02 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4070/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Присиваське дослідне господарство" до Генічеської міської ради про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Державне підприємство "Присиваське дослідне господарство" (далі - позивач, ДП "ПДГ") звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом до Генічеської міської ради (далі - відповідач, міська рада), в якому з урахуванням уточненої позовної заяви просить:
- скасувати Рішення №472 Чонгарської сільської ради від 27.06.2019 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2020 рік", прийняті на LX сесії 7 скликання, в частині визначених ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення;
- скасувати Рішення №651 Чонгарської сільської ради від 14.07.2020 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2021 рік", прийняті на LXX сесії 7 скликання, в частині визначених ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення.
Позов обґрунтований тим, що, на думку ДП "ПДГ", Чонгарською сільською радою Генічеського району Херсонської області 27.06.2019 року та 14.07.2020 року в порушення ст.ст. 273-274 Податкового кодексу України прийнято рішення №472 та №651 відповідно, якими, зокрема, встановлено ставки земельного податку на землі лісогосподарського призначення.
Ухвалою суду від 21.12.2020 року вказана заява була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків.
16.01.2021 року недоліки позовної заяви були усунуті позивачем, у зв'язку з чим ухвалою суду від 18.01.2021 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 04.02.2021 року.
В ухвалі судом зазначено, що як вбачається з заявленого позову, предметом розгляду даної справи є рішення Чонгарської сільської ради від 27.06.2019 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2020 рік" №472 та №651 від 14.07.2020 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2021 рік".
Згідно визначення нормативно-правового акта, яке міститься в п.18 ч.1 ст. 4 КАС України наведене рішення відповідача є нормативно-правовим актом, оскільки є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке змінює загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування (встановлює розмір ставки земельного податку на території Чонгарської сільської ради).
З огляду на викладене, визначено, що справа №540/4070/20 підлягає розгляду з урахуванням особливостей провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень, передбачених ст. 264 КАС України.
На підставі зазначеного, ухвалою суду від 18.01.2021 року зобов'язано Херсонську міську раду відповідно до ч.4 ст.264 КАС України опублікувати оголошення про оскарження рішень Чонгарської сільської ради №472 від 27.06.2019 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2020 рік" та №651 від 14.07.2020 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2021 рік" у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднене не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання.
16.02.2021 року на виконання вимог зазначеної ухвали суду відповідачами надано роздруківку з офіційної веб-сторінки Генічеської міської ради (а.с.87-90) відповідно якої зазначене оголошення опубліковано на відповідному веб-ресурсі.
Таким чином, суд вважає, що в даній справі дотримано вимоги статі 264 КАС України в частині особливостей провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів.
Відповідачем або його представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі від 18.01.2021 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В підготовче засідання, призначене на вказану дату сторони не з'явились. Підготовче засідання відкладено на 16.02.2021 року.
В підготовче засідання, призначене на вказану дату сторони не з'явились. Представником позивача подано клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідачем засобами електронної пошти надіслано до суду заяву про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 16.02.2021 року заяву про відкладення розгляду справи, підписану Дурненко Т.В., як представником Генічеської міської ради повернуто заявнику без розгляду.
Зобов'язано Генічеську міську раду в строк до 26.02.2021 року надати суду завірені належним чином копії документів, сформованих при підготовці до розгляду питання щодо встановлення на території Чонгарської сільської ради місцевих податків та зборів на 2020, 2021 роки, а також інших документів, взятих Чонгарською сільською радою до уваги при винесенні оскаржених рішень.
Підготовче засідання в справі №540/4070/20 відкладено на 04.03.2021 року о 10:00 год.
В підготовче засідання, призначене на 04.03.2021 року сторони явку представників не забезпечили. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлені завчасно та належним чином, що підтверджується наявними в справі рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Враховуючи, що під час підготовчого засідання у даній справі судом завершено проведення всіх підготовчих дій, необхідних для забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, протокольною ухвалою суду, проголошеною в підготовчому засіданні 04.03.2021 року підготовче провадженні у даній справі закрито та призначено її до розгляду по суті в судовому засіданні на 18.03.2021 року.
18.03.2021 до суду надійшла заява від представника позивача про розгляд справи без його участі.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений завчасно та належним чином, що підтверджується наявними в справі рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Частиною 3 статті 194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. ст. 194 та 205 КАС України суд вважає, що подання позивачем заяви про розгляд справи без його участі та неприбуття без поважних причин відповідача не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство "Присиваське дослідне господарство" зареєстровано як юридична особа 28.11.1996 року, про що міститься запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.09.2005 року №14871200000000242.
Основним видом господарської діяльності ДП "ПДГ" є "Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві" (Код ВЕД: 02.10) (а.с. 15).
ДП "ПДГ" має майнові права на земельні ділянки за категорією "землі лісогосподарського призначення", розташовані в межах земель Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області, зокрема на земельні ділянки: кадастровий №6522188000:08:004:0004 загальною площею 40,6985 га, кадастровий №6522188000:09:001:0009 загальною площею 699,5808 га, кадастровий №6522188000:05:038:0002 загальною площею 73,6946 га, кадастровий №6522188000:05:010:0005 загальною площею 109,4079 га, кадастровий №6522188000:08:001:0001 загальною площею 696,1896 га, кадастровий №6522188000:05:005:0009 загальною площею 156,5228га, кадастровий №6522188000:08:003:0003 загальною площею 328,5933га, кадастровий №6522188000:08:005:0005 загальною площею 71,6816га, що підтверджується відомостями Державного земельного кадастру про права власності та речові права на земельні ділянки наявні в матеріалах справи (а.с.57-64).
Рішеннями Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області від 27.06.2019 року №472 "Про встановлення на території Чонгарської сільської ради місцевих податків та зборів на 2020 рік" та від 14.07.2020 року №651 встановлені, серед іншого, ставки земельного податку для земель лісогосподарського призначення на 2020 та 2021 рік відповідно (а.с.42-47).
Вважаючи наведені рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір суд вважає повторно зазначити відомості щодо належного відповідача у справі, які вже було наведено в ухвалі суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 18.01.2021 року.
Так, судом враховано, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" розділ V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" доповнено пунктами 6-1 і 6-2.
Відповідно змін, окрім іншого, передбачено, що у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади).
Сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту.
Новообрана рада, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування, правонаступниками яких вони є, та їх посадових осіб.
Таким чином, з дня набрання повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України новообрана рада набуває повноважень щодо внесення змін, визнання такими, що втратили чинність, або скасування актів рад, що ліквідуються.
Розпорядженням КМ України від 29 квітня 2020 р. № 474-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Херсонської області" затверджено перспективний план формування територій громад Херсонської області, відповідно якого Чонгарська територіальна громада включена до складу Генічеської територіальної громади.
Отже, Генічеська міська рада з дня набуття повноважень є правонаступником прав та обов'язків Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області в частині прийнятих відповідною радою актів. Отже, Генічеська міська рада є належним відповідачем за даним позовом.
Вирішуючи питання застосування до спірних правовідносин норм матеріального права та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічна правова норма щодо органів місцевого самоврядування закріплена у статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26 вказаного Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, щодо встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Частиною 1 статті 59 цього Закону встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Суд звертає увагу на те, що ухвалою від 18.01.2021 року, серед іншого, було зобов'язано Генічеську міську раду в строк до 01.02.2021 року надати суду завірені належним чином копії документів, сформованих при підготовці до розгляду питання щодо встановлення на території Чонгарської сільської ради місцевих податків та зборів на 2020, 2021 роки, а також інших документів, взятих Чонгарською сільською радою до уваги при винесенні оскаржених рішень.
В подальшому відповідне зобов'язання було повторно адресовано Генічеській міській раді. Однак, станом на дату прийняття рішення в справі жодних документів на виконання ухвал суду не надходило.
Відповідно приписів ч.6 ст. 77 КАС України, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
З огляду на викладене, суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи, що будь-які документи, що відображали б правомірність дій Чонгарської сільської ради при підготовці до розгляду спірних питань суду не надані, можливість перевірити оскаржені рішення на питання їх відповідності процедурі прийняття, зокрема, щодо дотримання вимог ст.ст. 8, 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" в частині підготовки аналізу регуляторного впливу, оприлюднення проектів регуляторних актів з метою одержання зауважень і пропозицій в суду відсутня.
З цих самих підстав суд не може перевірити факт оприлюднення повного тексту оскаржених рішень в офіційних друкованих засобах масової інформації після його прийняття, обов'язковість якого передбачена ч.11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", п. 2 ч. 1 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Щодо змісту самих рішень та доводів позивача про те, що рішення суперечить вимогам Податкового кодексу України, суд вказує про наступне.
Відповідно до пункту 8.3 статті 8 Податкового кодексу України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
У відповідно до пункту 10.1.1 статті 10 Податкового кодексу України, земельний податок, як складова податку на майно, віднесено до місцевих податків і зборів.
Згідно з пунктом 27.1 статті 27 Податкового кодексу України, граничною ставкою податку визнається максимальний або мінімальний розмір ставки за певним податком, встановлений цим Кодексом.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Враховуючи що в описовій частині рішення судом встановлено наявність в ДП "ПДГ" майнових прав на земельні ділянки лісогосподарського призначення, існування обов'язку позивача, як землекористувача сплачувати земельний податок та те, що оскарженими рішеннями встановлено розмір ставок такого податку, рішення Чонгарської сільської ради №472 від 27.06.2019 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2020 рік" та №651 від 14.07.2020 року "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2021 рік" впливає на майнові права позивача, визначаючи розмір його обов'язку щодо сплати податку.
Згідно положень ч.2 ст. 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають, в тому числі особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
З урахуванням наведеного, ДП "ПДГ" як особа, яка фактично використовує земельні ділянку лісогосподарського призначення є суб'єктом правовідносин, у яких застосовано рішення Чонгарської сільської ради №472 від 27.06.2019 року та №651 від 14.07.2020 року, відповідно, має право на його оскарження до суду.
Згідно з пунктом 273.1 статті 273 Податкового кодексу України, податок за лісові землі складається із земельного податку та рентної плати, що визначається податковим законодавством.
Згідно з пунктом 273.3 статті 273 Податкового кодексу України, ставки податку за один гектар лісових земель встановлюються відповідно до статей 274 та 277 цього Кодексу.
Відповідно до статті 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статті 277.1 статті 277 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
З аналізу наведених приписів ПК України вбачається, що ним встановлені граничну максимальну ставку земельного податку для лісових земель.
Згідно визначення, яке міститься в пп. 14.1.98 п.1 ст. 14 ПК України, лісовими землями є земельні ділянки, на яких розташовані лісові ділянки.
Відповідно ч.1 ст. 5 Лісового Кодексу України, до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.
Таким чином, землі лісогосподарського призначення включають в себе поняття "лісові землі".
Оскарженими рішеннями Чонгарської сільської ради №472 від 27.06.2019 року та №651 від 14.07.2020 року встановлено ставку земельного податку, в тому числі й на землі 09.01. Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, 09.02. Для іншого лісогосподарського призначення в розмірі 3,00 відсотки нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та 3,0 відсотки нормативної грошової оцінки за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативно грошову оцінку яких не проведено, (а.с. 18-24, 26-31).
Зважаючи на те, що Податковим кодексом України встановлені граничні розміри ставок земельного податку на лісові землі (0,1 відсотка), то встановлені ставки у рішеннях Чонгарської сільської №472 від 27.06.2019 року та №651 від 14.07.2020 року у розмірі 3,0 відсотка суперечать вимогам пункту 273.3 статті 273 Податкового кодексу та є не законними.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При вказаних обставинах, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що Генічеською міською радою як правонаступником Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області в частині прийнятих відповідною радою актів не доведено правомірність рішень вказаної ради №472 від 27.06.2019 року та №651 від 14.07.2020 року в частині визначених ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ДП "ПДГ" підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. (ч.8 ст.139 КАС України)
Таким чином сплачений позивачем судовий збір в розмірі 4204,00 грн підлягає стягненню з Генічеської міської ради за рахунок її бюджетних асигнувань в повному розмірі, оскільки спір вирішено на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та нечинним рішення Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області від 27.06.2019 року №472 "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2020 рік", прийняте на LX сесії VII скликання, в частині визначених ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення.
Визнати протиправним та нечинним рішення Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області від 14.07.2020 року №651 "Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2021 рік", прийняте на LXX сесії VII скликання, в частині визначених ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 111031200