Справа № 560/1319/21
іменем України
05 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов,
Позивач звернувся до суду з позовом від 02.02.2021 в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №203588 від 17.11.2020, №203640 від 24.11.2020, №203750 від 28.12.2020, №203751 від 28.12.2020, №203739 від 28.12.2020 про застосування адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт відносно ТОВ «Гарант-Техсервіс».
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники, тобто фактичні користувачі, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього, у відповідності до ст. 1 Правил дорожнього руху України. Позивач у спірних правовідносинах не є перевізником, у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», так як його транспортний засіб фактично використовувався іншою особою, у той час як за ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт покладено виключно на автомобільного перевізника. Також зазначає, що справи розглянуті без належного повідомлення позивача про розгляд справ, а також і без врахування усіх обставин справи, а саме не встановлено належного правопорушника, а тому постанови є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до ухвали від 10.02.2021 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи, та витребував докази (арк. спр. 47-48).
26.02.2021 до суду надійшов Відзив на позов, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами. При проведенні рейдової перевірки працівниками Укртрансбезпеки було взято до уваги Товарно-транспортну накладну № 001865 від 30.11.2020, та на основі цього документа можна зробити висновок що перевізником, а також власником автомобіля являється Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ-ТЕХСЕРВІС». Рекомендованим листом Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило позивача про розгляд справи за Актами проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 234707 від 09.10.2020, №251585 від 27.11.2020, №251586 від 27.11.2020, №251588 від 30.11.2020, №251524 від 11.11.2020. Дії управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області щодо повідомлення позивача про розгляд справи є належними та вичерпними, відповідно до п. 25 Порядку №1567 (арк. спр. 52-57).
11.03.2021 до суду поступила відповідь на Відзив від 05.03.2021, в якій позивач вказує, що у позовній заяві було обгрунтовано та надано докази щодо передачі транспортних засобів в оренду іншій юридичній особі. Крім того, повідомлення про розгляд справи 17.11.2020 та на 24.11.2020 були надіслані на адресу: АДРЕСА_1 , а не за юридичною адресою Позивача, що стверджено копіями списків згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих №4209 від 10.11.2020 та №4313 від 17.11.2020 (арк. спр. 105-106).
Ухвалою від 15.03.2021, суд залучив до участі в розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" та витребував докази (арк. спр. 114-115).
22.03.2021 до суду поступило письмове пояснення третьої особи, в якому вказує, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" використовувало транспортні засоби RENAULT PREMIUM 400 BX 4435 BH, RENAULT PREMIUM НОМЕР_1 та RENAULT PREMIUM НОМЕР_2 на підставі договору оренди транспортних засобів з екіпажем (водієм) №01/09/2020/ТЗ від 01.09.2020 та договору суборенди транспортних засобів з екіпажем (водієм) № 01/09/2020/ТЗ від 01.09.2020 у період дії зазначених договорів (з 01.09.2020 по 30.11.2020 включно).
Також, 22.03.2021 до суду поступило письмове пояснення від 19.03.2021, в якому позивач вказує, що транспортні засоби передані в оренду відповідно до актів прийому-передачі. Відповідно до п. 6.2.4 договорів, Оредар - ТОВ "Марковецький кар'єр", зобов'язано дотримуватись вимог законодавства про вантажні перевезення та нести відповідальність за його порушення. За умовами договорів Орендарю (Суборендарю) не заборонено доручати керування транспортними засобами іншим водіям, які не є працівниками Орендодавця (Суборендодавця). Таким чином, Позивач не володіє достовірною та достатньою інформацією щодо пред'явлення водіями працівникам Укртрансбезпеки товарно-транспортних накладних та посвідчення водія (по кожному з випадків складання актів).
З'ясувавши обставини, на які учасники посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Договором оренди транспортних засобів з екіпажем (водієм) №01/09/2020/ТЗ від 01.09.2020, Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" (Орендодавець) зобов'язується передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" (орендар) в тимчасове платне володіння та користування транспортні засоби: RENAULT PREMIUM 400 Сідловий тягач НОМЕР_3 , MЕNСІ SA700R напівпричіп НОМЕР_4 , RENAULT PREMIUM Сідловий тягач НОМЕР_1 , MENCI SA700R напівпричіп НОМЕР_5 . Строк оренди становить до 30 листопада 2020 року (арк. спр. 22-23).
Актом Приймання-передачі оренди транспортних засобів з екіпажем (водієм) № 01/09/2020/ТЗ до договору оренди транспортних засобів № 01/09/2020 від 01.09.2020р. стверджено, що засоби передано без пошкоджень у технічно справному стані. Загальний технічний стан транспортних засобів: відповідає нормам справного автомобіля. Автомобілі можуть використовуватися за своїм призначенням. Вузли і агрегати автомобілів справні і повністю комплектні (арк. спр. 24).
Відповідно до Договору суборенди транспортних засобів з екіпажем (водієм) № 01/09/2020/ТЗ від 01.09.2020, Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" (орендар) зобов'язується передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" (суборендар) в тимчасове платне володіння та користування транспортні засоби: RENAULT PREMIUM Сідловий тягач НОМЕР_2 , АТМ напівпричіп самоскид ОКА 15-27 НОМЕР_6 . Договір діє з моменту підписання та діє до 30 листопада 2020 року (арк. спр. 25-26).
Актом Приймання-передачі суборенди транспортних засобів з екіпажем (водієм) № 01/09/2020/ТЗ до договору суборенди транспортних засобів № 01/09/2020 від 01.09.2020р. стверджено, що засоби передано без пошкоджень у технічно справному стані. Загальний технічний стан транспортних засобів: відповідає нормам справного автомобіля. Автомобілі можуть використовуватися за своїм призначенням. Вузли і агрегати автомобілів справні і повністю комплектні (арк. спр. 27).
09.10.2020 о 10:50 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області було проведено перевірку транспортного засобу Renault, номерний знак НОМЕР_7 , який згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_8 належить позивачу, за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №234707 від 09.10.2020 (далі - Акт №234707).
У вказаному Акті зазначено, що водій здійснював перевезення вантажів з с. Головчинці в напрямку м. Хмельницького. На час перевірки виявлено, що водій не надав посвідчення водія відповідної категорії, ТТН на вантаж, протокол перевірки технічного стану ТЗ, поліс цивільно правової відповідальності наземних ТЗ. Порушено вимоги ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" п. 1 абз. 3 Надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено в ст. 48 цього Закону. Водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (арк. спр. 77).
27.11.2020 о 12:40 посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено перевірку транспортного засобу Renault, номерний знак НОМЕР_7 , який згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_9 належить позивачу, за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №251585 від 27.11.2020 (далі - Акт №251585).
У вказаному Акті зазначено, що водій здійснював перевезення вантажу на договірних умовах. На час перевірки водій не надав посвідчення водія відповідної категорії, ТТН, протокол перевірки технічного стану ТЗ та напівпричепа, протокол перевірки та адаптації тахографа до ТЗ. Порушено вимоги ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено в ст. 48 цього Закону. Водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (арк. спр. 83).
27.11.2020 о 12:30 посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено перевірку транспортного засобу Renault, номерний знак НОМЕР_10 , який згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_11 належить позивачу, за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №251586 від 27.11.2020 (далі - Акт №251586).
У вказаному Акті зазначено, що водій здійснював вантажні перевезення. На час перевірки виявлено, що у водія відсутні документи перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено в ст. 48 цього Закону, а саме документи на вантаж, посвідчення водія відповідної категорії, протокол перевірки технічного стану ТЗ, протокол перевірки та адаптації тахографа. Водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (арк. спр. 85).
30.11.2020 о 11:15 посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено перевірку транспортного засобу Renault, номерний знак НОМЕР_2 , який згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_12 належить позивачу, за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №251588 від 30.11.2020 (далі - Акт №251588).
У вказаному Акті зазначено, що водій здійснював перевезення вантажу для власних потреб із с. Русанівці до м. Хмельницького про що свідчить ТТН 001865 від 30.11.2020. На час перевірки навантаження на строєну вісь становить 25,41 т, що на 15,5% перевищує дозволену, не надано для перевірки посвідчення водія Порушено вимоги ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" ч. 1 абз. 15 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (арк. спр. 87).
11.11.2020 о 11:00 посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено перевірку транспортного засобу Renault, номерний знак НОМЕР_13 , який згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_9 належить позивачу, за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №251524 від 11.11.2020 (далі - Акт №251524).
У вказаному Акті зазначено, що водій здійснював перевезення вантажу на договірних умовах про що свідчить ТТН 002242 від 11.11.2020. Замовник Товариство з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр". На час перевірки відсутній вогнегасник ВП-9, поліс обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті. Порушено вимоги ст. 20, 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів перелік яких визначено в ст. 48 цього Закону, а саме поліс обов'язкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті. Водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (арк. спр. 93).
Постановами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №203588 від 17.11.2020, №203640 від 24.11.2020, №203750 від 28.12.2020 та №203751 від 28.12.2020 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" застосовано адміністративно-господарські штрафи у розмірі 1700 грн за кожною з постанов. У них вказано про допущення порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачена абзацом 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (арк. спр. 75, 82, 84, 91).
Також, Постановою Придністровського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №203739 від 28.12.2020 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн. Вказано про допущення порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачена абзацом 15 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (арк. спр. 86).
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), відповідно до ч. 12 ст. 6 якого, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Частини 1, 4 ст. 48 Закону № 2344-III передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 49 Закону №2344-III визначено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Відповідно до абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону України №3353-XII від 30.06.1993 "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок №879), згідно з яким габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотриманий визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 п. 2 Порядку № 879 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з п. 24 Порядку № 879, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п. 4 Правил № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки №028725 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 30.11.2020, повна маса транспортного засобу Рено Преміум НОМЕР_2 становила 40,21 тонн, втім осьове навантаження на строєну вісь транспортного засобу становило 25,41 т при дозволеній масі 22,00 т, що свідчить про перевезення вантажу із перевищенням встановленого осьового навантаження.
Отже, позивача притягнуто до відповідальності за порушення, які передбачені абзацами 3 та 15 ст. 60 Закону №2344-III, про що відповідачем складено п'ять постанов, які оскаржуються у цій справі.
Згідно з абз. 3 ст. 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до абзацу 15 ст. 60 Закону №2344-III за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивач заперечує оформлення товарно-транспортної накладної №001865 від 30.11.2020, копію якої надав відповідач.
Ухвалою від 15.03.2021, суд витребував докази, зокрема, зобов'язав відповідача надати до суду письмове пояснення за підписом керівника, в якому вказати джерело отримання копії товарно-транспортної накладної №001865 від 30.11.2020, та вказати в кого знаходиться оригінал зазначеного доказу (арк. спр. 114-115).
Листом без реєстраційного номера та дати (вх. №18898/21 від 25.03.2021) за підписом начальника управління Віталія Дзюби повідомлено, що при проведенні працівниками Укртрансбезпеки рейдової перевірки водієм була надана копія товарно-транспортної накладної, а оригінал повернутий водієві.
Згідно з листом філії "Русанівський спецкар'єр" Дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" №79 від 05.03.2021 стверджено, що товарно-транспортна накладна №001865 від 30.11.2020 відсутня, в зв'язку з тим що в цей день відгрузки щебеневої продукції на ТОВ «Гарант техсервіс» не відбувалось (арк. спр. 108).
Отже, немає належного письмового доказу, зокрема, товарно-транспортної накладної №001865 від 30.11.2020, враховуючи вимоги ч. 6 ст. 94 КАС України.
Судом встановлено, що автомобілі, які перевірялися (RENAULT PREMIUM 400 НОМЕР_3 , RENAULT PREMIUM НОМЕР_1 та RENAULT PREMIUM НОМЕР_2 ), перебували у користуванні іншої юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" на підставі договору оренди транспортних засобів з екіпажем (водієм) №01/09/2020/ТЗ від 01.09.2020 та договору суборенди транспортних засобів з екіпажем (водієм) № 01/09/2020/ТЗ від 01.09.2020, що також стверджено листом Товариства з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" №5 від 05.03.2021 та письмовими поясненнями третьої особи (арк. спр. 110), і це не спростовує відповідач.
Статтею 1 Закону №2344-III визначено поняття автомобільного перевізника та водія, зокрема, автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами, а водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Відповідальність за ст. 60 Закону №2344-III передбачена для автомобільних перевізників, яким не є позивач, згідно цього Закону.
Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону №2344-III і не може нести відповідальність, передбачену абзацами 3,15 частини 1 статті 60 Закону №2344-III.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд вважає, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів правомірності прийняття оскаржуваних постанов, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем згідно з Квитанцією від 02.02.2021 сплачено 2270,00 грн судового збору за подання позовної заяви із майновими вимогами, тому такі витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №203588 від 17.11.2020, №203640 від 24.11.2020, №203750 від 28.12.2020, №203751 від 28.12.2020 та №203739 від 28.12.2020 про застосування адміністративно-господарських штрафів.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" судові витрати в розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Копії рішення надати учасникам судового розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 квітня 2021 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-Техсервіс" (вул. Лісогринівецька, 16, кв. 15, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 30528417)
Відповідач:Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Третя особа:Товариство з обмеженою відповідальністю "Марковецький кар'єр" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Лісогринівецька, 18-В, кв. 82 , код ЄДРПОУ - 36953095)
Головуючий суддя А.І. Петричкович