Справа № 569/24284/18
26 березня 2021 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Харечка С.П.,
при секретарі Глотовій П.В.,
з участю позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2
представника відповідача військової частини НОМЕР_1 - Мигас О.О.
розглянувши у відкритому судовому засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_1 , Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, начальника Рівненського гарнізону, військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , 111 РАСт про визнання дій, бездіяльності незаконними, зобов'язання вчинити дії, скасування рішень, припинення дій,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області із позовом до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_1 , Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне про визнання дій, бездіяльності незаконними, зобов'язання вчинити дії, скасування рішень, припинення дій, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13 січня 2019 року просить суд:
Визнати дії військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України щодо відмов, ухилянь та у неприйнятті рішень щодо підполковника запасу ОСОБА_1 для виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових - незаконними.
Визнати дії військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, які створили перешкоди протягом року (тривалого часу) для забезпечення підполковника запасу - ОСОБА_1 та членів його сім'ї жилим приміщенням для постійного проживання один раз протягом усього часу проходження військової служби шляхом виключеного з числа службового, як такого, що перебуває на квартирному обліку за останнім місцем проходження військової служби - незаконними.
Визнати дії військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, які здійснили неналежний розгляд заяви підполковника запасу ОСОБА_1 від 09.11.2017 року вхідний №1923 по підготовці та оформленні документів - незаконними.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційний відділ . м. Рівне, Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України здійснити розгляд заяви від 09.11.2017 року вхідний №1923, провести оформлення документів, та подати на розгляд на комісію з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України облікову житлову справу ОСОБА_1 та список квартири АДРЕСА_1 , для виключення з числа службового житла Міністерства оборони України.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційний відділ м. Рівне, Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України здійснити дії, щодо виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових та надання її підполковнику запасу ОСОБА_1 для постійного проживання, зі зняттям з квартирного обліку.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційний відділ м. Рівне подати до виконавчого комітету Рівненської міської ради клопотання з необхідними документами для виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових.
В обґрунтування позову вказує, що він проходив військову службу за контрактом на посадах офіцерського складу у військових частинах Збройних Сил України згідно послужного списку №357 від 21.09.2017 року. 04 лютого 2016 року житловою комісією військової частини НОМЕР_1 йому було розподілено службове житлове приміщення, а саме двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , житловою площею 60 кв.м., зі складом сім'ї 5 осіб. Наказом командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” №99 від 18.02.2016 року “Про виділення службових жилих приміщень” йому було надано вищевказану двокімнатну квартиру на склад сім'ї з 5 осіб. 17 травня 2016 року вказаний наказ було погоджено рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради №53 «Про розгляд звернень громадян, підприємств та організацій міста з житлових питань. 20 травня 2016 року йому було видано ордер на житлове приміщення, після чого 21 травня 2016 року було здійснено вселення та реєстрацію місця фактичного проживання. Відповідно до копії технічного паспорту виданого Рівненським міським бюро технічної інвентаризації № 80512 від 01.08.2017 року квартира АДРЕСА_1 , складається з трьох кімнат житловою площею 48,3 кв.м., загальна площа - 85,8 кв.м. Наказом командувача Сухопутних військ ЗСУ (по особовому складу) №318 від 13 вересня 2017 року його було звільнено з військової служби відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з урахуванням вимог ч.8 цієї ж статті у запас за п. «б» (за станом здоров'я). 09 листопада 2017 року він подав заяву, яка зареєстрована в КЕВ м. Рівне за вхідним №1923 про зняття статусу службової трьохкімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_2 . Дана заява подана згідно встановленого зразку КЕВ м. Рівне, та долучено всі необхідні довідки, копія ордеру та витяги з реєстру на всіх членів сім'ї про відсутність нерухомості. Однак, в ході його уточнень щодо зняття статусу службової квартири, в якій він та члени його сім'ї проживають, КЕВ м. Рівне, військова частина НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону інформації не надавали, та відповідних заходів не здійснювали. Подані в подальшому заяви та адвокатські запити даними відповідачами ігнорувалися, відповіді надавалися не в повному обсязі, несвоєчасно, відмовлено у наданні інформації ніби то, це конфіденційна інформація, чи інформація потребує уточнення, а також взагалі відповіді не надавались. Але з отриманих ним повідомлень вбачалося, що він порушує права інших військовослужбовців з більш раннім терміном зарахування на квартирному обліку та при цьому мою заяву буде розглянуто. Відповідно до витягу з протоколу засідання житлової комісії Рівненського гарнізону №65 від 07.05.2018 року надано дозвіл для зняття статусу службової квартири, але навмисно вказано, що квартира є двохкімнатною. Зазначає, що КЕВ м. Рівне, військова частина НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону здійснювали лише пошуки відмов щодо заборони виключення квартири із числа службової. 30 жовтня 2017 року тимчасово виконуючий обов'язки начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України Чергінець О.С. видав розпорядження №303/4/2156, у якому в п.5 міститься вимога начальникам КЕУ з метою ефективного використання бюджетних коштів, які плануються для виділення з Державного бюджету на виплату військовослужбовцям компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення, не надавати на перевірку справи, які стосуються виключення квартир із числа службових. Однак указане розпорядження вважає безпідставним та незаконним та таким, що обмежує його законні права. Крім того, вважає, що повідомлення ГКЕУ ЗС України від 11.10.2018 року №303/4/2122, від 11 жовтня 2018 року №303/4/2122, від 12 вересня 2018 року №303/4/1932 - не відповідає дійсності, оскільки з 30.10.2017 року і надалі постійно здійснювався розгляд списків надання житлової площі для постійного проживання військовослужбовцям шляхом виключення квартир із числа службових разом з обліковими справами, в тому числі і військовослужбовцям Рівненського гарнізону, про що свідчать протоколи засідань комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України №751 від 22.11.2017 року, №828 від 29.12.2017 року, №76 від 07.06.2018 року. Військовою частиною НОМЕР_1 запитувану інформацію не надано, від КЕВ м. Рівне, інформацію надано не в повному обсязі при цьому: список розподілу постійного житла, станом на 01.08.2017 року, який погоджений протоколом засідань комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України №617 від 11.08.2017 року, здійснено всупереч п.4.1 наказу МОУ №737, ст.43 Житлового Кодексу Української РСР та не відповідає порядку черговості, яка визначається часом зарахування на квартирний облік; список розподілу постійного житла станом на 20.12.2017 року, який погоджений протоколом засідань комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України №828 від 29.12.2017 року - також здійснено всупереч п.4.1 наказу МОУ №737, ст.43 Житлового Кодексу Української РСР не відповідає порядку черговості. Вказує, що на відміну від поданих осіб він зарахований з 15.07.1998 року у загальній черзі №81, у пільговій першочерговій №108, у пільговій позачерговій №126. Відповідно до наказу МОУ 737 від 30.11.2011 року не передбачено переваг у військовому званні. Крім того, всупереч п.4.1 наказу МОУ 737, та за відсутності інших законних підстав, список розподілу постійного житла погоджено незаконно ГКЕУ ЗС України, та затверджено протоколом засідань комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України №828 від 29.12.2017 року. Список розподілу постійного житла станом на 01.05.2018 року, який погоджений протоколом засідань комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України №76 від 07.06.2018 року - здійснено також всупереч п.4.1 наказу МОУ №737, та не відповідає порядку черговості. Два списки розподілу постійного житла станом на 10.09.2018 року, також всупереч п. 4.1 наказу МОУ №737 від 30.11.2011 року не відповідає порядку черговості. Отже, списки подаються всупереч черговості, ігноруючи нормативно-правові акти. Вказує, що за весь час проживання (реєстрації) за всі роки, ні він, ні його дружина ОСОБА_3 участі у приватизації державного житлового фонду не брали. Відповідно до п.6 "Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», затверджене постановою Ради Міністрів РСР «Про службові житлові приміщення" від 04.02.1988 року №37 визначено, що жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями" військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Відповідно до п.11 даної постанови житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень. В зв'язку з тим, що його було звільнено з військової служби та з посади за станом здоров'я, то спірне житлове приміщення як службове уже не використовується і не може використовуватися, у зв'язку з чим потреба у його використанні як службове відпала. Вказує, що дії військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне, Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗС України, протягом року, що завершились відмовою Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України від 12.09.2018 року за № 303/4/1932, від 11.10.2018 року №303/4/2122, надані військовою поштою 23.11.2018 року, виразились у створенні перешкод для зняття статусу службової квартири, у здійсненні неналежної підготовки та оформленні документів для забезпечення його та членів його сім'ї жилим приміщенням для постійного проживання один раз протягом усього часу проходження військової служби шляхом виключеного з числа службового, як перебуваючого на квартирному обліку за останнім місцем проходження військової служби, та є свідомим порушенням вимог чинного законодавства України, порушенням його законних прав та інтересів. А тому вважає, що дії вище вказаних відповідачів проведені в супереч ст.3, ст.8, ч.5 ст.17, ч.2 ст.19, ст.21, ст.22, ч.1-2, ст.34, ст.40, ст.47 Конституції України; ст.16 Закону України від 06.12.1991 року №1935-ХІІ «Про Збройні Сили України»; ст.2, ст.12 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХН «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; п.3, п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями»; п.6 «Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», затверджене постанови Ради Міністрів РСР «Про службові житлові приміщення» від 04 лютого 1988 року №37; ст.31, ст.37, ст.43 Житлового Кодексу, п.1.3, п.1.4, п.2.21, п.3.5, п.4.1, п.4.4 наказу Міністра оборони України № 737 від 30.11.2011 року, розділу VII п.10 наказу Міністра оборони України №380 від 31.07.2018 року. У зв'язку з цим звертається до суду з даним позовом.
02 січня 2020 року представник відповідача - Військової частини НОМЕР_1 подав суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що позовні вимоги не визнає, у задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі. Зазначив, що організація забезпечення житлом військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей до 16.10.2018 була організована відповідно до «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 №737. Згідно пункту 10.8 «Порядок створення житлових комісій у ЗС України» Інструкції, склад житлової комісії гарнізону обирається на зборах голів житлових комісій та обраних делегатів від військових частин гарнізону, склад гарнізонної житлової комісії оголошується наказом начальника гарнізону. Житлова комісія Рівненського гарнізону це орган, вибраний за рішенням представників військових частин Рівненського гарнізону, включаючи військову частину НОМЕР_1 , склад гарнізонної житлової комісії, затверджується наказом начальника Рівненського гарнізону. Військова частина НОМЕР_1 була представлена у житловій комісії Рівненського гарнізону на рівні своїх представників, як одна із військових частин гарнізону, житлова комісія Рівненського гарнізону не підпорядковується командиру військової частини НОМЕР_1 , а тому є неналежним відповідачем по справі. Вказують, що відповідно до пункту 1.4. Інструкції, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» статтею 3 визначено: забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання проводиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Пунктом 3.5 Інструкції визначено, що для виключення квартири з числа службових військовослужбовець чи особа, звільнена у запас (відставку), подає начальнику КЕВ (КЕЧ) району рапорт (заяву), підписаний (підписану) всіма повнолітніми членами сім'ї. Для виключення квартири з числа службових військовослужбовець чи особа, звільнена у запас (відставку), подає начальнику КЕВ (КЕЧ) району рапорт (заяву), підписаний (підписану) всіма повнолітніми членами сім'ї. Обов'язковою умовою для виключення квартир з числа службових є перебування військовослужбовців і осіб, звільнених у запас або відставку, на квартирному обліку в ЗС України і відповідність займаного житла нормам законодавства, встановленим для даного населеного пункту, що буде підставою для зняття сім'ї військовослужбовця з квартирного обліку. Підготовка документів для розгляду на Комісії з контролю за розподілом жилого приміщення у гарнізонах Збройних Сил України, питання виключення квартири з числа службових та надання її військовослужбовцю для постійного проживання здійснюється відповідно до вимог розділу IV Інструкції. Пунктом 4.4. Інструкції визначено, що військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання за рішенням КЕВ (КЕЧ) району, погодженим з гарнізонною житловою комісією. Список розподілу жилої площі для постійного проживання розробляється КЕВ (КЕЧ) району відповідно до загальної та пільгових черг гарнізону. Після прийняття рішення гарнізонною житловою комісією щодо розподілу житла для постійного проживання Список розподілу постійного житла направляється КЕВ (КЕЧ) району разом з копією завіреного у встановленому порядку відповідного протоколу засідання гарнізонної житлової комісії до Служби правопорядку для перевірки. Після проведення перевірки та за відсутності зауважень Військової служби правопорядку, Список розподілу постійного житла затверджується начальником гарнізону. Після затвердження (погодження) Список розподілу постійного житла разом з першими примірниками облікових справ подається керівником КЕВ (КЕЧ) району на перевірку до Головного КЕУ ЗС України. Після перевірки ГКЕУ ЗС України, Список розподілу постійного житла розглядається Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України. Рішення (пропозиції) Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України є остаточними для розгляду керівником квартирно- експлуатаційного органу, головою гарнізонної житлової комісії та начальником гарнізону. Список розподілу постійного житла, погоджений Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України, повертається ГКЕУ ЗС України разом із завіреною копією протоколу засідання Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України до гарнізону. Підготовка документів для розгляду на Комісії з контролю за розподілом жилого приміщення у гарнізонах Збройних Сил України питання виключення квартири з числа службових та надання її військовослужбовцю для постійного проживання здійснюється відповідно до вимог розділу IV цієї Інструкції. Обов'язковість дотримання вимоги черговості щодо виключення квартири з числа службових та зміни статусу «службова» законодавством не визначена. Виходячи з вищезазначеного, вважає, що позивачем у позові не вказано, коли рішення КЕВ м. Рівне щодо вирішення рапорта позивача про виключення квартири з числа службових надійшло на погодження до житлової комісії Рівненського гарнізону, яке рішення було прийнято житловою комісією Рівненського гарнізону, які права позивача було порушено в результаті дій (бездіяльності) житлової комісії Рівненського гарнізону. Позовну вимогу щодо визнання незаконними дій військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону щодо відмов, ухилянь та у неприйнятті рішень щодо підполковника запасу ОСОБА_1 для виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових вважає необґрунтованою та безпідставною, оскільки згідно витягу з протоколу засідання житлової комісії Рівненського гарнізону від 07.05.2018 року №65 було погоджено список військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби щодо надання дозволу для зняття статусу службових квартир, а саме підполковника ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб. Тимчасово виконуючим обов'язки начальника Рівненського гарнізону, відповідно до вимог чинного законодавства, було погоджено списки квартир, що пропонуються до виключення з числа службового житла Міністерства оборони України та надання військовослужбовцям Рівненського гарнізону для постійного проживання, зі зняттям військовослужбовців з квартирного обліку станом на 20.02.2018 року та 10.09.2018 року (в яких, під номером 1 перебував ОСОБА_1 ) та направлено на адресу начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ (вих. від 14.05.2018 року №1041). Згідно повідомлення заступника начальника Головного управління головного інженера Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України від 12.09.2018 року №303/4/1932, вищезазначений запит залишено без розгляду. У позовній заяві позивачем жодним чином не доведено незаконності дій військової частини НОМЕР_1 щодо відмов, ухилянь та неприйняття рішень щодо позивача для виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових. Позивач у 2016 році був забезпечений двокімнатною службовою квартирою, підтвердженням чого є ордер на житлове приміщення № 7238 від 20.05.2016, виданий на підставі Рішення міськвиконкому від 17.05.2016 № 53. При цьому у всіх наявних облікових документах за позивачем рахувалася двокімнатна квартира з житловою площею 60,0 кв. м. Наявність у позивача технічного паспорта на його службову квартиру, виданого 01.07.2017 року, де зазначено про те, що квартира складається з трьох кімнат з загальною площею 85, 8 кв. м., житловою площею 48, 3 кв. м, свідчить про те, що громадянин ОСОБА_1 здійснив самовільне перепланування службового житла, яке є власністю Міністерства оборони України. Дозволу на перепланування службового житла позивач ні від його власника - Міністерства оборони України, ні від балансоутримувача - Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне - не отримував. Зважаючи на самовільний характер дій позивача щодо перепланування службового житла, власником якого він не являється, його дії можна кваліфікувати як такі, що суперечать чинному законодавству. Вважає, що підстави для визнання дій військової частини НОМЕР_1 щодо внесення облікових даних в протокол засідання житлової комісії Рівненського гарнізону № 65 від 07.05.2018, як 2-х кімнатна квартира відсутні. Позовну вимогу №3 про визнання дій військової частини НОМЕР_1 незаконними, які створили перешкоди протягом року (тривалого часу) для забезпечення позивача та членів його сім'ї жилими приміщеннями для постійного проживання також вважає не обґрунтованою. Стосовно позовної вимоги щодо неналежного розгляду заяви підполковника ОСОБА_1 від 09.11.2017 вх. №1923 по підготовці та оформленні документів, то вищезазначена заява від 09.11.2017, зареєстрована за вх. №1923, КЕВ м. Рівне. До житлової комісії Рівненського гарнізону вона не надходила, відповідно розглянута не була. Підтверджень надсилання та отримання вищезазначеної заяви головою житлової Рівненського гарнізону позивачем до матеріалів справи долучено не було. Щодо позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону внести зміни в облікові дані, подати на розгляд на комісію з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України облікову справу позивача та список квартири АДРЕСА_1 , для виключення з числа службового житла, то до повноважень командира військової частини НОМЕР_1 не входить внесення змін в облікові дані військовослужбовців, подання документів на переведення квартир з числа службових в постійне користування. А також до дискреційних повноважень суду не входить прийняття рішення про зобов'язання вчинення вищезгаданих дій командиром військової частини. Враховуючи вищезазначене, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, ґрунтується виключно на суб'єктивному баченні позивача, його звинувачення носять емоційний характер, за відсутності чіткого визначення «незаконних дій», «свідомого порушення вимог чинного законодавства України», «створення перешкод» з боку відповідача. У зв'язку з цим просять суд відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні позивача та його представник позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Представника відповідача військової частини НОМЕР_1 - Мигас О.О. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, просила суд відмовити в задоволенні позову.
Відповідач Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України в судове засідання не з'явились, про день та час судового засідання були повідомлені, причини неявки суду не повідомили.
Відповідач Квартирно-експлуатаційний відділ м.Рівне в судове засідання не з'явились, про день та час судового засідання були повідомлені, причини неявки суду не повідомили.
Відповідач начальник Рівненського гарнізону в судове засідання не зявився, про день та час судового засідання був повідомлений, причини неявки суду не повідомив.
Відповідач військова частина НОМЕР_2 в судове засідання не з'явились, про день та час судового засідання були повідомлені, причини неявки суду не повідомили.
Відповідач військова частина НОМЕР_3 в судове засідання не з'явились, про день та час судового засідання були повідомлені, причини неявки суду не повідомили.
Відповідач військова частина НОМЕР_4 в судове засідання не з'явились, про день та час судового засідання були повідомлені, причини неявки суду не повідомили.
Відповідач 111 РАСт в судове засідання не з'явились, про день та час судового засідання були повідомлені, причини неявки суду не повідомили.
Заслухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши доводи та аргументи сторін, наведені в заявах по суті справи, та висловлені у судовому засіданні, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Ухвалою суду від 21 жовтня 2020 року в даній справі залучено в якості співвідповідачів: начальника Рівненського гарнізону; військову частину НОМЕР_2 ; військову частину НОМЕР_3 ; військову частину НОМЕР_4 ; 111 РАСт.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом на посадах офіцерського складу у військових частинах Збройних Сил України, що підтверджується витягом з послужного списку №357 від 21.09.2017 року.
25 січня 2014 року житловою комісією військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 було зараховано на квартирний облік в загальну чергу з 15 липня 1998 року та у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень як багатодітну сім'ю з 05 листопада 2012 року зі складом сім'ї 5 чоловік, що підтверджується витягом з протоколу №4 житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 25 січня 2014 року.
04 лютого 2016 року житловою комісією військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , як військовослужбовцю, який перебував під №1 у списку військовослужбовці, що потребують надання житла у військовій частині, було розподілено службове житлове приміщення, а саме двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , житловою площею 60 кв.м., зі складом сім'ї 5 осіб, що підтверджується витягом з протоколу №35 житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 04 лютого 2016 року.
Наказом командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” №99 від 18.02.2016 року “Про виділення службових жилих приміщень” старшому офіцеру відділу напрямків управління територіальної оборони управління оперативного командування «Захід» ОСОБА_1 було надано двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , житловою площею 60 кв.м., на склад сім'ї з 5 осіб. 17 травня 2016 року вказаний наказ було погоджено рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради №53 «Про розгляд звернень громадян, підприємств та організацій міста з житлових питань.
20 травня 2016 року ОСОБА_1 , сім'я якого складається з п'яти чоловік, було видано ордер на житлове приміщення №7238 житловою площею 60 кв.м., яке складається з двох кімнат за адресою АДРЕСА_2 .
Відповідно до копії технічного паспорту виданого Рівненським міським бюро технічної інвентаризації № 80512 від 01.08.2017 року квартира АДРЕСА_1 , складається з трьох кімнат житловою площею 48,3 кв.м., загальна площа - 85,8 кв.м.
Як убачається з витягу з наказу командувача Сухопутних військ ЗСУ (по особовому складу)№318 від 13 вересня 2017 року, 13 вересня 2017 року підполковника ОСОБА_1 , старшого офіцера відділу напрямків управління територіальної оборони управління оперативного командування «Захід», було звільнено з військової служби відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з урахуванням вимог ч.8 цієї ж статті у запас за п. «б» (за станом здоров'я).
Наказом командувача військ ОК «Захід» №215 від 21 вересня 2017 року ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та направлено для зарахування на військовий облік до Рівненського об'єднаного міського військового комісаріату.
27 жовтня 2017 року житловою комісією військової частини НОМЕР_1 було внесено зміни в облікову справу підполковника запасу ОСОБА_1 , зарахованого на квартирний облік в загальну чергу з 15 липня 1998 року, у списки на першочергове отримання жилих приміщень з 05 серпня 2012 року складом сім'ї 5 чоловік та зараховано у списки на позачергове отримання жилих приміщень з 27 жовтня 2017 року, що підтверджується витягом з протоколу №56 житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 27 жовтня 2017 року.
30 жовтня 2017 року тимчасово виконуючий обов'язки начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України Чергінець О.С. видав розпорядження №303/4/2156, у якому міститься вимога начальникам КЕУ з метою ефективного використання бюджетних коштів, які плануються для виділення з Державного бюджету на виплату військовослужбовцям компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення не надавати на перевірку справи, які стосуються виключення квартир із числа службових.
09 листопада 2017 року позивач ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_3 звернулися із заявою до голови житлової комісії Рівненського гарнізону та начальника КЕВ м. Рівне про розгляд питання зміни статусу «службова» трьохкімнатної квартири житловою площею 85,8 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 . Я вбачається з копії вказаної заяви, КЕВ м. Рівне її було зареєстровано 09.11.2017 року за вхідним номером 1923.
08 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до голови житлової комісії Рівненського гарнізону підполковника Кузика В.А., в якій просив розглянути та погодити його заяву щодо зміни статусу службової квартири, посилаючись на те, що станом на 08.02.2018 року його заява не погоджена головою житлової комісії Рівненського гарнізону.
05 березня 2018 року головою житлової комісії Рівненського гарнізону Кузиком В.А. надано відповідь ОСОБА_1 на його заяву від 08.02.2018 року, у якій вказано, що надання йому постійної житлової площі шляхом виключення з числа службових квартири порушує права військовослужбовців з більш ранніми датами зарахування на квартирний облік. Також зазначено, що на даний час розглянути заяву про виключення із числа службових вказаної квартири на засіданні житлової комісії Рівненського гарнізону немає можливості у зв'язку з відсутністю кворуму для прийняття рішень. Особовий склад, який є членами гарнізонної житлової комісії, перебуває в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.
15 березня 2018 року ОСОБА_1 знову звернувся із заявою до командира військової частини НОМЕР_1 та голови житлової комісії Рівненського гарнізону, в якій просив надати відповідь на його звернення від 08 лютого 2018 року про розгляд та погодження його заяви від 09.11.2017 року щодо зміни статусу службової квартири.
07 травня 2018 року житловою комісією військової частини НОМЕР_1 було погоджено список військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби щодо надання дозволу для зняття статусу службових квартир, зокрема і підполковнику запасу ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб за адресою АДРЕСА_2 , дві кімнати, житлова площа 60 кв.м., що підтверджується витягом з протоколу №65 житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 07 травня 2018 року.
14 травня 2018 року начальником КЕВ м. Рівне на підставі п.3.5 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 року було направлено до Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ (вих. від 14.05.2018 року №1041) документи військовослужбовців Рівненського гарнізону, в т.ч. підполковника запасу ОСОБА_1 , для розгляду на комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗСУ.
Згідно повідомлення заступника начальника Головного управління головного інженера Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України від 12.09.2018 року №303/4/1932, вищезазначений запит залишено без розгляду.
Рішенням об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , КЕВ м. Рівне від 06 листопада 2018 року, ОСОБА_1 було відмовлено у наданні житлового приміщення для постійного проживання шляхом виключення із числа службових квартири за адресою АДРЕСА_2 у зв'язку із ненадання заявником необхідного комплекту документів, які б дозволили провести аналіз наявності або відсутності житлової площі та повторно повернутися до розгляду даного питання після надання заявником відповідного комплекту документів згідно чинного законодавства.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №182939394 від 30 вересня 2019 року, квартира за адресою АДРЕСА_2 є двокімнатною, загальна площа - 86,6 кв.м., житлова площа - 60 кв.м. Власником квартири є держава Україна в особі Міністерства оборони України на підставі свідоцтва про право власності номер НОМЕР_6 , виданого 24.12.2015 року Державним реєстратором прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Панасюк В.О.
Відповідно до листа КП «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» №475 від 04.12.2019 року, при виготовленні технічного паспорта на об'єкт нерухомого майна, а саме на квартиру АДРЕСА_1 , на підставі замовлення №2528 від 25 жовтня 2017 року, колишнім працівником КП «РМБТІ» Рябцевою М.Л. було допущено помилку у даті виготовлення технічного паспорта, а саме з 01 серпня 2017 року на 26 жовтня 2017 року.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно ст. 21 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
У відповідності до ст.47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Відповідно до Закону України «Про Збройні Сили України», держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час виконання службових обов'язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов'язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки. Соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори, та членів їх сімей здійснюється відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та інших нормативно-правових актів.
Згідно ч.1 ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
Частиною 8 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, у разі звільнення з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, а також звільнені з військової служби особи, які стали особами з інвалідністю I чи II групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду.
У відповідності до ч.9 ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Згідно пунктів 2, 3 та 11 «Порядку забезпечення військовослужбовців і членів їх сімей житловими приміщеннями» затвердженим постановою КМУ від 03.08.2006 року, р. № 1081, військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей для постійного проживання провадиться шляхом надання новозбудованого житла виключених з числа службових, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень. Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.
Відповідно п.6 Положення про порядок надання службових житлових приміщень і користування ними в УСРР, затвердженого постановою РМ УРСР від 04.02.1988 року № 37, жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.
Як зазначено в п.1.3 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 року, забезпечення жилими приміщеннями здійснюється шляхом: надання службових жилих приміщень військовослужбовцям; надання для постійного проживання один раз протягом усього часу проходження військової служби жилого приміщення новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб військовослужбовцям та особам, звільненим з військової служби, які перебувають на квартирному обліку за останнім місцем проходження військової служби; надання за згодою військовослужбовця кредиту або грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення; участі військовослужбовців та членів їх сімей у державних цільових програмах забезпечення громадян доступним житлом відповідно до законодавства (за їх бажанням); надання жилої площі у гуртожитках курсантам і військовослужбовцям та працівникам ЗС України; надання місць у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі; оренди жилого приміщення військовослужбовцям офіцерського складу.
Згідно п.1.4 цієї Інструкції військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Відповідно до п.3.5 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 року, для включення (виключення) квартир до (із) числа службових на підставі наказу начальника гарнізону про визначення кількості службових жилих приміщень та жилих приміщень для постійного проживання в гарнізоні начальником гарнізону за погодженням з КЕВ (КЕЧ) району направляються листи до сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення) рад (відповідних державних адміністрацій) про включення (виключення) квартири до (із) числа службових. До листа щодо виключення квартир із числа службових обов'язково додається відповідний протокол засідання Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України.
Для виключення квартири з числа службових військовослужбовець чи особа, звільнена у запас (відставку), подає начальнику КЕВ (КЕЧ) району рапорт (заяву), підписаний (підписану) всіма повнолітніми членами сім'ї.
Обов'язковою умовою для виключення квартир з числа службових є перебування військовослужбовців і осіб, звільнених у запас або відставку, на квартирному обліку в ЗС України і відповідність займаного житла нормам законодавства, встановленим для даного населеного пункту, що буде підставою для зняття сім'ї військовослужбовця з квартирного обліку.
Підготовка документів для розгляду на Комісії з контролю за розподілом жилого приміщення у гарнізонах Збройних Сил України питання виключення квартири з числа службових та надання її військовослужбовцю для постійного проживання здійснюється відповідно до вимог розділу IV цієї Інструкції.
Відповідно до 4.4 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 року, військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання за рішенням КЕВ (КЕЧ) району, погодженим з гарнізонною житловою комісією.
Список розподілу жилої площі для постійного проживання (додаток 20) (далі - Список розподілу постійного житла) розробляється КЕВ (КЕЧ) району відповідно до загальної та пільгових черг гарнізону.
Після прийняття рішення гарнізонною житловою комісією щодо розподілу житла для постійного проживання Список розподілу постійного житла направляється КЕВ (КЕЧ) району разом з копією завіреного у встановленому порядку відповідного протоколу засідання гарнізонної житлової комісії до Служби правопорядку для перевірки.
Разом зі Списком розподілу постійного жилого приміщення надаються перші примірники облікових справ, списки військовослужбовців, яких прийнято на облік у гарнізоні, списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, копії наказів начальника гарнізону, виданих у порядку, визначеному в пункті 1.8 розділу І цієї Інструкції, копії рішень заступника Міністра оборони України, копії протоколів засідань житлової комісії гарнізону. Строк перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів. Про результати перевірки письмово повідомляється начальник гарнізону та КЕВ (КЕЧ) району.
Після проведення перевірки та за відсутності зауважень Служби правопорядку Список розподілу постійного житла затверджується начальником гарнізону.
Після затвердження (погодження) Список розподілу постійного житла разом з першими примірниками облікових справ (додаток 7) подається керівником КЕВ (КЕЧ) району на перевірку до ГКЕУ ЗС України.
У разі непогодження ГКЕУ ЗС України пропозицій про надання військовослужбовцю постійного жилого приміщення начальник КЕВ (КЕЧ) району після отримання письмового повідомлення про відмову від ГКЕУ ЗС України повинен переглянути пропозиції та надати іншу кандидатуру для затвердження її у встановленому порядку або письмове обґрунтування попереднього рішення.
Після перевірки ГКЕУ ЗС України Список розподілу постійного житла розглядається Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України. Список розподілу постійного жилого приміщення в гарнізоні міста Києва перед розглядом Комісією з контролю за розподілом жилого приміщення в гарнізонах ЗС України перевіряється юридичною службою МО України на відповідність вимогам законодавства.
Рішення (пропозиції) Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України є остаточними для розгляду керівником квартирно-експлуатаційного органу, головою гарнізонної житлової комісії та начальником гарнізону.
Список розподілу постійного житла, погоджений Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України, повертається ГКЕУ ЗС України разом із завіреною копією протоколу засідання Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України до гарнізону.
Згідно п.10 розділу VII Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №380 від 30.07.2018 року, яка набрала чинності 16 жовтня 2019 року, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу. Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення з огляду на таке.
Як встановлено судом, на підставі ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п.1.3 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 року, ОСОБА_1 , як військовослужбовець, який має вислугу на військовій службі 20 років і більше та звільнений з військової служби за станом здоров'я, а також перебуває на квартирному обліку, має право на безоплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке він займає у будинку державного житлового фонду, зокрема на одержання за останнім місцем проходження військової служби для постійного проживання один раз протягом усього часу проходження військової служби жилого приміщення, виключеного з числа службового.
09 листопада 2017 року ОСОБА_1 , із дотриманням вимог п.3.5 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011 року, подав підписану всіма повнолітніми членами сім'ї заяву до голови житлової комісії Рівненського гарнізону та начальника КЕВ м. Рівне про виключення з числа службових квартири за адресою АДРЕСА_2 , при цьому зазначивши у відомостях про квартиру як трьохкімнатну.
Як вже було зазначено Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України від 12.09.2018 року за №303/4/1932 документи щодо надання дозволу для знаття статусу службової квартири ОСОБА_1 повернули без розгляду. Після цього, 06.11.2018 року рішенням об'єднаної житлової комісії в особі військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , Квартирно-експлуатаційного відділу АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 було відмовлено у наданні дозволу на виключення квартири із службового житла.
Отже, враховуючи що саме на відповідачів покладений обовязок забезпечити належний розгляд заяви, підготовити документи (клопотання) та прийняти рішення про виключення квартири позивача з числа службових, а тому суд визнає дії об'єднаної житлової комісії в особі військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, 111 РАСт, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, щодо відмови, та неприйнятті рішень відносно підполковника запасу ОСОБА_1 про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових протиправними.
Крім того, суд звертає увагу, на те що лише 02.02.2021 року об'єднана житлова комісія в особі військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, 111 РАСт прийняла рішення скасувати пункт ІV рішення цієї ж об'єднаної житлової комісії оформлене протоколом від 06.11.2018 року №2 в частині відмови ОСОБА_1 у погодженні заяви від 17.10.2018 року для надання житлового приміщення для постійного проживання шляхом виключення із числа службового квартири АДРЕСА_1 та надати ОСОБА_1 право на виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових та надали її ОСОБА_1 у постійне користування, із зняттям з квартирного обліку.
Рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, 111 РАСт затверджено 02.02.2021 року, №56 витяг з наказу Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Разом з цим слід зазначити, що статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про звернення громадян» заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Як вбачається зі ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Однак, у порушення ст.15 Закону України «Про звернення громадян», КЕВ м. Рівне, до повноважень якого належить розгляд вказаних вище заяв, не повідомив заявника ОСОБА_1 про наслідки розгляду його заяви від 09.11.2017 року.
Щодо позовної вимоги про визнання незаконними дій військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, які створили перешкоди протягом року (тривалого часу) для забезпечення підполковника запасу - ОСОБА_1 та членів його сім'ї жилим приміщенням для постійного проживання один раз протягом усього часу проходження військової служби шляхом виключеного з числа службового, як такого, що перебуває на квартирному обліку за останнім місцем проходження військової служби також не підлягає до задоволення, оскільки позивачем не обґрунтовано, якими саме діями кожен з відповідачів створив перешкоди для забезпечення його та членів його сім'ї жилим приміщенням для постійного проживання.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону та житлової комісії Рівненського гарнізону, квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України здійснити розгляд заяви від 09.11.2017 року вхідний №1923, внести зміни в облікові дані підполковника запасу ОСОБА_1 , як 3-х кімнатна квартира, провести оформлення документів, та подати на розгляд на комісію з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України облікову житлову справу та список квартири АДРЕСА_1 , для виключення з числа службового житла Міністерства оборони України; здійснити дії, щодо виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових та надання її підполковнику запасу ОСОБА_1 для постійного проживання, зі зняттям з квартирного обліку, то суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідачів внести зміни в облікові дані підполковника запасу ОСОБА_1 як 3-х кімнатна квартира, провести оформлення документів та подати на розгляд на комісію з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України облікову житлову справу та список квартири АДРЕСА_1 для виключення з числа службового житла Міністерства оборони України, а також здійснити дії, щодо виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових та надання її підполковнику запасу ОСОБА_1 для постійного проживання, зі зняттям з квартирного обліку.
Оскільки з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно убачається, що квартира за адресою АДРЕСА_2 має загальну площу - 86,6 кв.м, власником квартири є держава Україна в особі Міністерства оборони України на підставі свідоцтва про право власності номер НОМЕР_6 , виданого 24.12.2015 року, саме ці обставини мають врахувати відповідачі при оформлені документів та поданні клопотання про виключення квартири із числа службових.
Зважаючи на те, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Рівне не повідомив ОСОБА_1 про розгляд його заяви від 09 листопада 2017 року, суд вважає необхідним задовольнити вимогу позивача в частині зобов'язання здійснити розгляд його заяви від 09.11.2017 року.
Також необхідно частково відмовити у задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання військової частини НОМЕР_1 в особі голови житлової комісії Рівненського гарнізону подати до виконавчого комітету Рівненської міської ради клопотання з необхідними документами для виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових, оскільки в них немає таких повноважень для направлення клопотань.
Питання виключення житла з числа службового має вирішуватися Виконавчим комітетом Рівненської міської ради, а не квартирно-експлуатаційним відділом м. Рівне. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Рівне лише повинен подати клопотання за заявою військовослужбовця про розгляд цього питання разом з клопотанням начальнику гарнізону та командира військової частини. Не подаючи відповідне клопотання, квартирно-експлуатаційний відділ м. Рівне прямо порушує конституційні права позивача на житло та гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Крім того, чинним законодавством не встановлено підстав для відмови КЕВ у поданні клопотання про виключення житлового приміщення з числа службового до виконавчого органу відповідної ради.
Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача, позивач фактично позбавлений можливості реалізувати свої права на житло, що є порушенням житлових прав у розумінні ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 2 грудня 2010 року у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», яке набуло статусу остаточного 2 березня 2011 року, визнано, що в цій справі мало місце порушення прав заявників, гарантованих ст. 8 Конвенції. Зокрема Європейський суд з прав людини констатував, що заявників було позбавлено адекватних процесуальних гарантій у процесі прийнятій рішення щодо їхнього права на житло. Пунктом 51 вказаного Рішення встановлено, що з огляду на ненадання державними органами належного обґрунтування для відхилення доводів заявників. Суд зазначив, що заявників було позбавлено адекватних процесуальних гарантій у процесі прийняття рішення щодо їхнього права на житло.
Таким чином, неподання відповідного клопотання є позбавленням адекватних процесуальних гарантій у процесі прийняття рішення щодо права на житло.
Доводи відповідача про недотримання правил черговості на отримання житла у разі виключення квартири із числа службових не спростовують висновків суду, оскільки клопотання про виключення квартири з числа службових лише створить правові умови для реалізації позивачем його права на житло.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
На підставі викладено, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 258, 259, 264, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_1 , Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, начальника Рівненського гарнізону, військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , 111 РАСт про визнання дій, бездіяльності незаконними, зобов'язання вчинити дії, скасування рішень, припинення дій - задовільнити частково.
Визнати дії об'єднаної житлової комісії в особі військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, 111 РАСт, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, щодо відмов у неприйнятті рішень щодо підполковника запасу ОСОБА_1 для виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових - незаконними.
Зобов'язати об'єднану житлову комісію в особі військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , Квартирно-експлуатаційний відділ м.Рівне, 111 РАСт, Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України здійснити розгляд заяви від 09.11.2017 року вхідний №1923, провести оформлення документів, та подати на розгляд на комісію з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України облікову житлову справу ОСОБА_1 та список квартири АДРЕСА_1 , для виключення з числа службового житла Міністерства оборони України.
Зобов'язати квартирно-експлуатаційний відділ м. Рівне подати до виконавчого комітету Рівненської міської ради клопотання з необхідними документами для виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових.
Стягнути з Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_1 , Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_4 , 111 РАСт в дохід держави судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Відповідач - Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України, місце знаходження 03049, м. Київ, вул. Курська, 13а, ЄДРПОУ 22991333.
Відповідач - військової частини НОМЕР_1 , місце знаходження: АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 .
Відповідач - Квартирно-експлуатаційного відділу м.Рівне, місце знаходження: 33000, м. Рівне, вул. Чернишова, 8, ЄДРПОУ 08005801.
Відповідач - начальник Рівненського гарнізону, місце знаходження: 33000, м.Рівне, вул. Дубенська, 2, ЄДРПОУ 07852893.
Відповідач - військової частини НОМЕР_2 , місце знаходження: 33000, м. Рівне, вул. Соборна,227, ЄДРПОУ - 24299952.
Відповідач - військової частини НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_6 , ЄДРПОУ - НОМЕР_9 .
Відповідач - військової частини НОМЕР_4 , місце знаходження: АДРЕСА_7 , ЄДРПОУ - НОМЕР_10
Відповідач - 111 РАСт, місце знаходження: 33000, м. Рівне, вул. Соборна, 227, ЄДРПОУ - 08122257.
Повний текст рішення виготовлено 02 квітня 2021 року.
Суддя С.П. Харечко