Справа № 686/12261/20
іменем України
05 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №00370099-5805-2225 від 18.03.2020 року та зобов'язання перерахувати суми податків відповідно до рішення Хмельницької міської ради "Про встановлення місцевих податків і зборів" з урахуванням площі гаража та інших господарських (присадибних) будівель, кількості співвласників, пільг кожного із співвласників.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 18.03.2020 року Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області було прийняте спірне податкове рішення, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 5288,44 грн. по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості. Позивач вважає, що рішення є протиправним, оскільки нерухоме майно, на яке нарахований податок, належить позивачу та його дружині на праві спільної сумісної власності. Позивач вважає, що відповідач помилково обчислив розмір податку відповідно до рішення Хмельницької міської ради "Про встановлення місцевих податків і зборів", оскільки не урахував кількість співвласників та пільги, належні кожному з них. Покликається на те, що сума податку була визначена відповідачем виходячи з розміру усієї площі нерухомого майна, а не з часток, належних кожному із співвласників. Зазначає, що звертався до податкового органу про проведення звірки даних стосовно об'єктів оподаткування та перерахунку з урахуванням пільг, однак отримав відмову.
Справа надійшла з Хмельницького міськрайонного суду. Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області поданий відзив, у якому відповідач позов не визнає. Покликається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте правомірно, оскільки згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та АІС «Податковий блок» у власності позивача перебуває нерухоме майно: житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 402,7 кв. м., житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 59,3 кв. м. та квартира за адресою АДРЕСА_2 , загальною площею 83 кв. м. Податковий орган вважає, що ним правильно застосовані положення Податкового кодексу в частині нарахування сум податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, розрахунок податку проведений вірно, із застосуванням пільги. Також зазначає, що до податкового органу позивач або його дружина не подавали заяву стосовно визначення за їх згодою платника податку. Крім того, відсутні докази того, що позивач звертався до відповідача з клопотанням про проведення звірки, про яку він згадує у позові. Зважаючи на це, відповідач вважає, що підстави для скасування рішення відсутні.
У відповіді на відзив позивач зазначає про необґрунтованість доводів відповідача.
Судом встановлено, що згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно позивачу ОСОБА_1 на праві власності належать наступні об'єкти нерухомого майна загальною площею 545 м. кв.: житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 402,7 кв. м. (свідоцтво про право власності від 08.06.2007); житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 59,3 кв. м.; квартира за адресою АДРЕСА_2 , загальною площею 83 кв. м. Відомості про державну реєстрацію іпотеки та про державну реєстрацію обтяжень відсутні.
Вказані об'єкти нерухомості також знаходяться у спільній сумісній власності з ОСОБА_2 (дружина)
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняте спірне податкове повідомлення-рішення №00370099-5805-2225 від 18.03.2020 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, за 2019 рік у розмірі 5288,44 грн.
Платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкт та базу оподаткування цим податком, пільги зі сплати, ставки податку, податковий період, порядок та строки обчислення, нарахування і сплати цього податку визначено положеннями статті 266 ПК України. Відповідно до п.п. 266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з п. п. 266.2.1 п. 266.2 статті 266 ПК об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Пунктом 265.4.1 ст. 265 Податкового кодексу України встановлено, що база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних видів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожен базовий податковий (звітний) період.
Підпунктом 266.5.1. пункту 266.5. статті 266 Податкового кодексу України визначено, що ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує два відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (п.266.7.1 ПК України)
Положення пункту 266.7. ст. 266 ПК встановлює порядок обчислення суми податку.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Визначення платників податку у разі перебування об'єктів нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб, проводиться наступним чином: а) якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку; б) якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; в) якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Норми сімейного законодавства України передбачають презумпцію спільного режиму права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу, якщо не встановлено інше. Ця презумпція може бути спростована, якщо один із подружжя оспорює поширення правового режиму спільної сумісної власності на певний об'єкт, у тому числі у судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує (позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 372/504/17)
Отже, відповідно до п. п. «б» підпункту 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України платником податку на зазначене майно повинна бути одна з осіб-співвласників, визначена за їх згодою (позивач або його дружина), про що повідомляється контролюючий орган. Одночасно з цим, відсутність такої згоди між співвласниками не може бути обставиною, яка звільняє від виконання обов'язку зі сплати податку.
Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази повідомлення контролюючого органу про визначеного за згодою позивача та його дружини платника податку щодо вищезазначених об'єктів нерухомості.
За таких обставин податковий орган не мав підстав самостійно визначати частку кожного із співвласників у зобов'язанні щодо сплати податку. Отже, враховуючи те, що вказані об'єкти нерухомості згідно з даними Державного реєстру зареєстровані саме за позивачем ( зареєстроване право приватної власності), а позивач та його дружина не звернулись до контролюючого органу з повідомленням про досягнення згоди щодо належного платника податку, особою, відповідальною за сплату такого податку залишається позивач.
Підпунктом 266.7.3 п. 266.7 ст.266 Податкового кодексу встановлено, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
Як вбачається зі змісту відповіді на відзив з додатками, позивач звертався до відповідача з приводу проведення звірки даних стосовно сплати податку. Відповідач, в свою чергу, зазначене не спростував.
Що стосується доводів стосовно неправомірності оподаткування площі підвалу житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 ( 160,9 кв. м.), включаючи розміщений там само гараж (55,4 кв. м.) і інші господарські приміщення (105,5 кв. м.), як вбачається з технічного паспорту на будинок ( у матеріалах справи) вказані приміщення конструктивно є частиною цілісного житлового будинку загальною площею 402,7 кв. м., від нього не відділені, а тому не є окремими об'єктами оподаткування, і не звільняються від оподаткування податком.
Судом перевірений наведений у відзиві розрахунок нарахованого позивачу податку на нерухоме майно за 2019 рік. Розрахунок проведений наступним чином.
Позивач - власник нерухомого майна впродовж року - будинку загальною площею 402,7 кв. м та квартири загальною площею 83 кв. м.
Сумарна загальна площа - 485,7 кв. м.
Застосовується пільга: 485,7 кв. м - 180 кв. м (пільгові) = 305,7 кв. м (площа перевищення пільгової).
Визначається питома вага об'єктів:
питома вага будинку - 0,8291126 (402,7 кв. м : 485,7 кв. м);
питома вага квартири - 0,1708873 (83 кв. м : 485,7 кв. м )
Визначається сума податку - 20,865 грн. ( ставка за рішенням Хмельницької міської ради від 29.12.2016) х 305,7 кв. м = 6378,4305 грн.
Розподіляється сума податку пропорційно до питомої ваги загальної площі будинку та квартири:
6378,4305 грн. х 0,8291126 = 5288,437 грн. (сума податку за будинок);
6378,4305 грн. х 0,1708873 = 1089,99 грн. (сума податку за квартиру).
Таким чином, сума податку в розмірі 5288,44 грн. за будинок за адресою АДРЕСА_1 визначена правильно, під час обчислення застосована пільга, визначена законом.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Оскільки відповідач довів, що діяв в межах вимог закону, на підставі наданих повноважень, і протилежне судом не встановлено, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 квітня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя І.С. Козачок