справа №380/12630/20
02 квітня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить визнати податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.02.2020 №Ф-274207-55-У протиправною та скасувати її.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач ще 05.01.2017 подала до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області заяву про припинення нотаріальної діяльності відповідно до ст. 30 Закону України «Про нотаріат», яку задоволено та видано наказ №26/7 від 16.01.2017. Згідно з законодавством, про цей факт Головне територіальне управління юстиції мало повідомити органи державної податкової інспекції протягом 5 робочих днів. Тому, норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з того часу на позивача не поширюються. Крім того, відповідач у вимозі не зазначив періоду, за який нібито виник борг зі сплати єдиного внеску. Також, податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа взята на облік як самозайнята особа. Просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 11.01.2021 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків.
Ухвалою суду від 21.01.2021 продовжено строк залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 05.02.2021 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду, поновлено його, відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав викладених у відзиві /арк.спр.87-88/. Відповідно до даних інформаційної системи ОСОБА_1 взято на облік у ГУ ДПС у Дніпропетровській області як фізичну особу, яка займається незалежною професійною діяльністю на підставі самостійно поданої заяви. Єдиний внесок нараховано згідно з чинним законодавством за 2017-2019 роки. Позивач подала заяву про припинення заняття незалежною професійною діяльністю лише 15.10.2020. Просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до приписів ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву на позовну заяву, а також долучених письмових доказів, -
ОСОБА_1 займалася нотаріальною діяльністю по Царичанському районному нотаріальному округу на підставі свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю НОМЕР_2 від 03.03.2003 /арк.спр.11/.
Наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 16.07.2017 №26/7, згідно з статтею 30 Закону України «Про нотаріат», на підставі заяви приватного нотаріуса Царичанського районного нотаріального округу ОСОБА_1 від 05.01.2017, припинено приватну нотаріальну діяльність та дію реєстраційного посвідчення приватного нотаріуса з 16.01.2017 /арк.спр.7/.
Листом начальника Управління з питань нотаріату та банкрутства від 18.01.2017 №04.2-64/232 повідомлено Царичанське відділення Дніпродзержинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області про припинення дії реєстраційного посвідчення приватного нотаріуса ОСОБА_1 по Царичанському районному нотаріальному округу з 16.01.2017 /арк.спр.8/.
Також, начальником Управління з питань нотаріату та банкрутства складено повідомлення для внесення відомостей про нотаріусів, які займаються приватною нотаріальною діяльністю, до Єдиного реєстру нотаріусів про припинення нотаріальної діяльності ОСОБА_1 /арк.спр.9-10/
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено вимогу на ім'я ОСОБА_1 від 20.02.2020 №Ф-274207-55 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 28634,44 грн. /арк.спр.6/
З доказів наданих сторонами судом встановлено, що єдиний внесок нарахований ОСОБА_1 на період 2017-2019 років /арк.спр.59-60, 88, 89-91/.
ОСОБА_1 не погодилася з вимогою про сплату боргу та звернулася зі скаргою до ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Однак відповідач визнав таку вимогу правомірною та відмовив у задоволенні скарги /арк.спр.58-60/.
Рішенням ДПС України теж встановлено, що вимогу сформовано правомірно, а тому у задоволенні скарги ОСОБА_1 відмовлено /арк.спр.63-65/.
Вважаючи рішення податкового органу про нарахування боргу зі сплати єдиного внеску протиправним, позивач звернулася за захистом своїх прав до суду.
Розглядаючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) в частині правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
За визначенням в пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За правилами п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Статтею 9 Закону №2464-VІ визначено порядок обчислення і сплати єдиного внеску.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону №2464-VІ обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 вказаної статті платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Отже, необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної діяльності як приватний нотаріус.
Питання здійснення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса регулюються Законом України «Про нотаріат» №3425-XII від 02.09.1993.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону нотаріусом може бути громадянин України, якому присуджено ступінь вищої юридичної освіти не нижче магістра, який володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», має стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки, склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Відповідно до п. 2 Порядку видачі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.07.2012 №1043/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2012 за №1170/21482, свідоцтво є підставою для призначення на посаду державного нотаріуса або для реєстрації приватної нотаріальної діяльності.
Відповідно до ст. 24 Закону №3425-XII реєстрація приватної нотаріальної діяльності провадиться відповідними територіальними органами Міністерства юстиції України на підставі заяви особи, яка має свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, та акта про сертифікацію відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим цим Законом умовам.
Приватний нотаріус зобов'язаний розпочати нотаріальну діяльність протягом 30 робочих днів після видачі реєстраційного посвідчення.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону №3425-XII підставою припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса є анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Порядок припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса встановлений ст. 30-1 Закону №3425-XII.
Так, припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса здійснюється відповідним територіальним органом Міністерства юстиції України за наявності підстав, передбачених цим Законом, шляхом видання наказу про припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.
Приватний нотаріус зобов'язаний припинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про припинення його нотаріальної діяльності.
Припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса означає припинення дії реєстраційного посвідчення.
Таким чином, оскільки правовим наслідком припинення нотаріальної діяльності позивачки як приватного нотаріуса відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 16.07.2017 №26/7, є неможливість заняття такою діяльністю, суд висновує, що з 16.07.2016 позивач не здійснювала незалежну професійну діяльність як приватний нотаріус, чого відповідачем не спростовано. Тобто позивач не була платником єдиного внеску в розумінні п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VІ, а тому контролюючим органом безпідставно нараховано єдиний внесок за період 2017-2019 років та сформовано оскаржувану вимогу.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на те, що необхідною умовою для сплати нотаріусом єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою незалежної професійної діяльності, суд вважає необґрунтованими посилання у відзиві на факт перебування позивача на обліку як на безумовну підставу наявності у останнього обов'язку зі сплати єдиного внеску. Адже доказів здійснення позивачем нотаріальної діяльності у спірний період відповідачем не надано.
Інші доводи відповідача висновків суду не спростовують.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та безпідставність оскарженого рішення податкового органу, а тому позов слід задовольнити повністю.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 КАС України).
Оскільки позовні вимоги задоволено повністю, стягненню на користь позивача підлягають судові витрати у виді судового збору в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.02.2020 №Ф-274207-55-У.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 43145015) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 02.04.2021.
Суддя Кравців О.Р.