01 квітня 2021 року
Київ
справа № 810/2017/16
провадження № К/9901/8727/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Н.В. Коваленко,
суддів: Я.О. Берназюка, І.В. Желєзного
перевіривши касаційну скаргу Управління освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі за позовом Управління освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області про визнання незаконним та скасування рішення,
До Верховного Суду 12 березня 2021 року надійшла касаційна скарга Управління освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року та постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року та від 10 лютого 2021 року у цій справі.
Подана касаційна скарга не відповідає вимогам частини четвертої статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не додано документ про сплату судового збору.
Згідно з частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Предметом оскарження є рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Київській області № 78 від 06 червня 2016 року про повернення коштів Фонду у розмірі 839 685,89 грн, тобто позовні вимоги носять майновий характер.
За змістом пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру (в редакції, чинній на час звернення до суду із позовом - 2016 рік) суб'єктом владних повноважень, юридичною особою становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» станом на 01 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати становив 1 378,00 грн.
Пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду сума судового збору становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, ставка судового збору, що підлягає сплаті за звернення з цією касаційною скаргою, складає 25 190,58 грн (12 595,29х200%).
Положеннями статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право:
1) залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення;
2) скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду;
3) скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд;
4) скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині;
5) скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і закрити провадження у справі чи залишити позов без розгляду у відповідній частині;
6) у визначених цим Кодексом випадках визнати нечинними судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і закрити провадження у справі у відповідній частині;
7) у визначених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, визначених пунктами 1 - 6 частини першої цієї статті.
Таким чином, касаційна скарга має містити вимоги за результатами розгляду яких, Верховний Суд має прийняти одне із рішень, передбачених статтею 349 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України у касаційній скарзі зазначаються судові рішення, що оскаржуються.
Як убачається з матеріалів касаційної скарги, скаржник в якості рішень, що оскаржуються в касаційному порядку зазначає, зокрема, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року.
Однак, Верховний Суд звертає увагу на те, що постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року була скасована постановою Верховного Суду від 26 листопада 2020 року.
Таким чином, скаржнику слід уточнити судові рішення, які він просить переглянути в касаційному порядку, з урахуванням повноважень наданих Верховному Суду відповідно до статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статті 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, а саме така касаційна скарга залишається без руху.
Виходячи з наведеного, касаційну скаргу слід залишити без руху та надати строк для усунення недоліків касаційної скарги особі, яка її подала, шляхом надання до суду документу, який підтверджує сплату судового збору та уточнень судових рішень, які оскаржуються до Верховного Суду.
Керуючись статтями 121, 329, 333 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Залишити без руху касаційну скаргу Управління освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі за позовом Управління освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області про визнання незаконним та скасування рішення.
2. Надати Управлінню освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
3. Надіслати Управлінню освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області копію ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя І.В. Желєзний