Справа № 420/3782/21
05 квітня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Самойлюк Г.П., розглянувши матеріали заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» про заміну сторони стягувача у виконавчому провадженні з виконання виконавчого напису нотаріуса №4935 від 04.03.2019 р., -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал», в якій заявник просить замінити вибулого стягувача Акціонерне товариство “Альфа Банк” на правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю “Вердикт Капітал” (код ЄДРПОУ: 36799749, місце знаходження: вул. Кудрявський Узвіз, буд. 5-Б, м. Київ, 04053), у виконавчому провадженні № 58930993, яке перебуває у приватного виконавця Юхименко Ольги Леонідівни та відкрите на підставі виконавчого напису нотаріуса №4935 від 04.03.2019 р. про стягнення заборгованості по кредитному договору № 401708284 в загальній сумі 6046,64 грн.
Ухвалою суду від 17.03.2021р. заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Вердикт Капітал” про заміну сторони стягувача у виконавчому провадженні з виконання виконавчого напису нотаріуса №4935 від 04.03.2019 р. залишено без руху; надано заявнику 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали шляхом зазначення у заяві відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреса електронної пошти учасників справи; надання до суду документа про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі; надання до суду доказів відкриття (здійснення) виконавчого провадження за виконавчим написом нотаріуса №4935 від 04.03.2019 р.; нової редакції заяви із зазначенням засобів зв'язку учасників справи та уточненням змісту вимог та її копій відповідно до кількості учасників справи.
01.04.2021 р. (вх. № 16185/21) від товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» засобами поштового зв'язку до суду надійшла заява про усунення недоліків, в якій заявником зазначено, що Законом України «Про судовий збір» визначено, що за подання до суду заяви про заміну сторони виконавчого провадження судовий збір не справляється.
З приводу тверджень заявника про відсутність обов'язку сплати судового збору в даній категорії справ, суд зазначає наступне.
Статтею 379 КАС України не врегульовані вимоги щодо форми та змісту подання про заміну сторони виконавчого провадження.
Відтак, виходячи із приписів ч. 6 ст. 7 КАС України щодо застосування судом закону за аналогією, вимоги до вказаної заяви визначаються загальними нормами, зокрема, статтями 160 (щодо форми та змісту позовної заяви) та 167 (щодо форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення) КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Закон України "Про судовий збір" (далі -Закон № 3674-VI) визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до ст. 1 Закону № 3674-VI, судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ст. 3 Закону України "Про судовий збір").
При цьому, Законом України "Про судовий збір" встановлено вичерпний перелік випадків несплати судового збору або пільг для несплати судового збору.
З системного аналізу вище вказаних правових норм можна дійти висновку, що судовий збір сплачується за подання до суду усіх заяв (скарг, клопотань тощо), окрім вичерпного переліку випадків несплати судового збору визначених Законом України "Про судовий збір".
Суд зазначає, що заява про заміну сторони виконавчого провадження не зазначена у вичерпному переліку випадків несплати судового збору, визначених Законом України "Про судовий збір", а суд не має повноважень без врахування вищевказаних вимог розглянути заяву без оплати судового збору.
Заявник до осіб, яким надані пільги щодо сплати судового збору, визначені статтею 5 Закону України "Про судовий збір", не відноситься.
Разом з тим, рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та обов'язків, тобто є конкретизацією загального принципу рівності всіх перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства.
Крім того, суд зауважує, що кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, а також на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (ст. 9 Закону України "Про судовий збір").
Оскільки ст. 379 КАС України не встановлено інше, а також враховуючи те, що Одеський окружний адміністративний суд не розглядав справу як суд першої інстанції, і судовий збір не оплачувався в межах адміністративної справи, то зазначене правило поширюється і на випадки звернення заінтересованої особи з відповідною заявою.
Отже, суд не може за власною ініціативою без законних на те підстав прийняти заяву без сплати судового збору.
У ст.8 Закону "Про судовий збір" закріплено норму відповідно до якої суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою: відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі; зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Таким чином, держава визначилась із засобом, який може використовуватись для доступу до суду шляхом подачі позову без оплати його судовим збором. Разом з цим, підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Європейський суд з прав людини також вказав, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду.
Положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах, так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (п. 59 рішення ЄСПЛ від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" ("Kreuz v. Poland")).
Вимога про сплату державного мита є стримуючою мірою для потенційних позивачів від пред'явлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (п. 111 рішення ЄСПЛ від 20 лютого 2014 року у справі "Шишков проти Росії" ("Shishkov v. Russia")).
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі "Kniat v. Poland"; пункти 63- 64 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі "Jedamski and Jedamska v. Poland").
Відтак, виходячи із приписів частини шостої статті 7 цього ж Кодексу щодо застосування судом закону за аналогією, вимоги до вказаної заяви визначаються загальними нормами, зокрема, статтями 160 (щодо форми та змісту позовної заяви) та 167 (щодо форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення) КАС України.
Проте, в порушення вимог ч. 3 ст.161 КАС України, заявником до заяви не додано документ про сплату судового збору. При цьому, заявник згідно із статтею 5 Закону України "Про судовий збір" не звільнений від сплати судового збору.
Згідно із ч. 1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи, що заявник не усунув недоліки заяви, дана заява і додані до неї документи підлягають поверненню заявнику.
Згідно ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст.169, 241, 248, 294-295 КАС України, суддя, -
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» про заміну сторони стягувача у виконавчому провадженні з виконання виконавчого напису нотаріуса №4935 від 04.03.2019 р., - повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма доданими до нього матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідності до ст. 295, 297 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Суддя Г.П. Самойлюк