02 квітня 2021 року справа № 580/5764/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
14.12.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 26.10.2020 №971010199301 про проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» із застосуванням обмеження її граничним розміром;
зобов'язання відповідача здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 60% заробітної плати відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-569 вих20 без обмеження граничного розміру;
зобов'язання відповідача здійснити разово однією сумою виплату позивачу різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.10.2020 до моменту здійснення перерахунку пенсії і переказати її на його особистий рахунок.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач звертався заявою до відповідача про перерахунок йому пенсії на підставі вказаної довідки без обмеження її максимальним розміром, на що отримав лист відповідача від 11.11.2020 та рішення про відмову у перерахунку пенсії, яке вважає таким, що не відповідає вимогам закону.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
04.01.2021 та 05.01.2021 відповідач подав до суду відзиви, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Вказує, що здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.10.2020 на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-569вих20 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р2020 за нормами чинними станом на 11.09.2020. Розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01.10.2020 складає 65153,20грн * 60% = 17120,00грн. (1712,00грн - прожитковий мінімум * 10). Згідно з ч.15 ст.86 Закону України №1697-VII «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливості заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тому вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р2020 на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-569вих20 без обмеження її граничного розміру є безпідставними та необгрунтованими.
18.01.2021 суд ухвалою зупинив провадження у адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №560/2120/20.
Ухвалою від 01.04.2021 суд поновив провадження у адміністративній справі №580/5764/20. Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
06.10.2020 Черкаська обласна прокуратура видала позивачу довідку №21-569вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 11.09.2020, за відповідною (прирівняною) посадою начальника управління прокуратури області: посадовий оклад - 46538,00грн., надбавка за вислугу років (20%) - 9307,60грн., матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12): 4653,80грн., 4653,80грн., усього - 65153,20грн.
26.10.2020 відповідач прийняв рішення №971010199301 про перерахунок пенсії позивачу, відповідно до якого загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 60.00, максимальний розмір пенсії 17120,00грн.
09.11.2020 позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом, в якому просив надати рішення про перерахунок пенсії від 26.10.2020 №971010199301 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020.
Відповідач листом від 11.11.2020 №2300-0205-8/56836 повідомив. Згідно з ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія прокурорам призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої був сплачений внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Відповідно до ч.15 ст.86 вказаного закону максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. З 01.10.2020 позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі вказаної вище довідки та її розмір після перерахунку становить: 65153,20грн х 60% = 17120,00грн. (1712,00грн - прожитковий мінімум х 10).
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Для вирішення спору суд урахував вимоги абзацу другого ст.19 Конституції України, якою встановлений обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані законами України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697-VII) та постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроєкту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Як установлено судом та вбачається з матеріалів справи, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до численних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та ПФУ.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Зазначене Рішення КСУ стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів ПФУ із заявами про перерахунок пенсії.
Постанова №657 є чинною. Немає підстав для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».
Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 1 січня 2015 року було викладено в новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).
Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (1 січня 2015 року - 12 грудня 2019 року) в Україні з'явилася/набрала чинності норма закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:
перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ч.15 ст.86 Закону №1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Верховним Судом неодноразово здійснювався касаційний розгляд справ, де позивачами виступали особи, яким пенсії були призначені відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", а вимоги позовних заяв було звернуто до пенсійного органу стосовно неправомірності його дій та рішень щодо здійснення перерахунку такої пенсії із застосуванням обмеження її максимальним розміром, передбаченим статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", в редакції зі змінами, внесеними Законами України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (постанови Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №205/8204/16-а, від 03.04.2018 у справі №361/4922/17, від 02.05.2018 у справі №704/87/17, від 15.08.2018 у справі №161/9572/17, від 17.01.2019 у справі №161/713/17, від 15.05.2019 у справі №554/4191/17, від 21.11.2019 у справі №161/14321/16-а, від 21.05.2020 у справі №554/10510/16-а, від 28.10.2020 у справі №686/2428/16-а).
Розглядаючи вищевказані справи, Верховний Суд сформулював правову позицію, відповідно до якої положення норм чинного законодавства, якими обмежувався максимальний розмір пенсії, не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню. Тобто, на момент проведення перерахунку пенсії позивачам, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України.
Законом України від 14 листопада 2019 року №294-IX «Про державний бюджет України на 2020 рік» встановлено прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність з 1 липня - 1712 гривень.
Тому суд дійшов висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення перерахунку та виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру.
Зважаючи, що в спірних правовідносинах відповідач прийняв рішення від 26.10.2020 971010199301 про перерахунок пенсії, яким здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної вище довідки із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 60.00 та застосуванням обмеження її максимальним розміром 17120,00грн., відповідач не допустив порушення чинних норм законодавства та діяв з дотриманням меж, порядку і способу, передбачених Конституцією України та законами України. Отже, оскаржуване рішення відповідача є правомірним та не підлягає скасуванню.
Суд урахував, що відповідач у заявлених спірних правовідносинах здійснив перерахунок пенсії позивача із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 60.00 на підставі вказаної ним довідки. Отже, в цій частині не допустив порушення прав позивача і позовна вимога щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 60% заробітної плати є необгрунтованою та задоволенню не підлягає.
Обмеження граничного розміру пенсії позивача відповідає вимогам закону. Тому відсутні підстави для зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії без такого обмеження, та, відповідно, здійснити разово однією сумою виплату позивачу різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.10.2020 до моменту здійснення перерахунку пенсії, шляхом переказу на його особистий рахунок.
Позовні вимоги не є обгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 26.10.2020 №971010199301 про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» із застосуванням обмеження її граничним розміром;
зобов'язання здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 60% заробітної плати відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-569 вих20 без обмеження граничного розміру;
зобов'язання здійснити разово однією сумою виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.10.2020 до моменту здійснення перерахунку пенсії і переказати її на його особистий рахунок.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 02.04.2021.