Ухвала від 30.03.2021 по справі 906/1274/20

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

Від "30" березня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1274/20

За заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Горбулів-Агро"

До боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю" Горбулівське"

про визнання банкрутом

Суддя Гнисюк С.Д.

Присутні:

- за участю: ФОП Гораєвський І.Л. - паспорт серії НОМЕР_1 виданий Подільським РУ ГУ МВС України в м. Києві 28.05.2002; ОСОБА_1 - паспорт серії НОМЕР_2 виданий Ленінським РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області 02.02.2009 (ТОВ "Волинська аграрна компанія"); Менський В.В. - довіреність №1713/06-30-05-05 від 02.12.2020 (ГУ ДПС у Житомирській області); Опенько Д.А. - посвідчення №671 від 04.11.2010 (ДПАТ "НАК "Украгролізинг") - в режимі відеконференції;

- від боржника: Руснак В.О. - директор ТОВ "Горбулівське";

- за участю: Кирик О.В. - розпорядник майна, посвідчення а/к 144 від 31.01.2013.

В провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа №906/1274/20 про визнання банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Горбулівське" (с. Горбулів, Черняхівський район, Житомирська область) (далі - ТОВ "Горбулівське", боржник).

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 22.12.2020, зокрема, відкрито провадження у справі №906/1274/20 про банкрутство ТОВ "Горбулівське"; оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Житомирської області провадження у справі №906/1274/20 про банкрутство ТОВ "Горбулівське"; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Кирик Оксану Володимирівну, за її згодою.

22.01.2021 на адресу Господарського суду Житомирської області від Головного управління ДПС у Житомирській області надійшла заява №1520/06-30-05-05 від 31.12.2020 про грошові вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю" Горбулівське" на суму 216678,52грн. (з додатками).

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 08.02.2021, зокрема, прийнято заяву ГУ ДПС у Житомирській області №1520/06-30-05-05 від 31.12.2020 про грошові вимоги до ТОВ "Горбулівське" на суму 216678,52грн. та призначено її до розгляду у попередньому засіданні.

30.03.3021 на адресу Господарського суду Житомирської області, через загальний відділ, від Головного управління ДПС у Житомирській області надійшло клопотання від 30.03.2021 про долучення матеріалів, згідно якого просить долучити до справи розрахунок (докази нарахування пені) на 10,46грн.

Господарський суд Житомирської області, у попередньому засіданні 02.03.2021, перейшов до розгляду заяви ГУ ДПС у Житомирській області №1520/06-30-05-05 від 31.12.2020 про грошові вимоги до ТОВ "Горбулівське".

Присутній в попередньому засіданні 30.03.2021 представник заявника, вказану заяву підтримав у повному обсязі.

Присутня, в попередньому засіданні 30.03.2021, розпорядник майном боржника - Кирик О.В. щодо задоволення вимог ГУ ДПС у Житомирській області не заперечувала, що відображено у її повідомленні від 01.03.2021 про результати розгляду грошових вимог.

Суд дослідив докази, додані до заяви. Будь-яких зауважень щодо їх невідповідності до оригіналів, суду не заявлено.

Дослідивши заяву з грошовими вимогами до боржника та матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, суд, встановив наступне.

Згідно з частиною 6 статті 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

За приписами ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс про банкрутство), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.

Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 Кодексу про банкрутство, конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.

Згідно з частиною 1 статті 45 Кодексу про банкрутство, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Судом встановлено, що заява подана в межах встановленого строку.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 47 Кодексу про банкрутство, у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого ч. 1 ст. 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

Завданням господарського суду є перевірка заявлених до боржника грошових вимог конкурсних кредиторів, які можуть підтверджуватися або первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт, тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору.

Судом встановлено, що вимоги кредитора до боржника виникли на підставі наступного.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Судом установлено, що боржник відповідно до статті 15 Податкового кодексу України є платником податків.

Платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (ст. 16).

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пп. 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Статтею 19-1 Податкового кодексу України визначено функції органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в частині забезпечення формування та реалізації податкової та митної політики, зокрема, здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (пп. 19-1.1.22, п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України), функції звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.

Згідно п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

У відповідності до п.41.2 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється

Головне управління ДПС у Житомирській області є територіальним органом Державної податкової служби, яке підпорядковується ДПС України та забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Житомирської області. Відповідно до покладених на нього завдань здійснює, в тому числі, погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів, звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.

За Боржником рахується податковий борг на загальну суму 215 512,31 грн, а саме: основний платіж - 184 161,01 грн, штрафні (фінансові) санкції - 28 168,77 грн, пеня - 3 182,53 грн.

Дані суми грошового зобов'язання виникли:

1) з єдиного податку з юридичних осіб на загальну суму 211 178,82 грн. на підставі самостійно визначених грошових зобов'язань у податковій декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) № 9307597437 від 18.01.2019 у розмірі 318 760,33 грн, залишок що підлягає сплаті та має статус податкового боргу - 180006,75 грн.

Крім того, згідно п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове-повідомлення рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.

За несвоєчасну сплату грошових зобов'язань. ТОВ “Горбулівське” нараховані штрафні (фінансові) санкції, згідно:

- податкового повідомлення-рішенням № 0030495212 від 03.05.2019, на суму - 1000,00 грн;

- податкового повідомлення-рішенням № 0051565212 від 08.08.2019 на суму - 10000,00 грн;

- податкового повідомлення-рішенням № 0060695212 від 17.09.2019 на суму - 6000,00 грн;

- податкового повідомлення-рішенням № 0060685212 від 17.09.2019 на суму - 6000,00 грн;

- податкового повідомлення-рішенням № 0060705212 від 17.09.2019 на суму - 2000,00 грн;

- податкового повідомлення-рішенням № 0066865212 від 17.10.2019 на суму - 3000,00 грн.

Дані податкові повідомлення-рішення не оскаржувались в судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) боржника вважається узгодженим.

Крім того, відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України, боржнику нарахована пеня у розмірі 3 172,07 грн.

2) з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарських товарів за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75% на загальну суму - 4 333,49 гри, що складаються:

- з основного платежу, згідно податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи № 9024271270 від 17.02.2019 на загальну суму 5 338,01 грн, залишок боргу що підлягає сплаті - 4154,26 грн;

- штрафних санкцій, згідно податкового повідомлення-рішення № 0006965204 від 07.02.2020 на загальну суму - 168,77 грн;

- пені, відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України, у розмірі - 10,46 грн.

За боржником обліковується заборгованість з єдиного соціального внеску (ЄСВ). що виникла 28.07.2020 і становить - 1 166,21 грн, у т.ч. штрафні санкції - 1 004,3 грн, неня - 161,91 грн.

Відповідно п. 3-1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-УІ від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-17) податкові органи - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його територіальні органи;

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно п.10 ст.1 Закону № 2464-УІ, страхувальниками є - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно п.1 ч. 1 ст.4 зазначеного Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до Законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством чи за цивільно- правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств установ організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

Відповідно до ст.4 Закону №2464-VI, боржник є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державного соціальне страхування.

Згідно з п. 2 ст.6 Закону № 2464-УІ, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 1, 5 ст. 9 Закону №2464-УІ визначено, що єдиний внесок, обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюється в натуральній формі, плата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Згідно з ч.8 ст.9 Закону №2464-УІ, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно п.6 ст. 1 Закону №2464-УІ, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом

Відповідно до ч. З ст. 25 Закону 2464-УІ, суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

На підставі ч.12 ст.9 Закону 2464-УІ, встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Отже, якщо страхувальник (роботодавець) не сплачує єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за застраховану особу (працівника), відповідно до вимог ст. 11, 20, 24, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», він позбавляє останнього гарантованого ст. 46 Конституції України права на своєчасне набуття страхового стажу, а відповідно - отримання пенсії на яку набула право застрахована особа (працівник підприємства)

Сума заборгованості боржника з ЄСВ становить 1166,21 грн, що підтверджується рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0056025233 від 03.06.2020 на загальну суму 2 026,17 грн (1 864,26 грн - штрафні санкції, 161,91 грн - пеня), не сплачений залишок (борг) становить - 1166,21 грн, у т.ч. штрафні санкції - 1004,3 грн, пеня - 161,91 грн.

Відповідно до п.7 ч.І ст.13 Закону № 2464-УІ, податкові органи мають право стягувати з платників суми недоїмки з єдиного внеску.

Згідно п.16. ст.25 Закону № 2464-УІ, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Згідно зі статтею 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до статтей 13, 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (частина 1 статті 76 ГПК України).

Боржником доказів погашення заборгованості не надано. Доводів кредитора не спростовано. Борг визнано.

За таких обставин, вимоги кредитора обґрунтовані, заявлені у строк та відповідно до вимог чинного законодавства, підтверджуються доказами, наявними в матеріалах справи та підлягають визнанню.

Крім того слід зазначити, що судовий збір, сплачений за розгляд заяви зараховано до спеціального фонду державного бюджету України, у зв'язку з чим, на підставі статті 129 ГПК України на боржника покладається сплата судового збору, сплачена кредитором при поданні до суду заяви з вимогами до боржника.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку визнати вимоги Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Горбулівське" на суму 216678,52 грн. (з яких: 184161,01 основний платіж; 32517,51 штрафні санкції та пеня) та 4540,00 грн. судового збору.

Керуючись статтями 45, 47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Житомирської області, -

УХВАЛИВ:

1. Визнати вимоги Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Горбулівське" на суму 216678,52 грн. (з яких: 184161,01 основний платіж; 32517,51 штрафні санкції та пеня) та 4540,00 грн. судового збору.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та підлягає оскарженню.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені статтями 254-257 та підпунктом 17.5 підпункту 17 пункту 1 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Дата складання повного тексту ухвали: 01.04.2021.

Суддя Гнисюк С.Д.