ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
02 квітня 2021 року м. Київ № 640/32687/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Ради Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9)
про визнання протиправними та скасування рішень №45-рд та №47-рд від 02 жовтня 2020 року, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) до Ради Національного банку України (надалі по тексту - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Ради Національного банку України №45-рд від 02 жовтня 2020 року «Про надання оцінки Радою Національного банку України діям ОСОБА_1, першого заступника Голови Національного банку України»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Ради Національного банку України №47-рд від 02 жовтня 2020 року «Про порушення трудової дисципліни ОСОБА_1, першим заступником Голови Національного банку України».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 березня 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник Національного банку України подав до суду клопотання про розгляд справи колегією у складі трьох суддів, оскільки саме Національний банк України є відповідачем у спірних правовідносинах. При цьому, відповідно до вимог статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України спори, у яких відповідачем є Національний банк України, підлягають розгляду та вирішенню в складі трьох суддів.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з наступного.
Вимогами статті 32 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що усі адміністративні справи в суді першої інстанції, крім випадків, встановлених цим Кодексом, розглядаються і вирішуються суддею одноособово.
При цьому, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів (частина 1 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, перелік адміністративних справ, які в обов'язковому порядку розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Тобто, колегіальному розгляду підлягають адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення саме Національного банку України.
В той же час, предметом оскарження в межах даної справи №640/32687/20 є рішення Ради Національного банку України, яка має статус відповідача в справі та є керівним та колегіальним органом Національного банку України.
Пунктом 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз наведених норм свідчить, що відповідачем у справі може бути суб'єкт владних повноважень без статусу юридичної особи.
Водночас, нормами чинного законодавства визначено особливий статус, особливий порядок формування її складу, завдання і цілі, повноваження Ради Національного банку України.
З урахуванням того, що відповідачем в межах спірних правовідносин є Рада Національного банку України як суб'єкт владних повноважень з особливим статусом, а не Національний банк України, суд не вбачає підстав для розгляду та вирішення даної справи колегією у складі трьох суддів відповідно до частини 1 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 241-246, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання представника Національного банку України про розгляд справи №640/32687/20 колегією у складі трьох суддів - відмовити.
Копію ухвали направити сторонам.
Згідно з частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Відповідно до частини третьої статті 240, частини другої статті 293, статті 294 Кодексу адміністративного України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя А.Б. Федорчук