Миколаївської області
Справа №477/541/21
Провадження №3/477/375/21
про повернення справи про
адміністративне правопорушення
31 березня 2021 року м. Миколаїв
Суддя Жовтневого районного суду Миколаївської області Глубоченко С.М., вивчивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 124 КУпАП,
30 березня 2021 року на адресу суду з Відділення поліції №4 Миколаївського районного управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП.
Під час підготовки справи до судового розгляду встановлено наступне.
Згідно пунктів 1, 2 статті 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи суддя вирішує чи належить до його компетенції розгляд даної справи та чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне повернути матеріали справи до Відділення поліції №4 Миколаївського районного управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області для належного оформлення, виходячи з наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 22 березня 2021 року серії ОБ №117982 вбачається, що 22 березня 2021 року о 09.45 годині ОСОБА_2 керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «Mercedes-Benz Sprinter», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , по території «МТЗ біля будівлі (АІК)», був не уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, яка змінювалась, рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпечності свого маневру, допустив зіткнення з транспортним засобом - автомобілем марки «AUDI», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , чим порушив вимоги пунктів 2.3б, 10.1, 10.9 Правил дорожнього руху України. В результаті дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні ушкодження з матеріальними збитками.
Згідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до частини дев'ятої Розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 № 1376, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за №1496/27941 у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» зазначається суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Зазначений протокол про адмінстративне правопорушення складено відносно ОСОБА_2 , в розділі «місце вчинення адміністративного правопорушення», вказано, що 22 березня 2021 року о 09.45 годині ОСОБА_2 керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «Mercedes-Benz Sprinter», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , по території «МТЗ біля будівлі (АІК)» був не уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, яка змінювалась, рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпечності свого маневру, допустив зіткнення з транспортним засобом - автомобілем марки «AUDI», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 .
Однак, при складанні вище зазначеного протоколу в графі «місце вчинення адміністративного правопорушення» не зазначено адреси місця вчинення адміністративного правопорушення та не коректно зазначена назва підприємства, на території якого було вчинено вказане правопорушення.
Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно статті 255 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в пункті 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року №14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, вважаю, що справу відносно ОСОБА_2 необхідно повернути для належного оформлення, згідно вимог статті 256 КУпАП.
Керуючись статтею 256 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 124 КУпАП повернути до Відділення поліції №4 Миколаївського районного управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ С.М. ГЛУБОЧЕНКО