Справа № 161/5794/21
Провадження № 2-а/161/159/21
31 березня 2021 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
представника позивача Чеберяка Ю.М.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Носкова О.М.,
перекладача Холік Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №10 м. Луцьк адміністративну справу № 161/5794/21 за адміністративним позовом Луцького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9971) до ОСОБА_2 про примусове видворення, затримання та поміщення до ПТП які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення видворення з території України на термін 6 місяців,
Луцький прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9971) звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 про примусове видворення, затримання та поміщення до ПТП які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення видворення з території України на термін 6 місяців. З підстав, викладених в позовній заяві просить суд видворити за межі території України громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Затримати громадянина Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в адміністративному порядку з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення з України на строк 6 місяців. Допустити негайне виконання постанови.
В судовому засіданні представник позивача, заявлений позов підтримав з підстав, у ньому викладених. Суду пояснив, що громадянин Республіки Сенегал ОСОБА_2 вчинив спробу незаконного перетинання кордону з України в Республіку Польща. А тому наявні підстави для задоволення позову.
Відповідач в судовому засіданні суду пояснив, що прибув в Україну офіційно на роботу, однак, щодо нього були вчинені шахрайські дії. В місті Києві в нього наявні його документи, за якими він здійснив в'їзд на територію України. Просив допомогти йому знайти роботу в Україні.
Захисник в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в розгляді справи, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Щодо позовної вимоги про видворення за межі території України громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , то вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 статті 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Відповідно до ч. 1 статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Судом по справі встановлені наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини.
27 березня 2021 року, о 06.50 годин, на території Рівненської ОТГ Любомльського району, Волинської області, в пункті пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення «Ягодин» Луцького прикордонного загону, за спробу незаконного перетинання державного кордону України, з України в Республіку Польща, було виявлено та затримано громадянина Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Під час спроби виїзду з України через пункт пропуску «Ягодин», на паспортний контроль, громадянин Республіки Сенегал ОСОБА_2 надав паспорт для виїзду за кордон Республіки Сенегал НОМЕР_1 та посвідку для проживання в Іспанії НОМЕР_2 , видані на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також 27 березня 2021 року, на підставі ст. 263 КУпАП, у зв'язку із вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП було затримано в адміністративному порядку строком до 3-ох діб, громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Громадянин Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 прибув в Україну 15 листопада 2020 року через пункт пропуску «Львів аеропорт», пред'явивши паспорт Республіки Сенегал № НОМЕР_3 та документи на працевлаштування в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Також 27 березня 2021 року начальником відділу адміністративно-юрисдикційної діяльності штабу Луцького прикордонного загону Євгенієм Весельським було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства щодо громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Як вбачається із змісту рішення, що громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 примусово повернуто до країни походження або третьої країни (так у документі) та зобов'язано його покинути територію України до 29 березня 2021 року.
Однак, суд звертає увагу, що представником позивача не надано суду жодних доказів, що начальником відділу адміністративно-юрисдикційної діяльності штабу Луцького прикордонного загону Євгенієм Весельським протягом 24 годин було повідомлено прокурора про підстави прийняття рішення від 27 березня 2021 року «про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства щодо громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
При цьому, суд звертає особливу увагу, що протягом строку, наданого громадянину Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для добровільного виконання рішення про примусове повернення, останній не був звільнений від адміністративного затримання та продовжував бути затриманим в порядку, передбаченому ст. 263 КУпАП.
Також суд звертає увагу, що громадянин Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був звільнений від адміністративного затримання в порядку, передбаченому ст. 263 КУпАП лише о 06.30 годин 30 березня 2021 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Таким чином, громадянин Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був позбавлений будь-якої можливості добровільно виконати рішення про його примусове повернення від 27 березня 2021 року у визначений строк, з незалежних від нього причин
Крім того, суд звертає особливу увагу, що всупереч вимозі суду, представником позивача не надано жодних належних, достовірних та допустимих доказів (а саме постанови суду, яка набрала законної сили) щодо вчинення громадянином Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про повну відсутність підстав, передбачених ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» для примусового видворення громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Щодо позовної вимоги про затримання громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в адміністративному порядку з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення з України на строк 6 місяців, то суд звертає увагу, що вона є повністю похідною від позовної вимоги про примусове видворення за межі території України громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, суд дійшов обгрунтованого висновку про відсутність підстав для примусового видворення відповідача.
А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову і в частині затримання громадянина Республіки Сенегал ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в адміністративному порядку з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення з України на строк 6 місяців
Керуючись ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити Луцькому прикордонному загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9971) в задоволенні його позову до ОСОБА_2 про примусове видворення, затримання та поміщення до ПТП які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення видворення з території України на термін 6 місяців.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в десятиденний строк з дня проголошення.
Рішення в повному об'ємі
складено 02 квітня 2021 року.
Суддя В.В. Ковтуненко