Постанова від 05.04.2021 по справі 200/8469/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року справа №200/8469/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),

суддів Гаврищук Т.Г., Гайдара А.В.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року у справі № 200/8469/20-а (головуючий І інстанції Михайлик А.С.) за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила:

визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, що полягають у знятті сум житлової субсидії з особових рахунків у розмірі 4336,14 грн та вимозі повернути суми надміру виплаченої грошової субсидії у розмірі 1123,48 грн;

скасувати відповідне рішення Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за наслідком проведеного перерахунку субсидії, відповідачем встановлено факт надмірної виплати коштів, внаслідок чого надмірно виплаченої субсидії за період з травня 2015 року по грудень 2018 року в сумі 4 336,14 грн повернуто до Державного бюджету шляхом зняття з особових рахунків в житлово-комунальних підприємствах. Вважає, що субсидія, переплату якої відповідач вимагає повернути за наслідком перерахунку, у відповідності до ст. 1215 Цивільного кодексу України поверненню не підлягає, оскільки відповідач має довести наявність рахункової помилки або недобросовісності позивача. Виключний перелік випадків повернення надмірно виплаченої житлової субсидії визначений п. 125 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, але у відношенні позивача наявності жодного з цих випадків відповідач не встановив.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області в частині формування та направлення до виконавців комунальних послуг вимоги про зняття сум житлової субсидії з особових рахунків ОСОБА_1 у розмірі 4336,14 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Відповідно до п. 125 вказаного Положення № 848 на вимогу відповідача, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

01.04.2020 позивачем власноруч, на ім'я начальника Управління написано заяву, в якій позивач зобов'язується повернути надмірно виплачену суму субсидії на рахунок Мінсоцполітики України.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

З огляду на наведене суд перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції тільки в межах доводів апеляційної скарги відповідача в частині задоволення позовних вимог, не надаючи оцінку судовому рішенню в частині позовних вимог, в задоволенні яких було відмовлено.

Сторони про дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

З травня 2015 року позивачу неодноразово призначалась субсидія органом соціального захисту населення міста Торецьк Донецької області.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (відповідач), згідно наданих суду документів отримувала субсидію по травень 2020 року.

Субсидія позивачу розраховувалась, виходячи, зокрема, з розміру доходу, до якого входила її пенсія.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.06.2019 у справі № 200/1105/19-а зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок основного розміру пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 в розмірі не нижче 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 12.10.2011, а також зобов'язано управління виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між фактично отриманим розміром пенсії і розміром пенсії по втраті годувальника в розмірі не нижче 50 % пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він одержував на день смерті, відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 12 жовтня 2011 року.

Вказане рішення набрало законної сили 28.08.2019 на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від цієї ж дати.

22.10.2019 позивач звернулась до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (відповідач) із заявою про врахування при призначенні субсидії розміру пенсії, що змінився на підставі рішення суду з жовтня 2011 року.

До заяви позивач додала довідку Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18.10.2019 № 14633 про розмір її пенсії (арк. справи 87, 88-90).

Відповідачем здійснено розрахунок надміру перерахованої позивачу суми субсидії в житлово-комунальні підприємства з 01.05.2015 по 30.04.2016, з 01.10.2016 по 30.04.2017, з 01.10.2017 по 30.04.2018 та виплаченої суми субсидії позивачу з 01.01.2019 по 30.09.2019 (арк. справи 97).

Згідно з цим розрахунком сума надміру перерахованої субсидії за період з 01.05.2015 по 30.04.2018 склала 4550,56 грн., через що з особових рахунків позивача в житлово-комунальних підприємствах з врахуванням повернутої невикористаної суми субсидії з послуги водопостачання підлягає поверненню 4336,14 грн.

Сума надмірно сплаченої позивачу з 01.01.2019 по 30.09.2019 субсидії у грошовій формі склала 1123,48 грн.

01.04.2020 позивач надала відповідачу заяву, в якій зазначила про зобов'язання повернути переплачену суму субсидії, що виникла через зміну розміру пенсії (арк. справи 98).

Для зняття з особових рахунків позивача в житлово-комунальних підприємствах надміру сплачених сум субсидії відповідач направив листи з посиланням на п. 125 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення № 848), від 29.04.2020 № 08/3-01232 до АКП “Комунальник” (34,99 грн.), від 28.04.2020 № 08/3-0/221 до АКП “Комунальник”, Торецького центру обслуговування клієнтів ТОВ “Донецькі електричні послуги”, ПП “Техноком Н” (165,51 грн.), від 18.08.2020 № 06/3-02395 до ПАТ “Донецькоблгаз” (131,35 грн.), від 29.04.2020 № 08/3-01232 до ОКП “Донецьктеплокомуненерго” “Торецьктепломережа” (3801,56 грн.), від 30.09.2020 № 08/3-02822 до Торецького РЕС АТ “ДТЕК “Електричні мережі” (202,73 грн.).

30.03.2020 за № 08/3-00948 відповідач сформував повідомлення про повернення надміру виплаченої субсидії, в якому повідомив позивача про зняття коштів з особових рахунків у житлово-комунальних підприємствах в сумі 4336,14 грн. та про необхідність повернення на рахунок Мінсоцполітики України виплаченої субсидії у сумі 1123,48 грн. на підставі п. 125 Положення № 848. (арк. справи 105). В повідомленні зазначено, що у разі відмови добровільно повернути кошти, їх примусове стягнення буде вирішено у судовому порядку, як передбачено п. 127 цього Положення.

Листом від 10.07.2020 № 08вх.К-259-5.1-6.2 відповідач зазначив, що на підставі п. 94 Положення № 848 за заявою позивача про перерахунок субсидії у зв'язку зі зміною розміру пенсії на підставі рішення суду проведено перерахунок субсидії з травня 2015 року по вересень 2019 року.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що відповідач без наявних повноважень та за відсутності законодавчо встановлених підстав, направив листи про зняття з особових рахунків позивача надміру сплачених сум субсидії з особових рахунків в житлово-комунальні підприємства, що свідчить про протиправність його дій в частині вимоги зняття сум житлової субсидії з особових рахунків позивача.

Оцінка суду.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (у редакції від 22.10.2019) визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій, що вказано у п. 1 цього Положення.

Відповідно до п. 2 Положення № 848 головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Пунктом 21 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія за рішенням комісії може бути призначена у випадках, не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Згідно з п. 24 вказаного Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

За приписами п.п. 30, 31 цього Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Під час призначення житлової субсидії враховуються доходи, до яких належить, зокрема, пенсія.

Згідно з п.п. 100, 101, 103 Положення № 848 житлова субсидія надається в грошовій безготівковій формі та грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору.

Також АТ “Ощадбанк” здійснює переказ коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, об'єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ “Ощадбанк” (його установами) та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

За приписами п. 92 Положення № 848 перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: зміни розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком; встановлення нового порядку обчислення розміру обов'язкового відсотка платежу громадян за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів на оплату витрат на утримання багатоквартирного будинку, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; отримання за запитом уточненої інформації про доходи осіб, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення (крім житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива); зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; зміни виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку на окремій території (на підставі списків, наданих таким виконавцем, управителем).

Пункт 93 цього Положення визначає, що перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення: непрацюючим пенсіонерам, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати; особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію; непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, щодо призначення житлової субсидії на понаднормову площу житла.

Порядок проведення перерахунку призначених житлових субсидій визначається районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Відповідно до п. 94 Положення № 848 у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.

Отже, перерахунок субсидій за минулі періоди не обмежується строком та може бути здійснений у випадках п. 92 Положення № 848 (без звернення громадян) та п. 93 Положення № 848 (за зверненням громадян).

Судами встановлено, що перерахунок субсидії позивача відповідач здійснив на підставі заяви від 22.10.2019 року.

При цьому, зміст заяви свідчить, що позивач не просила відповідача здійснити перерахунок субсидії, а просила врахувати відомості про зміну розміру її пенсії при призначенні субсидії (а.с. 27).

Відповідно до п. 125 Положення № 848 у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Абзацами 4-7 п. 119 Положення № 848 передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення, а саме: якщо протягом строку призначення житлової субсидії за рішенням комісії у випадках, зазначених у підпункті 3 пункту 14 цього Положення, фізична особа - підприємець, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, не сплатить єдиний соціальний внесок чи сплатить його в розмірі, меншому, ніж мінімальний, за будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, а також особа, що працює за трудовим договором, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, припинить дію такого договору за ініціативою працівника (статті 38 і 39 Кодексу законів про працю України, крім випадку, коли строковий трудовий договір розірвано достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором), за угодою сторін (пункт 1 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України), у зв'язку із закінченням строку (пункт 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) або відмовою від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці (пункт 6 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) в будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання інформації від органів Пенсійного фонду України вносить на розгляд комісії подання щодо скасування рішення комісії про призначення житлової субсидії такому домогосподарству і повернення коштів виплаченої житлової субсидії до державного бюджету.

Відповідно до п. 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення (тобто, у складі яких: з'явились внутрішньо переміщені особи; кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг); зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення (будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа); будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень).

Таким чином, Положенням № 848 передбачено виключний перелік підстав, за яких на вимогу органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії (такими підставами є ті, що визначені у п. 18 та абз. 4-7 п. 119 Положення № 848, а також неповідомлення особою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення).

При цьому, матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували факт існування визначених у п. 18 та абз. 4-7 п. 119 Положення № 848 підстав або факту неповідомлення позивачем про виникнення обставин, зазначених у пункті 90 цього Положення.

Отже, в даному випадку у відповідача були відсутні законні підстави для застосування відносно позивача п. 125 Положення № 848.

Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 р. N 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках:

- виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів;

- виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії;

- виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами-підприємцями (довідки про доходи);

- виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.

В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:

- припиняють надання субсидії;

- повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1);

- подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни);

- повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

Судами встановлено, що з боку позивача відсутні будь-які свідомі дії по поданню відповідачу документів з неправильними відомостями.

Допущення помилки у розрахунку розміру призначеної субсидії також не встановлено, розмір субсидії обчислено вірно відповідно до відомостей поданих документів, що не заперечується сторонами, а розмір доходів, яких враховувався при її обчисленні змінився за рішенням суду пізніше.

Відповідно до п. 3 цього Порядку в разі виявлення помилки, допущеної працівником органу соціального захисту населення в розрахунку розміру призначеної субсидії орган соціального захисту населення повідомляє отримувача субсидії про розмір недоплачених чи переплачених коштів (додаток 3).

Суми субсидій надміру перерахованих внаслідок допущеної помилки повертаються на підставі заяви громадянина про добровільне повернення коштів в тих випадках, коли субсидія на наступний термін не призначається.

Апелянт посилається на подання позивачем заяви від 01.04.2020 про зобов'язання повернути надмірно виплачену суму субсидії на рахунок Мінсоцполітики України, однак подання такої заяви не є безумовною обставиною, за якої позивач зобов'язана б була повернути кошти.

Відповідно до п. 4 вказаного Порядку в разі виявлення при перевірках неправильних відомостей в довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами - підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб - підприємців) у судовому порядку.

Відповідно до ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Таким чином, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії, якщо буде доведено, що виплата органом, що призначає субсидію була здійснена добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку особи як набувача субсидії. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов'язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі № 727/5743/15-ц, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 листопада 2019 року у справі № 332/2805/18.

Судами встановлено, що розрахункова помилка відповідачем не допускалась, субсидія виплачена ним позивачу добровільно, недобросовісності позивача як набувача не було.

Натомість, добросовісність позивача підтверджена повідомленням від 22.10.2019 відповідача про зміну розміру пенсії після отримання позивачем від пенсійного органу відповідної довідки про її розмір від 18.10.2019 № 14633.

З урахуванням викладеного, суд погоджує висновок суду першої інстанції що направлення відповідачем листів про зняття з особових рахунків позивача надміру сплачених сум субсидії здійснена за відсутності повноважень та законодавчо встановлених підстав.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про визнання протиправними дій відповідача в частині вимоги зняття сум житлової субсидії з особових рахунків позивача у розмірі 4336,14 грн.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Як визначено п. 3, п. 8, ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, а також типові справи.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Таким чином зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року у справі № 200/8469/20-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року у справі № 200/8469/20-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 05 квітня 2021 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 05 квітня 2021 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Т.Г. Гаврищук

А.В. Гайдар