Справа №: 343/470/21
Провадження №: 3/0343/187/21
05 квітня 2021 року м. Долина
Долинський районний суд Івано - Франківської області в складі:
головуючого судді - Андрусіва І.М.,
секретаря судового засідання - Димид О.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов від відділення поліції №1 (м. Долина) Калуського РВП ГУНП в Івано - Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , на утриманні неповнолітніх дітей не має, зареєстрованої приватним підприємцем, в минулому до адміністративної відповідальності не притягувалась, РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи:
до Долинського районного суду Івано - Франківської області надійшов протокол серії ВАБ №044074 від 08.03.2021 відносно ОСОБА_1 , згідно з яким, 08.03.2021 близько 14.20 год в м. Долина по вул. Грушевського, 26 в магазині "Квіти", ОСОБА_1 проводила прийом відвідувачів, чим порушила постанову КМУ №104 від 17.02.2021 та протокол №6 ТЕБ від 23.02.2021.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення:
в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, не визнала. Подала заперечення, в якому зазначила, що із адміністративним правопорушенням яке їй ставиться у вину не погоджується. Дане заперечення обґрунтовує тим, що у протоколі повинно бути зазначено суть адміністративного правопорушення, яке має точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, однак цього немає в протоколі, який наявний у справі. Вказаний протокол містить посилання на порушення постанови КМУ №104 від 17.02.2021 та протокол №6 ТЕБ від 23.02.2021, однак який пункт вказаних нормативно - правових актів нею порушено - не зазначено. Повідомила, що в той день, жінка, яка була в приміщенні магазину попросилась зайти погрітися, бо дуже замерзла, однак поліцейським не було відібрано жодних пояснень у цієї особи, не було встановлено свідків адміністративного правопорушення. Вважає, що даним протоколом неможливо встановити фактичні обставини правопорушення, яке ставиться їй у вину. Крім того, надала виписку з Єдиного державного рестру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 19), згідно якої, видами економічної діяльності ФОП ОСОБА_1 є: 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (основний); 47.76 роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах. Зазначає, що п. 4.2 протоколу №1 позачергового засідання комісії з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Долинської міської ради від 25.02.2021 (а.с. 15-16), передбачено, що з 26.02.2021 забороняється на території Долинської ТГ, зокрема, приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного (торговельні центри, магазини, інші суб'єкти господарювання) і побутового обслуговування населення, крім приймання відвідувачів суб'єктакми господарювання, які торгують товарами на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв'язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин, без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті зазначених суб'єктів господарювання. Вважає, що оскільки основний асортимент товару, який продається в її магазині є насіння та засоби захисту рослин, то жодного порушення вона не вчинила. Просить закрити провадження у справі.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні письмові докази та відеозапис:
на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 044074 від 08.03.2021 в якому викладена суть правопорушення (а.с. 1);
- письмове пояснення ОСОБА_1 від 08.03.2021 (а.с. 2);
- оптичний диск з відеозаписом відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП від 08.03.2021, на якому зображено, як невстановлена особа зайшла в магазин "Квіти", на прохання працівниць магазину вийти - не реагувала (а.с. 3).
ІV. Оцінка суду:
оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю суд вважає за потрібне зазначити таке.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Згідно ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, відносно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 044074 від 08.03.2021 та доданих до нього документів, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
При цьому суд виходить з таких обставин та мотивів.
Даний протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням чинного законодавства, зокрема ст. 256 КУпАП, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про свідків правопорушення із зазначенням місць їх проживання, які б могли підтвердити обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, що позбавляє суд можливості виклику вказаних осіб для дачі пояснень в судовому засіданні.
Частина 1 статті 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Норма ч. 1 ст. 44-3 КУпАП є бланкетною, диспозиції бланкетних норм не встановлюють певних правил поведінки, а передбачають існування норм, розміщених в інших нормативно правових актах, у яких сформульовані конкретні правила поведінки, тому серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті правопорушення, обов'язковим є наведення конкретного нормативно-правового акту, яким встановлюються відповідні правила та яких особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на конкретний пункт (підпункт) постанови КМУ №104 від 17.02.2021 чи протоколу №6 ТЕБ від 23.02.2021, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП. Крім того, суд звертає увагу, що вказана постанова лише вносить зміни до деяких актів Кабінету Міністрів України, вона не встановлює обмежень та підстав для притягнення до відповідальності.
Згідно положень КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Малофеєв проти Росії», відповідно до якого, якщо в протоколі адміністративного правопорушення не відображено всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, або відшукувати докази на користь обвинувачення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Тому, суд позбавлений процесуальної можливості вносити зміни чи редагувати протокол про адміністративне правопорушення, у тому числі, самостійно встановлювати та зазначати який саме пункт нормативно - правового акту був порушений, усуваючи таким чином допущені посадовою особою поліції недоліки і як наслідок, дійти висновку про наявність у діях особи складу та події адміністративного правопорушення.
Що стосується наданого працівниками відеозапису, то такий здійснено без зазначення дати та місця здійснення зйомки. Із вказаного відеозапису неможливо встановити наявність правопорушення та особу, яка була в магазині та якій, на думку працівників поліції ОСОБА_1 здійснила продаж товару.
Більше того, із долученого працівниками поліції відеозапису навпаки вбачається, що працівниці магазину просили людину вийти, однак остання не реагувала на їхні прохання.
Важливо, що в даних правовідносинах особа, яка була на той момент в магазині "Квіти" єдина, хто був свідком подій вказаних в протоколі про адміністративне правопорушення, однак дані про неї в матеріалах справи відсутні, відповідно суд позбавлений можливості отримати в неї показання та провести перевірку обставин, за яких було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Таким чином, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться виключно на її користь, тобто суд може притягнути особу до адміністративної відповідальності лише на тих доказах, які спростовують усі розумні сумніви щодо вини особи.
Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Тому, як вбачається з матеріалів справи, крім протоколу про адміністративне правопорушення, який складено з порушеннями та відеозапису, який не підтверджує в повній мірі вчинення правопорушення, у справі відсутні належні, допустимі та достатні докази, які б підтверджували наявність у діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 1, 7, 9, 23, 33, 247 КУпАП та керуючись ст.ст. 247, 283-285 КУпАП,-
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв з дня винесення постанови до Івано - Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд Івано -Франківської області.
Суддя: І.М.Андрусів