05 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1649/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, викладене у листі від 02.06.2020 № 2100-0326-8/20988 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, ЄДРПОУ 21295057) здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789- XII (у редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), виходячи з розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 10.03.2020 №18-123вих-20 з 13 грудня 2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 13.11.2008 року отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), виходячи із максимального розміру 86 % від визначеної заробітної плати. Так, з метою реалізації права на перерахунок пенсії, передбаченого постановою КМУ від 30.08.2017 №657, 26.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу з відповідною заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив довідку, видану прокуратурою Херсонської області № 18-123 вих-20 від 10.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Однак, відповідач рішенням №2100-0326-8/20988 від 02.06.2020 відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність законодавчих підстав. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що не ґрунтуються на вимогах закону. У зв'язку із зазначеним просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 30.06.2020 року у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення сторін у порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 30.06.2020 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.
23.07.2020 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому не погоджується з вимогами позивача, з огляду на наступне. Відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Олешківському відділі обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 13.11.2008 року та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. №1697-VІІ. Вказує, що позивачем для перерахунку пенсії подана довідка, в якій розмір заробітної плати (грошового забезпечення) визначено за нормами, чинними на 06.09.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657. Однак, відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697 (первинна редакція) згідно із рішенням Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Згідно п.1 розділу І листа Офісу Генерального Прокурора Прокуратури України від 18.02.2020 №21-698 вих.-20 перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
11 грудня 2019 року за № 1155 прийнята постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" (набрала чинності 16.01.2020), пунктом 7 якої встановлено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Враховуючи зазначене, відповідач наголошує, що права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закон України "Про прокуратуру", згідно з довідкою про заробітну плату №18-123вих-20 від 10.03.2020 (розмір заробітної плати визначено за нормами чинними на 06.09.2017) позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, які є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років. Щодо вимоги перерахувати пенсію без обмеження її граничного розміру вважає неправомірною та задоволенню не підлягає. У зв'язку із зазначеним, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
03.08.2020 позивачем до суду надано відповідь на відзив, в якій останній, зокрема, зазначає, що, станом на 06.09.2017, йому не була перерахована пенсія. В зв'язку з порушенням норм Основного Закону України позивач звернувся до пенсійного органу за новими обставинами і поновленням його законних прав. В цьому випадку, за переконанням позивача, Закон про зворотню дію в часі не може бути застосовано тому, що порушені його права, передбачені Конституцією України. Так, Кабінет Міністрів України постановою від 30.08.2017 № 657, як орган виконавчої влади, виконуючи Закон України "Про бюджет" підтвердив про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури і Пенсійний фонд України в Херсонській області як орган виконавчої влади (але не як орган державної влади як зазначено у відзиві) зобов'язаний виконати рішення Конституційного Суду від 13.12.2019, зробивши перерахунок пенсії позивача згідно довідки прокуратури Херсонської області №18-123вих.-20 від10.03.2020 року. На думку позивача, відповідач повинен був перерахувати пенсію з моменту подачі заяви, але Закон передбачив якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому, але не більше як за 12 місяців. В цьому випадку Закон передбачив можливість виникнення подібних варіантів коли довідка про підвищення заробітної плати подається в пенсійний орган несвоєчасно, крім того це право пенсіонера.
25.01.2021 позивачем до суду подано уточнену позовну заяву, з урахуванням правової позиції, викладеної у зразковій справі №560/2120/20, провадження №Пз/9901/9/20. Прохальна частина позову, з урахуванням уточнень, була викладена в наступній редакції:
"- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (інд. 73005, м. Херсон вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057), викладене в листі 02.06.2020 року № 2100-0326-8/20988 про відмову мені у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, на підставі заяви від 26.05.2020 року та долученої до неї довідки прокуратури Херсонської області №18-123 вих-20 від 10.03.2020 року про заробітну плату за посадою, яку я обіймав до звільнення з роботи у зв'язку з виходом на пенсію;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату мені пенсії за вислугою років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2020 року та рішення Конституційного Суду України рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року, згідно з вимогами ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ, з розрахунку 86 % від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Херсонської області № 18-123 вих-20 від 10.03.2020 року про розмір заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.".
З урахуванням наданого позивачу, положеннями ст. 47 КАС України, права на відповідні уточнення, суд приймає до розгляду вищезгадану заяву в запропонованій редакції.
04.02.2021 відповідачем подано до суду відзив на уточнену позовну заяву позивача, в якому зазначено, що, відповідно до рішення Конституційного суду України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020 норми і положення статті 81 Закону № 1697 зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Звернення ж за перерахунком пенсії відбулося після набрання чинності вище зазначеного рішення, право на перерахунок має бути здійснений з урахуванням цього рішення, а саме після підвищення заробітної плати діючим прокурорам згідно Закону № 1697. Пенсійний фонд України як орган державної влади, в силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законами України. Оскільки звернення за перерахунком пенсії відбулося після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 року, то право на перерахунок має відбуватися, з урахуванням цього рішення. Тобто, право на перерахунок прокурорам має визначатися після підвищення заробітної плати діючим прокурорам, згідно зі ст. 81 Закону № 1697. Відповідач вказує, що, у зв'язку з проведенням заходів щодо реформування органів прокуратури та початком роботи обласних прокуратур з 11.09.2020 року, право на вищезазначений перерахунок виникає лише у працівників обласних прокуратур, на підставі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій. Складові довідки від 10.03.2020 №18-118вих-20, визначені в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 657, а не в розмірах, визначених статтею 81 Закону № 1697 (як це передбачено рішенням Конституційного суду України від 26 березня 2020 № 6-р/2020). Враховуючи це, підстави для перерахунку пенсії за вислугу років за довідкою від 10.03.2020 №18-118вих-20 відсутні. Крім того, відповідач вважає вимогу позивача щодо перерахунку пенсії у розмірі 86% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці № 18-118 вих-20 від 10.03.2020, передчасною, оскільки питання відсоткового розрахунку пенсії ГУ ПФУ не вирішувалось.
18.02.2021 до суду від позивача надійшли заперечення на відзив щодо уточненної позовної заяви, в яких останній звернув увагу, що, по-перше, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури. Конституційний Суд України зазначив, що питання пенсійного забезпечення прокурорів. у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом. По-друге, ч. 20 ст.86 Закону № 1697-VІІ з 13.12.2019 року не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. По-третє, постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників. Таким чином, дана постанова Кабінету Міністрів України № 657, що набрала чинності 06 вересня 2017 року та видана позивачу довідка прокуратури Херсонської області від 10.03.2020 року № 18-123вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років. По-четверте, відповідно до п. 2 Розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VІ, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
10.03.2021 року позивач звернувся до суду із клопотанням щодо поновлення розгляду адміністративної справи.
Ухвалою від 02.04.2021 року провадження у справі поновлено.
Щодо строків розгляду даної справи, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином, суд розглядає адміністративну справу у письмовому провадженні без повідомлення її учасників.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Цюрупинському (Олешківському) районі Херсонської області з 13.11.2008 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у розмірі 86 відсотків від суми місячної заробітної плати.
З метою перерахунку раніше призначеної пенсії, позивачем було отримано довідку прокуратури Херсонської області про заробітну плату від 10.03.2020 № 18-123 вих-20 за аналогічною посадою за нормами, чинними на 06.09.2017. Довідка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
26.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав зазначену довідку, в якості підстави для перерахунку пенсії позивач послався на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 02.06.2020 № 2100-0326-8/20988 позивачу відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Вважаючи зазначене рішення відповідача незаконним, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
На час призначення відповідачем ОСОБА_2 пенсії (13.11.2008 року) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ (до 15 липня 2015 року).
Відповідно до частини першої цієї статті Закону "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мали право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначалась в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включались всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно із частиною дванадцятою вказаної статті Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14 жовтня 2014 року ухвалено Закон "Про прокуратуру" № 1697-VІІ. У первинній редакції частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 1 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Як установлено судом та вбачається з матеріалів справи, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до численних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та ПФУ.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Зазначене Рішення КСУ стало підставою для звернення позивача за отриманням актуальної довідки про заробітну плату та до органів ПФ України із заявою про перерахунок пенсії.
Проте пенсійний орган відмовив заявнику у задоволенні заяви з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Ураховуючи наведене, суд не погоджується з доводами відповідача про те, що Постанова № 657 не є належним нормативно-правовим актом для визначення заробітної плати працівників прокуратури, систему якої оновлено з 25 вересня 2019 року, а відтак не є підставою для перерахунку пенсії з 13 грудня 2019 року.
Так, пенсійний орган, відмовляючи в перерахунку пенсії прокурорам, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", за змістом пункту 7 якої зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Натомість заявники просять здійснити перерахунок їхніх пенсії з урахуванням норм Постанови № 657, яка не містить жодних обмежень.
Доводи ГУ ПФУ в Херсонській області про те, що після набрання чинності Рішенням КСУ № 7-р(ІІ)/2019, тобто після 13 грудня 2019 року, нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому немає підстав для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Така бездіяльність уряду була предметом розгляду в судах.
Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.
Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ, та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Проте рішення суду Кабінетом Міністрів України виконано не було.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами ПФУ перерахунку зазначених пенсій, у тому числі й пенсії позивача.
Реалізація його права була забезпечена саме Рішенням КСУ № 7-р(ІІ)/2019.
Тому суд вважає твердження відповідача про те, що для реалізації пенсіонерам права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року
Крім того, суд зауважує, що Постанова № 657 є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати працівників прокуратури".
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 10 березня 2020 року № 18-123 вих-20.
Щодо дати, з якої пенсія позивача має бути перерахована, суд зазначає наступне.
Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 1 січня 2015 року було викладено в новій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).
Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Отже, пенсія позивача має бути перерахована саме з 13.12.2019 року.
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:
- перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
- відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак суд зазначає, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13 грудня 2019 року. При цьому, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в травні 2020 року, тобто в межах 12 місячного строку, в який може бути виплачено різницю в пенсії за минулий час.
Аналогічні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року у зразковій справі № 560/2120/20.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з застосуванням зазначеного позивачем відсоткового розміру заробітної плати, виключаючи обмеження пенсії граничним розміром, суд зазначає наступне.
Так, ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Тому, вказавши вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з застосуванням зазначеного позивачем відсоткового розміру заробітної плати, виключаючи обмеження пенсії граничним розміром позивач фактично просить суд прийняти рішення на майбутнє.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Аналіз даної норми свідчить, що судовому захисту підлягають лише порушене право, свобода або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміну стану прав та обов'язків позивача або створення об'єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.
Суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суд України від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. (Правова позиція Верховного Суду України, постанова у справі № 6-951 цс 16 від 24.05.2017).
Зокрема Верховний Суд України дійшов висновку, що суд не має права забороняти щось на майбутнє з двох причин, оскільки: для захисту права суду необхідний факт його порушення, а чи відбудеться це у майбутньому - невідомо; способи захисту порушеного права не абстрактні і формулюються позивачем не як завгодно, а визначені виключно законом. Тому, якщо законом не передбачено такого способу захисту права "як зобов'язати посадову особу органу державної влади вчиняти певні дії в майбутньому", то у задоволенні такої позовної вимоги суду слід відмовити.
Отже, вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з застосуванням зазначеного позивачем відсоткового розміру заробітної плати, виключаючи обмеження пенсії граничним розміром не підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст. 77 КАС України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 КАС України).
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.
Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Приписами ч.1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. (ч.8 ст. 139 КАС України)
Таким чином сплачений позивачем судовий збір в розмірі 420,40 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань в повному розмірі, оскільки спір виник внаслідок рішення зазначеного органу, визнаного за результатом розгляду даної справи протиправним.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 02.06.2020 №2100-0326-8/20988 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 10.03.2020 року №18-123вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова
кат. 112030100