацією про реальні обсяги реалізованого населенню скрапленого газу, у період з березня 2010 року по лютий 2014 року організував виготовлення Особою 20 спільно з працівниками юридичного департаменту очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації завідомо підроблених довідок, які містили завідомо недостовірну інформацію про завищені обсяги реалізації скрапленого газу для потреб населення, зокрема:

довідки № 16 від 04.01.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 940,123 тони скрапленого газу населенню у грудні 2010 року;

довідки № 17 від 01.02.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 495,448 тони скрапленого газу населенню у січні 2011 року;

довідки № 18 від 01.03.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 446,657 тони скрапленого газу населенню у лютому 2011 року;

довідки № 19 від 04.04.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 743,353 тони скрапленого газу населенню у березні 2011 року;

довідки № 22 від 01.07.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 134,689 тони скрапленого газу населенню у червні 2011 року;

довідки № 24 від 01.09.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 833,337 тони скрапленого газу населенню у серпні 2011 року;

довідки № 25 від 03.10.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 116,024 тони скрапленого газу населенню у вересні 2011 року;

довідки № 27 від 01.12.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 7 598,577 тони скрапленого газу населенню у листопаді 2011 року;

довідки № 29 від 01.02.2012 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 415,296 тони скрапленого газу населенню у січні 2012 року.

У свою чергу ОСОБА_6 як директор ТОВ «Харків-СПБТ» на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року, діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, у м. Харкові, систематично підписував зазначені довідки, які є офіційними документами.

Ці офіційні документи, які містили завідомо неправдиві відомості, ОСОБА_6 у цей же період надавав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі та Аукціонному комітету.

У такий спосіб ОСОБА_6 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, реалізуючи спільний злочинний умисел, протягом 2010 року - січня 2014 року Особа 23, діючи за попередньою змовою з Особою 2, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації, перебуваючи за місцезнаходженням ДК «Газ України» (м. Київ, вул.Шолуденка, 1), будучи наділеною повноваженнями щодо перевірки та погодження довідок про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу населенню, а отже, відповідальною за об'єктивне відображення вказаних у них відомостей, зловживаючи службовим становищем, умисно порушувала вимоги Закону України «Про нафту і газ», постанов Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», доручень та розпоряджень НАК «Нафтогаз України», у складі злочинної організації виконувала відведену їй роль у загальній схемі вчинення злочину з метою заволодіння спільно з учасниками злочинної організації державним майном.

Відповідно до протоколу засідання Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля від 21.04.2011 №410 УАБ-СГ внесено зміни до форми довідки спеціалізованих підприємств про закупівлю та реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення та повноваженням ДК «Газ України», а фактично Особі 23, надано формально юридичний характер шляхом передбачення у зазначених довідках графи про їх узгодження ДК «Газ України».

За вказаних вище обставин та умов надалі з квітня 2011 року по квітень 2012 року згідно з розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 7 і Особи 23, за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 беззастережно узгоджував своїм підписом та печаткою ДК «Газ України» виготовлені Особою 20 довідки, які містили надані Особою 7 завідомо недостовірні відомості від 12 підконтрольних злочинній організації підприємств (у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ») про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення. Зокрема, вказані довідки містили завідомо неправдиві відомості про неіснуючі обсяги реалізації скрапленого газу нібито населенню для задоволення його побутових потреб.

За тих же обставин та умов протягом квітня 2012 року - лютого 2014 року вказані довідки узгоджував учасник злочинної організації Особа 21, як представник ДК «Газ України».

У такий спосіб за узгодженням та під контролем Особи 7 і Особи 23 Особа 22 та Особа 21 систематично протиправно підтверджували неіснуючий факт реалізації придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу нібито населенню, чим створили умови і безпосередньо надавали підстави для заволодіння державним майном в особливо великих розмірах.

Вказані підроблені довідки учасники злочинної організації від імені покупців скрапленого газу (підконтрольні злочинній організації 12 товариств) надавали разом з іншими документами на розгляд Аукціонного комітету як виконання обов'язкової умови участі у спеціалізованих аукціонах, а отже, обов'язкової умови отримання можливості продовжувати вчиняти злочин.

Надалі на виконання розробленого злочинною організацією плану вчинення злочину за попередньою змовою з Особою 7, Особа 24, Особа 25 та Особа 23 протягом травня 2010 року - лютого 2014 року в м. Києві (точне місце слідством не встановлено) як члени Аукціонного комітету шляхом особистого голосування, а також впливу на інших членів Аукціонного комітету на користь підконтрольних злочинній організації підприємств забезпечили вигідне їм затвердження регламенту організації та проведення аукціону, розгляд та схвалення заявок на участь в аукціоні та подані пропозиції, затвердження стартової ціни кожного лота, прийняття рішення про проведення аукціону, контроль виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів, визнання завідомо недостовірних довідок 12 підконтрольних злочинній організації підприємств про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення, дійсними.

За наведених вище обставин ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Харківспецгазснаб», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Модус-Вівенді» та ТОВ «Чернівці-СПБТ» отримали доступ до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, на яких упродовж 2010?2014 років здійснювали закупівлю скрапленого газу для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ціни на скраплений газ, який реалізовувався на комерційних аукціонах, тобто тієї, за якою насправді вказані підприємства мали право закуповувати такий скраплений газ.

Зокрема, спільні та узгоджені дії ОСОБА_6 , Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 20, Особи 21 та інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6 надали змогу співучасникам здійснювати від імені ТОВ «Харків-СПБТ» закупівлю скрапленого газу начебто для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ринкової ціни на скраплений газ, тобто у протиправний спосіб набувати скраплений газ, видобутий ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», більше 50 відсотків статутного капіталу яких належить державі.

Незаконно придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 був використаний у комерційних цілях, всупереч його цільовому призначенню, шляхом його реалізації суб'єктам господарювання, а не для задоволення побутових потреб населення України.

Таким чином, ОСОБА_6 будучи службовою особою - директором ТОВ «Харків-СПБТ», у співучасті та за попередньою домовленістю з іншими учасниками структурного підрозділу злочинної організації Особи 1 під керівництвом Особи 6, використовуючи придбаний суб'єкт господарської діяльності ТОВ «Харків-СПБТ» для фіктивного підприємництва, з метою прикриття незаконної діяльності, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, в період з грудня 2010 по лютий 2013 року, в порушення вимог Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, вчинив протиправні дії, направлені на незаконне придбання скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» на спеціалізованих аукціонах за заниженими цінами нібито для потреб населення, а в дійсності для подальшого незаконного його реалізації іншим суб'єктам господарювання за комерційними цінами.

Відповідно до висновку експертів комісійної судово-економічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №13404/13405/14958/15?45 від 27.08.2015, у результаті злочинних дій ОСОБА_6 у складі структурного підрозділу злочинної організації під керівництвом Особи 6, ТОВ «Харків-СПБТ» заволоділо чужим майном, належним ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укнафта», більше 50 відсотків акцій яких належить державі в особі Кабінету Міністрів України, а саме виробленим ним скрапленим газом за заниженими цінами, різниця яких з вартістю відповідних обсягів реалізації скрапленого газу на комерційних аукціонах становить 119 718 508,39 (сто дев'ятнадцять мільйонів сімсот вісімнадцять тисяч п'ятсот вісім) гривень 39 копійок, що в тисячу і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто вчинене в особливо великих розмірах.

Крім цього, ОСОБА_6 , усвідомлюючи обов'язок сплачувати до бюджету акцизний податок, діючи за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації Особи 1 ухилився від сплати цього податку за наступних обставин.

Так, відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIVвід 16.07.1999, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції ОСОБА_6 , який несе особисту відповідальність за наступне:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;

- організацію контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;

- забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку на підприємстві.

В період з січня 2011 року по січень 2012 року директор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_6 , діючи узгоджено з іншими учасниками злочинної організації, яку очолював Особа 6 в порушення вимог Положення та Порядку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 №1064 про «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», використав придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ не для потреб населення, а для потреб промислових підприємств.

Згідно п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України скраплений газ належить до підакцизних товарів. При цьому, згідно п.п. 213.3.11, 21.3 ст. 213 Податкового кодексу України операції реалізації скрапленого газу для потреб населенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відносяться до операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування.

Згідно п. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.

Відповідно зазначеної норми, оскільки ТОВ «Харків-СПБТ» придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ використало не для потреб населення, а для потреб промислових підприємств, порушуючи умови цільового використання скрапленого газу, воно є платником акцизного податку.

Згідно п. 214.4 ст. 214 Податкового кодексу України, у разі обчислення податку із застосування специфічних ставок з вироблених на митній території України або ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є її величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

Відповідно до п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України акцизний податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками:

- у період по 31.12.2010 року скраплений газ не належав до підакцизних товарів;

- у період з 01.01.2011 року по 12.01.2012 року акцизний податок справлявся з скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном) за ставкою 40 євро за 1000 кг;

- у період з 12.01.2012 року по 28.02.2014 року акцизний податок справлявся з скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном) за ставкою 44 євро за 1000 кг.

Відповідно п. 217.3 ст. 217 Податкового кодексу України акцизний податок з товарів (продукції), вироблених на митній території України, на які встановлені ставки податку в іноземній валюті, сплачуються в національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу.

Разом з тим, ОСОБА_6 будучи службовою особою ТОВ «Харків-СПБТ» та учасником злочинної організації, яку очолював Особа 6, за попередньою змовою з учасниками злочинної організації, достовірно знаючи, що придбаний очолюваним ним підприємством, в м. Києві, на спеціалізованих аукціонах скраплений газ у ПАТ «Укргазвидобування», в період з січня по лютий 2011 року був реалізований не населенню, а за комерційною ціною через мережу підприємств, вирішила незаконно ухилитись від сплати акцизного податку.

З цією метою, ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою з учасниками злочинної організації Особи 6, після укладення договорів купівлі-продажу скрапленого газу з продавцями ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» і фактичної поставки в період з січня 2011 року по лютий 2012 року 65632,96 тон скрапленого газу, достовірно знаючи, що придбаний ТОВ «Харків-СПБТ» скраплений газ на спеціалізованому аукціоні не буде реалізований для потреб населення, а тому є підакцизним товаром, який підлягає оподаткуванню, умисно порушуючи п. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212, п. 214.4 ст. 214, 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України ухилився від сплати акцизного податку.

При цьому ОСОБА_6 свідомо не повідомив органи державної влади про факт продажу скрапленого газу, який мав бути реалізований населенню, господарським товариствам, з метою приховати факт необхідності сплати до державного бюджету акцизного податку.

Відповідно до висновку експертів за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи від 09.09.2016 №11845/13884/16?45, встановлено порушення вищевказаних вимог законодавства, та вбачається несплата ТОВ «Харків-СПБТ» акцизного податку за період з січня 2011 року по січень 2012 року на загальну суму 29 227 718,53 грн.

В результаті вищевказаних незаконних дій в період з січня 2011 року по січень 2012 року ОСОБА_6 , займаючи одночасно посаду директора та головного бухгалтера ТОВ «Харків-СПБТ», умисно ухилився від сплати акцизного податку, внаслідок чого до державного бюджету фактично не надійшли кошти в сумі 29 227 718,53 грн., що більше ніж в п'ять тисяч і більше разів перевищує установлений на той час законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.

Дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.4 ст.28, ч.1 ст.366 КК України - як складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, а також внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинене у складі злочинної організації.

В підготовчому судовому засіданні прокурор заявила клопотання про звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за ч.4 ст.28, ч.1 ст.366 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, подавши відповідне письмове клопотання та надавши згоду на закриття справи у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що органом досудового розслідування ОСОБА_6 інкриміновано вчинення службового підроблення у складі злочинної організації у період з грудня 2010 року по серпень 2013 року та його дії кваліфіковані за ч.4 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України. Відповідно до ч.2 ст.12 КК України, яка була чинною на час вчинення ОСОБА_6 інкримінованих подій, кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 366 КК України є невеликої тяжкості та відповідно до п.3 ч.1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки.

Обвинувачений ОСОБА_6 підтримав клопотання прокурора про звільнення його від кримінальної відповідальності за ч.4 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, подавши відповідне письмове клопотання та надавши згоду на закриття справи у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_5 підтримав клопотання прокурора

Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов наступного.

Статтею 44 КК України визначено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цих Кодексом, здійснюється виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Згідно п.1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження з цієї підстави не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує (ч. 8 ст. 284 КПК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України (яка була чинною на час вчинення ОСОБА_6 інкримінованих подій) особа звільняється від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки

Крім того, пунктом 1 постанови Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005 року визначено, що звільнення від кримінальної відповідальності - це відмова держави від застосування щодо особи, яка вчинила злочин, установлених законом обмежень певних прав і свобод шляхом закриття кримінальної справи, яке здійснює суд у випадках, передбачених КК, у порядку, встановленому КПК.

Ухвалити рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності можна лише за наявності її згоди на закриття справи з відповідної підстави.

Даною Постановою Пленуму ВСУ звертає увагу на те, що ухвалити рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності можна лише за наявності її згоди на закриття справи з відповідної підстави.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Також, ст. 49 КК України визначено матеріально-правові підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності. При цьому застосування кримінально-правових норм здійснюється у межах кримінально-процесуальних відносин. Тобто застосування норм матеріального кримінального права можливе лише одночасно із застосуванням норм кримінального процесуального закону. Процесуальні аспекти звільнення від кримінальної відповідальності визначені у ст.ст. 285-289 КПК України. Зокрема, ч. 2 ст. 285 КПК України зобов'язує суд роз'яснити особі, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, право на таке звільнення. А на підставі ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Відсутність же клопотання сторін про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, згідно з положеннями ч. 4 ст. 286 КПК України, позбавляє суд можливості самостійно ініціювати вирішення відповідного питання.

Так, згідно матеріалів кримінального провадження ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.4 ст.28, ч.1 ст.366 КК України у період з грудня 2010 року по серпень 2013 року , тобто на час розгляду кримінального провадження у суді минуло більше ніж три роки.

Обвинувачений ОСОБА_6 у підготовчому судовому засіданні не заперечував та надав згоду на закриття справи у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Судом під час вирішення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності не встановлено обставин, з якими закон пов'язує переривання чи зупинення перебігу строку давності притягнення обвинувачених до кримінальної відповідальності, передбачених ст. 49 КК України, а також того, що ОСОБА_6 вчинив інше кримінальне правопорушення, переховувався від слідства та суду, також не встановлені у справі і інші перешкоди для застосування положень ст. 49 КК України.

Зазначений висновок суду узгоджується з висновками, зробленими Верховним Судом 26 березня 2020 року при розгляді справи №730/67/16-к та 11 листопада 2020 року при розгляді справи № 455/229/17

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що клопотання прокурора обґрунтоване та підлягає задоволенню.

Запобіжний захід відносно обвинуваченого судом не обирався.

На підставі викладеного та керуючись ст. 49 КК України, ст.ст. 284,286,288, 371,372 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора про закриття провадження в частині пред'явленого обвинувачення ОСОБА_6 за ч.4 ст.28 ч.1 ст. 366 КК України - задовольнити.

ОСОБА_6 в частині пред'явленого обвинувачення за ч.4 ст.28 ч.1 ст. 366 КК України звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, передбачених п.3 ч.1 ст.49 КК України.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 420165000000003384 від 16.11.2016 року відносно ОСОБА_6 в частині обвинувачення за ч.4 ст.28 ч.1 ст. 366 КК України - закрити на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України та п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги за відсутності такої скарги, а при оскарженні ухвали - після постановлення ухвали апеляційним судом при відхиленні апеляції.

Ухвала, яка набрала законної сили, обов'язкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.

Суддя- ОСОБА_1