Ухвала від 05.04.2021 по справі 500/1648/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа №500/1648/21

05 квітня 2021 рокум. Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

31 березня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просить визнати протиправними дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови в перерахунку одноразової виплати до 5 травня за період з 2017 по 2020 рік (включно) та зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити перерахунок одноразової виплати до 5 травня з врахуванням норм Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону від 25.12.1998 №367-XIV.

У відповідності до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд враховує, що зміст позову - це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме - звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Водночас суд звертає увагу, що матеріали позовної заяви містять певні неузгодженості.

Так, позивач вказує відповідачем Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. До позову долучений лист Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 11.02.2021, яким ОСОБА_1 у відповідь на його заяву повідомлено, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги проводилася за поданими у відділ списками військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України. Однак такий лист містить лише загальні відомості про виплату спірної допомоги, зі змісту листа не вбачається інформації про суми виплаченої допомоги саме позивачу та того, що така допомога виплачувалась йому саме Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

При цьому в матеріалах позову наявна довідка військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 10.12.2020 №197, з якої слідує, що цією військовою частиною за рахунок коштів отриманих від Управління соціальної політики Тернопільської міської ради проводилась виплата позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у 2018-2020 роках. Також з довідки Управління соціальної політики Тернопільської ради від 23.11.2020 №2941 видно, що позивач отримував грошову допомогу у 2017 році, перебуваючи на обліку в Управлінні соціальної політики Тернопільської ради.

Таким чином позивачу слід обґрунтувати належність відповідача, до якого звернені його вимоги та надати докази, які підтверджують факт виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у спірні періоди саме Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

Також зі змісту позову слідує, що позивач є учасником бойових дій та просить "зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити перерахунок одноразової виплати до 5 травня з урахуванням норм Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону від 25.12.1998 №367-XIV", однак такі вимоги сформульовано нечітко, позивач не вказує періоду, за який просить здійснити перерахунок допомоги.

Крім того, позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду з огляду на таке.

Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що виплата допомоги до 5 травня є періодичним платежем, який виплачується щорічно, а отже, особа, отримуючи їх, є обізнаною щодо їх розміру і в разі незгоди має можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які, на її думку, стали підставою для заниження розміру отримуваної нею допомоги.

Так, згідно із статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

З огляду на наведене, перебіг строку звернення особи до суду з позовною вимогою про визнання дій протиправними щодо ненарахування щорічної разової допомоги в необхідному розмірі на підставі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" слід обраховувати з 30 вересня відповідного поточного року.

Наведене узгоджується із правовими висновкам Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.02.2018 по справі №607/7919/17, а саме, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.

Тобто перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.

Оскільки позивач 31.03.2021 звертаючись до суду із позовною заявою у якій, зокрема, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку одноразової виплати до 5 травня за період з 2017 по 2019 та здійснити її перерахунок і виплату, суд доходить до висновку, що в даній частині ним пропущено шестимісячний строк на звернення до адміністративного суду встановлений статтею 122 КАС України.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Однак, в порушення наведених норм позивач до позову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску не додав.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом обґрунтування належності відповідача Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та наданням відповідних підтверджуючих доказів, а також чітко сформулювати позовні вимоги із зазначенням розміру належної позивачу виплати та періоду, за який має бути здійснено перерахунок допомоги, подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску стосовно спірних періодів з 2017 по 2019.

З урахуванням зазначеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 293 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання необхідних документів на адресу суду: 46021 м.Тернопіль, вул. Грушевського, 6.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС позовна заява буде повернута останньому.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Мартиць О.І.