Справа № 373/467/21
02 квітня 2021 року м. Переяслав
Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Лебідь В.В. розглянув позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Києві, третя особа: інспектор поліції 3 батальйону 1-ї роти Управління патрульної поліції у м. Києві Сакальський Нікіта Валерійович, про визнання дій протиправними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
29.03.2021 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просив визнати дії протиправними та скасувати постанову інспектора поліції 3 батальйону 1-ї роти Управління патрульної поліції у м. Києві Сакальського Нікіти Валерійовича, серії ЕАМ № 3436092 від 15.11.2020, про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, за ч. 1 ст. 122 КУпАП, у розмірі 255 грн.
Вивчивши матеріали поданого адміністративного позову, суд приходить до висновку про те, що зазначений позов слід залишити без руху на підставі ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до з ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011.
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону № 3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Однак як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем судовий збір не сплачено та не подано підтвердження про звільнення від його сплати.
Відповідно до правової позиції у постанові по справі № 543/775/17 від 18.03.2020 Велика Палата Верховного Суду вирішила за необхідне відступити від висновку Верховного Суду України в постанові від 13.12.2016 (провадження № 21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
В контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі на 01.01.2021 - 2270,00 грн, за подання даного позову підлягало сплаті 454,00 грн судового збору.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Однак, як вбачається із матеріалів позовної заяви позивачем не зазначено поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом та не підтверджено письмовими доказами.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.
Враховуючи вищенаведене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, вказані вище, сплатити судовий збір у розмірі 454,00 грн та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
За таких підстав позовну заяву необхідно залишити без руху у зв'язку з несплатою судового збору та не зазначення поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом та письмових доказів, які б підтверджували дану обставину.
Таким чином, у зв'язку з тим, що позовну заяву подано без додержання вимог КАС України, суд дійшов висновку, що таку слід залишити без руху, надавши позивачеві строк для усунення недоліків.
Керуючись статями 160, 161, 171 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Києві, третя особа: інспектор поліції 3 батальйону 1-ї роти Управління патрульної поліції у м. Києві Сакальський Нікіта Валерійович, про визнання дій протиправними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - залишити без руху.
Позивачеві у семи денний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви у відповідності до вимог ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СУДДЯ В.В. ЛЕБІДЬ