Рішення від 29.03.2021 по справі 140/822/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/822/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні періодів роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 та з 26.05.1998 по 06.03.2001 до страхового стажу при призначенні пенсії за віком та зобов'язання зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в товаристві з обмеженою відповідальністю "АЛКАТРЕЙД", з дати призначення пенсії за віком, а саме з 03.08.2020.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивачу з 03.08.2020 ГУ ПФУ у Волинській області призначено пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Після призначення пенсії позивач звернулася на Веб - портал Пенсійного фонду України для отримання інформації щодо обчислення періодів її страхового стажу при призначенні пенсії за віком.

Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 02.09.2020 позивачу було повідомлено, що її страховий стаж становить 30 років 16 днів, при цьому до страхового стажу при обчисленні розміру пенсії не враховано період роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" на підставі запису у трудовій книжці у зв'язку з відсутністю даних про реорганізацію даної установи.

На особистому прийомі в ГУ ПФУ у Волинській області позивача було повідомлено, що період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" також не зараховано до страхового стажу при призначенні пенсії за віком, у зв'язку з чим, позивач письмово звернулася із відповідною заявою до відповідача про зарахування вказаного періоду роботи до її страхового стажу.

Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 31.12.2020 позивачу повідомлено, що при обчисленні розміру її пенсії не враховано період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" на підставі запису у трудовій книжці у зв'язку з тим, що дані про звільнення з займаної посади містять виправлення. Разом з тим, відомості стосовно факту роботи у даній організації внесено з порушенням п. 4.1 Порядку (не засвідчено підписом керівника підприємства або уповноваженої ним особи). У реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості щодо позивача не відображено.

Позивач вважає, що відмова у зарахуванні вказаних періодів її роботи до страхового стажу при призначенні пенсії за віком є протиправною та такою, що грубо порушує її законні права та інтересии.

Вказує, що у трудовій книжці НОМЕР_1 від 05.05.1980 зроблені всі відповідні записи, які підтверджують її трудовий стаж з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ".

Запис про звільнення 07.08.1995 з роботи з кооперативно-державного проектно-вишукувального інституту «ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ» у трудовій книжці ОСОБА_1 засвідчений підписом начальника відділу кадрів та печаткою кооперативно-державного проектно-вишукувального інституту "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ". В період роботи позивача реорганізація даного підприємства не здійснювалася, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" завірений печаткою підприємства на якому працювала позивач. Всі відомості, що зазначені в даних записах читабельні та зрозумілі. Однак, запис №25 про звільнення з посади містить виправлення у даті звільнення та відсутній підпис відповідальної особи, проте зроблені виправлення у трудовій книжці не впливають на суть інформації, яка є чіткою та дає можливість встановити необхідні відомості.

Для підтвердження даного періоду роботи позивач зверталась до Державного архіву Волинської області та комунальної установи Луцького міського трудового архіву, однак документи з особового складу ТОВ "АЛКАТРЕЙД" на зберігання до вказаних установ не передавались, що підтверджується листами від 14.07.2020 року № 626/01.35 та №126/1-12.

Щодо відсутності у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей за період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД", зазначає, що у зв'язку з усиновленням 25.01.1999 року ОСОБА_2 , позивач перебувала у відпустці по догляду за дитиною, тому нарахування заробітної плати не здійснювалося.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 №301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання. Тому, порушення роботодавцем порядку заповнення трудової книжки не може бути підставою для позбавлення особи права на належну пенсію.

Позивач, посилаючись на практику Верховного суду у постановах від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі №423/1881/17, зазначає, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії. А тому, ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язане зарахувати стаж роботи заявнику у разі підтвердження заявником факту зайнятості на відповідних роботах.

З наведених підстав просила позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні без повідомлення (виклику) сторін.

У відзиві на позовну заяву від 17.02.2021 №0300-0802-7/7935 представник відповідача позовних вимог не визнав та вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 03.08.2020 згідно поданої заяви та доданих документів. Період роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в інституті «ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ» не зарахований до страхового стажу, оскільки при поданні документів для призначення пенсії були виявлені неточні записи у трудовій книжці позивача, зокрема в ній відсутні записи про реорганізацію інституту „Всшиньагропроект". Так, згідно запису №15 позивач прийнята на роботу в інститут „Волиньагропроект", а при звільненні запис №17 завірений печаткою „Кооперативно-державний проектно-вишукувальний інститут „Волиньагропроект".

Період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" не зарахований до страхового стажу з тих підстав, що при оцінці трудової книжки ОСОБА_1 . Головним управлінням встановлено, що запис №25 у розділі 2 (Дата) допущено виправлення у році дати звільнення (2001) із ТОВ "АЛКАТРЕЙД". Довідки, які б підтверджували правильність внесеного запису відсутні. В архівній довідці №126/1-12 від 14.07.2020 зазначено, що документи з особового складу ТОВ "АЛКАТРЕЙД" на зберігання до Луцького міського трудового архіву не передані.

Вирішуючи питання включення спірних періодів роботи до страхового стажу позивача відповідач діяв на підставі норм чинного законодавства та в межах своїх повноважень. Таким чином, у зв'язку з наявними суперечностями, для зарахування до страхового стажу періодів роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД", немає підстав.

З наведених підстав просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 03.08.2020 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж позивача складає 30 років 16 днів.

Після призначення пенсії позивач звернулася на Веб - портал Пенсійного фонду України для отримання інформації щодо обчислення періодів її страхового стажу при призначенні пенсії за віком.

Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 02.09.2020 №12146-12401/Х-02/8-0300/20 позивачу було повідомлено, що розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 30 років 16 днів, при цьому до страхового стажу при обчисленні розміру пенсії не враховано період роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" на підставі запису у трудовій книжці у зв'язку з відсутністю у матеріалах пенсійної справи даних про реорганізацію даної установи (а.с.38).

Крім того, ГУ ПФУ у Волинській області позивачу було повідомлено, що період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" також не зараховано до страхового стажу при призначенні пенсії за віком, у зв'язку з чим, позивач 16.12.2020 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про надання інформації щодо незарахування при призначенні пенсії за віком періоду роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" до її страхового стажу (а.с.86).

Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 31.12.2020 №17583-17626/Х-02/8-0300/20 позивачу повідомлено, що при обчисленні розміру її пенсії не враховано період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" на посаді менеджера на підставі запису у трудовій книжці у зв'язку з тим, що дані про звільнення з займаної посади містять виправлення. Разом з тим, відомості стосовно факту роботи у даній організації внесено з порушенням п. 4.1 Порядку (не засвідчено підписом керівника підприємства або уповноваженої ним особи). У реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості щодо позивача не відображено. Для підтвердження даного періоду інших документів, які містять відомості про роботу у ТОВ "АЛКАТРЕЙД" ОСОБА_1 надано не було (а.с.39).

Не погоджуючись з діями ГУ ПФУ у Волинській області щодо незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії за віком періодів роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД", позивач звернулася за захистом своїх прав з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності оскаржуваних у даній адміністративній справі дій з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Як передбачено статтею 10 Закону №1788-ХІІ пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Згідно зі статтею 12 Закону №1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.

Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Аналогічне визначення поняття "страховий стаж" міститься у статті 1 вказаного Закону, а саме: страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше.

З вищезазначеного слідує, що для зарахування періоду роботи до страхового стажу необхідною та обов'язковою умовою є сплата страхових внесків за вказаний період.

Наведене кореспондується з положеннями частини 2 статті 24 Закону №1058-ІУ, за якими страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).

Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846; далі - Порядок №22-1).

Згідно із підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

За приписами пунктів 4.1, 4.7, 4.8 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера. Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Згідно із пунктами 1 та 2 Порядку №637 (з наступними змінами та доповненнями) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно із пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.

Як вбачається з матеріалів справи, до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в товаристві з обмеженою відповідальністю "АЛКАТРЕЙД".

Відмова ГУ ПФУ у Волинській області щодо незарахування періоду роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" на підставі запису у трудовій книжці НОМЕР_1 від 05.05.1980 мотивована тим, що у матеріалах пенсійної справи відсутні дані про реорганізацію даної установи. Так, згідно запису №15 позивач прийнята на роботу в інститут "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ", а при звільненні запис №17 завірений печаткою „Кооперативно-державний проектно-вишукувальний інститут "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ".

Разом з тим, як вбачається з інформаційного листа Головного управління статистики у Волинській області від 16.12.2020 №02.3-16/382 та відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) відповідно до наказу Держагропрому УССР від 11.04.1986 №139 був створений Кооперативно-державний проектно-вишукувальний інститут "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" (скорочене найменування - ІНСТИТУТ "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ"), код - 03577906. Відповідно, при внесені запису до трудової книжки позивача за №15 про прийом на роботу проставлено штамп "ІНСТИТУТ "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ", а за №17 про звільнення - печатка "Кооперативно-державний проектно-вишукувальний інститут "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ". Реорганізація відбулася 18.04.2007, а саме, в результаті перетворення було створене товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ", тобто через 11 років після звільнення позивача.

Таким чином, в період роботи ОСОБА_1 з 21.04.1989 по 07.08.1995 реорганізація даного підприємства не здійснювалася, а тому незарахування пенсійним органом даного періоду до страхового стажу позивача є протиправним.

Відмовляючи у зарахуванні позивачу періоду роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" на посаді менеджера на підставі запису у трудовій книжці НОМЕР_1 від 05.05.1980 пенсійний орган керувався тим, що дані про звільнення з займаної посади містять виправлення. Так, при оцінці трудової книжки ОСОБА_1 . Головним управлінням встановлено, що запис №25 у розділі 2 (Дата) допущено виправлення у році дати звільнення (2001) із ТОВ "АЛКАТРЕЙД". Разом з тим, відомості стосовно факту роботи у даній організації внесено з порушенням п. 4.1 Порядку №58 (не засвідчено підписом керівника підприємства або уповноваженої ним особи).

Разом з тим, з трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 05.05.1980 вбачається, що 26.05.1998 позивач прийнята на посаду менеджера ТОВ "АЛКАТРЕЙД"- запис №24 (підстава наказ від 26.05.1998 №54) та 06.03.2001 звільнена з посади менеджера ТОВ "АЛКАТРЕЙД" - запис №25 (підстава наказ від 06.03.2001 №17). Записи про прийняття та звільнення з роботи завірені печаткою підприємства на якому працювала позивач. Всі відомості, що зазначені в даних записах читабельні та зрозумілі. Зроблені виправлення у трудовій книжці не впливають на суть інформації, яка є чіткою та дає можливість встановити необхідні відомості.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 №301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання. Тому, порушення роботодавцем порядку заповнення трудової книжки не може бути підставою для позбавлення особи права на належну пенсію.

Для підтвердження даного періоду роботи позивач зверталась до Державного архіву Волинської області та комунальної установи Луцького міського трудового архіву, однак документи з особового складу ТОВ "АЛКАТРЕЙД" на зберігання до вказаних установ не передавались, що підтверджується листами від 14.07.2020 № 626/01.35 та від 14.07.2020 №126/1-12 (а.с.32-33).

Відсутність у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей за період роботи з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" пояснюється тим, що позивач у зв'язку з усиновленням 25.01.1999 ОСОБА_2 перебувала у відпустці по догляду за дитиною, тому нарахування заробітної плати не здійснювалося.

Таким чином, з досліджених доказів слідує, що спірні періоди роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" протиправно не зараховані до страхового стажу позивача. А тому, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД".

Так, Верховний суд у постановах від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі №423/1881/17 сформував правовий висновок, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Наявність сумнівів у відповідача, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого стажу. Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховно го Суду від 06.03.2018, справа №127/9055/17.

Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства і обставини справи, встановлені судом, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД" та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в ТОВ "АЛКАТРЕЙД".

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, з урахуванням зазначеного, на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області слід стягнути судові витрати у сумі 908,00 грн, сплачені квитанцією від 22.01.2021 №22218420.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів її роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в товаристві з обмеженою відповідальністю "АЛКАТРЕЙД".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 з дати призначення пенсії за віком, а саме з 03.08.2020 періоди її роботи з 21.04.1989 по 07.08.1995 в кооперативно-державному проектно-вишукувальному інституті "ВОЛИНЬАГРОПРОЕКТ" та з 26.05.1998 по 06.03.2001 в товаристві з обмеженою відповідальністю "АЛКАТРЕЙД".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Т.М. Димарчук