Рішення від 24.03.2021 по справі 924/62/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"24" березня 2021 р. Справа № 924/62/21

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,

за участю секретаря судового засідання Баськової Л.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

до приватного підприємства “Промфінанс”, м. Хмельницький

про стягнення 98758,40 грн безпідставно збережених коштів

за участю представників:

позивача: Крамар А.В.

відповідача: Смішна І.В. - згідно з ордером від 12.02.2021

Чигрин К.А. - згідно з довіреністю від 11.02.2021

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: Хмельницька міська рада, м. Хмельницький звернулась до Господарського суду Хмельницької області з позовом до приватного підприємства «Промфінанс», м. Хмлеьницький про стягнення 98758,40 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому.

Ухвалою суду від 28.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 16.02.2021, яке було відкладено на 23.02.2021, 11.03.2021.

Ухвалою суду від 11.03.2021 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 24.03.2021.

Обґрунтовуючи позов, позивач зазначає, що відповідач, будучи власником цілісного майнового комплексу, права на землю не оформляв, користується земельними ділянками без правовстановлюючих документів, плату за користування в повному обсязі не здійснює. Як на правову підставу позову посилається на положення ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1212, 1214 Цивільного кодексу України, ст. ст. 12, 39, 80, 83, 120, 125, 126, 206 Земельного кодексу України ст. ст. 14, 288, 289 Податкового кодексу України, ст. 20 Закону України «Про оцінку землі».

Відповідач у відзиві на позов (від 12.02.2021) проти позову заперечив, посилаючись на вжиття ним заходів щодо укладення договору та наявність незалежних від нього причин (зокрема, відновлення кадастрових номерів) неукладення договору оренди. Повідомив, що станом на сьогоднішній день договір не укладено, оскільки між сторонами існує судовий спір щодо врегулювання розбіжностей по договору. Зауважив, що земельні ділянки використовує лише під нерухомим майном, а решту площі використовують інші особи. Враховуючи зазначене, а також момент формування земельних ділянок та сплату земельного податку, склав власний розрахунок розміру орендної плати.

У відповіді на відзив (від 22.02.2021) позивач звернув увагу на те, що відповідач набув право власності на нерухоме майно на земельній ділянці по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому ще 18.09.2012. Рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо земельних ділянок здійснювалось на підставі звернень відповідача; відповідач з моменту виникнення права власності на нерухоме майно повинен був вчинити дії щодо оформлення речового права на відповідну земельну ділянку. Щодо ситуації з втратою кадастрових номерів земельних ділянок зауважив, що стягнення коштів здійснюється за користування відповідними земельними ділянками з 12.08.2019 та 20.11.2018 і саме зареєстровані в цей час земельні ділянки з відповідними площами були передані відповідачу в оренду рішенням позивача від 07.10.2020, що ще раз підтверджує, що саме такою площею земельні ділянки необхідні для обслуговування майна відповідача та те, що відповідач використовував їх протягом заявленого періоду. Зазначає, що рішення про затвердження технічної документації щодо поділу земельних ділянок №67 було прийняте 09.10.2019, однак відповідач не вживав достатніх дій щодо виготовлення землевпорядної документації. Зауважив, що заява про передачу в оренду земельних ділянок подана лише 23.07.2020 і відповідачем не зазначено перешкод у поданні цієї заяви раніше. Звернення до позивача з проханням про викуп земельної ділянки не впливає на оформлення права користування нею. Щодо тверджень позивача про позбавлення його права користування земельними ділянками посилається на акти обстеження від 06.05.2020, згідно з якими земельні ділянки знаходяться на закритій території, та акти встановлення меж, згідно з якими межі земельної ділянки збігаються в натурі з огорожею по периметру ділянки. Зауважив, що розрахунок коштів проведений з урахуванням даних Податкової служби та сплачених сум за період з 20.11.2018 по 01.09.2020.

Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив (від 09.03.2021) зазначив, що для вирішення спору встановленню підлягають обставини, зокрема, чи є земельна ділянка, за користування якою позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти, об'єктом цивільних прав, фактичне використання відповідачем цієї земельної ділянки в тих розмірах, про які зазначає позивач, а також обґрунтованість порядку та підстав здійснення нарахування орендної плати за користування. Вважає, що зазначення в клопотанні розміру ділянки, який необхідний для обслуговування майна, не підтверджує безпосереднє використання землі в цьому ж розмірі. Щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:15:001:0133 площею 03065 га та 6810100000:15:001:0134 площею 0,0080 га, які були сформовані в результаті поділу, зазначає, що позивачем не надано акти обстеження земельних ділянок від 06.05.2020 року, акти встановлення меж при поділі земельної ділянки не містять дати їх складення та надані лише на дві земельні ділянки, а кошти стягуються за три ділянки. З приводу зазначення в цих актах про бажання власника (користувача) не встановлювати межові знаки з огляду на наявність огорожі припускає, що оскільки технічна документація щодо поділу земельних ділянок виготовлялась на замовлення позивача як власника земельних ділянок, саме позивач міг відмовитись від встановлення межових знаків, а не ПП “Промфінанс”. Повідомив, що огорож по периметру земельних ділянок не встановлено. Стверджує, що відповідач фактично використовував земельні ділянки, які знаходяться виключно під нерухомим майном, а площу ділянок що навколо будівель, використовувати не міг (на земельній ділянці №1 загальною площею 3065 кв.м. - лише 801,7 кв.м.; на земельній ділянці №2 загальною площею 80 кв.м. - 74,4 м.кв. Оскільки датою формування цих ділянок є дата прийняття рішення Хмельницької міської ради №67 від 09.10.2019 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому, вважає, що нарахування коштів має розпочинатись з 09.10.2019. Щодо третьої земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га зазначив, що вона перебуває в оренді ТзОВ “Агропромисловий комплекс-Хмельницький”, що свідчить про те, що ПП “Промфінанс” не є фактичним користувачем зазначеної земельної ділянки.

Позивач у додаткових поясненнях (від 10.03.2021) акцентував увагу на тому, що стягнення безпідставно збережених коштів з відповідача стосується земельних ділянок, зареєстрованих в Державному земельному кадастрі 12.08.2019 та 20.11.2018 і саме з цих дат починається період, за який стягуються кошти. Земельні ділянки відповідних площ були передані ПП «Промфінанс» в оренду рішенням Хмельницької міської ради від 07.10.2020, що фактично підтверджує, що саме такою площею земельні ділянки необхідні для обслуговування майна відповідачу, і саме такою площею він їх використовував протягом заявленого періоду. Твердження відповідача, що він використовував земельні ділянки лише під нерухомим майном, сприймає критично, оскільки в будь-якому випадку має місце обслуговування об'єктів нерухомого майна та доступ до них.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представники відповідача проти позовних вимог заперечили з підстав, викладених у відзиві на позов, запереченнях на відповідь на відзив.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Згідно з актом прийому-передачі нежитлових приміщень, які передані ПП "Промфінанс", створеного унаслідок реорганізації ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" шляхом виділення, від 01.06.2012 ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" передало, а ПП "Промфінанс" прийняло нежитлові приміщення, унаслідок реорганізації ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" шляхом виділення, що знаходяться за адресою: м. Хмельницький, вул. Заводська, 34/1: будинок контори - 111 кв.м, складські приміщення - 666,8 кв.м, склад №1 700,6 кв.м, сторожова будка - 7,7 кв.м, огорожа території 11, навіс для зберігання ПММ - 16,2 кв.м. В акті зазначено, що передача нежитлових приміщень проводиться згідно з рішенням загальних зборів засновників ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" - протокол №22 від 01.06.2012.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18.09.2012 та витягу про державну реєстрацію прав від 18.09.2012 за приватним підприємством "Промфінанс" на праві приватної власності зареєстровано цілісний майновий комплекс загальною площею 1502,3 кв.м по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому в складі: прохідна (сторожова будка) пл. 7,7 кв.м; контора пл. 111,0 кв.м; приміщення складу №1 пл. 700,6 кв.м; складські приміщення пл. 666,8 кв.м; навіс для зберігання ПММ пл. 16,2 кв.м (підстава: рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.09.2012 №786).

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (від 24.11.2020 №233950698) за приватним підприємством "Промфінанс" 18.09.2012 на праві приватної власності зареєстровано цілісний майновий комплекс в складі: прохідна (сторожова будка) пл. 7,7 кв.м; контора пл. 111,0 кв.м; приміщення складу №1 пл. 700,6 кв.м; складські приміщення пл. 666,8 кв.м; навіс для зберігання ПММ пл. 16,2 кв.м, загальною площею 1502,3 кв.м по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому (підстава виникнення права власності - свідоцтво про право власності від 18.09.2012 СФУ №603661).

У матеріали справи надано клопотання відповідача, адресоване ВАТ "Хмельницький цукровий завод" (від 19.11.2012 №8), з проханням погодити межі землекористування ВАТ "Хмельницький цукровий завод" та ПП "Промфінанс", яке утворене при реорганізації (шляхом виділення) товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс - Хмельницький", що є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов'язків.

Також надано лист позивача (відділ сприяння діяльності депутатам), в якому відповідачу повідомляється про розгляд його звернення щодо погодження меж із суміжним користувачем земельної ділянки по вул. Заводській, 34/1 на засідання постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, яке відбулось 15.01.2013. Постійна комісія вирішила доручити управлінню земельних ресурсів та земельної реформи підготувати відповідний проект рішення на чергову сесію міської ради про надання дозволу ПП "Промфінанс" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Заводській, 34/1 без погодження меж із суміжним землекористувачем.

Рішенням Хмельницької міської ради від 27.02.2013 №79 вирішено припинити право користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди землі від 01.08.2011 №681010004000165 за згодою сторін та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі згідно з додатком, а саме: припинено право користування земельною ділянкою площею 5221 кв.м товариству з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5072 кв.м (в т.ч. діл. №1 - 4181 кв.м, діл. №2 - 781 кв.м, діл. №3 - 100 кв.м) приватному підприємству "Промфінанс" для обслуговування цілісного майнового комплексу в складі: прохідна (сторожова будка), контора, приміщення складу №1, складських приміщень, навісу для зберігання ПММ по вул. Заводській, 34/1.

Відповідач звернувся до позивача з листом від 29.06.2015 №12, в якому повідомив про виявлення під час підготовки документації із землеустрою, зокрема, що земельна ділянка, яку використовує підприємство, не перевищує 3000 кв.м, не вирішено питання в узгодженні проектної документації з цукровим заводом, а тому просив посприяти у вирішенні цього питання.

У відповідь управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради (лист від 13.07.2015) повідомило, зокрема, що у разі використання підприємством земельної ділянки площею меншою, ніж передбачено рішенням Хмельницької міської ради від 27.02.2013 №79, підприємство має можливість звернутися з клопотанням до Хмельницької міської ради про внесення змін у вищезазначене рішення щодо зміни площі земельної ділянки та надати відповідні картографічні матеріали.

ПП "Промфінанс" звернулось до Хмельницької міської ради із заявою (від 10.09.2015 №6), в якій просило здійснити поділ земельних ділянок загальною площею 4440 кв.м по вул. Заводській, 34/1, розділивши їх на чотири ділянки, а саме: ділянка №1 - 3065 кв.м, ділянка №2 - 1265 кв.м, ділянка №3 - 80 кв.м, ділянка №4 - 30 кв.м, у зв'язку з тим, що конфігурація земельних ділянок, на яких знаходиться нерухоме майно підприємства і які були сформовані раніше, на даний час не влаштовує.

Листом від 12.10.2015 управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради повідомило відповідача про підготовку відповідного проекту рішення сесії міської ради, який погоджений юридичним відділом міської ради, комісією з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища та буде внесено на розгляд найближчої сесії міської ради.

Рішенням Хмельницької міської ради від 16.03.2016 №58 доручено управлінню земельних ресурсів та земельної реформи замовити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельних ділянок згідно з додатком 2, а саме: ділянки площею 110 кв.м кадастровий номер 681000000:04:005:0042 по вул. Заводській, 34/1 на ділянку №1 - 80 кв.м, ділянку №2 - 30 кв.м.

Листом від 05.06.2018 №4 відповідач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та просив відновити надані (існуючі) кадастрові номера на земельну ділянку ПП "Промфінанс" по вул. Заводській, 34/1, посилаючись на розроблення технічної документації із землеустрою та намір укласти договір оренди (відмітка про отримання листа 05.06.2018).

Листом від 20.06.2018 №5 відповідач просив позивача посприяти у вирішенні питання відновлення кадастрових номерів на земельні ділянки або присвоєння нових, зазначивши про наявність уже розробленої документації із землеустрою та можливість її подання на сесію ради для укладення договору оренди.

Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради листом від 18.07.2018 роз'яснив, що питання щодо внесення, зміни відомостей про земельні ділянки віднесені виключно до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідач у листі до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (від 11.07.2018 №6) повторно звернувся щодо питання відновлення кадастрових номерів на земельні ділянки.

У відповідь на вищезазначений лист відділ у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області зазначив про необхідність подання відповідних документів для державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрового номера. Крім того, зазначив, що документації із землеустрою на земельну ділянку по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому в місцевому фонді документації із землеустрою відділу відсутня та за актом приймання-передавання не передавалась.

У листі (від 16.07.2018 №7) відповідач просив позивача посприяти у вирішенні питання для відновлення кадастрових номерів на земельні ділянки або присвоєння нових.

Листом (від 30.07.2018 №7) відповідач знову звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо питання відновлення кадастрових номерів на земельні ділянки, посилаючись, зокрема, на необхідність укладення договору оренди землі на виконання рішення Хмельницької міської ради від 27.02.2013.

У матеріали справи також надано адресований Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області лист ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" (від 04.09.2018) з проханням відновити кадастрові номери, присвоєні на земельну ділянку для обслуговування цілісного майнового комплексу по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому з доданням копії проекту землеустрою, договору оренди землі та акта приймання-передачі земельної ділянки (відмітка про отримання листа 05.09.2018).

27.11.2018 відповідач звернувся до позивача з листом №8, в якому просив внести зміни в рішення Хмельницької міської ради від 16.03.2016 №58, змінивши кадастрові номери у зв'язку з їх заміною: 6810100000:04:005:0043 на 6810100000:04:005:0123, 6810100000:04:005:0042 на 6810100000:04:005:0126, 6810100000:04:005:0044 на 6810100000:04:005:0125, а також згідно з рішенням Хмельницької міської ради від 27.02.2013 №79 площу ділянки №1 - 4330 кв.м змінити на 4181 кв.м.

У відповідь на вищезазначений лист департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради просив надати документи, які підтверджують зміну кадастрових номерів земельних ділянок. Також повідомив, що внести зміни до рішення від 27.02.2013 №79 немає можливості, оскільки земельна ділянка площею 4330 кв.м є сформованою та зареєстрованою в Державному земельному кадастрі. Зменшення площі земельної ділянки можливе лише шляхом поділу. Крім того, звернув увагу, що на земельних ділянках по вул. Заводській, 34/1 розміщене нерухоме майно, що належить відповідачу на праві приватної власності, однак право користування земельними ділянками підприємством не оформлено, орендна плата не сплачується. З метою належного оформлення права користування земельними ділянками департамент запропонував надати клопотання щодо передачі в оренду земельних ділянок по вул. Заводській, 34/1, копії правовстановлюючих документів на нерухоме майно та юридичну особу.

Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області повідомило відповідачу (лист від 21.12.2018), що кадастрові номери земельних ділянок, що знаходяться у м. Хмельницькому по вул. Заводській, 34/1, було змінено у зв'язку із перенесенням інформації про земельні ділянки кадастровими номерами 6810100000:04:005:0042, 6810100000:04:005:0043 та 6810100000:04:005:0044 до архівного шару Державного земельного кадастру, оскільки речове право на вказані земельні ділянки не було зареєстроване. Згідно із заявами підприємства земельні ділянки було внесено до Державного земельного кадастру на підставі архівної документації, проте технічної можливості присвоїти земельним ділянкам ті ж самі кадастрові номери не було, тому земельним ділянкам було присвоєно нові кадастрові номери, а саме: 6810100000:04:005:0123, 6810100000:04:005:0125, 6810100000:04:005:0126 та на підтвердження надано витяги. Зазначено, що координати, проміри, конфігурація та площа земельних ділянок залишилися незмінними та відповідають проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для обслуговування цілісного майнового комплексу ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький", розробленому Хмельницьким БТІ у 2008 році.

Листом від 28.12.2018 №10 відповідач просив позивача внести зміни в витяг №НВ-6807211752018 від 31.10.2018 з Державного земельного кадастру в площу земельної ділянки згідно рішення Хмельницької міської ради від 27.02.2013 №79: кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:04:005:0123 - площа земельної ділянки з 0,4330 на 0,4181.

Листом від 28.12.2018 №10 відповідач на звернення департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 18.12.2018 надав довідку Держгеокадастру про підстави, на основі яких були змінені кадастрові номери, та повторно просив внести зміни кадастрових номерів в рішення Хмельницької міської ради від 16.03.2016 №58. Також просив виправити помилку в площі ділянки №1 - 4330 кв.м змінити на 4181 кв.м в рішенні ради від 16.03.2016 №58 згідно з рішенням від 27.02.2013 №79.

У матеріали справи надано кадастрові плани земельних ділянок та витяги з державного земельного кадастру про земельні ділянки:

- від 31.10.2018 №НВ-6807211752018, згідно з яким земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:04:005:0123 площею 0,4330 кв.м зареєстрована 31.10.2018 на підставі технічної документації щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 03.08.2008 на праві комунальної власності (01.08.2011 зареєстровано право оренди ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" строком дії 5 років);

- від 20.11.2018 №НВ-6807299392018, згідно з яким земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 кв.м зареєстрована 20.11.2018 на підставі технічної документації щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 03.08.2008 на праві комунальної власності (01.08.2011 зареєстровано право оренди ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький"строком дії 5 років);

- від 20.11.2018 №НВ-6807299272018, згідно з яким земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:04:005:0125 площею 0,0110 кв.м зареєстрована 20.11.2018 на підставі технічної документації щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 03.08.2008 на праві комунальної власності (01.08.2011 зареєстровано право оренди ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" строком дії 5 років).

Відповідачем надано копії технічних документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, які розташовані в м. Хмельницькому по вул. Заводській, 34/1 для обслуговування цілісного майнового комплексу в складі: прохідна (сторожова будка), контора, приміщення складу №1, складських приміщень, навісу для зберігання ПММ, виготовлених у 2018 році Хмельницькою регіональною філією ДП "Центр Державного земельного кадастру" на замовлення Хмельницької міської ради (ділянки 1 - 0,0030 га, ділянка 2 - 0,0080 га; ділянка 1 - 0,1265 га, ділянка 2 - 0,3065 га). Також надано викопіювання з плану м. Хмельницького і фотознімки території, на якій розташоване нерухоме майно відповідача.

Рішенням Хмельницької міської ради від 17.04.2019 №85 внесено зміни в графу 2 пунктів 1 та 2 додатку 4 рішення від 16.04.2016 №58 замінивши цифри "6810100000:04:005:0043" на "6810100000:04:005:0123" та "6810100000:04:005:0042" на "6810100000:04:005:0125" відповідно до поданого клопотання управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів.

Рішенням Хмельницької міської ради від 09.10.2019 №67 (додаток до рішення) затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельних ділянок по вул. Заводській, 34/1, а саме:

- площею 110 кв.м кадастровий номер 6810100000:04:005:0125 на ділянку №1 площею 80 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0134, ділянку №2 площею 30 кв.м кадастровий номер 6810100000:04:005:0135;

- площею 4330 кв.м кадастровий номер 6810100000:04:005:0123 на ділянку №1 площею 3065 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0133, ділянку №2 площею 1265 кв.м кадастровий номер 6810100000:04:005:0132;

погоджено технічні документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (від 27.02.2020 №НВ-0004661932020) 12.08.2019 за територіальною громадою міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на праві комунальної власності зареєстровано земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 площею 0,3065 га по вул. Заводській, 34/1 на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 06.08.2019.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (від 24.06.2020 №НВ-0005129312020) земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 площею 0,0080 га по вул. Заводській, 34/1 зареєстрована 12.08.2019 на праві комунальної власності за територіальною громадою міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 06.08.2019.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (від 27.02.2020 №НВ-0004661942020) земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га по вул. Заводській, 34/1 зареєстрована 20.11.2018 на праві комунальної власності за територіальною громадою міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 03.08.2008.

До витягів додано кадастрові плани відповідних земельних ділянок.

20.02.2020 відповідач звернувся до позивача із заявою щодо адміністративної послуги - рішення про продаж земельних ділянок комунальної власності (реєстр документів від 20.02.2020).

Листом (від 15.05.2020) управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради повідомило відповідача про те, що його клопотання щодо продажу земельних ділянок по вул. Заводській, 34/1 розглядалось на засідання постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища 14.04.2020. Разом з тим, під час голосування це питання не набрало необхідної кількості голосів для прийняття позитивного рішення. Звернуло увагу на необхідність оформлення права користування земельними ділянками.

Відповідач звернувся до позивача з клопотанням (від 27.07.2020) про надання в оренду земельних ділянок кадастровими номерами 6810100000:04:005:0133, 6810100000:04:005:0134 та 6810100000:04:005:0126 по вул. Заводській, 34/1, у відповідь на яке управлінням земельних ресурсів та земельної реформи повідомлено про підготовку відповідного проекту рішення, який після погоджень буде розглянутий на черговій сесії міської ради.

У листі від 15.10.2020 відповідач, посилаючись на клопотання від 27.07.2020, просив позивача укласти договір оренди та надати в оренду земельні ділянки.

Рішенням Хмельницької міської ради від 07.10.2020 №36 відповідачу надано в оренду на 10 років земельні ділянки загальною площею 3926 кв.м по вул. Заводській, 34/1 з кадастровими номерами 6810100000:04:005:0133 (3065 кв.м), 6810100000:04:005:0134 (80 кв.м) та 6810100000:04:005:0126 (781 кв.м) для обслуговування цілісного майнового комплексу в складі: прохідна (сторожова будка), контора, приміщення складу №1, складські приміщення, навіс для зберігання ПММ (п. 1 додатку 2 рішення). У п. 5 рішення вказано про необхідність надати документи для укладення договору оренди землі у чотиримісячний термін (від дати прийняття рішення).

Позивачем надано копії актів встановлення меж при поділі земельної ділянки (щодо земельних ділянок площами 3065 кв.м., 781 кв.м.), згідно з якими інженером-землевпорядником Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК" Гуком В.В. проведено встановлення меж земельних ділянок в м. Хмельницькому по вул. Заводська, 34/1 для обслуговування цілісного майнового комплексу в складі: прохідної (сторожова будка), контора, приміщення складу №1, складські приміщення, навіс для зберігання ПММ. Зазначено, що спірні питання відсутні, межові знаки на бажання власника (користувача) земельної ділянки не встановлювались у зв'язку з тим, що межі земельної ділянки збігаються в натурі (на місцевості) з огорожею по периметру ділянки.

Також позивачем до матеріалів справи додано копію акта обстеження земельних ділянок 6810100000:04:005:0133 площею 0,3065 га, 6810100000:04:005:0134 площею 0,0080 га, 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га від 06.05.2020, згідно з яким головними спеціалістами відділу оренди та продажу землі управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів здійснено обстеження земельних ділянок по вул. Заводській, 34/1. При обстеженні встановлено, що земельні ділянки знаходяться на закритій території, на ділянках розташовані будівлі, розміщений автотранспорт. В акті зазначено, що згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ПП "Промфінанс" є власником цілісного майнового комплексу в складі: прохідна (сторожова будка) площею 7,7 кв.м., контора площею 111 кв.м., приміщення складу №1 площею 700,6 кв.м., складські приміщення площею 6688 кв.м., навіс для зберігання ПММ площею 16,2 кв.м. згідно свідоцтва про право власності від 18.09.2012, НОМЕР_1 . Земельна ділянка загальною площею 5221 кв.м. (в т.ч. ділянки площами 781 кв.м., 4330 кв.м., 110 кв.м.) по вул. Заводській, 34/1 перебувала в оренді ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" згідно з договором оренди землі від 01.08.2011 №681010004000165, термін дії якого закінчився 27.05.2014. Рішенням 23-ої сесії міської ради від 27.02.2013 №79 ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" припинено право користування земельною ділянкою площею 5221 кв.м. по вул. Заводській, 34/1 та надано дозвіл ПП "Промфінанс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5072 м.кв. по вул. Заводській, 34/1. Рішення щодо передачі в оренду земельної ділянки ПП "Промфінанс" міською радою не приймалося.

Відповідачем надано копію акта обстеження від 09.12.2020, згідно з яким інженером БТІ обстежено на місці будівлі за адресою: м. Хмельницький, вул. Заводська, 34/1 в присутності представника ПП "Промфінанс" та встановлено, що навіс для зберігання ПММ загальною площею 16,2 кв.м. знесено.

У матеріали справи надано листи відповідача (29.10.2020, 01.02.2021 роки) до автосервісу "Влад", ФОП Стародуба Д.А., осіб Савкова І.В., Макарової В.М. та відповіді на них щодо використання земельної ділянки по вул. Заводській, 34/1.

У довідці від 08.02.2021 відповідачем зазначено про сплату 103944,49 грн земельного податку протягом 2013-2020 років (2013 рік - 6577,24 грн, 2014 рік - 8700,60 грн, 2015 рік - 10686,90 грн, 2016 рік - 15183,58 грн, 2017 рік - 16426,19 грн, 2018 рік - 16503,48 грн, 2019 рік - 16503,48 грн, 2020 рік - 3363,02 грн).

Також відповідачем надано акти звірення розрахунків платника від 21.07.2020 щодо земельного податку з юридичних осіб.

Відповідно до наданих відповідачем технічних паспортів на приміщення по вул. Заводській, 34/1 площа навісу становить 74,4 кв.м., прохідної (сторожової будки) - 7,7 кв.м., навісу для зберігання ПММ - 16,2 кв.м., контори - 111 кв.м., складських приміщень 666,8 кв.м., складу №1 - 700,6 кв.м.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (від 28.12.2020 №238907360) за відповідачем на праві приватної власності зареєстрований цілісний майновий комплекс в складі: прохідна (сторожова будка) літ. Г пл. 7,7 кв.м.; контора літ. А-1 пл. 111,0 кв.м.; приміщення складу №1 літ. Б пл. 700,6 кв.м.; складські приміщення літ. В пл. 666,8 кв.м., загальною площею 1486,1 кв.м. (реєстрація права 23.12.2020).

У відповідь на листи позивача від 27.02.2020, 18.08.2020 Головне управління ДПС у Хмельницькій області надало інформацію щодо сплачених сум орендної плати/земельного податку ПП "Промфінанс": земельний податок 2017 - 16426,19 грн, 2018 - 16503,28 грн, 2019 - 16503,48 грн, 2020 - 15503,48 грн (факт 2020 - 2750,58 грн) (лист від 10.03.2020), 2020 - 7450,58 грн (лист від 19.08.2020).

Відповідачем у матеріали справи надано копії актів від 15.02.2021 щодо сплати земельного податку за 2020 рік в сумі 13363,02 грн, за 2019 рік в сумі 16503,48 грн, за 2018 рік в сумі 16503,48 грн, за 2017 рік в сумі 16426,19 грн, за 2016 рік в сумі 15183,58 грн, а також листа Головного управління ДФС у Хмельницькій області (від 01.07.2015) про сплату відповідачем земельного податку в 2015 році в сумі 10867,01 грн, в 2014 році в сумі 8700,57 грн, в 2013 році в сумі 7302,26 гривень.

Позивач звернувся до відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з проханням надати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, зокрема, кадастрові номери 6810100000:04:005:0133, 6810100000:04:005:0134, 6810100000:04:005:0126 по вул. Заводській, 34/1 за 2017-2020 роки та станом на 2020 рік (листи від 12.05.2020, 16.06.2020).

У матеріали справи надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки:

- від 14.05.2020, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 площею 3065 кв.м. по вул. Заводській, 34/1 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) становить за 2017-2018 роки - 4846389,00 грн, з 17.07.2018 - 2019 рік - 7269584,00 грн, з 12.08.2019 - 2907834,00 грн, а також витяг від 17.06.2020, відповідно до якого нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 2907834,00 грн;

- від 14.05.2020, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 площею 80 кв.м. по вул. Заводській, 34/1 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) становить за 2017-2018 роки - 126496,00 грн, з 17.07.2018 - 2019 рік - 189744,00 грн, з 12.08.2019 - 75898,00 грн, а також витяг від 17.06.2020, відповідно до якого нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 75898,00 грн;

- від 14.05.2020, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 781 кв.м. по вул. Заводській, 34/1 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) становить за 2017-2019 роки - 740952,00 грн, а також витяг від 17.06.2020, відповідно до якого нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 740952,00 гривень.

Оскільки відповідач використовує земельні ділянки по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому з кадастровими номерами 6810100000:04:005:0133 (3065 кв.м.), 6810100000:04:005:0134 (80 кв.м) та 6810100000:04:005:0126 (781 кв.м.) без оформлення документів, які би посвідчували право користування нею та не сплачуючи за користування ділянкою коштів у належному розмірі, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 98758,40 гривень.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Статтею 13 Конституції України закріплено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

За приписами ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).

Частинами 1, 2 ст. 123 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

З матеріалів справи слідує, що за ПП «Промфінанс» на праві приватної власності зареєстровано цілісний майновий комплекс по вул. Заводській, 34/1 у м. Хмельницькому загальною площею 1502,3 кв.м. в складі: прохідна (сторожова будка) площею 7,7 кв.м.; контора площею 111,0 кв.м.; приміщення складу №1 площею 700,6 кв.м.; складські приміщення площею 666,8 кв.м.; навіс для зберігання ПММ площею 16,2 кв.м. (свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 18.09.2012, витяг про державну реєстрацію прав від 18.09.2012, Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (від 24.11.2020 №233950698).

Вищезазначене майно набуте відповідачем за актом прийому-передачі нежитлових приміщень від 01.05.2012 від ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" внаслідок реорганізації останнього шляхом виділення.

Перехід прав на земельну ділянку, пов'язаний із переходом права на будинок, будівлю або споруду, регламентований у Земельному кодексі України. Так, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування (частини 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України).

За змістом глави 15 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується через право постійного користування або право оренди.

Рішенням Хмельницької міської ради від 27.02.2013 №79 вирішено, зокрема припинити право користування земельною ділянкою площею 5221 кв.м. товариству з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5072 кв.м. (в т.ч. діл. №1 - 4181 кв.м., діл. №2 - 781 кв.м., діл. №3 - 100 кв.м.) приватному підприємству "Промфінанс" для обслуговування цілісного майнового комплексу в складі: прохідна (сторожова будка), контора, приміщення складу №1, складських приміщень, навісу для зберігання ПММ по вул. Заводській, 34/1.

Разом з тим ПП "Промфінанс" звернулось до Хмельницької міської ради із заявою (від 10.09.2015 №6), в якій просило здійснити поділ земельних ділянок загальною площею 4440 кв.м. по вул. Заводській, 34/1, розділивши їх на чотири ділянки, а саме: ділянка №1 - 3065 кв.м, ділянка №2 - 1265 кв.м., ділянка №3 - 80 кв.м., ділянка №4 - 30 кв.м., у зв'язку з тим, що конфігурація земельних ділянок, на яких знаходиться нерухоме майно підприємства і які були сформовані раніше, на даний час не влаштовує.

Матеріали справи містять листування відповідача у 2018 році з Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та позивачем щодо відновлення кадастрових номерів на земельні ділянки. Зокрема, згідно з листом Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області (від 21.12.2018) кадастрові номери земельних ділянок, що знаходяться у м, Хмельницькому по вул. Заводській, 34/1, було змінено у зв'язку із перенесенням інформації про земельні ділянки кадастровими номерами 6810100000:04:005:0042, 6810100000:04:005:0043 та 6810100000:04:005:0044 до архівного шару Державного земельного кадастру, на нові кадастрові номери, а саме: 6810100000:04:005:0123, 6810100000:04:005:0125, 6810100000:04:005:0126. Зазначено, що координати, проміри, конфігурація та площа земельних ділянок залишилися незмінними та відповідають проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для обслуговування цілісного майнового комплексу ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький", розробленому Хмельницьким БТІ у 2008 році.

У подальшому рішенням Хмельницької міської ради від 09.10.2019 №67 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельних ділянок по вул. Заводській, 34/1, а саме: площею 110 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0125 на ділянку №1 площею 80 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0134, ділянку №2 площею 30 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0135; площею 43330 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0123 на ділянку №1 площею 3065 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0133, ділянку №2 площею 1265 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0132 (згідно з додатком).

Відповідач звернувся до позивача з клопотанням (від 27.07.2020) про надання в оренду земельних ділянок кадастровими номерами 6810100000:04:005:0133, 6810100000:04:005:0134 та 6810100000:04:005:0126 по вул. Заводській, 34/1, та листом від 15.10.2020 просив позивача укласти договір оренди.

Рішенням Хмельницької міської ради від 07.10.2020 №36 відповідачу надано в оренду на 10 років земельні ділянки загальною площею 3926 кв.м. по вул. Заводській, 34/1 з кадастровими номерами 6810100000:04:005:0133 (3065 кв.м.), 6810100000:04:005:0134 (80 кв.м.) та 6810100000:04:005:0126 (781 кв.м.) для обслуговування цілісного майнового комплексу в складі: прохідна (сторожова будка), контора, приміщення складу №1, складські приміщення, навіс для зберігання ПММ (п. 1 додатку 2 рішення). У п. 5 рішення вказано про необхідність надати документи для укладення договору оренди землі у чотиримісячний термін (від дати прийняття рішення).

Доказів укладення договору оренди станом на час розгляду справи суду не подано.

Відповідно до загальних положень статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.

Статтею 90 Земельного кодексу України закріплено, що власники земельних ділянок мають право, зокрема продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину, довірчу власність. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Норми ст. 90 Земельного кодексу України у випадку використання земельних ділянок, особами, що не є їх власниками, кореспондуються з нормами статті 96 цього ж Кодексу, відповідно до якої землекористувачі, зокрема зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з ч. 1 ст. ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу (ч. 2 ст. 509 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Оскільки будь-яких доказів на підтвердження того, що відповідач є власником чи постійним землекористувачем земельних ділянок кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 площею 0,3065 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 площею 0,0080 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га, не надано і відповідач не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, формою здійснення плати за землю для нього як особи, яка користується земельною ділянкою, є орендна плата (позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 07.07.2020 у справі №922/3208/19).

При цьому, зважаючи на те, що відповідач є власником приміщень - цілісного майнового комплексу, який розташований на спірних земельних ділянках, суд доходить висновку, що у відповідача виник обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідні земельні ділянки, які знаходяться під належним йому нерухомим майном, проте відповідач вказаних дій, починаючи з моменту оформлення права власності на нерухоме майно, не вчинив та, фактично користуючись цими ділянками, плату за користування у встановленому законодавчими актами розмірі не сплатив.

При цьому статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Предметом регулювання глави 83 Цивільного кодексу України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави (ч. 1 ст. 1214 ЦК України).

Частиною 2 ст. 1212 ЦК України встановлено, що положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Зі змісту ст. 1212 ЦК України слідує, що зобов'язання із набуття або збереження майна без достатньої правової підстави має місце за наявності таких умов: по-перше, є факт набуття або збереження майна. Це означає, що особа набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння; по-друге, мало місце набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто збільшення або збереження майна у особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; по-третє, обов'язково має бути наявною відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків (ст. 11 ЦК України).

Отже, оскільки до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання власником земельної ділянки доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними, відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Аналогічні правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №917/1739/17, від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17.

При цьому у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17 викладено позицію, згідно з якою обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав, земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований необхідно, насамперед, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи пов'язані із безпідставним збереженням майна розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.

З матеріалів справи слідує та відповідачем не спростовано факту, що з часу надання відповідачу рішенням Хмельницької міської ради від 27.02.2013 №79 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5072 кв.м. (в т.ч. діл. №1 - 4181 кв.м., діл. №2 - 781 кв.м., діл. №3 - 100 кв.м.) для обслуговування цілісного майнового комплексу в складі: прохідна (сторожова будка), контора, приміщення складу №1, складських приміщень, навісу для зберігання ПММ по вул. Заводській, 34/1, оформлення права користування цими земельними ділянками у встановленому законодавством порядку, зокрема, укладення відповідного договору оренди, здійснено не було. Зазначене свідчить про те, що правові підстави для набуття чи збереження майна (коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою) відсутні.

З огляду на зазначене, Хмельницька міська рада як власник спірних земельних ділянок мала обґрунтовані сподівання на отримання орендної плати за їх використання, однак не змогла їх реалізувати внаслідок неоформлення між сторонами відносин щодо використання ділянок в порядку, встановленому законом.

При цьому посилання відповідача на неоформлення права користування у зв'язку з причинами, які не залежали від нього (відновлення кадастрових номерів, внесення змін до рішень позивача тощо) судом оцінюються критично, оскільки такі обставини не є підставою для звільнення відповідача від обов'язку оплачувати користування земельними ділянками.

Незалежно від наявності вини в поведінці сторін, сам факт несплати відповідачем за користування земельною ділянкою свідчить про втрату позивачем майна.

Враховуючи приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані. В цьому випадку відсутність документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою у відповідача не може бути визнане як її самовільне використання, однак не надає права на безоплатне використання земельної ділянки (позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі №922/981/18).

Судом зважається й на те, що у разі укладення відповідно до положень чинного законодавства договору оренди земельних ділянок сторони у договорі погодили би всі істотні умови, в тому числі і розмір орендної плати.

Також судом враховується, що земельна ділянка згідно з ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Як встановлено приписами ч. ч. 1, 2, 4, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.

Стаття 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачає, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.

Отже, інформація з Держгеокадстру є належним доказом формування земельної ділянки, її площі, місця розташування, цільового призначення, категорії землі, виду її використання, форми власності.

Позивачем надано суду витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 площею 0,3065 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 площею 0,0080 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га, кадастрові плани відповідних земельних ділянок, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 14.05.2020, від 17.06.2020. Зазначене свідчить про те, що земельні ділянки кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 площею 0,3065 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 площею 0,0080 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га є сформованими у вказаних розмірах.

При цьому відповідач стверджує, що нарахування коштів як безпідставно збережених за користування земельними ділянками площею 80 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 та площею 3065 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 повинно здійснюватися з моменту формування цих земельних ділянок, яким він вважає прийняття радою рішення від 09.10.2019 №67 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок. Натомість радою такі нарахування проведені з 12.08.2019, тобто з дати, яка у витягах з Державного земельного кадастру про земельні ділянки зазначена як дата реєстрації земельних ділянок.

З цього приводу судом враховується, що об'єктом оренди може бути земельна ділянка, яка є сформованою як об'єкт цивільних прав (позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №916/2948/17).

Формування земельної ділянки, як зазначалося вище з посиланням на ст. 79-1 Земельного кодексу України, передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастровий номер земельної ділянки - це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

З аналізу наведених положень законодавства суд доходить висновку про те, що датою формування земельних ділянок площею 80 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 та площею 3065 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 є 12.08.2019, що підтверджується наявними у матеріалах справи витягами з Державного земельного кадастру про ці земельні ділянки (від 27.02.2020 №НВ-0004661932020, від 24.06.2020 №НВ-0005129312020) та пояснюється входженням площ цих земельних ділянок до складу земельних ділянок площею 110 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0125 та площею 4330 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0123, сформованих до прийняття рішення ради від 09.10.2019 №67 про їх поділ.

Заперечуючи проти нарахування безпідставно збережених коштів з урахуванням усієї площі сформованих земельних ділянок, відповідач також зазначає, що фактично користувався лише площами, які займають належні йому об'єкти нерухомого майна. У підтвердження своїх доводів послався на листи, надані власниками та користувачами суміжних об'єктів нерухомого майна. Також з огляду на витяг з Державного земельного кадастру (від 27.02.2020) про земельну ділянку площею 781 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 зауважив, що орендарем цієї земельної ділянки зареєстровано ТОВ «Агропромисловий комплекс-Хмельницький».

Оцінивши доводи сторін, судом враховуються положення ст. 120 Земельного кодексу України та те, що відповідач набув права власності на цілісний майновий комплекс, у користуванні попереднього власника якого перебувала відповідна земельна ділянка. Також суд погоджується з посиланнями позивача на неможливість використання відповідачем майна виключно в межах площ, які займають об'єкти нерухомого майна, оскільки для такого використання необхідні додаткові площі для їх обслуговування. При цьому підтвердженням розмірів таких додаткових, необхідних для обслуговування цілісного майнового комплексу, площ є звернення самого ж позивача до ради із проханням надати в оренду земельні ділянки саме таких площ, та подальше надання таких земельних ділянок рішенням позивача в оренду відповідачу, в тому числі з урахування заяв відповідача про їх зменшення. З наведеного слідує, що визначення необхідних для користування відповідачем площ земельних ділянок здійснене з ініціативи самого відповідача. При цьому неоформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельні ділянки вказаних площ позбавляє позивача права отримати кошти за користування такими земельними ділянками від інших осіб.

З огляду на вищенаведене критично оцінюються доводи відповідача про користування земельними ділянками іншими особами Одночасно зважається й на те, що відомості, зазначені в наданих відповідачем листах про використання земельних ділянок, не дають можливості встановити ані площ тих чи інших земельних ділянок, які використовуються іншими особами, ані періоду такого використання.

Щодо зазначеної у витязі з Державного земельного кадастру (від 27.02.2020) про земельну ділянку площею 781 кв.м. кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 реєстрації орендарем цієї земельної ділянки ТОВ «Агропромисловий комплекс-Хмельницький» суд звертає увагу на те, що згідно з цим же витягом датою державної реєстрації речового права (оренди) вказано 01.08.2011, строком його дії - 5 (років). Будь-яких доказів про продовження дії речового права після спливу зазначеного 5-річного строку суду не подано. Натомість, рішенням Хмельницької міської ради від 27.02.2013 №79 право користування земельною ділянкою площею 5221 кв.м. ТОВ "Агропромисловий комплекс - Хмельницький" припинено шляхом розірвання договору оренди землі від 01.08.2011 №681010004000165 за згодою сторін та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5072 кв.м. приватному підприємству "Промфінанс". Враховуючи наведене, посилання відповідача на вказану обставину, враховуючи строк, за який позивачем заявлено вимогу про стягнення коштів (з 20.11.2018 та 12.08.2019 по 01.09.2020), є необґрунтованим.

З приводу розміру заявлених до стягнення коштів, який обчислений, виходячи з розміру орендної плати, що підлягала би сплаті відповідачем у випадку належного оформлення права користування земельними ділянками, судом враховується, що їх розрахунок здійснений на загальну суму 98758,40 грн, у тому числі: за земельну ділянку площею 3065 м.кв. за період з 12.08.2019 по 01.09.2020 у розмірі 84655,49 грн; за земельну ділянку площею 80 м.кв. за період з 12.08.2019 по 01.09.2020 в розмірі 2209,65 грн; за земельну ділянку площею 781 м.кв. за період з 20.11.2018 по 01.09.2020 в розмірі 11893,26 грн (за вирахуванням земельного податку, сплаченого протягом використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів).

Судом враховується, що основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 по справі №920/739/17).

Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №320/5877/17 (пункт 71).

Розрахунки заявлених до стягнення коштів виконані відповідно до даних про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за відповідні періоди, які зазначені у витягах від 14.05.2020, від 17.06.2020 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 площею 0,3065 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 площею 0,0080 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га, а також виходячи зі ставки 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що відповідає положенням ст. 288 Податкового кодексу України, за якими розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку - для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

При цьому у розрахунках враховано суму коштів, яка була за даними Головного управління ДПС у Хмельницькій області (лист від 10.03.2020) сплачена відповідачем в заявленому періоді в якості земельного податку, що також підтверджується наданими відповідачем актами звірення розрахунків платника від 15.02.2021 та враховано останнім у власному розрахунку.

З огляду на зазначене, суд вважає, що розрахунки заявлених до стягнення коштів підтверджуються матеріалами справи та здійснені обґрунтовано.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на вищенаведені обставини справи та положення законодавства суд доходить висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів в сумі 98758,40 грн за використання земельних ділянок кадастровий номер 6810100000:04:005:0133 площею 0,3065 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0134 площею 0,0080 га, кадастровий номер 6810100000:04:005:0126 площею 0,0781 га, розташованих у м. Хмельницькому по вул. Заводська, 34/1.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010 Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Також у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України" Суд вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до приватного підприємства «Промфінанс», м. Хмельницький про стягнення 98758,40 грн безпідставно збережених коштів задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства «Промфінанс», м. Хмельницький, вул. Заводська, буд. 34/1 (код 38223756) на користь Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, буд. 3 (код 33332218) 98758,40 грн (дев'яносто вісім тисяч сімсот п'ятдесят вісім гривень 40 коп.) безпідставно збережених коштів, 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 01.04.2021.

Суддя В.В. Виноградова

Видрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3), 3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Заводська, 34/1), 4 - Смішній І.В. (29000, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 92, оф. 1). Всім рек. з пов. про вруч.