01 березня 2021 року Справа № 915/1324/20
м. Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
за участі секретаря судового засідання Сьянової О.С.
від позивач: Львовський І.В.- самопредставництво;
від відповідача: не присутній;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
господарську справу № 915/1324/20
за позовом: Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область),65058, проспект Шевченка, 12, м.Одеса;
до Баштанського міжрайонного управління водного господарства,
вул. Соборна, 127, м. Баштанка, Миколаївська область, 56100,
про стягнення збитків у загальній сумі 1286193 грн. 69 коп. за наднормативні викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу,-
Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області (далі - Інспекція) пред'явлено позов до Баштанського міжрайонного управління водного господарства (далі - Баштанське МУВГ) про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 1286193 грн. 69 коп. -- збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок здійснення відповідачем у період 27.11-08.12.2017 господарської діяльності, пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, за відсутності відповідного дозволу, про що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області Кравцуном О.Б. за результатом здійснення, згідно наказу Інспекції від 18.10.2017 № 78 планової перевірки вимог природоохоронного законодавства складено відповідний акт.
Інспекція також просить суд про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування витрат з оплати судовим збором позовної заяви.
За такими вимогами ухвалою суду від 04.11.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11.01.2021 здійснено процесуальне правонаступництво, а саме: замінено позивача по даній справі - Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області на його правонаступника - Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область).
Відповідач у наданому до суду відзиві проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову. В обґрунтування зазначає, що державним інспектором під час застосування Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища було невірно застосовано формули розрахунків. Пічки-грубки підприємства відповідача не входять до Переліку технологічного устаткування (установок) згідно Додатку 1 до Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень про охорону атмосферного повітря № 2-ТП (повітря) "Звіт про охорону атмосферного повітря" (річна) та №2-ТП (повітря) "Звіт про охорону атмосферного повітря" (квартальна) затвердженого Наказом Державного комітету статистики України 20.10.2008 № 396 і Зареєстрованого Міністерством юстиції України 5 листопада 2008 р. за №91075/15766, та не є стаціонарними котлами чи технологічним устаткуванням для забезпечення безперебійного технологічного процесу підприємства, а використовуються лише для опалення кімнати сторожа в зимовий період. Вказує, що для перекачки води та наповнення гідромеліаративних споруд, відповідач котли не використовує. Не провівши належних інструментально-лабораторних вимірів, що є пріоритетним для визначення маси викидів небезпечних речовин в атмосферне повітря та не оглянувши хоча б одну піч-грубку державний інспектор не врахував наявність на кожному з джерел забруднення колін та іскро-сажоулавлювачів, що істотно впливає на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря. Також ним не враховано та не застосовано у розрахунку саму конструкцію вказаних джерел викидів, які мають колодци для затримання твердих частинок (сажи), різну форму та інші інженерно технічні властивості, що впливає на склад утворення та масу викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря. Вказує, що застосовані формули розрахунку викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря відносяться до викидів які здійснюють саме промислові енергоустановки підприємств, що пройшли державну реєстрацію та мають технічні паспорти з детальним описом потужності та складом і масою зроблених викидів, що ніяк не відноситься до пічок - грубок.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Інспекцією в особі державного інспектора Кравцуна О.Б. на підставі чинного законодавства, відповідних наказу начальника Інспекції від 18.10.2017 № 78 “Про проведення планових перевірок суб'єктів господарювання у листопаді 2017 року”, у період 27.11-08.12.2017 здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Баштанського міжрайонного управління водного господарства.
За результатами вищевказаної перевірки складено відповідний акт, із змісту якого випливає, зокрема, що Баштанським міжрайонним управлінняМ водного господарства викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів (зварювальне виробництво, газова різка сталі вуглецевої) здійснюються без відповідного дозволу, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”. Зазначений акт підписано уповноваженою особою відповідача без зауважень (а.с. 14-22).
На усунення виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства Інспекцією надано припис від 12.12.2017 № 33, яким зобов'язано відповідача, зокрема, п. 7 отримати відповідний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (до 01.03.2018); п. 8 надати Інспекції інформацію щодо викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (до 22.12.2017,) (а.с. 23-24).
Позивачем складено протокол від 08.12.2017 р. №001789 про те, що Фісієнко Сергій Миколайович, який працює на посаді т.в.о. начальника Баштанського міжрайонного управління водного господарства, здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.ст. 78 Кодексу України про адміністративне правопорушення, та полягає в тому, що 08.12.2017р. при проведенні перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства Баштанським МУВГ, встановлено факт здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на здійснення викидів, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” (а.с.27).
Вказаний протокол підписано Фісієнко С.М. без зауважень.
У подальшому, 11.12.2017р. відповідно до Постанови державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області №178, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні вищенаведеного адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим на останнього накладено штраф у розмірі 136 грн., який сплачено у добровільному порядку 14.12.2017р., про що свідчить квитанція (а.с.29).
Крім того, Інспекцією, у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 № 48/16064 (далі - Методика) та на підставі наданих відповідачем в інформаційній листі від 20.12.2017 № 03/662 відомостей здійснено розрахунки розміру відшкодування збитків, завданих Баштанське МУВГ навколишньому природному середовищу наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у період 27.11.2017-08.12.2017 за відсутності відповідних дозволів на викиди таких речовин, згідно якого загальний розмір вищевказаних збитків склав 1286193 грн. 69 коп.
Інспекцією направлено Баштанському МУВГ листи від 15.05.2018 № 02/02-05/990, 15.05.2018 № 02/02-05/991, 15.05.2018 № 02/02-05/992, 15.05.2018 № 02/02-05/993, 15.05.2018 № 02/02-05/994, 15.05.2018 № 02/02-05/995 про відшкодування збитків, завданих навколишньому природному середовищу, проте зазначені листи відповідачем залишено без реагування та виконання.
За твердженнями позивача, підтвердженими Баштанським МУВГ, на даний час заподіяні збитки відповідачем не відшкодовано.
У відповідності до ст. 2 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” та іншими нормативно-правовими актами.
Законодавством визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси (ст. 5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”) .
Підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, серед іншого, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік ( ч. 1 ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч.ч. 1, 2, 5, 6 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом. Особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом. (ст.ст. 33-34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (п. “є” ч. 2, ч. 4 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”).
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України, одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.
Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” серед економічних заходів забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачено, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (п. “е” ч.1 ст. 41, ч. 1 ст. 69 Закону).
У відповідності до ст. 11, ч. 1 ст. 1166 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Законодавством про охорону навколишнього природного середовища передбачено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органам на місцях (ст.ст. 16, 22, 35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”).
Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція), згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
У відповідності до п. 2 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року №230, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 16.04.2020 року №350/34633 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція у Миколаївській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.
Правонаступником Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 37992292) шляхом перетворення внаслідок його реорганізації є Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) (код ЄДРПОУ 43879780).
Однією із функцій Інспекції є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, про охорону атмосферного повітря, зокрема, щодо: наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Інспекція, зокрема, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням (пп. 4 ч. 2, ч. 3 розділу II Положення).
Таким чином, саме Інспекція є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Поданий позивачем розрахунок розміру відшкодування збитків, завданих Баштанським МУВГ навколишньому природному середовищу наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у період 27.11.2017-08.12.2017 за відсутності відповідних дозволів на викиди таких речовин, суд визнає правильним, і тому позовні вимоги про стягнення збитків у сумі 1286193 грн. 69 коп. підлягають задоволенню повністю.
Необхідною підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є наявність складу правопорушення, що складається з протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; настання шкідливого результату такої поведінки (шкоди); причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою; вини особи, яка заподіяла шкоду.
З огляду на викладене, суд визнає наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, зокрема: протиправної поведінки відповідача, яка виявилась у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу; безпосереднього причинного зв'язку між шкодою і протиправною поведінкою відповідача, адже шкода виступає об'єктивним наслідком поведінки відповідача через недотримання природоохоронного законодавства; самої шкоди та вини, відтак вимоги позивача щодо стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища є обґрунтованими.
Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Решта доводів та заперечень сторін судом до уваги не береться, оскільки не спростовують наведених вище висновків.
Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ст. 129 ГПК України).
Отже, витрати Інспекцією за платіжними дорученнями від 30.07.2020 № 361 на оплату позовної заяви судовим збором у сумі 19292 грн. 91 коп., належить у зазначеній сумі відшкодувати за рахунок відповідача.
У судовому засіданні 01.03.2021, згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд, -
1. Позов Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) задовольнити повністю.
2. Стягнути з Баштанського міжрайонного управління водного господарства (вул. Соборна, 127, м. Баштанка, Миколаївська область, 56100, ідентифікаційний код 05474412) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) (проспект Шевченка, 12, м.Одеса, 65058, ідентифікаційний код 43879780) грошові кошти в сумі 1286193 (один мільйон двісті вісімдесят шість тисяч сто дев'яносто три) грн. 69 коп. - збитки, завдані довкіллю викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
3. Стягнути з Баштанського міжрайонного управління водного господарства (вул. Соборна, 127, м. Баштанка, Миколаївська область, 56100, ідентифікаційний код 05474412) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) (проспект Шевченка, 12, м.Одеса, 65058, ідентифікаційний код 43879780, на розрахунковий рахунок № UA058201720343100003000081032 в Держказначейській службі України м. Київ, судовий збір в сумі 19292 (дев'ятнадцять тисяч двісті дев'яносто дві) грн. 91 коп.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оформлене відповідно до статті 238 цього Кодексу, рішення підписано 23.03.2021 року, у зв'язку із перебуванням судді у відпустці.
Суддя С.М. Коваль.