Справа № 339/102/21 83
3/339/64/21
05 квітня 2021 року м. Болехів
Суддя Болехівського міського суду Івано-Франківської області Головенко О. С., розглянувши матеріали, які надійшли від Державної екологічної інспекції Карпатського округу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого
за ч.2 ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
На розгляд суду поступив адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя, дослідивши дані адміністративні матеріали на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступного.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 24 березня 2021 року о 10 год. 30 хв. в м.Болехів на малому ринку реалізовував (продавав) букет білоцвіту весняного, який занесено до Червоної книги України, що є порушенням ст. 12 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища» та ст. 19 ЗУ «Про Червону книгу України».
Вивчивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши це все між собою та в сукупності, приходжу до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частиною другою статті 88-1 КУпАП передбачена відповідальність за ті самі дії (порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу), вчинені щодо об'єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України та тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об'єктів тваринного або рослинного світу.
Як передбачено п. 3.9. Інструкції з оформлення Державною екологічною інспекцією України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення (далі Інструкція) , усі матеріали на кожного правопорушника формуються в окремі справи про адміністративне правопорушення.
Справа на правопорушника оформляється з моменту складання протоколу. У справі накопичуються усі матеріали, які стосуються правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, протоколи лабораторно-аналітичних досліджень, висновки експертиз, повідомлення про попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи у разі відсутності відповідної відмітки у протоколі про адміністративне правопорушення, засвідченої її підписом, письмові пояснення, повідомлення, копії постанови про накладення адміністративного стягнення, листування з порушником, з органами державної виконавчої служби, суду, внутрішніх справ, документи, які підтверджують сплату штрафу порушником, у разі наявності майнової шкоди - документи про відшкодування шкоди, а також інші документи та матеріали, які мають відношення до згаданої справи.
У справі оформлюється титульний лист, на зворотному боці якого подається опис документів та матеріалів, що є у справі.
Однак, матеріали про притягнення до відповідальності направлені до суду з порушенням п.3.9. Інструкції у не прошитому та не пронумерованому вигляді, відсутній опис документів .
Кожен адміністративний протокол повинен бути сформований окремо, натомість до суду надійшов супровідний лист в якому вказано в додатках два протоколи та доданий тільки один акт.
В протоколі не вказано документ, що засвідчує особу, не зазначено, що ОСОБА_1 повідомлено про час та місце розгляду справи, не розрахована матеріальна шкода та не вилучено предмет торгівлі, хоча санкція ч. 1 ст. 88 -1 КУпАП передбачає конфіскацію предметів торгівлі.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
Згідно абзацу 5 ст.26 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, відповідно до вимог ст. 256, 278 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 повертається для належного оформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала даний протокол, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, 278, ч.2 ст.277 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст.88-1 КУпАП повернути до Державної екологічної інспекції Карпатського округу - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.С.Головенко