справа № 570/4129/20
провадження № 2/570/278/2021
18 лютого 2021 року
Рівненський районний суд Рівненської області
в особі судді Кушнір Н.В.
з участю позивача ОСОБА_1 ,
його представника адвоката Гуріна А.М.,
представника відповідача Мельничук Л.О.,
секретаря судового засідання Новоселецької М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області /м.Рівне, вул.C.Петлюри, 10/ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління державної казначейської Служби України в Рівненській області про стягнення коштів,
оскільки відповідачами порушено строк перерахування коштів за рішенням суду, позивач ОСОБА_1 у поданій до суду 12 жовтня 2020 року позовній заяві, вимоги по якій уточнені у заяві від 17 листопада 2020 року просить стягнути з відповідача - Головного управління ПФУ в Рівненській області грошові кошти в сумі 26 136 грн. 26 коп. інфляційних витрат у зв'язку з невиконанням судового рішення та 5 554 грн. 34 коп - 3% річних у зв'язку з невиконанням судового рішення.
У відзиві представник відповідача - Головного управління ПФУ в Рівненській області зазначив, що відповідач позов не визнає, просить провадження у справі закрити, у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Вважає посилання позивача на ст.625 ЦК України та Закон України "Про виконавче провадження" щодо стягнення збільшення суми боргу за рахунок індексу інфляції та 3 % річних безпідставними. Вказує, що поняття пенсійних виплат визначено спеціальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і не є тотожним загальному поняттю грошового зобов'язання, що застосоване ст.625 ЦК України. Вважає, що відповідачем рішення суду виконане повністю без ніяких прострочень (в межах своїх повноважень), виплату у розмірі 30 857, 45 грн. здійснено в листопаді 2019 року відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що затверджений постановою КМУ №649 від 22 серпня 2018 року.
Стверджує, що належним відповідачем є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, оскільки за своїми повноваженнями органи ПФУ не є розпорядниками державних коштів, а тому не можуть нести відповідальність за порушення виконання грошового зобов'язання. Крім цього, посилається на постанову Верховного суду від 04 березня 2020 року у справі №757/63985/16, зокрема, що спір стосовно недоотриманої суми пенсії є публічно-правовим, виник з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб'єкта владних повноважень, тому повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
У відзиві представник відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Рівненській області, вказує, що рішення суду відповідно до п.13 Порядку №440 на виконання не надходило, оскільки воно не є рішенням суду про стягнення коштів, а також прийняте після 01 січня 2013 року, а тому й не підлягає виконанню центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Крім цього, зазначає, що правові підстави для застосування до спірних правовідносин положень ст.625 ЦК України в частині зобов'язання Головного управління Казначейства сплатити інфляційні втрати внаслідок несвоєчасного виконання рішення суду на користь ОСОБА_1 відсутні. Вважає, що позивачу здійснено виконання рішення суду, що має зобов'язальний характер, а не шляхом стягнення коштів, механізм виконання яких передбачений Порядком №845, а тому компенсація у розмірі 3% річних від несплаченої суми не передбачена нормами діючого законодавства. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
У суді позивач та його представник позов підтримали повністю і по аналогічних мотивах.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до суду не з"явився.
Представник відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Рівненській області позов не визнала згідно відзиву.
Суд, заслухавши їх пояснення, визначивши юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов таких висновків.
Вимоги ст.264 ЦПК України зобов'язують суд під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин. Звертаючись до суду, позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту і, діючи на засадах змагальності, повинен переконливими, належними та припустимими доказами довести правову та фактичну підставу заявлених ним вимог. Розглядаючи справу, суд забезпечив сторонам рівні можливості щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Сторони скористалися правовою допомогою.
Встановлено, що 10 грудня 2014 року постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду постанову Рівненського районного суду Рівненської області від 08 вересня 2014 року скасовано та ухвалено нову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 частково задоволено; зобов'язано управління ПФУ в Рівненському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком з урахуваням проведених виплат за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року.
16 січня 2015 року Рівненським районним судом видано виконавчий лист зі встановленим строком пред'явлення до виконання до 10 грудня 2015 року.
25 листопада 2019 року на виконання вищевказаних рішень суду управлінням Пенсійного фонду України позивачу здійснено виплату грошових коштів у розмірі 30 857 грн. 45 коп., що підтверджується випискою по картці АТ КБ "Приватбанк".
Згідно представлених позивачем розрахунків нарахування інфляційних втрат на суму боргу у розмірі 30 857 грн. 45 коп. становить 26 136 грн. 26 коп. та 5 554 грн. 34 коп. 3% річних.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню такі норми права.
Зобов'язання виникають з правочинів, результатів діяльності, заподіяння шкоди, юридичних фактів, актів цивільного законодавства, актів відповідних органів, а у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, зобов'язання можуть виникати з рішення суду (ст.11 ЦК України).
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.Згідно з ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За результатами аналізу встановлених обставин справи та вищенаведених правових норм можна дійти таких висновків.
За змістом ст.ст.524, 533-535, 625 ЦК України грошовим є зобов'язання, виражене у грошових одиницях (національній валюті України чи у грошовому еквіваленті зобов'язання, вираженого в іноземній валюті), що передбачає обов'язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов'язку. Тобто, грошовим є будь-яке зобов'язання, в якому праву кредитора вимагати від боржника виконання певних дій кореспондує обов'язок боржника сплатити гроші на користь кредитора. Ці висновки узгоджуються з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 758/1303/15-ц.
Предметом позову у даній справі є стягнення на підставі ст.625 ЦК України 3% річних та інфляційних втрат, нарахованих за період невиконання грошових зобов'язань, які виникли на підставі постанови Рівненського районного суду Рівненської області від 27 травня 2011 року.
У ст.625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов'язання незалежно від підстав його виникнення (договір чи делікт). Тобто, приписи цієї статті поширюється на всі види грошових зобов'язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов'язань. За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові. Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 01 жовтня 2014 року № 6-113цс14, з якою погодилась Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 травня 2018 року № 14-16цс18.
Згідно розрахунків позивача за несвоєчасне виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року у справі №570/3704/14-а нараховано інфляційній втрати в сумі 26 136,26 грн. та три проценти річних в сумі 5 554, 34 грн., а всього 31 690, 60 грн. і саме вказані суми просив стягнути позивач у справі на його користь за несвоєчасне виконання зазначеного рішення суду. Вказані розрахунки відповідачами не спростовані, сумнівів у їх обґрунтованості у відзивах на позов не наведено.
Позиція відповідача - Головного управління ПФУ в Рівненській області щодо відсутності підстав для стягнення з нього вказаних коштів ґрунтується на тому, що відповідно до ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 саме на органи Пенсійного фонду покладено обов'язок із визначення розміру пенсій та інших виплат, а тому розрахунок інфляційних втрат та 3% річних, наданий позивачем, не підлягає врахуванню. Разом із тим, у даному випадку позивачем не порушується питання про стягнення пенсійних чи інших виплат з відповідача, а предметом спору є саме застосування наслідків неналежного виконання грошового зобов'язання, що регулюється ст.625 ЦК України, а не вищевказаним законом.
Що стосується твердження відповідача - Головного управління ПФУ в Рівненській області про те, що він не є належним відповідачем, суд його до уваги не бере та зазначає, що оскільки саме Головне управління Пенсійного фонду України порушило грошове зобов'язання з виплати позивачу разової грошової допомоги в сумі 80 444 грн. 13 коп., у позивача виникло право на застосування наслідків такого порушення у вигляді стягнення інфляційних втрат і трьох процентів річних за період невиплати пенсії.
Крім цього, постановою суду обов'язки з перерахунку та виплати пенсій ОСОБА_1 покладені саме на орган ПФУ, а не на Державне казначейство. До того ж, саме орган ПФУ як суб'єкт владних повноважень вчинив протиправні дії, які призвели до порушень прав позивача на своєчасне отримання пенсій у визначеному законом розмірі, що і було встановлено вищезазначеною постановою суду, з огляду, тому твердження відповідача про те, що відповідальність за несвоєчасну виплату пенсій позивачу лежить на Державному казначействі, є помилковими.
Також, суд вважає помилковим посилання відповідача - Головного управління ПФУ в Рівненській області у відзиві на позов на те, що спір повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства. Оскільки Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04 березня 2020 року у справі №757/63985/16 (на яку посилається відповідач) звертає увагу, що слід розрізняти вимоги щодо стягнення недоотриманої суми пенсії (борг за пенсійними виплатами) та стягнення компенсації втрати частини доходів через порушення строків їх виплати. Так, у справі № 676/1557/16-ц (провадження № 14-197 цс 19) Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскільки відповідач вже погасив борг за пенсійними виплатами позивачу, а ця справа стосується захисту права позивача на компенсацію, зумовлену простроченням виплати пенсії належного розміру, тобто позовні вимоги пов'язані з відшкодуванням шкоди та заявлені без вимоги вирішити публічно-правовий спір, то такий спір необхідно розглядати за правилами цивільного судочинства.
За таких обставин суд вважає, що в наявності є порушене право позивача, за захистом якого спрямоване його звернення до суду, а тому позов підлягає до задоволення.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз.десятий п.9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп2003).
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
При вирішенні питання про розподіл судових витрат між сторонами суд виходить із положень ч.1 ст.141 ЦПК України, де зазначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки на підставі п.8 та 10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивача звільнено від сплати судового збору, суд вважає необхідним в порядку, передбаченому ст.141 ЦПК України, стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст.263-265ЦПК України, суд
задоволити цивільний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління державної казначейської Служби України в Рівненській області про стягнення коштів.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 26 136 грн. 26 коп. інфляційних витрат у зв'язку з невиконанням судового рішення та 5 554 грн. 34 коп - 3% річних у зв'язку з невиконанням судового рішення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 /тридцяти/ днів з дня його проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності новою редакцією Кодексу.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного текста рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючий по АДРЕСА_1 /.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області/місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Короленка,7, код ЄДРПОУ 21084076/.
Відповідач: Головне управління Державної казначейської служби України у Рівненській області /33028, м.Рівне, вул.С.Петлюри,13; код ЄДРПОУ 38012494/.
Повне судове рішення виготовлено 22 лютого 2021 року.
Суддя: Кушнір Н.В.