Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 березня 2021 р. Справа№200/1522/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код 09671523, 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Громової, 67) про визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повний календарний рік служби, зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільнені в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повний календарний рік служби з урахуванням індексації грошового забезпечення.
В обґрунтування зазначено, що з 19.05.2015 по 18.05.2020 проходила військову службу у Кальміусько-Нікольському об'єднаному районному територіальному центрі комплектування, який зарахований на грошове забезпечення до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Вважає наявним право на отримання одноразової грошової допомоги при звільнені в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повний календарний рік служби, що передбачена ч.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
15 лютого 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02 березня 2021 року до суду надійшло клопотання Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Донецької області про закриття провадження у справі на підставі ч.4 ст. 46 КАС України. В обґрунтування зазначено, що Кальміусько-Нікольський об'єднаний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Донецької області не є юридичною особою і не має фінансового органу, а є відокремленим підрозділом Донецького територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
03 березня 2021 року ухвалою суду відмовлено у задоволені клопотання Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Донецької області про закриття провадження у справі.
У встановлений судом строк відзив до суду не надано.
Суд визнав за можливе розглянути справи на підставі наявних матеріалів в порядку письмового провадження.
Суд дослідивши матеріали справи встановив наступне.
ОСОБА_1 призначену наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.05.2015 №15-к на посаду діловода відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Іллічівсько-Володарського об'єднаного районного військового комісаріату Донецької області оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил України з 19 травня 2015 року, зараховано до списків особового складу, про що свідчить витяг з наказу від 19.05.2025 №95.
З 18 травня 2020 року ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі наказу від 18.05.2020 №141. Звільнення з військової служби у запас здійснено у зв'язку із закінченням строку контракту на підставі п.п. «а» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Згідно витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21.01.2020 №11 ОСОБА_1 встановлена календарна вислуга - 4 роки 7 міс. 12 дн., пільгова вислуга 8 років 5 міс., загальна 13 років 12 днів.
Листом від 22.03.2021 №345 Кальміусько-Нікольським об'єднаним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Донецької області повідомлено про перейменування центру згідно Директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 10.03.2020 №5дск.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною щодо виплати разового грошової допомоги при звільненні, передбаченою ч.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач звернувся до суду.
Згідно абз.1 ч.2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Зазначена норма кореспондується з п. 10 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393).
За змістом правових норм абзацу першого пункту 2 статті 15 Закону № 2011 та абзацу третього пункту 10 Порядку № 393 законодавець розмежовує визначення самого права військовослужбовця, крім військовослужбовців строкової військової служби, на таку одноразову грошову допомогу при звільненні та визначення розміру такої допомоги.
У розумінні вказаних правових норм військовослужбовець, що звільнений з військової служби за закінченням контракту, крім військовослужбовців строкової військової служби, має право на виплату одноразової грошової допомоги «за наявності вислуги 10 років і більше». При цьому законодавець не передбачає, що таке право набувається за умови наявності певного виду вислуги (календарної, пільгової, тощо).
Крім того, законодавець не надає визначень ні «календарної вислуги років» ні «пільгової вислуги років». Правовими нормами Порядку № 393 та Закону № 2011 законодавець лише визначає періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах. Тобто, законодавець визначає лише способи обчислення вислуги років.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.04.2018 року у справі № 806/2104/17, від 24.11.2020 у справі №822/3008/17, яка відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України підлягає врахуванню судом до спірних правовідносин.
Таким чином, у випадку звільнення з військової служби за закінченням контракту такі військовослужбовці мають права на одноразову грошову допомогу за наявності вислуги 10 років і більше, незалежно від способу її обчислення (у календарному обчисленні чи на то пільгових умовах). Розмір такої одноразової грошової допомоги для такої категорії військовослужбовців знаходиться в прямій залежності від кількості повних календарних років їх служби.
Отже, позивач, як військовослужбовець, яка звільнена з військової служби за закінченням контракту та за наявності вислуги років, що перевищує 10 років, має право на одноразову грошову допомогу, передбачену абзацом першим пункту 2 статті 15 Закону № 2011 в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Щодо вимоги позивача про визначення у резолютивній частині порядку нарахування разової грошової допомоги, а саме з виокремленням «з урахуванням індексації грошового забезпечення», суд зазначає наступне.
Приписами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
З огляду на викладене, суд вважає неможливим розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.
В межах даної справи розглядається саме питання про наявність у позивача самого права на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, тому питання про правильність нарахування такої допомоги (з урахуванням індексації грошового забезпечення) є передчасним.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повний календарний рік служби.
Зобов'язати Кальміусько-Нікольський об'єднаний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код 09671523, 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Громової, 67) нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільнені ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повний календарний рік служби.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош