Рішення від 31.03.2021 по справі 916/3803/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"31" березня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/3803/20

Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.

розглянувши матеріали (вх. № 3938/20)

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Агріі України” (03022, м.Київ, вул. Смольна,9 Б, код ЄДРПОУ 38948033)

до відповідача селянського (фермерського) господарства “Алва” (67543, Одеська область, Лиманський район, село Визирка, вул. 51 Перекопської дивізії, буд. 14, код ЄДРПОУ 19208051)

про стягнення 286 397,31 грн.

ВСТАНОВИВ:

30.12.2020р. товариство з обмеженою відповідальністю “Агріі України” звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до селянського (фермерського) господарства “Алва”, в якій просить суд стягнути з відповідача 286 387,31 грн. заборгованості, а також витрати по сплаті судового збору.

Разом з тим, в резолютивній частині позовної заяви ТОВ “Агріі України” викладено клопотання про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеної між сторонами додаткової угоди від 25.08.2018р. до договору №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р. (додатки №1 МДП від 07.11.2017р.).

При цьому, позивач зазначає, що між ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» та СФГ «Алва» було укладено договір купівлі-продажу № 18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р., та в подальшому,ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» змінило свою назву на товариство з обмеженою відповідальністю «Агріі Україна», код ЄДРПОУ, місцезнаходження, банківські та інші реквізити кредитора залишились незмінними.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.01.2021р. позовну заяву ТОВ “Агріі України” залишено без руху та встановлено позивачу семиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

18.01.2021р. до Господарського суду Одеської області від позивача надійшла заява про усунення недоліків(вх.№1179/21), згідно якої позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.01.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/3803/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Вказаною ухвалою суду було визначено відповідачу строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - п'ять днів з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі, та запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз'яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Ухвала Господарського суду Одеської області про відкриття провадження у справі від 20.01.2021р. була надіслана позивачу на визначену у позовній заяві адресу та отримана останнім 15.01.2021р., про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення про вручення поштового відправлення.

12.03.2021р. до Господарського суду Одеської області від ТОВ “Агріі України” надійшла заява про залучення до матеріалів справи специфікації до договору №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р. (вх.№ 6838/21).

15.03.2021р. до Господарського суду Одеської області від ТОВ “Агріі України” надійшла заява (вх.№6907/21), відповідно до якої позивачем зазначено, що розрахунок суми зобов'язання по додатковій угоді до договору купівлі-продажу №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р. здійснений ТОВ “Агріі України” з 25.08.2018р. (дата укладання додаткової угоди) по 03.07.2019р. (останній день, коли заборгованість за договором купівлі-продажу була погашена відповідачем).

Ухвала Господарського суду Одеської області про відкриття провадження у справі від 20.01.2021р. була надіслана відповідачу в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його юридичну адресу: 67543, Одеська область, Лиманський район, село Визирка, вулиця 51 Перекопської дивізії, буд. №14, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №515739294892, сформованого судом.

Як вбачається з матеріалів справи, надіслана судом відповідачу - селянському (фермерському) господарству “Алва” рекомендованим листом з позначкою "Судова повістка" ухвала про відкриття провадження у справі була повернута 25.02.2021р. поштовою установою з відбитком календарного штемпелю на конверті та відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".

Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, який зареєстрований у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.

Отже, оскільки ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена судом за належною адресою відповідача і повернута поштою, суд доходить висновку, що відповідач повідомлений про відкриття провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.

Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України, ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з ч.ч.5, 7 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Зі змісту ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що, суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи перебування судді Мостепаненко Ю.І. на лікарняному з 09.03.2021р. по 26.03.2021р., з метою повного та всебічного розгляду справи, забезпечення принципу змагальності та надання учасникам справи необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи №916/3696/20 поза межами строку, встановленого ст. 248 ГПК України, у розумний строк, достатній, з урахуванням обставин справи для здійснення її своєчасного розгляду відповідно до завдань господарського судочинства згідно зі статтею 2 Господарського процесуального кодексу України.

У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи та проаналізувавши надані докази, суд дійшов наступних висновків та встановив таке.

07.11.2017р. між товариством з обмеженою відповідальністю «Агроскоп Інтернешнл» (постачальник) та селянським (фермерським) господарством «Алва» (покупець) було укладено договір поставки №18 МД 011 ОДОВ, відповідно до п.1.1 якого постачальник зобов'язався поставити та передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язався прийняти товар та оплатити його на умовах даного договору.

Найменування товару мінеральні добрива (п.1.2 договору).

Відповідно до п.1.3 договору, загальна кількість товарів, що підлягають поставці, їх часткове співвідношення (асортимент, номенклатура) за сортами, групами, підгрупами, видами, марками, типами, розмірами визначаються специфікаціями, що є невід'ємними додатками даного договору.

Згідно п. п. 2.1, 2.2 договору, поставка товарів здійснюється на умовах «ІНКОТЕРМС 2010», що зазначені у специфікації. Місце поставки: відповідно до специфікації на кожну партію товару та/або транспортної інструкції покупця.

Поставка постачальником товару відбувається протягом 30 робочих днів з моменту оплати за товар в повному обсязі в порядку як це передбачено п.5.4 даного договору, якщо інші умови не узгоджені сторонами в окремих додаткових угодах (додатках, специфікаціях) до даного договору (п.3.2 договору).

Відповідно до п.3.3 договору, датою поставки товару вважається дата штемпельної відмітки залізничної накладної при прийомі вантажу до перевезення (у випадку поставки товару залізницею) або дата видаткової накладної постачальника.

До моменту фактичного отримання товару (партії товару) покупець зобов'язаний надати продавцю довіреність на отримання відповідного товару (партії товару) згідно з формою, затвердженою сторонами в додатку до даного договору (п.3.11 договору).

Згідно п. 4.1 договору, загальна орієнтована сума договору вказується в специфікації, що є невід'ємною частиною даного договору. Остаточна сума договору складається з суми всіх видаткових накладних на поставку товару.

Відповідно до п.4.4.3 договору, неоплачена частина вартості товару, яка була сформована на дату поставки товару, буде змінена продавцем в односторонньому порядку виключно у випадку зростання курсу придбання долара США/Євро до національної валюти України на 1 (один) або більше процентів, діючого на дату кожного фактичнoгo платежу, відносно курсу придбання долара США/Євро до національної валюти України за правилом визначення курсу валют за договором, що діяв на дату поставки товару. Неоплачена вартість товару розраховується за формулою та сплачується в гривні: Х2= (Y2/Y1) * X1 , де неоплачена вартість товару у національній валюті України на дату поставки товару; Y 1 -курс долара США/Євро до національної валюти України, на дату поставки товару; Y 2 - курс долара США/Євро до національної валюти України на дату коленої оплати за Договором; Х2 - сума несплаченої вартості товару у національній валюті України до сплати.

При цьому, загальна ціна товару, підрахована з урахуванням результатів коригування ціни на товар на дату здійснення кожного фактичного платежу, - є фактичною загальною ціною товару по цьому договору, яку покупець зобов'язаний оплатити. У випадку несвоєчасної оплати, покупець оплачує повну вартість придбаного товару з урахуванням п. 4.4 цього Договору. При цьому, ціна за товар визначається на дату здійснення фактичного платежу. Правило визначення курсу валют за договором - курс валют визначається за даними сайту www.agroscop.com.ua на день здійснення кожної операції за договором.

Відповідно до п.5.1 договору, оплата всієї кількості поставленого товару має бути перерахована постачальнику протягом строку, вказаного в рахунку-фактурі та специфікації до даного договору.

Оплата по даному договору здійснюється шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок продавця. Датою оплати вважається дата зарахування відповідної суми коштів на поточний рахунок продавця. В платіжному документі покупець зобов'язаний зазначити в призначенні платежу номер та дату укладання договору, за яким здійснюється оплата товару, або номер рахунку-фактури (в розі його виставлення продавцем). Відсутність виписаного продавцем рахунку-фактури не звільняє покупця від оплати за товар. В іншому випадку продавець зараховує суму оплати на власний розсуд - для погашення загальної заборгованості покупця по всім іншим зобов'язанням. Якщо у покупця існує дебіторська заборгованість, то платіж, незалежно від його призначення, зараховується в першу чергу на погашення існуючої дебіторської заборгованості (п.5.9 договору).

Згідно п.8.1 договору, даний договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31.12.201 р., окрім випадків, що передбачені в п.4.4 даного договору, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання.

Відповідно до п.11.1 договору, всі претензії та спори між сторонами за даним договором вирішуються шляхом партнерських переговорів.

07.11.2017р. між сторонами було укладено специфікацію, що є додатком №11 МДП до договору купівлі-продажу №18 МД 011 ОДОВ, відповідно до якої сторони погодили поставку товару на загальну суму 2 002 368 грн., а саме: карбамід (біг-бег) т (укр), мінеральні добрива, у кількості 57,6 т., на суму 512 640 грн.; селітра аміачна (біг-бег 1000 кг), мінеральні добрива, у кількості 136 т., на суму 1 156 000 грн. Дата поставка - 30.11.2017р.

Також, специфікацією сторони погодили графік оплати товару, отриманого згідно цього додатку. Покупець здійснює попередню оплату за товар у розмірі 20% вартості кожної окремої партії товару, зазначеної в додатку до договору або замовленні покупця не пізніше 17.11.2017р. Решта вартості товару (вартість товару зменшена на суму здійсненої передоплати) виплачується покупцем, згідно наступного графіку, визначеного договором: до 24 серпня 2018р. - 80% вартості партії товару отриманого покупцем (з наростаючим підсумком складає 100% вартості товару).

На виконання умов договору поставки №18 МД 011 ОДОВ від 07.07.2017р. ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» було поставлено СФГ “Алва” товару на загальну суму 2 002 368 грн. (видаткові накладні №АІ000023628 від 16.11.2017р. та №АІ000000127 від 02.01.2018р.), при цьому, відповідачем було частково сплачено за отриманий товар на загальну суму 600 473,60 грн. Решта заборгованості залишилась несплаченою.

25.08.2018р. між товариством з обмеженою відповідальністю «Агроскоп Інтернешнл», (продавець) та селянським (фермерським) господарством «Алва» (покупець) було укладено додаткову угоду до договору купівлі-продажу №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р. (Додатки №1 МДП від 07.11.2017р.), відповідно до п.1.1 якого сторони домовились, що продавець на умовах даної угоди надає покупцю, а покупець приймає та оплачує послугу з надання продавцем відстрочки терміну повної оплати за товар. Так, станом на дату укладання даної угоди розмір неоплаченої суми за поставлений товар по договору (додаток №1 МДП від 07.11.2017р.), відносно якого надається послуга, складає 1 401 894,40 грн., в тому числі ПДВ 20% 233 648,65 грн. (загальна неоплачена сума).

Згідно п.2 додаткової угоди, в подальшому загальна неоплачена сума, відносно якої надається послуга, підлягає перерахунку на умовах, визначених пунктом 2.2 договору і даною угодою з урахуванням наступного: продавець по закінченню кожного, розрахункового періоду (п.6 угоди) здійснює перерахунок загальної неоплаченої суми у відповідності з п.2.2 договору. При цьому, коригування дебіторської заборгованості покупця за товар відбувається виключно в строки та на умовах п.2.2 договору. Сторони домовились, що покупець здійснить оплату: всієї загальної суми - не пізніше 20 липня 2019р. (п.2.1 договору); вартості наданої послуги - не пізніше 31 липня 2019р. (п.2.2 договору).

Відповідно до п.4 додаткової угоди, сторони дійшли згоди, що вартість наданої послуги становить 24% процента річних, в тому числі ПДВ 20% від залишку загальної неоплаченої суми по договору. Відповідно, крім сплати загальної неоплаченої суми покупець зобов'язаний сплатити продавцю вартість наданої послуги, розрахованої на умовах даної угоди.

Згідно п.5 додаткової угоди, сторони погодили наступну періодичність надання послуги (розрахункові періоди) та порядок визначення її вартості:

- перший розрахунковий період з 25 серпня 2018р. по 20 липня 2019р. включно (у разі дострокової повної оплати загальної неоплаченої суми перший розрахунковий період визначається з 25 серпня 2018р. до дати повної сплати загальної неоплаченої суми включно): вартість послуги розраховується одноразово не пізніше 20 липня 2019р. на загальну неоплачену суму, яка існувала протягом першого розрахункового періоду. Покупець має розрахуватись по рахунку на виставлену послугу не пізніше 14 календарних днів з дати виставляння рахунку (п.5.1 додаткової угоди);

- починаючи з 21 липня 2019р. та до дати повної сплати покупцем загальної неоплаченої суми включно: розрахунковим періодом є календарний квартал. Вартість послуги розраховується в останній календарний день кожного кварталу за поточний розрахунковий період на загальну суму, яка існувала протягом поточного розрахункового періоду (п.5.2 додаткової угоди).

Відповідно до п.5.3 додаткової угоди, вартість послуги за перший розрахунковий період розраховується за формулою: Х2=Х1*V*К, де Х2 - сума наданої послуги у національній валюті України до сплати з урахуванням ПДВ 20%, Х1 - неоплачена вартість товару з ПДВ 20% у національній валюті України на дату поставки товару, V - відсоток за надання послуги за 1 календарний день, який розраховано як: 24% річних/365 днів, К - кількість днів надання послуги за поточний розрахунковий період.

Згідно п. 5.4 додаткової угоди, вартість послуги за кожен наступний (крім першого) розрахунковий період розраховується за формулою: Х2=Х1*V*К, де Х2- сума наданої послуги у національній валюті України до сплати з урахуванням ПДВ 20%, Х1 - неоплачена вартість товару з ПДВ 20% у національній валюті України на дату поставки товару, V - відсоток за надання послуги за 1 календарний день, який розраховано як:24% річних/365 днів, К - кількість днів надання послуги за поточний розрахунковий період.

Відповідно до п.6 додаткової угоди, датою оплати загальної неоплаченої суми (будь-якої частини) та вартості наданої послуги є дата зарахування грошових коштів від покупця на банківській рахунок продавця.

Датою підтвердження факту надання послуги є дата складання акту приймання-передачі наданих послуг, що надається продавцем покупцю після закінчення кожного розрахункового періоду, в якому надається послуга. Акт складається у двох оригінальних примірниках (по одному для кожної сторони), становить невід'ємну частину даної угоди і договору. Покупець повертає продавцю акт підписаний зі своєї сторони протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати його отримання від продавця (п.7 додаткової угоди).

Відповідно до п.8 додаткової угоди, оплата вартості послуги, наданої відповідно до угоди, здійснюється на підставі рахунків, виписаних продавцем.

Ця угода діє з моменту її підписання сторонами і до повного виконання сторонами своїх зобов'язань по договору (п.9 додаткової угоди).

10.07.2019р. між ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» та СФГ «Алва» було підписано акт надання послуг №АІ000021873 - за послугу з надання відстрочки терміну повної оплати за товар - на загальну суму 286 387,31 грн.

На виконання умов додаткової угоди від 25.08.2018р. ТОВ “Агріі України” було сформовано рахунок №АІ000000413 від 17.11.2020р. та супровідним листом від 17.11.2020р. направлено на адресу відповідача для здійснення останнім оплати за отриману послугу з надання відстрочки терміну повної оплати за товар, на загальну суму 286 387,31 грн.

Відповідно до рішенням № 194 єдиного учасника товариства з обмеженою відповідальністю «Агроскоп Інтернешнл» від 21.09.2020р. було вирішено змінити найменування товариства та затвердити нове повне найменування - товариство з обмеженою відповідальністю «Агріі Україна».

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №442919172279, сформованого судом, 23.10.2013р. внесено запис про державну реєстрацію юридичної особи (код ЄДРПОУ 38948033), 22.09.2020р. було внесено зміни до державного реєстру щодо найменування юридичної особи на товариство з обмеженою відповідальністю «Агріі Україна».

З огляду на несплату заборгованості за додатковою угодою від 25.08.2018р. до договору №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р., позивач і звернувся до Господарського суду Одеської області з даним позовом, в якому просить суд стягнути з селянського (фермерського) господарства “Алва” 286 387,31 грн. заборгованості.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.

Положеннями п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Судом встановлено, що 07.11.2017р. між ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» (змінено назву на товариство з обмеженою відповідальністю «Агріі Україна») (постачальник) та селянським (фермерським) господарством «Алва» (покупець) було укладено договір поставки №18 МД 011 ОДОВ, відповідно до умов якого постачальник поставив покупцю товар.

На виконання умов договору поставки №18 МД 011 ОДОВ від 07.07.2017р. ТОВ “Агріі України” було поставлено СФГ “Алва” товару на загальну суму 2 002 368 грн., що підтверджується підписаними з обох сторін та скріпленими печатками останніх видатковими накладними, а саме: №АІ000023628 від 16.11.2017р. на суму 1 387 200 грн. та №АІ000000127 від 02.01.2018р. на суму 615 168 грн.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Відповідно до п.5.1 договору, оплата всієї кількості поставленого товару має бути перерахована постачальнику протягом строку, вказаного, зокрема, у специфікації до даного договору.

Так, специфікацією від 07.11.2017р. сторони погодили, що покупець здійснює попередню оплату за товар у розмірі 20% вартості кожної окремої партії товару, зазначеної в додатку до договору або замовленні покупця не пізніше 17.11.2017р. Решта вартості товару (вартість товару зменшена на суму здійсненої передоплати) виплачується покупцем, згідно наступного графіку, визначеного договором: до 24 серпня 2018р. - 80% вартості партії товару отриманого покупцем (з наростаючим підсумком складає 100% вартості товару).

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов договору поставки №18 МД 011 ОДОВ від 07.07.2017р. СФГ “Алва” було частково сплачено за отриманий товар на загальну суму 600 473,60 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, а саме: № 2 від 08.11.2017р. на суму 400 473,60 грн. та №334 від 10.09.2018р. на суму 200 000 грн.

При цьому, решта заборгованості у розмірі 1 401 894,40 грн. залишилась відповідачем несплаченою.

З огляду на вищезазначене, 25.08.2018р. між ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» (змінено назву на ТОВ «Агріі Україна») (продавець) та СФГ «Алва» (покупець) було укладено додаткову угоду до договору купівлі-продажу №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р. (Додатки №1 МДП від 07.11.2017р.), відповідно до п.1.1 якого сторони домовились, що продавець на умовах даної угоди надає покупцю, а покупець приймає та оплачує послугу з надання продавцем відстрочки терміну повної оплати за товар. Так, станом на дату укладання даної угоди розмір не оплаченої суми за поставлений товар по договору (додаток №1 МДП від 07.11.2017р.) відносно якого надається послуга, складає 1 401 894,40 грн., в тому числі ПДВ 20% 233 648,65 грн. (загальна неоплачена сума).

Згідно ч.1 ст.901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 902 ЦК України, виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Згідно п.2 додаткової угоди від 25.08.2018р., сторони погодили, що загальна неоплачена сума, відносно якої надається послуга, підлягає перерахунку на умовах, визначених пунктом 2.2 договору і даною угодою з урахуванням наступного: продавець по закінченню кожного, розрахункового періоду (п.6 угоди) здійснює перерахунок загальної неоплаченої суми у відповідності з п.2.2 договору. При цьому, коригування дебіторської заборгованості покупця за товар відбувається виключно в строки та на умовах п.2.2 договору. Сторони домовились, що покупець здійснить оплату: всієї загальної суми - не пізніше 20 липня 2019р. (п.2.1 договору); вартості наданої послуги - не пізніше 31 липня 2019р. (п.2.2 договору).

Згідно п.4 додаткової угоди від 25.08.2018р., сторони дійшли згоди, що вартість наданої послуги становить 24% процента річних, в тому числі ПДВ 20% від залишку загальної неоплаченої суми по договору. Відповідно, крім сплати загальної неоплаченої суми покупець зобов'язаний сплатити продавцю вартість наданої послуги, розрахованої на умовах даної угоди.

Згідно частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У п.4 додаткової угоди від 25.08.2018р. сторони, скориставшись наданим правом, встановленим ст. 625 ЦК України, змінили розмір процентів річних та визначили їх у розмірі 24%.

Так, в обґрунтування позовних вимог, позивач стверджує, що СФГ “Алва” заборгованість за договором №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р. було повністю сплачено - 03.07.2019р., що не заперечується жодною із сторін, з огляду на, що ТОВ «Агріі Україна» було здійснено розрахунок заборгованості по додатковій угоді від 25.08.2018р. до договору №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р., за період з 25.08.2018р. по 03.07.2019р..

На підставі вищезазначеного, 10.07.2019р. між позивачем та СФГ «Алва» було підписано акт надання послуг №АІ000021873 - за послугу з надання відстрочки терміну повної оплати за товар - на загальну суму 286 387,31 грн., як то передбачено п.7 додаткової угоди від 25.08.2018р.

Згідно п.5.1 додаткової угоди від 25.08.2018р., сторони погодили, зокрема, що покупець має розрахуватись по рахунку на виставлену послугу не пізніше 14 календарних днів з дати виставляння рахунку.

Частиною 1 статті 903 ЦК України визначено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до п.8 додаткової угоди від 25.08.2018р., оплата вартості послуги, наданої відповідно до угоди, здійснюється на підставі рахунків, виписаних продавцем.

На виконання умов додаткової угоди від 25.08.2018р. ТОВ “Агріі України” було сформовано рахунок на оплату СФГ “Алва” №АІ000000413 від 17.11.2020р. за надану позивачем послугу з надання відстрочки терміну повної оплати за товар, на загальну суму 286 387,31 грн.

Зазначений рахунок №АІ000000413 супровідним листом від 17.11.2020р. було направлено позивачем на адресу СФГ “Алва” з вимогою про сплату зазначеної суми послуги протягом 14 календарних днів з дати виставлення рахунку.

Враховуючи наявний в матеріалах справи акт наданих послуг №АІ000021873 від 10.07.2019р. , який підписано між сторонами та скріплено печатками останніх, та рахунок №АІ000000413 від 17.11.2020р., суд зазначає, що згідно п.5.1 додаткової угоди від 25.08.2018р. останнім днем оплати СФГ “Алва” наданої послуги було - 01.12.2020р.

При цьому, відповідач за отриману послугу згідно додаткової угоди від 25.08.2018р. до договору купівлі-продажу №18 МД 011 ОДОВ від 07.11.2017р. не розрахувався.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Абзац 1 ч. 1. ст. 530 ЦК України встановлено що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Наявність вказаної заборгованості відповідач не спростував, доказів, які б підтверджували факт повної сплати за отримані послуги не надав.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ “Агріі України” в частині стягнення з відповідача суми заборгованості у розмірі 286 261,17 грн.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч.1 ст. 76 Господарського процесуального Кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами наявними матеріалами справи.

На підставі ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з селянського (фермерського) господарства “Алва” (67543, Одеська область, Лиманський район, село Визирка, вул. 51 Перекопської дивізії, буд. 14, код ЄДРПОУ 19208051) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Агріі України” (03022, м.Київ, вул. Смольна,9 Б, код ЄДРПОУ 38948033) 286 387 (двісті вісімдесят шість тисяч триста вісімдесят сім) грн. 31 коп. - заборгованості та 4 295 (чотири тисячі двісті дев'яносто п'ять) грн. 80 коп. - витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Враховуючи перебування судді Мостепаненко Ю.І. з 09.03.2021 по 26.03.2021р. на лікарняному, рішення складено та підписано після виходу судді Господарського суду Одеської області Мостепаненко Ю.І. з лікарняного - 31.03.2021р.

Суддя Ю.І. Мостепаненко

Повний текст складено 31 березня 2021 р.

Суддя Ю.І. Мостепаненко

Попередній документ
95939544
Наступний документ
95939546
Інформація про рішення:
№ рішення: 95939545
№ справи: 916/3803/20
Дата рішення: 31.03.2021
Дата публікації: 02.04.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Одеської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів; Невиконання або неналежне виконання зобов’язань; купівлі-продажу; поставки товарів, робіт, послуг
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (30.12.2020)
Дата надходження: 30.12.2020
Предмет позову: про стягнення